„Telia“: pokytį lemia mokslu pagrįsti aplinkosaugos tikslai

Jau nuo 2020 m. gruodžio visų Baltijos ir Šiaurės šalyse veikiančių Telia grupės įmonių veikla tapo klimatui neutrali. Pasiekti šį tikslą anksčiau planuoto laiko leido žalioji elektra ir pasitelkti anglies dioksido (CO2) kompensavimo mechanizmai. Tačiau vien kompensuoti jau paliktų CO2 pėdsakų neužtenka. Telia dešimtmečio planuose visos veiklos grandinės neutralumas aplinkai.
Klimatui neutralia bendrove būtent savo veikloje planavome tapti 2022 metais. Bet pernai visu organizacijos mastu 100% pradėjome naudoti žaliąją elektros energiją. Kadangi elektros sunaudojame išties daug, tai tapo rimtu stimulu tikslų pasiekti greičiau. Supratome, kad puikus laikas panaudoti kompensavimo mechanizmus ir tapti neutraliais savo veikloje jau dabar, pasakoja Aurelija Žėkienė, Telia kokybės, procesų, darbuotojų saugos ir aplinkosaugos komandos vadovė.
Anglies dioksido kompensavimo (angl. carbon offsets) metodas suteikia galimybę bendrovės tiesioginėje veikloje išskiriamą CO2 neutralizuoti kompensuojant jį investicijomis į įvairius CO2 mažinimo bei pašalinimo projektus.. 2020 m. gruodį Telia Company investavo į dviejų tipų projektus: inovacijas, kurios CO2 iš aplinkos šalina pramoniniu būdu, ir biologinės įvairovės bei ekosistemos atkūrimą.
Tai nereiškia, kad imamės tokių projektų, o mūsų pačios veikla liks nepakitusi, kad dirbsime, kaip dirbę. Mūsų pagrindinis tikslas mažinti visos mūsų bendrovės ir veiklos grandinės išmetamą CO2, į tai nukreipti ir išsikelti drąsūs mūsų tikslai, pažymi A. Žėkienė.
Dešimtmečio plane jokio teršimo
Strateginis grupės tikslas per artimiausią dešimtmetį iki 2030 m. visoje veikloje, įtraukiant tiekėjus, rangovus, partnerius bei 100% darbuotojų, pasiekti nulį išmetamų CO2 ir nulį atliekų, kitaip tariant klimatui neutralia paversti visą technologijų įmonių grupės veiklos grandinę.
Pusiaukele siekiant šių tikslų taps drąsus artimiausių penkerių metų užmojis, kurį grupei jau patvirtino ir Mokslu paremtų tikslų iniciatyvos (angl. SBTi, The Science Based Targets initiative) ekspertai. Iki 2025 m. Telia Company įsipareigojo 50% sumažinti savo veiklos metu išmetamų CO2 emisijų kiekį, 29% sumažinti su parduodamų produktų naudojimu susijusių CO2 emisijų kiekį ir tiekėjai, kurių CO2 emisijos sudaro 72% visų tiekėjų išskirtų emisijų, turi pasitvirtinti mokslu paremtus aplinkosaugos tikslus.
Pasak A. Žėkienės, kad šie tikslai būtų įgyvendinti, jau numatytas ir visas priemonių planas, į kurį patenka tiek tolimesnis žaliosios elektros energijos naudojimas ar automobilių parko transformacija į elektra varomus automobilius, tiek ir energiją tausojančių prekių pasiūla ar didinami pernaudojamos įrangos kiekiai.
Veikia tik mokslu paremti tikslai
Gali prisigalvoti įvairių tikslų, gal iš pažiūros atrodo, kad biure sunaudojate per daug popieriaus. Bet norint išsikelti mokslu paremtus tikslus, pirmiausia, reikia labai tiksliai įvertinti ir suskaičiuoti savo išmetamas CO2 emisijas, pamatyti, kur teršiama daugiausia, ir sugalvoti, kaip sumažinti tuos kiekius. Pradėti reikia nuo to, kas daro didžiausią įtaką, visiems, norintiems tapti aplinkai draugiškiems, pataria A. Žėkienė.
Pati bendrovė į SBTi kreipėsi ir mokslu paremtus tikslus kelti įsipareigojo dar 2018 m. Norėdami, kad mūsų išsikelti tikslai darytų teigiamą įtaką aplinkai ir būtų patvirtinti SBTi organizacijos, turėjome suskaičiuoti mūsų CO2 emisijas. Toks skaičiavimas, pasak Telia aplinkosaugos komandos vadovės, apima ne tik įprastus šildymo ar naudojamos elektros paliekamus pėdsakus. Į skaičiavimus patenka ir prekių pagaminimo, logistikos ar utilizavimo metu išskiriamas CO2 ar net darbuotojų kelionės į darbą ir iš darbo metu klimatui paliekamas pėdsakas.
Visas procesas mums užtruko apie dvejus metus. 2020 m. rudenį pateikėme organizacijai mūsų jau išskirtus tikslus. Nepriklausomi jų ekspertai vertino, ar tai, ką mes įsipareigojame, telekomunikacijų sektoriuje yra svarbu, ar turėsime realią įtaką klimato kaitos mažinimui. Mūsų tikslai buvo patvirtinti, taigi tai, ką darome, yra iš tiesų tvaru ir prisidės prie Paryžiaus klimato kaitos susitarimu įtvirtintų tikslų, sako A. Žėkienė.
Dabar ambicinga, bet taps būtinybe
Telia išsikelti tikslai iš tiesų atrodo ambicingi. Pasak A. Žėkienės, laukia didžiulis šuolis ir daug darbų, ypač su tiekėjais, kuriuos įmonė įsipareigojo įtraukti į klimato kaitos pasekmių mažinimo procesus.
Mes, visa Telia Company suprantame, kad klimato atšilimas vyksta, bet galime padaryti įtaką, kad tą žalą aplinkai sumažintume. Mums tai yra svarbu. Be to, mūsų tiekėjų rate yra ir Apple, Microsoft, kitos įmonės, kurių aplinkosaugos projektai ne mažiau ambicingi. Visi kartu galime padaryti tikrai didelę teigiamą įtaką aplinkai, susitelkimo naudą pabrėžia A. Žėkienė.
Pasak jos, dabar ambicingais atrodantys aplinkai draugiški sprendimai ateityje neabejotinai taps būtinybe. Jau ir dabar daugelis didžiųjų pasaulio bendrovių siekia būti ar net tapo klimatui neutraliomis savo veikloje. Paryžiaus klimato kaitos susitarimas, įtraukęs 196 valstybes, taip pat rodo, kad visos šios valstybės įsipareigojo ieškoti aplinkos neteršiančių sprendimų. Taigi, proveržis prasideda.
Mes tikime tiekėjų ir partnerių galimybėmis. O stebint, kaip viskas aplinkui keičiasi, kiek tvarių sprendimų kuriama, galima numatyti, kad tai, kas šiandien atrodo ambicinga, po dešimtmečio taps savaime suprantama, įsitikinusi A. Žėkienė.
[infogram id="e5958ec6-f066-4acb-afda-4faeae412909" prefix="50z" format="interactive" title="TR:Svyturys"]
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti