„Lietuvos verslo lyderiai 500“ reitingas - nauji pirmūnai ir įspūdingi šuoliai

Publikuota: 2019-12-20
svg svg

Augantys skaičiai pajamų bei pelno eilutėse džiugina kiekvieną bendrovę, tačiau vadovai supranta, kad sėkmingam verslui reikia kur kas daugiau. „Verslo žinios“ antrą kartą skelbia reitingą „Lietuvos verslo lyderiai 500“ (LVL 500), kuriame didžiosios šalies bendrovės rikiuojamos atsižvelgiant ne tik į jų augimą, bet ir veiklos efektyvumą, naudą darbuotojams, skaidrumą ir indėlį ugdant verslo visuomenę komunikuojant savo patirtį – tai, kuo iš tikro išsiskiria lyderiai.

„Reitingas „Lietuvos verslo lyderiai 500“ yra gerokai kompleksiškesnis nei mūsų kasmet skelbiamas didžiųjų įmonių TOP1000 sąrašas – reitinge įvertintas ne tik pajamų augimas, bet ir tai, ar įmonė kuria tvarų verslą, ar ji dirba efektyviai, ar uždirbtu pelnu dalinasi su darbuotojais, ar savo sėkmės paslaptimis bei nesėkmių patirtimi noriai dalinasi su bendruomene“, – reitingą pristato Ugnius Jankauskas, UAB „Verslo žinios“ generalinis direktorius.

Atranka

Į LVL 500 reitingą patekti galėjo tik į „Verslo žinių“ sudarytą Lietuvos didžiausių bendrovių TOP1000 pagal savo pajamas patenkančios įmonės. Taip pat vertintos finansų bei draudimo institucijos.

Pretenduojančios į lyderius bendrovės 2018 m. turėjo dirbti pelningai bei sąžiningai mokėti mokesčius – iš reitingo eliminuotos įmonės, kurių skola „Sodrai“ šių metų spalio 1 d., kai buvo sudaromas reitingas, viršijo 1.000 Eur bei bendrovės, nepateikusios finansinių ataskaitų Registrų centrui už 2018 m.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Neklasifikuoti ir ūkio subjektai, pernai vidutiniškai turėję mažiau kaip 20 darbuotojų, nes tokios bendrovės neretai įsteigiamos vieno projekto įgyvendinimui ar kontrolinei veiklai vykdyti.

Visą reitingą rasite čia: „LVL REITINGAS 500“.

Su visa atrankos metodika galima susipažinti čia.

Svarbu ne tik augimas

Reitinguojant įmones „Verslo žinių“ analitikai jas vertino pagal keturias kriterijų grupes. Jų rodikliai bei reikšmės ir nulėmė galutinį bendrovių balą bei vietą LVL 500 reitinge.

Kriterijų grupės, pagal kurias vertintos bendrovės, buvo jų dydis (pajamos bei pelnas), efektyvumas (pelnas bei jo dalis vienam darbuotojui), augimas (metinis pajamų ir pelno pokytis) bei socialinė vertė (atlyginimai, matomumas).

Didžiausias svoris – 40% – sudarant reitingą teko absoliučiam pajamų ir pelno dydžiui, 30% – bendrovių socialinei vertei, 20% – efektyvumui, dar 10% – augimui.

Skaičiuojant reitingą taip pat įvertintas vadinamasis žemos bazės efektas – pavyzdžiui, didelių įmonių pajamų augimas vertinamas didesniu svoriu, nei mažesnių bendrovių.

„Verslo žinios“ tiki, kad svarbus ir verslo viešumas bei atvirumas, dėl to komunikacijos kriterijus yra labai svarbus faktorius – lyderiai negali būti užsidarę ir nesidalinti savo patirtimi.

Dėl to sudarant reitingą buvo įtrauktas ir bendrovės viešosios komunikacijos vertinimo kriterijus, apskaičiuotas pagal tai, kiek skaitytojai praėjusiais metais praleido laiko skaitydami „Verslo žiniose“ publikuotus straipsnius, kuriuose minima bendrovė.

Nauji lyderiai

Pirmasis LVL 500 reitingas, su kuriuo VŽ prenumeratoriai gali susipažinti čia, skelbtas metų pradžioje.

Antrą kartą, jau pagal 2018 m. duomenis, sudarytas reitingas atskleidžia dinamišką verslo aplinką, kurioje lyderio pozicijas lemia sugebėjimas priimti teisingus sprendimus ir veikti greitai, mat per metus gali pasikeist daugybė faktorių.

To pavyzdys – šiemet pirmąją vietą reitinge užėmusi trąšų gamybos AB „Lifosa“. Pagal 2017 m. rezultatus, bendrovė, su kritusiomis pajamomis bei nedideliu pelningumu, užėmė 47 reitingo vietą.

Šiemet ta pati bendrovė jau lyderiauja. Per metus „Lifosa“ pajamas augino 17,5% – nuo 312 iki 366, 5 mln. Eur, o įmonės pelningumas nuo 2,5% augo iki 15%. Tuo pačiu didėjo ir darbuotojų skaičius, ir jiems mokamas vidutinis atlyginimas. 

Tiesa, Jonas Dastikas, „Lifosos“ generalinis direktorius, VŽ pasakojo, kad konkurencingoje rinkoje ant laurų užmigti nevalia – pernai du cechus pastačiusi ir naujus produktus pradėjusi gaminti bendrovė jau svarsto, kaip 2022–2023 m. reiks atremti Saudo Arabijos gamintojų konkurenciją.

Savo ruožtu AB „Orlen Lietuva“ – pernykštis reitingo laimėtojas šiemet nukrito į 78-ą.

238 mln. Eur 2017 m. siekęs bendrovės pelnas pernai susitraukė iki 18 mln. Eur, o pelningumas siekė nebe 6, o 0,4%. Nors bendrovės pajamos augo 16%, pelną „suvalgė“ sudėtingos makroekonominės sąlygos rinkoje ir staigus naftos kainų kritimas. 

Didžiausi šuoliai

LVL 500 reitinge šiemet ir kelios bendrovės, demonstravusios įspūdingus šuolius į viršų.

Štai nekilnojamojo turto (NT) UAB „YIT Lietuva“ iš 377 vietos per metus pakilo į 7-ąją. Bendrovė pajamas augino 83% – iki 94,8 mln. Eur, o pelną nuo 274.000 Eur iki 4,3 mln. Eur. Be to, įmone aktyviai pernai domėjosi ir „Verslo žinių“ skaitytojai, praleidę nemažai laiko skaitydami įvairias su šia bendrove susijusias publikacijas.

Tiesa, VŽ prieš kelis mėnesius rašė, kad kilo abejonių dėl bendrovės pateiktų finansinių duomenų tikslumo. Juos peržiūrėję auditoriai mano, kad skaičiai „reikšmingai iškraipyti“ dėl neteisingai apskaityto vieno iš sandorių, nors Kęstutis Vanagas „YIT Lietuvos“ vadovas VŽ tikino, kad rezultatus lėmė augimas rangos versle.

Iš 233 reitingo vietos į 11-ą per metus pakilo ir Lietuvos oro uostai, savo pelningumą sugebėję auginti nuo 9 iki 25%. Apskirtai, vidutinis LVL 500 įmonių pelningumas 2018 m. pakilo nuo 8,3% iki 10,2%, o susumuotas visų bendrovių pelnas – nuo 2,5 iki 2,9 mlrd. Eur.

Nors TOP 1000 sąraše, iš kurio sudaromas LVL500 reitingas, net 40% įmonių užsiima didmenine ar mažmenine prekyba, didžiausią dalį (35%) LVL 500-uko sudaro apdirbamosios gamybos įmonės. 27% – didmeninė bei mažmeninė prekyba, 13% transportas ir logistika, 7% statyba ir kiti jau po kelis procentus.

Pusė LVL500-uko įmonių iš Vilniaus apskrities, 110 – Kauno,  57 – Klaipėdos, toliau – Šiauliai, Panevėžys ir Telšiai. „Verslo žinios“ nuo savo veiklos pradžios skatina verslo bendruomenę vadovautis gerąja verslo praktika, veikti skaidriai, viešinant savo veiklos finansinius rodiklius.

Dar 1997 m. „Verslo žinios“ pradėjo leidinių seriją „Lietuvos verslo lyderiai“. Čia be kitos naudingos statistikos kasmet buvo pateikiami didžiausių pagal pardavimo pajamas Lietuvos bendrovių sąrašai. Tuo metu tai buvo vienintelė prieinama tokia statistika rinkoje. Po beveik dešimtmečio, 2005 m., šie sąrašai tapo iki šiol skelbiamų didžiųjų Lietuvos bendrovių TOP 1000.

Ilgainiui „Verslo žinios“ ėmėsi rinkti metų CEO, geidžiamiausius darbdavius, sektorių lyderius. Sparčiausiai augantys smulkaus ir vidutinio verslo atstovai jau 14 metų įvertinami „Gazelės“ projekte, kur pastaraisiais metais vertinamas ne tik įmonės pajamų augimas, bet ir veiklos tvarumas, skaidrumas atvirumas.

Visus VŽ skelbiamus reitingus galite peržiūrėti čia.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Pramonė“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vokietijos „Uniper“ iki žiemos žada pastatyti SkGD terminalą Šiaurės jūroje

Vokietijos Žemutinės Saksonijos federalinės žemės valdžios institucijos suteikė leidimą energetikos milžinei...

Rinkos
11:30
TEA: dėl Rusijos veiksmų šiemet dujų vartojimas gali mažėti, kitąmet – nežymiai augti 1

Šiais metais dujų suvartojimas sumenks išaugus kainoms ir Rusijai mažinant tiekimą į Europą, o ateinančiais...

Pramonė
10:26
Finansų viceministrė: sumažinus degalų akcizą litras benzino atpigtų 4 ct 6

Benzino kainai Lietuvoje perkopus 2 Eur ribą ir daliai politikų raginant mažinti degalų akcizą, tokia...

Medžiagų kainos nusistovi, bet nuolaidų nesitikėkite – jas nusinešė energijos baubas Premium 10

Stabilizuojantis pagrindinių statybinių žaliavų kainoms, gamybininkai tvirtina, kad siūlydami produktus dabar...

N. Dagilis apie „BalPol“ pardavimą: geriau, nei pralaimėti konkurencinę kovą Premium 5

Verslininkas Nemunas Dagilis, pardavęs polistireninio putplasčio gamintojo „Baltijos polistirenas“ („BalPol“)...

Pramonė
05:45
„Normalių rusų“ be prekių nenorėjusi palikti „Decathlon“ visgi užsidaro – stringa tiekimas Premium

Nepaisydama kritikos bangos, boikotų ir agresorei Rusijai taikomų sankcijų, Prancūzijos sporto prekių...

Prekyba
05:45
Lietuviai Škotijoje semiasi patirties būsimiems vėjo elektrinių jūroje projektams Verslo tribūna

Kitąmet Lietuvoje bus skelbiamas didžiausias jos istorijoje vėjo energetikos projekto konkursas – Baltijos...

Vadyba
05:30
„Orlen Lietuva“ po remonto atnaujino gamybą

Lenkijos naftos koncerno „Orlen“ valdoma vienintelė Baltijos šalyse naftos perdirbimo ir importo gamykla...

Pramonė
2022.07.04
„Klaipėdos nafta“ vertins galimybes išplėsti SkGD terminalo pajėgumus 8

Suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) ir naftos terminalų operatorė „Klaipėdos nafta“ vertins galimybes išplėsti...

Pramonė
2022.07.04
Birželį elektra Lietuvoje brango 36%

Sumažėjus atsinaujinančių energijos išteklių bei išaugus šiluminių elektrinių gamybai vidutinė elektros kaina...

Pramonė
2022.07.04
Alytaus meras: Snaigė“ bando išvengti bankroto 2

Finansinių sunkumų turinti ir restruktūrizuotis siekianti Rusijos grupės „Polair“ netiesiogiai valdoma...

Pramonė
2022.07.04
„Vilniaus vandenų“ paslaugų kainos nuo rugpjūčio augs 10% 1

Didžiausios Lietuvoje vandentvarkos bendrovės „Vilniaus vandenys“ paslaugų kainos nuo rugpjūčio didės maždaug...

Pramonė
2022.07.04
Berlyne statomas milžiniškas karšto vandens „termosas“

Vokietijos sostinėje Berlyne statomas didžiulis karšto vandens rezervuaras. Tai padės aprūpinti gyventojus...

Pramonė
2022.07.04
A. Kochanskas paskirtas SBA bendrovės „Robotex“ vadovu 2

SBA grupės robotikos ir automatikos sprendimų bendrovės „Robotex“ vadovu tapo Andrius Kochanskas, iki šiol...

Vadyba
2022.07.04
„Hollister Lietuvos“ pajamos pernai augo dukart iki 71,9 mln. Eur

Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje įsikūręs JAV medicinos produktų gamintojos „Hollister Incorporated“...

Pramonė
2022.07.04
Vokiečiai nerimauja, kad „Gazprom“ uždarys „Nord Stream 1“ Premium 7

Rusijos dujų monopolininkei ruošiantis remontuoti aktyviausiai naudojamą tiekimo giją į Europą, nerimaujama,...

Rinkos
2022.07.04
„Festo“ 30-ies metų sėkmė: atrasti talentai, nuolatinis augimas ir šeimyninės vertybės Verslo tribūna

Pasaulyje pirmaujančios pramonės automatizavimo sprendimų, techninio išsilavinimo ir mokymo kompanijos...

Inovacijos
2022.07.04
Finansų įstaigoje užčiuopė verslo nišą: parūpina ir milijonines paskolas Verslo tribūna 1

Vienoje kredito bendrovėje kelerius metus dirbęs Matas Kadžiulis netruko suprasti, kad rinkoje konkurencija...

Finansai
2022.07.04
Automobilių pramonės mirtis Rusijoje ir stebuklingas „Volkswagen“ receptas Premium

Ekspertų teigimu, Rusijos automobilių pramonė, su kuria šalyje susiję virš 1 mln. darbo vietų, – miršta.

Pramonė
2022.07.03
G. Nausėda viešėdamas JAV energetikos įmonę „Holtec“ investuoti Lietuvoje 1

Filadelfijoje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda pakvietė JAV energetikos įmonę „Holtec“ investuoti...

Verslo aplinka
2022.07.02

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku