Inspekcija: dėl Vilniuje griuvusių statomo „BOD Group“ mokslo centro konstrukcijų kaltas rangovas

2022 m. pradžioje per pavojingą vėją griuvus technologijų grupės BOD Group sostinės Visoriuose vystomo mokslinių tyrimų ir laboratorijų pastato konstrukcijoms, dėl to kaltas rangovas, statybos vadovas bei techninis prižiūrėtojas, teigia Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, atlikusi tyrimą. Statybos valdytojas situaciją vadina brangia ir skaudžia pamoka.
VŽ rašė, jog Mokslininkų gatvėje įgriuvo statomas objektas, o atvykę gelbėtojai konstatavo, jog statybvietėje iškilusiame 4 aukštų pastate, viršutiniame aukšte įgriuvo kolonos, kurios sugriovė 3 aukšto perdangą.
Dabar inspekcija skelbia per tyrimą nustačiusi, kad griūtis įvyko dėl statybos dalyvių kaltės. Todėl kreiptasi į Statybos sektoriaus vystymo agentūrą, kuri dėl grubių pažeidimų panaikino ypatingojo statinio statybos vadovo L. P. kvalifikacijos atestatą, taip pat 6 mėnesiams sustabdė ypatingo statinio statybos techninės priežiūros vadovo R. B. kvalifikacijos atestato galiojimą.
Konkrečios asmenų pavardės neįvardijamos, motyvuojant, jog jie yra fiziniai asmenys ir galioja Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas.
Griūtis įvyko dėl rangovo, statybos darbų vadovo, techninio prižiūrėtojo kaltės, kai esant nepalankioms meteorologinėms sąlygoms išjudinta kolona ir griuvo dalis konstrukcijų. Nustatyta, kad statybos vadovas faktiškai nedalyvavo statybos procese, nevykdė techninės priežiūros ir projekto priežiūros vadovų nurodymų. Tuo tarpu techninės priežiūros vadovas nestabdė statybos dėl daugybinių rangovo pažeidimų. Statybos dalyviai nesilaikė technologinio ir techninio projektų reikalavimų, teigiama pranešime.
Inspekcijos teigimu, agentūra statybose nustatė grubių pažeidimų.
Tik laimingo atsitiktinumo dėka nenukentėjo žmonės, teigiama pranešime.
Projektą vykdo grupės įmonė Inovacijų ir verslo centras. Pastato architektūros idėją kūrė biuras Milimetras, statybas valdo ir techninę priežiūrą vykdo UAB Keista, projektinius pasiūlymus rengė UAB Baltic Engineers.
Pakeitė komandą
Gintautas Kazlauskas, Keistos direktorius, VŽ sako institucijų sprendimus vertinąs teigiamai. Objekto techninės priežiūros vadovas dirbo įmonėje, tačiau, pasak direktoriaus, su juo atsisveikinta.
Manau, kad tai teisingas sprendimas. Statybos vadovas tikrai nevertas to pavadinimo, o techninis prižiūrėtojas tikrai padarė klaidų. Ekspertizėje nustatyta, kad jis turėjo fiziškai sustabdyti darbus, bet įrašė žurnale, kad yra defektai, nurodė, kad tik juos pašalinus leidžia toliau statyti. Tą patį įrašė ir projekto vykdymo priežiūros vadovas, kalba jis.
Mes padarėme labai rimtas išvadas. Darbuotojas pas mus seniai nebedirba, visa ta komanda nebedirba. Tik formaliai apsidrausti įrašant žurnale (jog reikia pirma pašalinti defektus, tada tęsti statybas VŽ), tai neatsakingas požiūris. Visgi turėjo informuoti inspekciją ir fiziškai stabdyti darbus, priduria G. Kazlauskas.
Jo teigimu, objekte už gelžbetonio ir metalo konstrukcijų montavimą atsakinga buvo UAB Litvija.
Jie deklaruoja, kad viską moka. Nors yra metalo gamintojai ir tą daro labai gerai. O brigadų turėjo ir labai gerų, ir labai blogų. Pas mus (objekte VŽ) visi darbininkai buvo atvežti nesu tikras, iš Uzbekijos, Azerbaidžano ar Armėnijos. Bet lygis buvo baisus: atrodo darbininkas kala, o tu turi laikyti jo ranką, nes visiškai jokios kvalifikacijos, pasakoja statybų valdymo įmonės vadovas.
embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/1264?placement=
Montavo neatsakingai, be nuovokos, kad tai rimta, kad privalu laikytis technologijos. Mes stengėmės ir spaudėme juos, bet techninės priežiūros vadovas turėjo matyti, kas vyksta objekte tuo labiau ten nuolat buvo, sako G. Kazlauskas.
Anot jo, nors rygeliai negalėjo būti sukelti, tai buvo padaryta, o situaciją valdytojo atstovai pamatė per vėlai.
Rangovai mūsų nepakvietė ir mes tik ketvirtadienį po pietų pamatėme, kad jie ant nesutvarkytų kolonų sukėlė rygelius. Nors vyko tik kolonų stiprinimo darbai, bet po to jie mums aiškino, kad neturėjo kur pasidėti tų rygelių ir juos susandėliavo ant kolonų. Tuo metu jau buvo pakilęs vėjas, todėl mes iš statybvietės išvarėme visus žmones, kad neatsitiktų nelaimė. Kranai dėl vėjo jau visi buvo sustabdyti, negalėjome nukelti. Liko tik melstis, teigia Keistos direktorius.
Tikimybė, kad nugrius buvo maža, bet pasirodo ten gavosi toks vėjo tunelis ir gūsiai buvo labai stiprūs. Ir jie paprasčiausiai išjudino, o kuo toliau, tuo didesnis dinaminis smūgis, apkrova didėja kartais. Vien nuo vėjo nieko nebūtų buvę, pasakoja jis.
Statybas anksčiau planuota baigti 2023 m. pirmąjį ketvirtį. Dabar, pasak G. Kazlausko, jau vyksta vidaus patalpų įrengimo darbai, o objektą tikimasi baigti birželį.
Dabar viską sutvarkėme, radome dar daugiau paslėptų trūkumų. Tai ir mums kainavo, tačiau visiškai nesigailiu. Tai skaudi ir brangi pamoka, bet labai vertinga, apibendrina jis.
Mokslininkų g. 6 statomas 5 aukštų beveik 33.500 kv. m bendrojo ploto mokslo paskirties pastatas. Tiesa, 35% ploto, arba beveik 12.000 kv. m, sudarys aikštelė automobiliams, suprojektuota 23 pastato aukštuose.
BOD Group skelbė, kad į pastatą investuoja 22,4 mln. Eur.
embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/784?placement=
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Statyba ir NT
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti