Efektyvioms statyboms bazinių BIM žinių nepakanka

Publikuota: 2020-01-15

LR Vyriausybės sprendimu, jau nuo šių metų liepos 1 d. bus privaloma taikyti BIM metodiką projektuojant ir statant visus sudėtingus ir didelės vertės viešojo sektoriaus statinius ar jų dalis. Tačiau praktika rodo, kad statybų sektoriuje tinkamai pasiruošę dar ne visi – nors statytojai skiria daug dėmesio projektų skaitmenizacijai, pasiekti optimalų BIM rezultatą vis dar sutrukdo sklandaus procesų valdymo stoka.

Dažnai per gana trumpą laikotarpį iškilusiems pastatams esame linkę klijuoti nekokybiško projekto etiketę. Vis tik šiandien statybų spartai didelės įtakos turi darbų optimizacija pasitelkiant pažangų BIM metodą. Primenant, BIM vadinama statinio informacinio modelio ir jį supančių procesų, tokių kaip dokumentacijos rengimas, bendradarbiavimas su kitais projekto dalyviais, programinės įrangos diegimo, kvalifikacinių žinių pritaikymo, vizualizacijų kūrimo ir kt., visuma. BIM taikymas leidžia taupyti statybų laiką ir lėšas nekenkiant kokybei, sumažinti klaidų tikimybę ir tausoti aplinką optimaliai panaudojant statybines medžiagas.

Įžvelgiant tokias BIM naudas, Viešųjų pirkimų tarnyba, bendradarbiaujant su Aplinkos ministerija, dar 2018 m. paruošė Statybos darbų pirkimo gaires, kuriose, kaip vienas iš ekonomiškai naudingiausio pasiūlymo vertinimo kriterijų, įvardintas ir BIM taikymas. Pastarasis nuo šių metų liepos 1 d. taps privalomas.

nuotrauka::1 right

Jau taikantiems BIM ar tik besiruošiantiems optimizuoti statybų procesą vertėtų suklusti, kaip tinkamai pasiruošti naujam reikalavimui ir atkreipti dėmesį, kad šiandien efektyviam statybų įgyvendinimui reikia ne tik bazinių BIM žinių – programinės įrangos įdiegimo ir įmonės projektuotojų apmokymo, bet ir optimalaus viso projekto procesų koordinavimo.

BIM – daugiau nei programinė įranga

Monika Stelmokė, IT paslaugų įmonės „InfoEra“ architektė – BIM koordinatorė, pasakoja, kad lietuviai – imlūs naujovėms, statybos procesais besivejantys Skandinavijos šalis. Visgi progresuoti šioje srityje toliau verslui trukdo dar tiksliai neapibrėžtos reikalavimo dėl BIM taikymo nuostatos, efektyvų BIM įgyvendinimą taip pat apsunkina ir reikiamų specialistų stygius.

„Vienos pagrindinių problemų su kurioms susiduria BIM taikantys statytojai – tai ne tik neapibrėžtos projekto rengimo tvarkos, bet ir specialistų, dirbančių profesionalia 3D modeliavimo, pavyzdžiui, „Autodesk Revit“ programine įranga, architektų, ŠVOK sistemų specialistų ir konstruktorių trūkumas. Taigi, įmonės, nesirūpinančios specialistų kvalifikacijos kėlimu, rizikuoja prarasti konkurencingumą – jau kelis metus statybų rinkoje dominuoja tie patys vardai, nuolatos investuojantys į technologijas, dirbantys ne tik su projektais, bet ir veiklos procesų tobulinimu“, – akcentuoja ji.

„InfoEra“ atstovė priduria, kad tik pradėjus taikyti BIM, rekomenduotina ieškoti patyrusio specialisto, galinčio tinkamai suvaldyti projekto procesus ir užtikrinti sklandų BIM įgyvendinimą visuose jo etapuose. BIM koordinatorius taip pat gali padėti pamatus kuriant standartizuotą BIM įgyvendinimo planą, kuris vėliau būtų koreguojamas kiekvienam projektui individualiai.

„Dažnai įsivaizduojama, kad programinė įranga ir mokymai – jau yra BIM, tačiau iš tiesų – tai tik pradžia. Kitas žingsnis – BIM koordinavimas. Vos tik pradėję teikti šią paslaugą klientams, susidūrėme su aibe klausimų, kokias užduotis verta deleguoti išoriniam partneriui. Taigi, šiandien BIM koordinavimas apima tikslų ir darbų planavimą, visos komandos narių įtraukimą į kokybišką modeliavimą, šios komandos kuravimą, techninę pagalbą. Bendradarbiaujant galima automatizuoti procesus – tai įmonei padeda efektyviau naudoti žmogiškuosius išteklius ir greičiau pereiti prie BIM“, – pabrėžia ji.

Anot M. Stelmokės, jei įmonė jau pakankamai susipažinusi su BIM ir planuoja įgyvendinti daug plačios apimties projektų, tuomet verta pamąstyti ir apie investicijas į BIM koordinatorių įmonės viduje.

Tinkamas darbų sustygavimas – dalis projekto sėkmės

Plačiau, BIM koordinatorius – tai specialistas, gerai išmanantis statybų procesą ir gebantis jį koordinuoti visuose projekto įgyvendinimo etapuose. Jo vaidmuo projekto procese – dalintis žiniomis ir geraisiais BIM diegimo pavyzdžiais, kiekvienai įmonei ar projektui pasiūlyti individualius sprendimus: nustatyti BIM projekto tikslus, kurti įgyvendinimo planus, pateikti 3D modeliavimo gaires, parinkti vieningą duomenų perdavimo aplinką, apmokyti projekto komandą, spręsti technines problemas ir kontroliuoti projekto terminų laikymąsi.

Koordinuojant BIM projektus svarbu turėti projektavimo ir specifinių techninių žinių bei gerus programinės įrangos įgūdžius. Taip pat sugebėti vertinti visų projekto dalių – architektūros, konstrukcijų, inžinerinių sistemų ir kt. – suderinamumą. Taigi, šiais klausimais kompetentingo žmogaus pagalba – itin svarbi siekiant sėkmingai vystyti projektą.

„Galima tik įsivaizduoti, kiek daug informacijos, skirtingų failų ir jų formatų sukuriama projekto metu, todėl pagalba nepasimesti – labai vertinga. BIM koordinatoriaus tikslas – sustyguoti darbus taip, kad BIM procesas būtų išnaudojamas kuo efektyviau“, – sako M. Stelmokė.

Jos teigimu, šiandien statybų rinka mato specialistų, gebančių projektuoti ir kartu suprasti IT, suvaldyti BIM procesus, indėlį į projektų vystymą. Tad siekiant geriausio rezultato, įmonės turėtų negailėti investicijų ne tik į skaitmeninius, bet ir žmogiškuosius resursus.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Efektyvioms statyboms bazinių BIM žinių nepakanka Verslo tribūna

LR Vyriausybės sprendimu, jau nuo šių metų liepos 1 d. bus privaloma taikyti BIM metodiką projektuojant ir...

Ateities statyba
2020.01.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau