Konditerijos ir kepyklų žaliavų tiekėjai turi ambicingų tikslų: su tvaresnėmis pakuotėmis – į švaresnį rytojų

Reklama publikuota: 2021-11-08
„Minordija“ įmonės generalinis direktorius Audrius Mackevičius.
svg svg
„Minordija“ įmonės generalinis direktorius Audrius Mackevičius.

Tvarumas šiandien tampa viena verslo sėkmės sąlygų, o atsakomybė gamtai ir visuomenei – vienu svarbiausių daugelio įmonių prioritetų. Veikti tvariau siekia ir Lietuvoje pirmaujanti žaliavų konditerijos bei duonos gaminiams tiekėja bendrovė „Minordija“. Įmonės generalinis direktorius Audrius Mackevičius įsitikinęs, kad tam, be visų kitų aplinkosauginių iniciatyvų, būtina ieškoti būdų didinti naudojamų pakuočių tvarumą.

Į sąvartynus nugula milijonai tonų atliekų

Šioje srityje pasistengti išties svarbu. Europos Komisijos duomenimis, beveik du penktadaliai (39 proc.) visų Europos Sąjungoje sugeneruojamų atliekų vis dar keliauja į sąvartynus. Tai reiškia, kad jos tvarkomos pačiu aplinkai ir žmonėms nedraugiškiausiu būdu. Dėl to ES narės yra įsipareigojusios į sąvartynus keliaujančių komunalinių atliekų dalį iki 2035 m. sumažinti bent iki 10 proc.

Tam, be abejo, svarbu gerinti galimybes atliekas perdirbti. Tai ypač aktualu kalbant apie pakuočių atliekas. Naujausiais Eurostato duomenimis, 2018 m. ES buvo perdirbta tik 66 proc. iš 77,5 mln. tonų įvairių gaminių pakuočių atliekų. Šį rodiklį būtina pagerinti, norint gyventi švaresnėje ir saugesnėje aplinkoje, tausoti išteklius ir pereiti prie žiedinės ekonomikos.

Tikslas – naudoti tik perdirbamas pakuotes

Prisidėti prie tikslo mažinti išmetamų ir neperdirbamų pakuočių kiekį siekia ir žaliavas kepykloms, konditerijos įmonėms, ledų, pieno produktų gamintojams ir kitoms maisto pramonės šakoms tiekianti bendrovė „Minordija“ kartu su visa tarptautine „Orkla“ grupe, kuriai priklauso. Bendrovės vadovas A. Mackevičius sako, kad grupė yra išsikėlusi tikslą iki 2025 m. naudoti tik perdirbamas pakuotes. Taip pat siekiama, kad ne mažiau kaip 75 proc. naudojamų pakuočių būtų pagaminta iš perdirbamų arba tvarių šaltinių medžiagų. Perdirbamos medžiagos turės sudaryti ir ne mažiau kaip 50 proc. bendrovės naudojamų plastikinių pakuočių.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Pagrindinis iššūkis, su kuriuo susiduriame, didindami savo pakuočių tvarumą – griežti maisto saugos reikalavimai, kurie galioja mūsų veiklos srityje ir gerokai riboja galimus pasirinkimus. Pavyzdžiui, mūsų parduodamos mielės pagal galiojančias taisykles privalo būti supakuotos į kelis sluoksnius – popierių, plastiką ir plėvelę. Mielės yra gyvas organizmas, kuris turi kvėpuoti, bet neišdžiūti, o būtent tai turi užtikrinti pakuotė. Dar vienas iššūkis – suvienodinti visų gaminių, kuriuos tiekia skirtingos įmonės iš viso pasaulio, pakuotes pagal mūsų taikomus standartus“, – teigia A. Mackevičius.

nuotrauka::1

Tvaresnių pakuočių sprendimų daugėja

A. Mackevičius pasakoja, kad pagrindinė kryptis, kurią didindama pakuočių tvarumą renkasi „Minordija“ ir visa „Orkla“ grupė, yra perėjimas prie pakuočių, kuriose skirtingi medžiagų sluoksniai yra lengvai atskiriami ir perdirbami. Kai įmanoma, siekiama rinktis iš vienos perdirbamos medžiagos pagamintas pakuotes.

„Šiuo metu didžiąją dalį mūsų naudojamų pakuočių sudaro PET. Jos yra lengvai perdirbamos ir gali būti panaudotos kelis kartus. Taip pat klientams siūlome plastikines žaliavos pakuotes keisti į popierines ar rinktis kitus pažangius sprendimus. Mūsų partneriai Europoje kuria ir siūlo vis daugiau inovatyvių tvarios pakuotės variantų – juos ir pristatome klientams. Pavyzdžiui, jau galime pasiūlyti gaminius pakuotėse, pagamintose iš unikalaus kakavos popieriaus. 40 proc. šio popieriaus celiuliozės sudaro kakavos šokolado gamybos procese likę kakavos pupelių lukštai. Taip šalutinė gamybos atlieka panaudojama tvaresnėms pakuotėms“, – sako A. Mackevičius.

„Minordijos“ vadovas pripažįsta, kad, nepaisant didėjančios tvaresnių pakuočių pasiūlos, klientų pasirinkimus dažniausiai nulemia kaina. Tvarūs ir inovatyvūs pakuočių sprendimai, anot A. Mackevičiaus, vis dar yra brangesni nei įprasti. Dėl to ypač didesnėms įmonėms, įsigyjančioms didelį kiekį žaliavų, perėjimas prie tvaresnių pakuočių gali pareikalauti nemažų investicijų. Visgi pašnekovas pastebi, kad vis daugiau įmonių tokioms investicijoms ryžtasi, o tvarumo tema tampa aktuali daugeliui verslų.

Gerosiomis praktikomis dalijasi „Ateities pakuotės“ klube

Prie šios temos aktualizavimo prisideda ir šiemet VšĮ „Gamtos ateitis“ įkurtas „Ateities pakuotės“ klubas, kuriam priklauso ir „Minordija“. A. Mackevičius sako, kad prisijungti prie klubo paskatino noras gilinti bendrovės žinias ir kompetencijas tvarios pakuotės taikymo srityje, dalintis gerosiomis savo ir „Orkla“ grupės praktikomis su kitomis šiais klausimais besidominčiomis įmonėmis ir pasisemti įkvėpimo bei patirties iš kitų klubo narių.

„Tikimės, kad drauge su kitais „Ateities pakuotės“ klubo nariais pavyks didinti susidomėjimą tvariais pakuočių sprendimais, šioje srityje imtis naujų iniciatyvų. Kartu tai yra dar viena paskata dažniau įtraukti tvarumo klausimus į savo darbotvarkę. Tikime, kad tai padės mums tvarumo srityje pirmyn judėti spartesniu tempu“, – teigia A. Mackevičius.

Dėmesys aplinkai, sveikatai ir saugumui

Tiesa, siekiu naudoti tvaresnes žaliavos ir produktų pakuotes „Minordijos“ iniciatyvos neapsiriboja. Tai yra tik dalis pastangų, kurias apibrėžia įmonėje taikomas „Orkla“ įmonių grupės EHS (angl. Environment, health, safety) standartas, apimantis aplinkosaugos, darbuotojų sveikatos ir saugumo aspektus. Pagal naujausią EHS vertinimą bendrovė pasiekė 87,6 proc. rezultatą, kuris, pasak įmonės vadovo, yra iš tiesų labai aukštas.

„Tvarumo ir EHS siekiai atsispindi visuose mūsų veiklos procesuose – nuo tiekėjų pasirinkimo iki darbo organizavimo ir bendrovės valdymo. Didelį dėmesį skiriame įvairiems aplinkosaugos ir visuomenės gerovės aspektams. Pavyzdžiui, nemažą progresą esame pasiekę tiekdami rinkai remiantis tvarumo standartais gaunamus palmių riebalus. Šiuo metu 60 proc. mūsų tiekiamų palmių riebalų produktų sudaro tarptautiniais RSPO MB ir SG sertifikatais patvirtinta žaliava. Kitąmet planuojame pasiekti, kad 100 proc. mūsų tiekiamų palmių riebalų būtų gauti iš sertifikuotų tvarumo standartus atitinkančių ūkių“, – pasakoja A. Mackevičius.

Norint veikti tvariau reikia visapusiškų pastangų

A. Mackevičius sako, kad panašiu būdu bendrovė siekia užtikrinti ir rinkai tiekiamų kakavos produktų tvarumą. Dalį kakavos produktų „Minordija“ įsigyja iš „Rainforest Alliance“ programoje dalyvaujančių tiekėjų, o iki 2025 m. norima tai daryti 100 proc. Ši programa užtikrina, kad kakavos produktai būtų tiekiami tik iš tvarių ūkių, kuriuose užtikrinama saugi darbo aplinka, nenaudojamas vaikų darbas ir siekiama apsaugoti atogrąžų miškus.

„Mūsų įsitikinimu, pastangos veikti tvariau turi būti kompleksinės ir nuoseklios, apimančios visas sritis, kuriose galima prisidėti prie teigiamų pokyčių, ar tai būtų tvaresnių pakuočių naudojimas, tvaresnių žemdirbystės ir gamybos praktikų skatinimas, ar darbuotojų įgalinimas ir rūpinimasis jų gerove. Visoms šioms sritims „Minordijoje“ skiriame išties didelį dėmesį“, – sako A. Mackevičius.

nuotrauka::2

Apie „Ateities pakuotės“ klubą

Šiemet įkurto „Ateities pakuotės“ klubo tikslas – skatinti Lietuvos gamintojus ir importuotojus naudoti ekologiškesnes pakuotes, dalintis gerosiomis praktikomis šioje srityje, įgyvendinti aplinkosaugines iniciatyvas ir Lietuvos visuomenėje ugdyti ekologinį sąmoningumą. Iš viso prie klubo yra prisijungusios 28 Lietuvos įmonės. Tarp jų – gėrimų gamintojai, maisto pramonės, statybinių medžiagų, pakuočių gamybos ir kitų sektorių bendrovės.

VšĮ „Gamtos ateitis“ – licencijuota, viena didžiausių pakuočių atliekų tvarkymo organizacijų Lietuvoje, koordinuojanti Lietuvos gamintojų ir importuotojų tiekiamų į Lietuvos Respublikos vidaus rinką pakuočių atliekų tvarkymą. Organizacijos tikslas – atstovaujant Lietuvos gamintojams ir importuotojams, vystyti tvarią ir efektyvią pakuočių atliekų tvarkymo veiklą, taip pat įvairiomis priemonėmis vykdyti visuomenės švietimą ir edukaciją, siekiant didinti gyventojų, savivaldos, verslo atsakomybę ir sąmoningumą aplinkos taršos pakuočių atliekomis bei jų rūšiavimo klausimais.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Prieš patekdamos į rinką, „DS Smith“ pakuotės pereina žiedinio dizaino vertinimo barjerą Verslo tribūna

2020 m. rugsėjį su ambicinga tvarumo strategija „Šiandien ir rytoj“ (angl. Now and Next) žengusi tvarių...

Ateities pakuotė
2021.11.30
Tvariam pokyčiui šiandien kelią kerta ne plastikas, bet sąmoningo vartojimo stoka Verslo tribūna

Rinkoje jau daugiau nei 26 metus veikianti bendrovė „Manjana“ – didžiausia profesionaliomis valymo ir...

Ateities pakuotė
2021.11.29
Ekspertė apie tvarių pakuočių iššūkius Lietuvoje ir ES: kas trukdo skleistis žiedinei ekonomikai? Verslo tribūna

Tvarumas ir žiedinė ekonomika šiandien yra vis dažniau girdimi terminai, tačiau kiek įtakos jie turi mūsų...

Ateities pakuotė
2021.11.24
Tvarūs pokyčiai pakavimo sprendimų segmente – ranka pasiekiami Verslo tribūna

29 metus pakavimo medžiagų sektoriuje Pabaltijyje veikiančios „Somi“ tvarumo ir pakavimo produktų plėtros...

Ateities pakuotė
2021.11.17
„Mantingos“ tvarumo gairėse – be tvarios pakuotės, ir maisto švaistymo problemos sprendimas Verslo tribūna 1

„Mantinga“, daugiau nei 20 metų patirtį duonos, užkandžių bei šaldytų gaminių rinkoje skaičiuojantis šeimos...

Ateities pakuotė
2021.11.15
Tvarių pakuočių tendencijos: kodėl plastikas nebūtinai blogiau, o madingi sprendimai ne visuomet geriausi? Verslo tribūna

Sakoma, kad apie knygą nereikėtų spręsti iš viršelio, bet apie įvairius produktus ir gaminius neretai...

Ateities pakuotė
2021.11.10
Konditerijos ir kepyklų žaliavų tiekėjai turi ambicingų tikslų: su tvaresnėmis pakuotėmis – į švaresnį rytojų Verslo tribūna

Tvarumas šiandien tampa viena verslo sėkmės sąlygų, o atsakomybė gamtai ir visuomenei – vienu svarbiausių...

Ateities pakuotė
2021.11.08
Grindinio sprendimų įmonė: tvarumas prasideda nuo perteklinių dalykų atsisakymo Verslo tribūna

Tvarumas šiandien yra tarsi kompasas, daugeliui verslų rodantis tolesnės plėtros kryptį. Nuo pastangų šioje...

Ateities pakuotė
2021.11.04
Tvarumo kryptimi: kaip poveikį aplinkai mažina „Lidl“? Verslo tribūna 1

Ekologiniai iššūkiai, su kuriais susiduria žmonija, reikalauja iš esmės permąstyti mūsų santykį su aplinka ir...

Ateities pakuotė
2021.08.31
Tvaresnės pakuotės: kodėl popierius ne visada geriau už plastiką ir kas padeda sumažinti jo kiekį? Verslo tribūna 5

Šiandien, kai tvarumas tampa vis svarbesniu įmonių veiklos kriterijumi, daugiau dėmesio imama skirti produktų...

Ateities pakuotė
2021.08.11
Racionalus plastiko panaudojimas – pirminė strategija, apribojant jo taršą Verslo tribūna

Ne tik kalbėti, bet ir imtis realių sprendimų veiklos tvarumui padidinti šiandien pasiryžta vis daugiau...

Ateities pakuotė
2021.08.02
Vieno bendro tvaraus pakavimo sprendimo nėra, tačiau rasti sau tinkamiausią įmanoma Verslo tribūna

Klimato kaitos krizė – globali problematika, kurią spręsti privalo ne tik aplinkosaugininkai, valstybių...

Ateities pakuotė
2021.07.15
Dilema ieškant pakavimo sprendimo: ar tvariau reiškia brangiau? Verslo tribūna

Sąmoningi vartotojai, rinkdamiesi prekę, šiandien didesnį dėmesį kreipia ne į jos pakuotės dailumą, bet...

Ateities pakuotė
2021.07.07
Tvarumo tendencijos keičia gaminių pakuotes – įmonės ieško lengviau perdirbamų Verslo tribūna

Tvarumas šiandien tampa esminiu raktažodžiu tiek savo poveikį aplinkai mažinti siekiančioms įmonėms, tiek...

Ateities pakuotė
2021.06.30
Mažiau plastiko, daugiau galimybių perdirbti – kokios pakuotės tinkamiausios vaisiams ir daržovėms? Verslo tribūna

Jau įprasta, kad rinkdamiesi įvairias prekes Lietuvos vartotojai atkreipia dėmesį ne tik į jų kilmės šalį ar...

Ateities pakuotė
2021.06.22
Tvari pakuotė gėrimų industrijoje – misija ne tik įmanoma, bet ir būtina Verslo tribūna

Maisto ir gėrimų pramonėje tvarumas – nebe tik madingas žodis. Sąmoningiems vartotojams iš prekių ženklų vis...

Ateities pakuotė
2021.06.15
Nauja iniciatyva skatins gamintojus ir importuotojus naudoti ekologiškesnes pakuotes

Pakuočių atliekų tvarkymo organizacija VšĮ „Gamtos ateitis“ pradėjo naują iniciatyvą, kuri skatins Lietuvos...

Pramonė
2021.04.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku