Konditerijos ir kepyklų žaliavų tiekėjai turi ambicingų tikslų: su tvaresnėmis pakuotėmis – į švaresnį rytojų

Tvarumas šiandien tampa viena verslo sėkmės sąlygų, o atsakomybė gamtai ir visuomenei vienu svarbiausių daugelio įmonių prioritetų. Veikti tvariau siekia ir Lietuvoje pirmaujanti žaliavų konditerijos bei duonos gaminiams tiekėja bendrovė Minordija. Įmonės generalinis direktorius Audrius Mackevičius įsitikinęs, kad tam, be visų kitų aplinkosauginių iniciatyvų, būtina ieškoti būdų didinti naudojamų pakuočių tvarumą.
Į sąvartynus nugula milijonai tonų atliekų
Šioje srityje pasistengti išties svarbu. Europos Komisijos duomenimis, beveik du penktadaliai (39 proc.) visų Europos Sąjungoje sugeneruojamų atliekų vis dar keliauja į sąvartynus. Tai reiškia, kad jos tvarkomos pačiu aplinkai ir žmonėms nedraugiškiausiu būdu. Dėl to ES narės yra įsipareigojusios į sąvartynus keliaujančių komunalinių atliekų dalį iki 2035 m. sumažinti bent iki 10 proc.
Tam, be abejo, svarbu gerinti galimybes atliekas perdirbti. Tai ypač aktualu kalbant apie pakuočių atliekas. Naujausiais Eurostato duomenimis, 2018 m. ES buvo perdirbta tik 66 proc. iš 77,5 mln. tonų įvairių gaminių pakuočių atliekų. Šį rodiklį būtina pagerinti, norint gyventi švaresnėje ir saugesnėje aplinkoje, tausoti išteklius ir pereiti prie žiedinės ekonomikos.
Tikslas naudoti tik perdirbamas pakuotes
Prisidėti prie tikslo mažinti išmetamų ir neperdirbamų pakuočių kiekį siekia ir žaliavas kepykloms, konditerijos įmonėms, ledų, pieno produktų gamintojams ir kitoms maisto pramonės šakoms tiekianti bendrovė Minordija kartu su visa tarptautine Orkla grupe, kuriai priklauso. Bendrovės vadovas A. Mackevičius sako, kad grupė yra išsikėlusi tikslą iki 2025 m. naudoti tik perdirbamas pakuotes. Taip pat siekiama, kad ne mažiau kaip 75 proc. naudojamų pakuočių būtų pagaminta iš perdirbamų arba tvarių šaltinių medžiagų. Perdirbamos medžiagos turės sudaryti ir ne mažiau kaip 50 proc. bendrovės naudojamų plastikinių pakuočių.
Pagrindinis iššūkis, su kuriuo susiduriame, didindami savo pakuočių tvarumą griežti maisto saugos reikalavimai, kurie galioja mūsų veiklos srityje ir gerokai riboja galimus pasirinkimus. Pavyzdžiui, mūsų parduodamos mielės pagal galiojančias taisykles privalo būti supakuotos į kelis sluoksnius popierių, plastiką ir plėvelę. Mielės yra gyvas organizmas, kuris turi kvėpuoti, bet neišdžiūti, o būtent tai turi užtikrinti pakuotė. Dar vienas iššūkis suvienodinti visų gaminių, kuriuos tiekia skirtingos įmonės iš viso pasaulio, pakuotes pagal mūsų taikomus standartus, teigia A. Mackevičius.
nuotrauka::1
Tvaresnių pakuočių sprendimų daugėja
A. Mackevičius pasakoja, kad pagrindinė kryptis, kurią didindama pakuočių tvarumą renkasi Minordija ir visa Orkla grupė, yra perėjimas prie pakuočių, kuriose skirtingi medžiagų sluoksniai yra lengvai atskiriami ir perdirbami. Kai įmanoma, siekiama rinktis iš vienos perdirbamos medžiagos pagamintas pakuotes.
Šiuo metu didžiąją dalį mūsų naudojamų pakuočių sudaro PET. Jos yra lengvai perdirbamos ir gali būti panaudotos kelis kartus. Taip pat klientams siūlome plastikines žaliavos pakuotes keisti į popierines ar rinktis kitus pažangius sprendimus. Mūsų partneriai Europoje kuria ir siūlo vis daugiau inovatyvių tvarios pakuotės variantų juos ir pristatome klientams. Pavyzdžiui, jau galime pasiūlyti gaminius pakuotėse, pagamintose iš unikalaus kakavos popieriaus. 40 proc. šio popieriaus celiuliozės sudaro kakavos šokolado gamybos procese likę kakavos pupelių lukštai. Taip šalutinė gamybos atlieka panaudojama tvaresnėms pakuotėms, sako A. Mackevičius.
Minordijos vadovas pripažįsta, kad, nepaisant didėjančios tvaresnių pakuočių pasiūlos, klientų pasirinkimus dažniausiai nulemia kaina. Tvarūs ir inovatyvūs pakuočių sprendimai, anot A. Mackevičiaus, vis dar yra brangesni nei įprasti. Dėl to ypač didesnėms įmonėms, įsigyjančioms didelį kiekį žaliavų, perėjimas prie tvaresnių pakuočių gali pareikalauti nemažų investicijų. Visgi pašnekovas pastebi, kad vis daugiau įmonių tokioms investicijoms ryžtasi, o tvarumo tema tampa aktuali daugeliui verslų.
Gerosiomis praktikomis dalijasi Ateities pakuotės klube
Prie šios temos aktualizavimo prisideda ir šiemet VšĮ Gamtos ateitis įkurtas Ateities pakuotės klubas, kuriam priklauso ir Minordija. A. Mackevičius sako, kad prisijungti prie klubo paskatino noras gilinti bendrovės žinias ir kompetencijas tvarios pakuotės taikymo srityje, dalintis gerosiomis savo ir Orkla grupės praktikomis su kitomis šiais klausimais besidominčiomis įmonėmis ir pasisemti įkvėpimo bei patirties iš kitų klubo narių.
Tikimės, kad drauge su kitais Ateities pakuotės klubo nariais pavyks didinti susidomėjimą tvariais pakuočių sprendimais, šioje srityje imtis naujų iniciatyvų. Kartu tai yra dar viena paskata dažniau įtraukti tvarumo klausimus į savo darbotvarkę. Tikime, kad tai padės mums tvarumo srityje pirmyn judėti spartesniu tempu, teigia A. Mackevičius.
Dėmesys aplinkai, sveikatai ir saugumui
Tiesa, siekiu naudoti tvaresnes žaliavos ir produktų pakuotes Minordijos iniciatyvos neapsiriboja. Tai yra tik dalis pastangų, kurias apibrėžia įmonėje taikomas Orkla įmonių grupės EHS (angl. Environment, health, safety) standartas, apimantis aplinkosaugos, darbuotojų sveikatos ir saugumo aspektus. Pagal naujausią EHS vertinimą bendrovė pasiekė 87,6 proc. rezultatą, kuris, pasak įmonės vadovo, yra iš tiesų labai aukštas.
Tvarumo ir EHS siekiai atsispindi visuose mūsų veiklos procesuose nuo tiekėjų pasirinkimo iki darbo organizavimo ir bendrovės valdymo. Didelį dėmesį skiriame įvairiems aplinkosaugos ir visuomenės gerovės aspektams. Pavyzdžiui, nemažą progresą esame pasiekę tiekdami rinkai remiantis tvarumo standartais gaunamus palmių riebalus. Šiuo metu 60 proc. mūsų tiekiamų palmių riebalų produktų sudaro tarptautiniais RSPO MB ir SG sertifikatais patvirtinta žaliava. Kitąmet planuojame pasiekti, kad 100 proc. mūsų tiekiamų palmių riebalų būtų gauti iš sertifikuotų tvarumo standartus atitinkančių ūkių, pasakoja A. Mackevičius.
Norint veikti tvariau reikia visapusiškų pastangų
A. Mackevičius sako, kad panašiu būdu bendrovė siekia užtikrinti ir rinkai tiekiamų kakavos produktų tvarumą. Dalį kakavos produktų Minordija įsigyja iš Rainforest Alliance programoje dalyvaujančių tiekėjų, o iki 2025 m. norima tai daryti 100 proc. Ši programa užtikrina, kad kakavos produktai būtų tiekiami tik iš tvarių ūkių, kuriuose užtikrinama saugi darbo aplinka, nenaudojamas vaikų darbas ir siekiama apsaugoti atogrąžų miškus.
Mūsų įsitikinimu, pastangos veikti tvariau turi būti kompleksinės ir nuoseklios, apimančios visas sritis, kuriose galima prisidėti prie teigiamų pokyčių, ar tai būtų tvaresnių pakuočių naudojimas, tvaresnių žemdirbystės ir gamybos praktikų skatinimas, ar darbuotojų įgalinimas ir rūpinimasis jų gerove. Visoms šioms sritims Minordijoje skiriame išties didelį dėmesį, sako A. Mackevičius.
nuotrauka::2
Apie Ateities pakuotės klubą
Šiemet įkurto Ateities pakuotės klubo tikslas skatinti Lietuvos gamintojus ir importuotojus naudoti ekologiškesnes pakuotes, dalintis gerosiomis praktikomis šioje srityje, įgyvendinti aplinkosaugines iniciatyvas ir Lietuvos visuomenėje ugdyti ekologinį sąmoningumą. Iš viso prie klubo yra prisijungusios 28 Lietuvos įmonės. Tarp jų gėrimų gamintojai, maisto pramonės, statybinių medžiagų, pakuočių gamybos ir kitų sektorių bendrovės.
VšĮ Gamtos ateitis licencijuota, viena didžiausių pakuočių atliekų tvarkymo organizacijų Lietuvoje, koordinuojanti Lietuvos gamintojų ir importuotojų tiekiamų į Lietuvos Respublikos vidaus rinką pakuočių atliekų tvarkymą. Organizacijos tikslas atstovaujant Lietuvos gamintojams ir importuotojams, vystyti tvarią ir efektyvią pakuočių atliekų tvarkymo veiklą, taip pat įvairiomis priemonėmis vykdyti visuomenės švietimą ir edukaciją, siekiant didinti gyventojų, savivaldos, verslo atsakomybę ir sąmoningumą aplinkos taršos pakuočių atliekomis bei jų rūšiavimo klausimais.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti