Božena Petikonis-Šabanienė: dirbdamas ten, kur jauti malonumą, net ir sudėtingiausioje situacijoje rasi sprendimą

Reklama publikuota: 2022-06-16
Božena Petikonis - Šabanienė, „American Chamber of Commerce in Lithuania“ valdybos vicepirmininkė bei tarptautinės žaliosios energetikos bendrovės „Ignitis renewables“ personalo vadovė
svg svg
Božena Petikonis - Šabanienė, „American Chamber of Commerce in Lithuania“ valdybos vicepirmininkė bei tarptautinės žaliosios energetikos bendrovės „Ignitis renewables“ personalo vadovė

Božena Petikonis-Šabanienė turi daugiau nei 10-ies metų vadovavimo patirtį ir šiuo metu yra „American Chamber of Commerce in Lithuania“ valdybos vicepirmininkė bei tarptautinės žaliosios energetikos bendrovės „Ignitis renewables“ personalo vadovė. Boženos teigimu, vadovas šiandien nėra tas žmogus, kuris griežtu tonu visiems dėsto, kaip reikia dirbti, o tas, kuris įkvepia, prisiima atsakomybę ir veda komandą per netikėčiausias kliūtis. O iš kur semtis drąsos tokiai lyderystei? B. Petikonis-Šabanienė pokalbyje su „Lietuvos Junior Achievement“ vadove Andželika Rusteikiene atsako ir į šį klausimą.

Pasikeitė tai, kaip matome vadovus – paskui kokį lyderį norisi sekti šiandien?

„Didžioji mano karjeros kelio dalis – personalo sprendimų srityje, vadovaujant „Manpower“ padaliniui Lietuvoje. Per tą laiką iš mažutėlės, niekam nežinomos įmonės „Manpower“ tapo viena didžiausių personalo sprendimų kompanijų regione. Tikrai buvo visokių momentų: ir tuomet, kai ateini pas kolegas degdamas idėja, kaip galima kažką patobulinti (ir vėliau tai suveikia!), ir tuomet, kai nieko naujo nenori diegti, tačiau verslo aplinka, bendri pokyčiai rinkoje tave priverčia,“ – sako B. Petikonis-Šabanienė.

Jos teigimu, nuolatinis pokytis – neišvengiamas, jei nori būti lyderiu ir užimti vadovaujančią poziciją.

„Vadovas – tai žmogus, kuris yra atsakingas už galutinio tikslo įgyvendinimą. Ir jei visi kiti komandos nariai gal dar gali pasakyti „čia ne aš kaltas, čia kažkas kitas“, tai vadovas turi tiesiog atsistoti ir išspręsti tą klausimą,“ – sako pašnekovė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Šiandien suvokiama, kad vadovai – labai skirtingi. Ir vadovo savitumas tapo labai aktualus. Netgi atsirado terminas „autentiškas vadovas“. Tai žmogus, kuris turi savąjį „aš“ ir nebijo jo parodyti. Manau, kad ateities lyderiai bus iš labai skirtingų šeimų, valstybių, aplinkų, išauginti tiek stambių korporatyvinių organizacijų, tiek išaugę savarankiškai, kaip antrepreneriai, savo nuosavo verslo kūrėjai. Juos, be abejo, vienys tam tikras savybių rinkinys, bet tų savybių kompozicija bus labai skirtinga,“ – prognozuoja darbo rinką ir darbuotojų bei darbdavių lūkesčius gerai išmananti  B. Petikonis-Šabanienė.

Lyderystė – karjeros kelio vingiuose treniruojama savybė

Tačiau ji pati prisimena: nors sielos gelmėje yra linksma ir paprasta, pirmą sykį paskirta į vadovaujančias pareigas bent vienerius metus buvo itin griežta vadovė. Nes tiesiog savo galvoje buvo susikūrusi įvaizdį, kad tik toks vadovas ir būna!

„Netikėtai pradėjau atrasti, kad žmonės labiau pasitiki tavimi ir noriau kooperuojasi, jei pajunta, kad turi tau organiškų savybių. O mano organiška savybė yra šmaikštavimas, gebėjimas pasijuokti iš įtemptų situacijų,“ – sako ilgametė vadovė ir valdybos narė.

Šiandien iš žmogaus, kuris vadovaus bent porai darbuotojų, jau reikalaujama turėti lyderystės įgūdžių.  Toks pokytis įvyko todėl, kad ir darbuotojai renkasi ne tą įmonę, kur „visi procesai suorganizuoti ir darbas vyksta sklandžiai“, o tą, kurios vadovas įkvepia ir su kurio sutampa vidinės vertybės.

Božena taip pat dalijasi patarimu ateities lyderiams: mokytis ir gilintis į tai, ko negebės atlikti dirbtinis intelektas.

„Pavyzdžiui, paimkime komunikacinius įgūdžius. Viena yra sukurti tekstą, o kita – reaguoti į tai, kad pašnekovas nusišypsojo, palinksta į priekį. Net jei dirbtinis intelektas yra išmokomas atpažinti reiškinius, ar žmogiškas emocijas, jis vis tiek nesupranta, kad kartais dalykai tiesiog vyksta, be jokios aiškios priežasties. COVID-19 pandemija dar parodė, kad  atsparumas pokyčiams ir gebėjimas keistis yra svarbiausios šiuolaikinio lyderio savybės. Taip pat labai svarbios savybės, susijusios su kitų žmonių įkvėpimu, koučingo technikų išmanymas,“ –  sako B. Petikonis – Šabanienė.

Jos nuomone, tik darydamas tai, kas prie širdies, kas teikia malonumą, gali būti atsparus įvairiems nesklandumams,  paprasčiau ir lengviau juos įveikti.

Jei negalite sau atsakyti į klausimą: kodėl aš tai darau? – sprendimus rasti bus sudėtingiau

Tuo metu moksleiviai ir netgi persikvalifikuoti norintys suaugusieji vis dar renkasi profesijas, kurios yra populiarios, madingos, kur galima uždirbti didelį atlyginimą.

„Taip rinktis nerekomenduočiau, – šypsosi pašnekovė. – Kai aš papuolu į labai sudėtingą situaciją, užduodu sau klausimą: „Kodėl aš tai darau?“ Ir smegenys man primena – nes man tai svarbu, nes noriu čia būti. Tuomet tiesiog galvoju, ką geriausio šioje situacijoje galiu padaryti ir kažkaip stebuklingu būdu planetos sustoja į vieną liniją ir tu randi tą atsakymą.“

Kita vertus, B. Petikonis-Šabanienė pripažįsta, kad ji ruošiasi – mokosi įvairių naujų dalykų dar nebūtinai žinodama, kur tai panaudos. Šie papildomi įgūdžiai anksčiau ar vėliau praverčia.

Kalbėdama apie drąsą priimti sprendimus moteris pasidalina dar viena vertinga įžvalga: drąsa juk randasi ir pasireiškia tik tuomet, kai būna baisu, tiesa?

„O baisu tuomet, kai su kažkuo susiduri pirmą kartą arba mastas to, su kuo susiduri, yra labai didelis. Be abejo aš turėjau milijoną situacijų, kai man buvo baisu. Tačiau papuolusi į tokią situaciją, žinojau gausybę pavyzdžių, kaip kitiems sekėsi ją spręsti, nugalėti baimę. Pasinaudojusi tais pavyzdžiais, rasdavau būdą ir save nuraminti. Taip pat tam labai įkvepia žmonės aplink, kurie palaiko ir primena, kodėl tai ką darau yra svarbu,“ – prisimena B. Petikonis-Šabanienė.

Apie „Lietuvos Junior Achievement“

„Lietuvos Junior Achievement“ yra nevyriausybinė organizacija, jaunimo antreprenerystės ir finansinio raštingumo ugdymo programų lyderis Lietuvoje. Organizacijos programas finansuoja privatūs rėmėjai ir fondai: strateginiai poveikio investuotojai SEB bankas ir „Moody‘s Lietuvoje“ bei strateginiai investuotojai „UPS“,  „Narbutas“, „Scandagra“, partneriai „Coca-Cola Foundation“, „MJJ fondas“ ir kiti. Daugiau informacijos apie organizaciją rasite www.lja.lt

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Jaunieji verslininkai – jau mokykloje: įgyvendinti svajones padeda mentoriai Verslo tribūna

Lietuvai tampant vis patrauklesne informacinių technologijų (IT) įmonių, startuolių ir vadinamųjų vienaragių...

Božena Petikonis-Šabanienė: dirbdamas ten, kur jauti malonumą, net ir sudėtingiausioje situacijoje rasi sprendimą Verslo tribūna

Božena Petikonis-Šabanienė turi daugiau nei 10-ies metų vadovavimo patirtį ir šiuo metu yra „American Chamber...

Išrinkta geriausia metų jaunoji bendrovė: gamina tvarų produktą ir meta iššūkį Europai Verslo tribūna

Iš beveik 900 jaunųjų bendrovių – mokinių mokomųjų verslų – Nacionalinėje „accelerator_x“ programos eXpo...

Nacionalinėje jaunųjų bendrovių parodoje šį penktadienį – technologijos ir tvarumas Verslo tribūna

Gegužės 20-tą dieną „Kablys+kultūra“ dėl geriausios šių metų jaunosios bendrovės titulo konkuruos 40 atranką...

„Women Go Tech“ įkūrėja: technologijų sektoriuje svarbiausias yra gebėjimas mokytis Verslo tribūna

Žydrūnė Vitaitė yra pardavimų vadovė technologijų įmonėje „Eldes“ ir iniciatyvos „Women Go Tech“...

Smalsumo genas: kodėl jis svarbus ir kaip jį ugdyti? Verslo tribūna

Unikalios verslo idėjos gimsta smalsumo dėka. Domėjimasis ir skirtingų sričių pažinimas ne tik atveria duris...

IT verslo analitikai padeda pardavėjams susikalbėti su programuotojais Verslo tribūna

Kristina Mataitytė įgijo teisės magistro diplomą, tačiau savanorystė, dalyvavimas „Rotaract“ klubo veikloje...

Verslas ir nevyriausybinės organizacijos buriasi Ukrainos vaikų ugdymui Verslo tribūna

Pabėgėliams nuo karo Ukrainoje įsikuriant Lietuvos miestuose bei miesteliuose, verslas ir nevyriausybinės...

Iš sociologijos į programavimą pasukusi Viktorija: pagaliau supratau, ko tie programuotojai per naktis sėdi prie kompiuterio Verslo tribūna

Viktorija Mačiūnė, šiuo metu užimanti kokybės užtikrinimo inžinierės pareigas internetinių svetainių kūrimo...

Simuliacijos padeda išmokti darbo rinkoje vertinamų įgūdžių Verslo tribūna

Tikriausiai atsimenate laikus, kai jūsų draugų sienos „Facebook“ buvo pilnos prašymų padėti auginti jų...

Rekordas: į mokinių verslus suinvestavo daugiau nei 6000 eurų Verslo tribūna

Neseniai pasibaigusi moksleivių kuriamų jaunųjų bendrovių – mokomųjų verslų – akcijų birža pritraukė daugiau...

Moksleivių verslų akcijų birža: sveikinimai skrieja net iš Niujorko Times'o aikštės Verslo tribūna 1

„Norime, kad Lietuvoje būtų tikras vienaragių ūkis“, sako jaunųjų bendrovių akcijų biržos investuotojai. Jie,...

Tiesiogiai: moksleiviai kviečia investuoti į jų verslus Verslo tribūna

„Accelerator_x“ antreprenerystės ugdymo programoje dalyvaujantys moksleiviai įtemptai ruošiasi vienam...

Andželika Rusteikienė: kas gi yra ta antreprenerystė? Verslo tribūna 2

Antrepreneris, antreprenerystė - vis daugiau mūsų kasdienybėje skambantis žodis. Žodis, pripažįstame, ne iš...

Nobelio taikos premijai nominuota Lietuvoje veikianti moksleivių verslumo ugdymo organizacija Verslo tribūna

Paskutinę sausio dieną baigėsi laikotarpis teikti nominacijas Nobelio taikos premijai. Vienas iš nominuotųjų...

Lietuviai pretenduoja tapti versliausiais Europos moksleiviais Verslo tribūna

Jau liepos 15 d. tiesioginėje geriausių Europos jaunimo verslų apdovanojimų transliacijoje paaiškės, kas taps...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku