VŽ rekomenduoja: ką veikti savaitgalį

Publikuota: 2016-12-16
Adauktas Marcinkevičius. „Skeptikai“, 1956 m. Iš Adaukto Marcinkevičiaus archyvų.
Adauktas Marcinkevičius. „Skeptikai“, 1956 m. Iš Adaukto Marcinkevičiaus archyvų.

Jei bus sniego – išvažiuoti į užmiestį, slidinėti, važinėtis rogėmis. Kvėpuoti. Nepasiduoti pirkimo manijai. Eiti į koncertus, parodas, spektaklius, kiną, nestandartinius Kalėdų turgelius. ŠĮ savaitgalį visko daug, ir tai tas atvejis, kai kokybė ir kiekybė vertos viena kitos.

KONCERTAI

Gruodžio 16 d. Vilniuje, Nacionalinėje filharmonijoje, – fortepijono įžymybė Pierre-Laurent Aimard’as.

Nuo Bacho iki Boulezo, nuo „Grammy“ iki „iTunes“ dažniausiai siunčiamų albumų – toks platus kūrybinių interesų ir laimėjimų diapazonas tik iš dalies apibūdina šią pasaulinę fortepijono įžymybę. Jis pripažįstamas tarptautiniu mastu kaip ypatingas atlikėjas, unikalus tuo, jog puikiai atlieka ir savo programose derina įvairių epochų muziką. Jis rengia koncertus su svarbiausiais pasaulio orkestrais – Karališkuoju Nyderlandų „Concertgebouw“, Vienos ir Niujorko filharmonijų, Leipcigo „Gewandhaus“ orkestrais, diriguojamais Riccardo Chailly, Esa-Pekka Saloneno, Vladimiro Jurowskio, Peterio Eotvoso, sero Simono Rattle’o ir kitų garsių šių dienų dirigentų.

Pirmajame savo rečitalyje Lietuvoje P.-L. Aimardas atliks J. S. Bacho ir C. Debussy kūrinių interpretacijas bei dabarties kūrėjų P. Boulezo, G. Kurtago ir J. Andersono opusus.

Gruodžio 16 d. Vilniaus kongresų rūmuose – fortepijono virtuozas Alexanderis Paley ir Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras.

Su orkestru, diriguojamu Gintaro Rinkevičiaus, A. Paley atliks legendinį G. Gershwino koncertą fortepijonui ir orkestrui „Žydroji rapsodija“. Nuo tada, kai 1924-ųjų vasarį „Aeolian Hall“ koncertų salėje pasigirdo pirmieji G. Gershwino fortepijono garsai, lydimi klarneto glissando, Amerikos muzikos istorija pasikeitė visiems laikams. Klasikinę muziką ir džiazo elementus jungiantis kūrinys kompozitoriui atvėrė duris į pasaulio muzikos elitą ir tapo vienu populiariausių visų laikų amerikiečių koncertinių kūrinių. Vien per pirmuosius 3 m. nuo premjeros „Žydroji rapsodija“ buvo atlikta 84 kartus, o jos įrašai parduoti 1 mln. kopijų tiražu.

Koncerte skambės ir L. Bernsteino „Simfoniniai šokiai“ iš miuziklo „Vestsaido istorija“ bei G. Gershwino operos „Porgis ir Besė“ simfoninis paveikslas, apimantis žymiausias šio kūrinio melodijas.

Gruodžio 16 d. 18.30 val. Vilniaus mažajame teatre – „Muzikinis kabaretas II“.

Šmaikščiausiu vadinamas pianistų virtuozų duetas – Rimantas Jurkonis ir Romualdas Lukošius, su Egle Strumskyte (sopranas) parengė naują „Muzikinio kabareto“ programą, joje skambės gražiausi miuziklų, klasikinio džiazo, Lotynų Amerikos kūriniai ir ne tik. Koncertas skiriamas „Mamų unijos“ organizacijai.

Gruodžio 16,17 d. Kauno klube „Gargaras“ duetas „Beissoul&Einius” rengia koncertą mados gerbėjams.

Intensyviai koncertavę vasarą ir ne taip dažnai Lietuvos scenose pasirodantys šaltuoju periodu, vienu įdomiausių Baltijos šalyse vadinamas elektroninės muzikos duetas savo muzika vainikuos dviejuose miestuose organizuotą savaitės trukmės renginį „Fashion Bazaar“

Gruodžio 17 d. 19 val. Vilniuje, Nacionalinėje filharmonijoje, – Lietuvos kamerinis orkestras (LKO) ir neeilinės muzikos pasaulio asmenybės – Tarptautinio Tiboro Vargos smuikininkų konkurso laureatas Borisas Brovtsynas ir dirigentas, „Grammy“ nominantas Nicholas Miltonas.

B. Brovtsynas, Maskvos P. Čaikovskio konservatorijos bei Londono Guildhallo muzikos ir dramos mokyklos auklėtinis, su LKO pagrieš K. A. Hartmanno „Concerto funebre“ smuikui ir styginių orkestrui bei A. Dvorako Romansą smuikui ir orkestrui. Be šių kūrinių, orkestras į programą įtraukė E. Elgaro ir J. Suko serenadas styginiams. Prie Sergejaus Krylovo vadovaujamo LKO dirigento pulto stosiantis australų dirigentas N. Miltonas yra Sarbriukeno (Vokietija) valstybinio operos teatro generalinis muzikos vadovas ir vyriausiasis dirigentas, kviečiamas diriguoti Vienos, Berlyno, Leipcigo, Linco, Insbruko, Štutgarto, Mainco, Miuncheno, Sidnėjaus teatruose.

Gruodžio 17 d. Vilniuje, Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9) kamerinis choras „Aidija“.

Choras „Aidija“ (vadovas Romualdas Gražinis) atliks trijų garsių muzikų kūrinius, parašytus XIX a. II pusėje. Antonas Bruckneris (1824–1896), Josephas Rheinbergeris (1839–1901) ir Maxas Regeris (1873–1916) šalia kitų savo opusų rašė įvairias bažnytinės muzikos kompozicijas – nuo didelių mišių ciklų iki pavienių motetų ir kitų religinių giesmių. Koncerte skambėsiantys jų kūriniai atspindės religinės muzikos atgimimo laikotarpį – tai Brucknerio ir Rheinbergerio lotyniški motetai, Rheinbergerio ir Regerio vokiškos religinės giesmės ir dainos.

Paskaitą-koncertą ves dr. Jonas Vilimas.

ŠOKIS

Gruodžio 17, 18 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre vyksta Baleto savaitė, skirta choreografo Krzysztofo Pastoro jubiliejui.

LNOBT baleto meno vadovą K. Pas­torą gimtadienio proga sveikins baleto šokėjai iš Rusijos, Jungtinės Karalystės, Nyderlandų, Lenkijos ir Lietuvos. Tarp jų – Svetlana Zacharova, Maskvos didžiojo teatro primabalerina ir Milano „La Scala“ baleto trupės étoile – žvaigždė. Iš Londono Karališkojo baleto į Vilnių atvyksta argentiniečių kilmės primabalerina Marianela Nunez ir rusų kilmės primarijus Vadimas Muntagirovas, koncertuose pasirodys ir Lietuvos baleto šokėjai Olga Konošenko, Martynas Rimeikis, Kristina Gudžiūnaitė, Anastasija Čumakova ir kt.

KINAS

Gruodžio 17 d. 15.30 val. Vilniuje, „Skalvijos“ kino centre, – geriausio 2016 m. filmo jaunimui „Panelė Rūgštynė“ premjera.

Vizuali, maištinga, intensyvi režisierės Emilie Deleuze sukurta drama šiemet pelnė visus svarbiausius šių metų apdovanojimus už filmą jaunimui Berlyno, Toronto, Kanų, Melburno kino festivaliuose. „Panelę Rūgštynę“ kaip geriausią filmą jaunimui šiemet išrinko ir 1.400 jaunuolių iš visos Europos. „Panelė Rūgštynė“, panašiai kaip Džeromo D. Selindžerio romanas „Rugiuose prie bedugnės“, yra talentingas kūrinys jaunimui apie jaunimą. Daug simpatijų už pagrindinį Auroros vaidmenį pelnė jauna aktorė Lena Magnien, perteikusi maištaujančios, į kompromisus nesileidžiančios paauglės pasaulį.

PARODOSGruodžio 16 d. KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) vienu sykiu atidaromos trys paskutinės šių metų parodos.

Tai Leo Ray (Izraelis) tapybos paroda „Begalinis paveikslas“, Tado Vosyliaus objektų paroda „T.V. Vol. 2: paminklai“ ir Adaukto Marcinkevičiaus (1936–1960) fotografijų paroda „Optimistai ir skeptikai / 1954–1959 metų fotografijos“.

Tarpdisciplininio meno atstovas T. Vosylius, išbandantis netradicines medžiagas, darbuose naudojantis garsą, vaizdo įrašus, informacines technologijas, neabejotinai pirmasis Lietuvoje pradėjęs kurti lietos dervos skulptūras, jas pristato ir šioje parodoje. „Tai diskusija pačiam sau su savimi. Ieškojau tipažų, kurie mane supa, kurie mane užvaldo“, – sako autorius.

Lietuvių kilmės Izraelio menininko Leo Ray parodos „Begalinis paveikslas“ ekspoziciją sudaro apie šimtą viena su kita sujungtų drobių – tarsi vienas begalinis paveikslas, sudėliotas iš, regis, tarpusavyje visiškai nesusijusių fragmentų.

Apie Adaukto Marcinkevičiaus parodą skaitykite čia.

Vilniuje, galerijoje „Arka“, veikia Lenkijos grafinių ženklų, sukurtų 1945–1969 ir 2000–2015 m. paroda.

1969 m. Lenkijos dailininkų sąjungos būstinėje Varšuvoje buvo parodyti reikšmingi 1945–1969 m. sukurti 335 ženklai, sukurti fabrikams, įmonėms, valstybinėms institucijoms, kultūros renginiams, autoriniai kūriniai ir konkursiniai darbai, kurie niekur nebuvo pritaikyti. Darbai atspindėjo to meto modernias tendencijas, tačiau tuo pat metu ir ribotas to meto technines galimybes. Ekspozicija buvo labai populiari, rodoma daugelyje Lenkijos miestų, užsienyje. Nepaisant to, nuo 7 dešimtmečio pabaigos Lenkijoje nebuvo parengta jokia kita paroda ar leidinys, kuriame būtų pristatoma lenkų grafinių ženklų ir vizualinės tapatybės istorija ir visuma.

Taigi, antroji Lenkijos grafinių ženklų paroda atkuria legendinę 1969-ųjų parodą, sykiu pristato naujausius lenkų projektuotojų 2000–2015 m. sukurtus darbus. Dvi parodos dalys leidžia lyginti skirtingas vizualinės kūrybos kultūras, ženklų ir tapatybės sistemas, kurios buvo sukurtos Lenkijoje skirtingu metu.

Paroda veiks iki 2017 m. sausio 14 d.

Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje – rekonstruoto lietuviško dizaino paroda ir parduotuvė „Dizaino fondas: sukurta Lietuvoje 7 dešimtmetyje“.

Projekto „Dizaino fondas: istorijos aktualizavimas“ metu nufilmuoti interviu su 7 dešimtmečio dizaino kūrėjais, buvo renkami ir analizuojami to laikotarpio dizaino pavyzdžiai, archyviniai dokumentai, fotografijos, audinių raštai ir medžiagos, o kūrybinių dirbtuvių metu, bendradarbiaujant su Lietuvos dizaino studijomis, dailininkais ir dizaineriais, buvo atkurti arba sukurti nauji dizaino pavyzdžiai, pasakojantys apie 7 dešimtmečio Lietuvos dizaino asmenybes, įvykius, objektus ir jų istorijas.

Visa tai – parodoje ir momentinėje dizaino parduotuvėje, jos abi veiks iki gruodžio 31 d.

TEATRASGruodžio 16–18 d. Klaipėdos dramos teatre – Oskaro Koršunovo režisuoto spektaklio „Pašaliniams draudžiama“ pagal Gintaro Grajausko pjesę premjera.

Pjesės pagrindinis herojus – poetas. Pasak dramaturgo, nors joje esama autobiografinių motyvų, tai galėtų būti apie kiekvieną žmogų, neradusį savo vietos, – muzikantą, aktorių, profesorių. Pjesės veiksmas prasideda 1993-iaisiais, kai iš stojusios Nepriklausomybės visi tikėjosi kai ko dvasingo, tačiau įsivyravus kapitalizmui kai kurie žmonės tapo tarsi pašaliniai. Pašalinė tapo ir kultūra. Pjesės, turinčios autobiografinių momentų, pagrindinis herojus – Poetas. Pradžioje visai jaunas jis keliauja per laiką ir gerai atpažįstamas situacijas, bręsdamas ir mėgindamas perprasti savo paskirtį pasaulyje. Jis gerai suvokia visą savo egzistencijos tragikomiškumą, tačiau nelabai ką gali pakeisti – šitame keistokame „road movie“, vadinamame gyvenimu, jis tėra tik vienas iš personažų.

Pagrindinius vaidmenis sukūrė Darius Meškauskas ir Jonas Baranauskas, tai pirmas toks ryškus šio jauno aktoriaus vaidmuo. Scenografija – Giedrės Brazytės. Spektaklyje skamba grupių „Rokfeleriai“ („Pirmadienio bliuzas“) ir „Kontrabanda“ („Terorozauro bliuzas“) dainos.

Gruodžio 17 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre – Jono Vaitkaus režisuota premjera „Fjorenca“ pagal to paties pavadinimo T. Manno pjesę.

„Fjorenca“ – vienintelė užbaigta Thomo Manno pjesė, parašyta 1906 m. Kūrinio veiksmas vyksta XV a. pabaigos Florencijoje, 1492 m. Medičių viloje. Pagrindiniai dramos herojai – istorinės asmenybės – menininkų globėjas, aistringas meno kūrinių kolekcionierius Florencijos valdovas Lorencas de Medičis (Lorencas Nuostabusis) bei San Marko vienuolyno prioras Džirolamas Savonarola. Pasak režisieriaus, dramoje vykstantis konfliktas sugretinamas su dabartyje akivaizdžia tikėjimo į žmogų ir moralę stoka. Spektaklyje keliamas ir profesinės išdavystės, nepagarbos profesinei priesaikai klausimas. Tačiau kūrėjai ne moralizuoja, o klausia, ar moralė yra seniai įveikta nuobodybė.

Pagrindinius vaidmenis atlieka Liubomiras Laucevičius, Egidijus Stancikas, Vaidas Maršalka, Martyna Gedvilaitė, Ugnė Žirgulė.

KALĖDŲ IR KITOKIE RENGINIAI

Gruodžio 17, 18 d. Kaune, Tautos namuose, – „Kalėdų Pop Up“.

Lietuvos mados ir dizaino kūrėjų momentinis renginys, po vienu stogu subursiantis per 60 stipriausių lietuviško dizaino vardų, siūlys susipažinti su šiuolaikiniais mados, juvelyrikos, interjero, galanterijos, kosmetikos ir maisto gamintojais bei kūrėjais, mažaisiais knygų leidėjais.

Gruodžio 18 d. Vilniuje, geležinkelio stotyje veikiančiame bare „Peronas“ – „One day store“.

Renginio organizatoriai, vintažinių drabužių ir aksesuarų studija „The Rude“, puoselėjanti atsakingą madą ir palaikanti nuosaikaus vartojimo kultūrą, kviečia Kalėdų dovanas pirkti atsakingiau, vartoti mažiau ir rinktis patikimus, kokybiškus daiktus.

Kalėdinio „One day store“ asortimentas žadamas ypatingai platus – nuo kruopščiai atrinktų skaitytų knygų iš slapto knygyno „Juodas šuo“ ir „Oldskūl“ pristatomų keisčiausių retro stiliaus daiktų iki dizainerės Kristinos Sviderskaitės kurtų unikalių apdarų bei daugybės kitų vintažo kultūrai neabejingų kūrėjų darbų. Rinkdamiesi dovanas „One day store“, pirkėjai prisidės prie beglobių gyvūnų gerovės dalis pajamų bus skiriama „Tautmilės prieglaudėlei“.

Pusšimtis Lietuvos dizainerių bei kūrėjų kviečia į Kalėdinį dizaino skverą

Gruodžio 15–23 d. Vilniuje, V. Kudirkos aikštėje, veikia Kalėdinis dizaino skveras.

Jame beveik pusšimtis Lietuvos dizainerių bei kūrėjų siūlo įsigyti išskirtinių, originalaus dizaino rankų darbo dovanų: drabužių, aksesuarų, galanterijos gaminių, interjero detalių, žaislų ir juvelyrikos.

Pirmadieniais-ketvirtadieniais skveras veikia 11–20 val., penktadienį ir šeštadienį – nuo 11 iki 22 val.

Daugiau informacijos – „Facebook“ paskyroje.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Du brangiausi pasaulio miestai – Šveicarijoje

Brangiausių pasaulio miestų sąrašo viršuje – Ciurichas ir Ženeva. Tokį vertinimą kasmetinėje kainų ir pajamų...

Laisvalaikis
2018.07.15
VŽ bando: ko verti naujieji „Hyundai“ SUV modeliai

Korėjos gamintoja „Hyundai“ dėl SUV klasės automobilių pamišusius Europos vairuotojus bandys sužavėti...

Transportas
2018.07.15
Knyga atostogoms: „Neregimieji“

Nickas Barley, 2017-ųjų „Man Booker International Prize“ sprendžiamosios komisijos pirmininkas, skelbdamas...

Laisvalaikis
2018.07.15
Iliustruotoji istorija: paskutinė kelionė

Kremavimas, laidojimas, mumifikavimas, lavono valgymas. Žmonėms niekada netrūko išmonės atsikratant mirusiais...

Laisvalaikis
2018.07.15
Verta aplankyti: Lietuvos dizaino šimtmetis 1

Liepos 13-ą Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje, atidaryta valstybės šimtmečiui skirta paroda „Daiktų...

Laisvalaikis
2018.07.15
Mokslininkai perrašinėja žmonijos kilmės teoriją 8

Visuotinai priimta teorija skelbė, kad šiuolaikinis žmogus kilo iš nedidelės teritorijos Rytų Afrikoje.

Laisvalaikis
2018.07.14
Rungtynės dėl 3 vietos: laiko švaistymas ar futbolo šventė?

Pasaulio futbolo čempionato pusfinalyje pralaimėjusios komandos dažniausiai nori pamiršti šią nesėkmę ir...

Laisvalaikis
2018.07.14
Knyga iš Žygimanto Augusto kolekcijos parduota už 45.000 Eur 4

Liepos 10 d. Anglijos aukcionų namuose „Forum Auctions“, kurio specializacija – antikvarinės knygos,...

Laisvalaikis
2018.07.13
Festivalis svarstys ir Lietuvos valstybės atkūrimo klausimus

Liepos 14–21 d. Nidoje vyks XXII tarptautinis Thomo Manno festivalis, kasmet Nidą savaitei paverčiantis...

Laisvalaikis
2018.07.13
Aviacijos šventė Kaune primins legendinį „Lituanicos“ skrydį

Liepos 14–15 d. Kaune rengiama aviacijos šventė, skirta paminėti 85-ąsias Stepono Dariaus ir Stasio Girėno...

Laisvalaikis
2018.07.13
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių 1

Dauguma šio savaitgalio renginių vyksta gryname ore, skirti visoms amžiaus grupėms, yra edukaciniai ir...

Laisvalaikis
2018.07.13
„Deeper“ inovacijų vadovo portretas: kaip pomėgis virto profesija, atvedusia į verslą 9

„Nesu plakatinis patriotas, apsiavęs vyžomis ir apsirengęs tautiniu kostiumu nevaikštau“, – sako bendrovės...

Laisvalaikis
2018.07.13
Pasaulyje – korėjiečių kalbos mokymosi bumas

Pastaraisiais metais Vakarų pasaulyje tikrą sprogimą išgyvenanti populiarioji Pietų Korėjos kultūra atnešė ir...

Laisvalaikis
2018.07.13
Mokslininkai ragina naikinti žiurkes, kad būtų išsaugoti koralų rifai

Koralų rifus tyrinėjantys mokslininkai sako, kad dalis kaltės dėl šių povandeninių darinių nykimo tenka...

Laisvalaikis
2018.07.12
Vilniaus rokeriams „Garbanotas Bosistas“ – įvertinimas Europoje 2

„Europavox“ tinklo festivalyje Prancūzijoje vilniečiai rokeriai „Garbanotas Bosistas“ pateko tarp 7 geriausių...

Laisvalaikis
2018.07.12
Dainų šventės renginiai sutraukė rekordinę auditoriją 4

Praėjusią savaitę vykusios Dainų šventės auditorija siekė 1,5 mln. gyventojų – tiek žmonių šventės renginius...

Laisvalaikis
2018.07.12
Sostinės Gedimino prospekte iškils nauji užtvarai 1

Vilniaus Gedimino prospekte pradėti montuoti nauji modernūs užtvarai, kurie vakarais ir savaitgaliais dalį...

Laisvalaikis
2018.07.12
„Manchester United“ žingsnis gali pakeisti moterų futbolą

„Manchester United“ futbolo klubas po 13 metų pertraukos vėl buria moterų komandą ir jai kelia ambicingus...

Laisvalaikis
2018.07.12
Popiežiaus Pranciškaus vizito biudžetą kol kas gaubia miglos 5

Artėjantis popiežiaus Pranciškaus vizitas Lietuvoje, be dvasingosios, turi ir kasdienę pragmatinę pusę – tai...

Laisvalaikis
2018.07.11
Paskelbtos 2020, 2021 ir 2022 metų Lietuvos kultūros sostinės

Paskelbta, jog 2020 m. Lietuvos kultūros sostine taps Trakų rajono, 2021 m. – Neringos, 2022 m. – Alytaus...

Laisvalaikis
2018.07.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau