VŽ rekomenduoja: ką veikti savaitgalį

Publikuota: 2016-12-16
Adauktas Marcinkevičius. „Skeptikai“, 1956 m. Iš Adaukto Marcinkevičiaus archyvų.
Adauktas Marcinkevičius. „Skeptikai“, 1956 m. Iš Adaukto Marcinkevičiaus archyvų.

Jei bus sniego – išvažiuoti į užmiestį, slidinėti, važinėtis rogėmis. Kvėpuoti. Nepasiduoti pirkimo manijai. Eiti į koncertus, parodas, spektaklius, kiną, nestandartinius Kalėdų turgelius. ŠĮ savaitgalį visko daug, ir tai tas atvejis, kai kokybė ir kiekybė vertos viena kitos.

KONCERTAI

Gruodžio 16 d. Vilniuje, Nacionalinėje filharmonijoje, – fortepijono įžymybė Pierre-Laurent Aimard’as.

Nuo Bacho iki Boulezo, nuo „Grammy“ iki „iTunes“ dažniausiai siunčiamų albumų – toks platus kūrybinių interesų ir laimėjimų diapazonas tik iš dalies apibūdina šią pasaulinę fortepijono įžymybę. Jis pripažįstamas tarptautiniu mastu kaip ypatingas atlikėjas, unikalus tuo, jog puikiai atlieka ir savo programose derina įvairių epochų muziką. Jis rengia koncertus su svarbiausiais pasaulio orkestrais – Karališkuoju Nyderlandų „Concertgebouw“, Vienos ir Niujorko filharmonijų, Leipcigo „Gewandhaus“ orkestrais, diriguojamais Riccardo Chailly, Esa-Pekka Saloneno, Vladimiro Jurowskio, Peterio Eotvoso, sero Simono Rattle’o ir kitų garsių šių dienų dirigentų.

Pirmajame savo rečitalyje Lietuvoje P.-L. Aimardas atliks J. S. Bacho ir C. Debussy kūrinių interpretacijas bei dabarties kūrėjų P. Boulezo, G. Kurtago ir J. Andersono opusus.

Gruodžio 16 d. Vilniaus kongresų rūmuose – fortepijono virtuozas Alexanderis Paley ir Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras.

Su orkestru, diriguojamu Gintaro Rinkevičiaus, A. Paley atliks legendinį G. Gershwino koncertą fortepijonui ir orkestrui „Žydroji rapsodija“. Nuo tada, kai 1924-ųjų vasarį „Aeolian Hall“ koncertų salėje pasigirdo pirmieji G. Gershwino fortepijono garsai, lydimi klarneto glissando, Amerikos muzikos istorija pasikeitė visiems laikams. Klasikinę muziką ir džiazo elementus jungiantis kūrinys kompozitoriui atvėrė duris į pasaulio muzikos elitą ir tapo vienu populiariausių visų laikų amerikiečių koncertinių kūrinių. Vien per pirmuosius 3 m. nuo premjeros „Žydroji rapsodija“ buvo atlikta 84 kartus, o jos įrašai parduoti 1 mln. kopijų tiražu.

Koncerte skambės ir L. Bernsteino „Simfoniniai šokiai“ iš miuziklo „Vestsaido istorija“ bei G. Gershwino operos „Porgis ir Besė“ simfoninis paveikslas, apimantis žymiausias šio kūrinio melodijas.

Gruodžio 16 d. 18.30 val. Vilniaus mažajame teatre – „Muzikinis kabaretas II“.

Šmaikščiausiu vadinamas pianistų virtuozų duetas – Rimantas Jurkonis ir Romualdas Lukošius, su Egle Strumskyte (sopranas) parengė naują „Muzikinio kabareto“ programą, joje skambės gražiausi miuziklų, klasikinio džiazo, Lotynų Amerikos kūriniai ir ne tik. Koncertas skiriamas „Mamų unijos“ organizacijai.

Gruodžio 16,17 d. Kauno klube „Gargaras“ duetas „Beissoul&Einius” rengia koncertą mados gerbėjams.

Intensyviai koncertavę vasarą ir ne taip dažnai Lietuvos scenose pasirodantys šaltuoju periodu, vienu įdomiausių Baltijos šalyse vadinamas elektroninės muzikos duetas savo muzika vainikuos dviejuose miestuose organizuotą savaitės trukmės renginį „Fashion Bazaar“

Gruodžio 17 d. 19 val. Vilniuje, Nacionalinėje filharmonijoje, – Lietuvos kamerinis orkestras (LKO) ir neeilinės muzikos pasaulio asmenybės – Tarptautinio Tiboro Vargos smuikininkų konkurso laureatas Borisas Brovtsynas ir dirigentas, „Grammy“ nominantas Nicholas Miltonas.

B. Brovtsynas, Maskvos P. Čaikovskio konservatorijos bei Londono Guildhallo muzikos ir dramos mokyklos auklėtinis, su LKO pagrieš K. A. Hartmanno „Concerto funebre“ smuikui ir styginių orkestrui bei A. Dvorako Romansą smuikui ir orkestrui. Be šių kūrinių, orkestras į programą įtraukė E. Elgaro ir J. Suko serenadas styginiams. Prie Sergejaus Krylovo vadovaujamo LKO dirigento pulto stosiantis australų dirigentas N. Miltonas yra Sarbriukeno (Vokietija) valstybinio operos teatro generalinis muzikos vadovas ir vyriausiasis dirigentas, kviečiamas diriguoti Vienos, Berlyno, Leipcigo, Linco, Insbruko, Štutgarto, Mainco, Miuncheno, Sidnėjaus teatruose.

Gruodžio 17 d. Vilniuje, Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9) kamerinis choras „Aidija“.

Choras „Aidija“ (vadovas Romualdas Gražinis) atliks trijų garsių muzikų kūrinius, parašytus XIX a. II pusėje. Antonas Bruckneris (1824–1896), Josephas Rheinbergeris (1839–1901) ir Maxas Regeris (1873–1916) šalia kitų savo opusų rašė įvairias bažnytinės muzikos kompozicijas – nuo didelių mišių ciklų iki pavienių motetų ir kitų religinių giesmių. Koncerte skambėsiantys jų kūriniai atspindės religinės muzikos atgimimo laikotarpį – tai Brucknerio ir Rheinbergerio lotyniški motetai, Rheinbergerio ir Regerio vokiškos religinės giesmės ir dainos.

Paskaitą-koncertą ves dr. Jonas Vilimas.

ŠOKIS

Gruodžio 17, 18 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre vyksta Baleto savaitė, skirta choreografo Krzysztofo Pastoro jubiliejui.

LNOBT baleto meno vadovą K. Pas­torą gimtadienio proga sveikins baleto šokėjai iš Rusijos, Jungtinės Karalystės, Nyderlandų, Lenkijos ir Lietuvos. Tarp jų – Svetlana Zacharova, Maskvos didžiojo teatro primabalerina ir Milano „La Scala“ baleto trupės étoile – žvaigždė. Iš Londono Karališkojo baleto į Vilnių atvyksta argentiniečių kilmės primabalerina Marianela Nunez ir rusų kilmės primarijus Vadimas Muntagirovas, koncertuose pasirodys ir Lietuvos baleto šokėjai Olga Konošenko, Martynas Rimeikis, Kristina Gudžiūnaitė, Anastasija Čumakova ir kt.

KINAS

Gruodžio 17 d. 15.30 val. Vilniuje, „Skalvijos“ kino centre, – geriausio 2016 m. filmo jaunimui „Panelė Rūgštynė“ premjera.

Vizuali, maištinga, intensyvi režisierės Emilie Deleuze sukurta drama šiemet pelnė visus svarbiausius šių metų apdovanojimus už filmą jaunimui Berlyno, Toronto, Kanų, Melburno kino festivaliuose. „Panelę Rūgštynę“ kaip geriausią filmą jaunimui šiemet išrinko ir 1.400 jaunuolių iš visos Europos. „Panelė Rūgštynė“, panašiai kaip Džeromo D. Selindžerio romanas „Rugiuose prie bedugnės“, yra talentingas kūrinys jaunimui apie jaunimą. Daug simpatijų už pagrindinį Auroros vaidmenį pelnė jauna aktorė Lena Magnien, perteikusi maištaujančios, į kompromisus nesileidžiančios paauglės pasaulį.

PARODOSGruodžio 16 d. KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) vienu sykiu atidaromos trys paskutinės šių metų parodos.

Tai Leo Ray (Izraelis) tapybos paroda „Begalinis paveikslas“, Tado Vosyliaus objektų paroda „T.V. Vol. 2: paminklai“ ir Adaukto Marcinkevičiaus (1936–1960) fotografijų paroda „Optimistai ir skeptikai / 1954–1959 metų fotografijos“.

Tarpdisciplininio meno atstovas T. Vosylius, išbandantis netradicines medžiagas, darbuose naudojantis garsą, vaizdo įrašus, informacines technologijas, neabejotinai pirmasis Lietuvoje pradėjęs kurti lietos dervos skulptūras, jas pristato ir šioje parodoje. „Tai diskusija pačiam sau su savimi. Ieškojau tipažų, kurie mane supa, kurie mane užvaldo“, – sako autorius.

Lietuvių kilmės Izraelio menininko Leo Ray parodos „Begalinis paveikslas“ ekspoziciją sudaro apie šimtą viena su kita sujungtų drobių – tarsi vienas begalinis paveikslas, sudėliotas iš, regis, tarpusavyje visiškai nesusijusių fragmentų.

Apie Adaukto Marcinkevičiaus parodą skaitykite čia.

Vilniuje, galerijoje „Arka“, veikia Lenkijos grafinių ženklų, sukurtų 1945–1969 ir 2000–2015 m. paroda.

1969 m. Lenkijos dailininkų sąjungos būstinėje Varšuvoje buvo parodyti reikšmingi 1945–1969 m. sukurti 335 ženklai, sukurti fabrikams, įmonėms, valstybinėms institucijoms, kultūros renginiams, autoriniai kūriniai ir konkursiniai darbai, kurie niekur nebuvo pritaikyti. Darbai atspindėjo to meto modernias tendencijas, tačiau tuo pat metu ir ribotas to meto technines galimybes. Ekspozicija buvo labai populiari, rodoma daugelyje Lenkijos miestų, užsienyje. Nepaisant to, nuo 7 dešimtmečio pabaigos Lenkijoje nebuvo parengta jokia kita paroda ar leidinys, kuriame būtų pristatoma lenkų grafinių ženklų ir vizualinės tapatybės istorija ir visuma.

Taigi, antroji Lenkijos grafinių ženklų paroda atkuria legendinę 1969-ųjų parodą, sykiu pristato naujausius lenkų projektuotojų 2000–2015 m. sukurtus darbus. Dvi parodos dalys leidžia lyginti skirtingas vizualinės kūrybos kultūras, ženklų ir tapatybės sistemas, kurios buvo sukurtos Lenkijoje skirtingu metu.

Paroda veiks iki 2017 m. sausio 14 d.

Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje – rekonstruoto lietuviško dizaino paroda ir parduotuvė „Dizaino fondas: sukurta Lietuvoje 7 dešimtmetyje“.

Projekto „Dizaino fondas: istorijos aktualizavimas“ metu nufilmuoti interviu su 7 dešimtmečio dizaino kūrėjais, buvo renkami ir analizuojami to laikotarpio dizaino pavyzdžiai, archyviniai dokumentai, fotografijos, audinių raštai ir medžiagos, o kūrybinių dirbtuvių metu, bendradarbiaujant su Lietuvos dizaino studijomis, dailininkais ir dizaineriais, buvo atkurti arba sukurti nauji dizaino pavyzdžiai, pasakojantys apie 7 dešimtmečio Lietuvos dizaino asmenybes, įvykius, objektus ir jų istorijas.

Visa tai – parodoje ir momentinėje dizaino parduotuvėje, jos abi veiks iki gruodžio 31 d.

TEATRASGruodžio 16–18 d. Klaipėdos dramos teatre – Oskaro Koršunovo režisuoto spektaklio „Pašaliniams draudžiama“ pagal Gintaro Grajausko pjesę premjera.

Pjesės pagrindinis herojus – poetas. Pasak dramaturgo, nors joje esama autobiografinių motyvų, tai galėtų būti apie kiekvieną žmogų, neradusį savo vietos, – muzikantą, aktorių, profesorių. Pjesės veiksmas prasideda 1993-iaisiais, kai iš stojusios Nepriklausomybės visi tikėjosi kai ko dvasingo, tačiau įsivyravus kapitalizmui kai kurie žmonės tapo tarsi pašaliniai. Pašalinė tapo ir kultūra. Pjesės, turinčios autobiografinių momentų, pagrindinis herojus – Poetas. Pradžioje visai jaunas jis keliauja per laiką ir gerai atpažįstamas situacijas, bręsdamas ir mėgindamas perprasti savo paskirtį pasaulyje. Jis gerai suvokia visą savo egzistencijos tragikomiškumą, tačiau nelabai ką gali pakeisti – šitame keistokame „road movie“, vadinamame gyvenimu, jis tėra tik vienas iš personažų.

Pagrindinius vaidmenis sukūrė Darius Meškauskas ir Jonas Baranauskas, tai pirmas toks ryškus šio jauno aktoriaus vaidmuo. Scenografija – Giedrės Brazytės. Spektaklyje skamba grupių „Rokfeleriai“ („Pirmadienio bliuzas“) ir „Kontrabanda“ („Terorozauro bliuzas“) dainos.

Gruodžio 17 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre – Jono Vaitkaus režisuota premjera „Fjorenca“ pagal to paties pavadinimo T. Manno pjesę.

„Fjorenca“ – vienintelė užbaigta Thomo Manno pjesė, parašyta 1906 m. Kūrinio veiksmas vyksta XV a. pabaigos Florencijoje, 1492 m. Medičių viloje. Pagrindiniai dramos herojai – istorinės asmenybės – menininkų globėjas, aistringas meno kūrinių kolekcionierius Florencijos valdovas Lorencas de Medičis (Lorencas Nuostabusis) bei San Marko vienuolyno prioras Džirolamas Savonarola. Pasak režisieriaus, dramoje vykstantis konfliktas sugretinamas su dabartyje akivaizdžia tikėjimo į žmogų ir moralę stoka. Spektaklyje keliamas ir profesinės išdavystės, nepagarbos profesinei priesaikai klausimas. Tačiau kūrėjai ne moralizuoja, o klausia, ar moralė yra seniai įveikta nuobodybė.

Pagrindinius vaidmenis atlieka Liubomiras Laucevičius, Egidijus Stancikas, Vaidas Maršalka, Martyna Gedvilaitė, Ugnė Žirgulė.

KALĖDŲ IR KITOKIE RENGINIAI

Gruodžio 17, 18 d. Kaune, Tautos namuose, – „Kalėdų Pop Up“.

Lietuvos mados ir dizaino kūrėjų momentinis renginys, po vienu stogu subursiantis per 60 stipriausių lietuviško dizaino vardų, siūlys susipažinti su šiuolaikiniais mados, juvelyrikos, interjero, galanterijos, kosmetikos ir maisto gamintojais bei kūrėjais, mažaisiais knygų leidėjais.

Gruodžio 18 d. Vilniuje, geležinkelio stotyje veikiančiame bare „Peronas“ – „One day store“.

Renginio organizatoriai, vintažinių drabužių ir aksesuarų studija „The Rude“, puoselėjanti atsakingą madą ir palaikanti nuosaikaus vartojimo kultūrą, kviečia Kalėdų dovanas pirkti atsakingiau, vartoti mažiau ir rinktis patikimus, kokybiškus daiktus.

Kalėdinio „One day store“ asortimentas žadamas ypatingai platus – nuo kruopščiai atrinktų skaitytų knygų iš slapto knygyno „Juodas šuo“ ir „Oldskūl“ pristatomų keisčiausių retro stiliaus daiktų iki dizainerės Kristinos Sviderskaitės kurtų unikalių apdarų bei daugybės kitų vintažo kultūrai neabejingų kūrėjų darbų. Rinkdamiesi dovanas „One day store“, pirkėjai prisidės prie beglobių gyvūnų gerovės dalis pajamų bus skiriama „Tautmilės prieglaudėlei“.

Pusšimtis Lietuvos dizainerių bei kūrėjų kviečia į Kalėdinį dizaino skverą

Gruodžio 15–23 d. Vilniuje, V. Kudirkos aikštėje, veikia Kalėdinis dizaino skveras.

Jame beveik pusšimtis Lietuvos dizainerių bei kūrėjų siūlo įsigyti išskirtinių, originalaus dizaino rankų darbo dovanų: drabužių, aksesuarų, galanterijos gaminių, interjero detalių, žaislų ir juvelyrikos.

Pirmadieniais-ketvirtadieniais skveras veikia 11–20 val., penktadienį ir šeštadienį – nuo 11 iki 22 val.

Daugiau informacijos – „Facebook“ paskyroje.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Ekspertai: pasaulyje – vėžio gydymo proveržis, o Lietuva atsilieka 11

Nepaisant pasaulinių laimėjimų, Lietuvoje išgyvenamumas sergant onkologiniais susirgimais išlieka vienas...

Laisvalaikis
2018.09.23
Maljorkoje atidarys viešbutį tik moterims 2

Maljorkoje planuojama atidaryti viešbutį, skirtą tik moterims. Verslininkai tikisi, kad tokia koncepcija...

Egipte rastas puikiai išsilaikęs sfinksas 1

Egipte aptiktas puikiai išsilaikęs sfinksas. Manoma, kad jam galėtų būti daugiau kaip 2.000 m.

Laisvalaikis
2018.09.23
Iliustruotoji istorija: Čikaga, iš pelkės pakeltas miestas 4

Čikagos miestas 1833-aisiais buvo įkurtas prie Čikagos upės ir dėl patogios geografinės padėties greitai tapo...

Laisvalaikis
2018.09.23
6 patarimai mokyklinukų tėvams

Vaikus auginančiam biuro darbuotojui mokslo metų sezonas reiškia, kad dėl vaiko reikalų iš darbo teks...

Laisvalaikis
2018.09.22
Vatikano bankininko Pauliaus Marcinkaus paslaptis 7

Kai 1971 m. popiežius Paulius VI vyskupui Pauliui Kazimierui Marcinkui patikėjo „Istituto per le Opere di...

Laisvalaikis
2018.09.22
Pirmąją vizito dieną popiežius baigė susitikimu Katedros aikštėje

Keliasdešimt tūkstančių jaunuolių šeštadienio popietę susirinko į Vilniaus Katedros aikštę susitikti su...

Laisvalaikis
2018.09.22
Iš arčiau: popiežiaus drabužiai, ženklai, vardai 3

Pavadinimas „popiežius“ yra kilęs iš graikų žodžio „pappas“, reiškiančio tėvą. Pirmaisiais šimtmečiais šiuo...

Laisvalaikis
2018.09.22
Popiežius Pranciškus vieši Lietuvoje 1

Šeštadienio, rugsėjo 22-osios rytą, su valstybiniu ir apaštaliniu vizitu atvyko popiežius Pranciškus. Per dvi...

Laisvalaikis
2018.09.22
Katalikų bažnyčios CEO – tylusis revoliucionierius

Popiežius Pranciškus į istoriją mėgina įsirašyti kaip pontifikas, pakeitęs XXI a. Romos katalikų bažnyčios...

Laisvalaikis
2018.09.22
Septyni faktai apie Vatikaną 7

Vatikanas, mažiausia pasaulyje nepriklausoma valstybė-miestas, užimanti apie 0,5 kv. km ant Vatikano kalvos...

Laisvalaikis
2018.09.21
Nidoje įamžintas prancūzų karių atminimas

Neringos kultūrinį kraštovaizdį papildė dar vienas meninis akcentas, kviečiantis atkreipti dėmesį į mažai...

Laisvalaikis
2018.09.21
Religinis turizmas – vien popiežiaus vizito gali nepakakti

Rengiantis popiežiaus Pranciškaus vizitui, susigriebta, kad religinio ir piligriminio turizmo niša mūsų...

Išrinktas naujas orkestro „Trimitas“ vadovas

Koncertinės įstaigos valstybinio pučiamųjų instrumentų orkestro „Trimitas“ vadovo konkursą laimėjo prof. dr.

Laisvalaikis
2018.09.21
Prezidentė popiežiui Pranciškui dovanos Laisvės varpą 3

Prezidentė Dalia Grybauskaitė Lietuvoje viešėsiančiam popiežiui Pranciškui dovanos Laisvės varpą – Lietuvos...

Laisvalaikis
2018.09.21
Po Lietuvą gyventojai šiemet keliavo daugiau, vienai kelionei išleido vidutiniškai 56 Eur

Šalies gyventojų kelionių su viena ir daugiau nakvynių skaičius 2018 m. pirmąjį pusmetį, palyginti su tuo...

VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šį savaitgalį Vilnių ir Kauną užplūs tikintieji – į Lietuvą atvyksta Romos katalikų bažnyčios vadovas –...

Laisvalaikis
2018.09.21
Vienas garsiausių Katalikų bažnyčios paveikslų saugomas Vilniuje

Į oficialius popiežiaus Pranciškaus, šį šeštadienį atvykstančio į Lietuvą, maršrutus Dievo gailestingumo...

Laisvalaikis
2018.09.20
Prasidėjo dokumentinių filmų festivalis: nuo žiurkių iki žmonių

Yra renginių, be kurių mūsų kino kultūros laukas būtų pastebimai skurdesnis. Būtent toks – rugsėjo 20 d.

Laisvalaikis
2018.09.20
Seniausiam pasaulyje piešiniui – 73.000 metų 1

Archeologai skelbia Pietų Afrikoje suradę seniausią pasaulyje meno kūrinį. Manoma, kad tai, kas panašu į mūsų...

Laisvalaikis
2018.09.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau