„Litgrid“ spurtas link pažangiausių Europos operatorių

Publikuota: 2019-06-10
AB „Litgrid“ generalinis direktorius Daivis Virbickas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
AB „Litgrid“ generalinis direktorius Daivis Virbickas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

„Komandos bendradarbiavimas, atvirumas idėjoms, siekis tobulėti dar niekada nebuvo taip stipriai išreikštas, kaip dabar“, – sako Daivis Virbickas, elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ generalinis direktorius. Liūto dalį nuopelnų už sparčiai tobulėjančią bendrovės veiklą, atsispindinčią ir kompanijos rezultatuose, jis priskiria vos prieš porą metų pradėtai taikyti „Lean“ vadybos sistemai.

Kaip apsisprendėte taikyti „Lean“?

Noriu pradėti nuo filosofinio, vertybinio prado – tiek aš, kaip vadovas, tiek mano komanda tikime vertybėmis grįsta vadyba.  Tai labai tvarus kelias: jeigu žmogaus ir organizacijos vertybės sutampa, visa kita – tik įrankių ir metodikos klausimas.  

Vadovų komandoje nuolat diskutuodavome, kad norime tobulėti, būti geriausi, žengti pažangiausių operatorių gretose. Tvirtai žinodami, kad norime eiti pirmyn, pradėjome domėtis veiklos tobulinimu. Susipažinęs su „Lean“ ir pamatęs, kaip ši sistema veikia kitur, supratau, kad tai itin artima mums kultūriškai. Su vadovų komanda išdiskutavome visus jos pliusus ir minusus galiausiai priėmėme sprendimą, kad mūsų organizacijai ši sistema atneš teigiamų pokyčių.

Kodėl rinkotės „Lean“, o ne kitas veiklos tobulinimo priemones? 

„Lean“ esmę geriausiai nusako du principai,  pirmasis iš jų – nuolatinis tobulėjimas. Tai visiškai atitinka mūsų organizacijos kultūrą ir vertybes. Aš pats sau kėliau klausimą, kaip „Lean“, taikoma jau ištisus dešimtmečius, išlieka veiksminga besikeičiančiame pasaulyje.

Atsakymas paprastas – įrankiai nėra savitiksliai, tai tiesiog priemonės, lanksčiai pritaikomos konkrečioms problemoms spręsti. O „Lean“ esmė – skatinti tobulėjimo kultūrą, tai yra svarbiausia. Tiesą sakant, šiek tiek net prisibijojome „Lean“ įrankių gausos, tačiau panašu, kad be reikalo – pasiekti rezultatai kalba patys už save.

Kita vertus, organizacijose, ypač didelėse, atsiranda išsiblaškymo rizika, kai nesant aiškumo, žmonės ima judėti savo kryptimi, išsikelia savo tikslus, kurie nebūtinai sutampa su organizacijos. „Lean“ labai padeda visa tai suvaldyti, išgryninti procesus, pamatuoti problemas, nustatyti aiškius tikslus ir sustyguoti procesą, kaip jų siekti.

Kas pasikeitė bendrovėje, taikant „Lean“?

Dirbti vadovaudamiesi „Lean“ pradėjome prieš beveik dvejus metus. Per tą laiką buvo visko – ir itin įspūdingų pasiekimų, ir laikotarpių, kai euforija atslūgdavo. Tačiau užtikrintai judėjome pirmyn ir šiandien tikrai turime kuo didžiuotis. Darbuotojai pažymi, kad dabar jie aiškiai jaučia savo indėlį į bendrą „Litgrid“ rezultatą, supranta, kaip savo darbu kasdien prisideda prie strateginio bendrovės tikslo ir kaip jiems sekasi.

Smarkiai pagerėjo ir vidinė komunikacija – žmonės jaučiasi puikiai informuoti apie kasdienius ir svarbius dalykus, ta informacija aiški ir struktūruota. Dar vienas itin svarbus dalykas – atsirado konkretus įrankis naujoms idėjoms pateikti ir vystyti. Tuo kolektyvas labai naudojasi – jei anksčiau apie savo vizijas ir pageidavimus būdavo kalbamasi prie kavos puodelio ir viskas tuo dažniausiai pasibaigdavo, tai dabar yra visiškai aišku, kaip ir kokiu būdu galima atnešti savo idėją ir gavus palaikymą ją įgyvendinti.

Ir, žinoma, ženkliai sustiprėjo bendradarbiavimas – žmonės gerokai daugiau bendrauja tiek vieni su kitais, tiek su vadovais, drauge sprendžia problemas, mato į kiekvieno vaidmenį organizacijoje, mato sąsajas tarp savo ir kolegų darbo. Įsigilinę į įmonėje vykstančius procesus, žmonės labiau supranta kitų skyrių darbą ir savo indėlį – pavyzdžiui, kad nuo jų pateiktų duomenų tikslumo, pateikimo greičio priklauso kada ir kokia žinia apie „Litgrid“ veiklą pasieks visuomenę. Tokie dalykai smarkiai efektyvina darbą. Pokyčiai akivaizdūs – po ilgesnių vaiko priežiūros atostogų grįžusios kolegės neatsistebi, sako, niekada tiek anksčiau nebuvo su kolegomis bendradarbiavusios, kalbėjusios, drauge sprendusios problemas.

Ar bendri kultūriniai pokyčiai atsispindi ir pamatuojamuose rodikliuose?

Neabejotinai. Nuolat tiriame „Litgrid“ darbuotojų įsitraukimą – per metus jis paaugo 10 proc. Tai ne vien „Lean“ nuopelnas, tačiau jo indėlis neabejotinai svarbus. O įspūdingiausiai keitėsi darbuotojų įgalinimo rodiklis – jis padidėjo keturis kartus! Vadinasi, žmonės jaučiasi svarbūs, tiki, kad gali daryti poveikį, keisti ir tobulinti, kad kiekvieno jų balsas girdimas. Tai ypač džiuginantis rezultatas, dabar svarbu nenuleisti rankų ir išlaikyti jį toliau.

Kokiu pokyčiu labiausiai didžiuojatės?

„Litgrid“ dirbu nuo 2000 m., pažįstu šią įmonę tikrai gerai, bet matau, kad per šiuos dvejus metus labai smarkiai pasistiebėme aukštyn. Žmonės ir vertybės nesikeitė, tačiau komandos bendradarbiavimas, atvirumas idėjoms, siekis padaryti geriau nei vakar dar niekada per tuos devyniolika metų nebuvo taip stipriai išreikštas.

Išmintis sako, kad vienas lauke ne karys, o aš, kaip vadovas, greta savęs turiu 260 stiprių žmonių, kurių kiekvienas kaip futbolo komandoje puikiai žino, koks jo vaidmuo bendrame žaidime, kokio tikslo siekiame ir kokioje situacijoje esame šiuo metu – visa tai galime įvertinti skaičiais. Dar niekada per visą darbo praktiką aš nebuvau toks tikras, kad nueisime taip toli, ir tai – dar ne pabaiga.

Kas Jums asmeniškai labiausiai patinka „Lean“ sistemoje? 

Dalykas, kuris ypač džiugina – kad „Lean“ suteikia įrankius filosofinę mintį apie nuolatinį tobulėjimą perkelti į realybę. Ši sistema žingsnis po žingsnio įveda aiškią ir suprantamą tvarką visose veiklos srityse, daug ką sudėlioja į lentynėles ir išgrynina procesus, suranda tiek vidinį, tiek išorinį klientą, leisdama organizacijos mechanizmui veikti užtikrintai ir sklandžiai. Šiandien visi „Litgrid“– nuo vadovo iki administratoriaus – dirba vienam tikslui. Tai labai uždega akis ir motyvuoja.

Be galo džiaugiuosi komunikacijos ir idėjų sklaidos suaktyvėjimu. Anksčiau pas mus visgi vyravo komunikacija „iš viršaus į apačią“, o darbuotojų iniciatyvos užstrigdavo ties pokalbiais siauruose rateliuose. Didesnės apimties projektams taikome labai pasiteisinusį projektinį valdymą, tačiau smulkesnės idėjos paskęsdavo.

„Lean“ pateikia labai aiškius įrankius, kaip identifikuoti problemas, jas pamatuoti įvairiais pjūviais, įvertinti galimybes pagerinti padėtį ir potencialią naudą. O taip pat suteikia veiklos formas, kaip tą daryti – aiškiai apibrėžta susitikimų su kolegomis, vadovais tvarka leidžia pasireikšti visiems, ne tik drąsiausiems ar ekstravertams, kaip dažniausiai būna.

Aš pats per tuos porą metų labai daug išmokau, man tai neįkainojama patirtis. Atrodė, kad po šitiek laiko, praleisto „Litgrid“ įvairiose pozicijose – pradėjau nuo inžinieriaus ir nuosekliai kopiau aukšty per visas grandis – jau viską žinau ir visus pažįstu.

Kai ėmėme taikyti „Lean“ sustiprėjo bendrumas, susitikimų kultūra, atradau labai daug naujo. Per tuos metus jau tapau „Lean“ gerbėju ir kuo toliau, tuo daugiau pliusų matau šioje gilias šaknis turinčioje ir įvairiose pasaulio bendrovėse taikomoje vadybos sistemoje. 

Visgi žmonės pokyčius priima nevienodai, dažniau skeptiškai nei palankiai. Kokia „Litgrid“ patirtis?

Nežinomybė visada gąsdina, tai natūralu. Neslėpsiu, su tuo susidūrėme ir mes – rezultato norisi, tačiau kai reikia imtis konkrečių veiksmų, rankų miškas tikrai nepakyla. Tačiau šioje vietoje labai svarbu, kad vadovas bekompromisiškai tikėtų tuo, ką daro, kad nesukeltų nė menkiausios abejonės savo komandai, aiškiai parodytų, kad padės, sutelks, palaikys susidūrus su sunkumais.

Galėčiau palyginti su sporto pasauliu – jei treneris prieš varžybas žaidėjams sakytų, kad pergalė neįmanoma, bet žaisti vis tiek reikia, ko galima būtų tikėtis iš tokios komandos? Tad vadovo vaidmuo įgyvendinant pokyčius kritinis, jis turi tikėti sėkme, bet ir nevengti žiūrėti problemoms į akis ir jas spręsti.

Labai daug ugdome  darbuotojus, mokymai ir dabar nuolatos vyksta – tam, kad galėtum perkąsti „Lean“ ir maksimaliai išnaudoti jo suteikiamus privalumus, būtina gerai pažinti tiek galimybes, tiek rizikas. O kai žinių bagažas yra ir jis taikomas praktikoje, nauda akivaizdi, tuomet ir pokyčiai natūraliai priimami. Mūsų darbuotojai „Lean“ metodus prisitaiko net namuose, buityje – turbūt tai geriausias įrodymas, kad ši sistema tikrai pateisina savo vardą.

Ką rekomenduotumėt vadovui, ieškančiam veiklos tobulinimo įrankių savo įmonei? 

Jeigu vadovas mato, kad reikia kažką tobulinti ir keisti, tai jau sveikintina – vadinasi, jis teisingame kelyje. Suprasti, kad pasaulis nestovi vietoje ir pripažinti, kad įmonė nėra tobula ir reikia spėti kartu su pažanga, jau savaime yra didelis žingsnis į priekį.

Svarbiausias patarimas – nedaryti taip, kaip anksčiau, nes elgdamasis kaip visada ir rezultatą gausi tokį patį. Prieš priimant sprendimą būtina gerai pažinti organizaciją, pasitikrinti, kas jai labiausiai tinka pagal vertybes.

Tada įvertinti prieinamus įrankius, metodus, pasižiūrėti, kaip sekasi juos taikyti kitiems, kokia platesnė patirtis. O  jau priėmus įmonei tinkamiausią sprendimą, nesidairyti atgal ir kryptingai judėti tolyn. Ir nebijoti klaidų – nuo jų niekas neapsaugotas, svarbu jas proaktyviai identifikuoti ir spręsti.

Kaip „Lean“ prisideda prie organizacijos tikslų?

„Litgrid“ yra itin į rezultatą orientuota organizacija, bet labai svarbu, kaip to rezultato siekiama. Per galvas lipti sau neleidžiame, tačiau nuolat ieškome, kaip tobulėti ir būti priekyje. Vietos rinkoje esame reguliuojamas monopolis, o Europoje turime 40 konkurentų, tad lygiuojamės į juos.

Visos „Lean“ atnešamos naudos turi įtakos ir įmonės rezultatams – akivaizdu, kad sparčiai artėjame prie lyderių. „Litgrid“ vizija – būti  pažangiausiu elektros tinklų operatoriumi Europoje. Tvirtai tikiu, kad mes ją paversime realybe.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Prekiniai limitai: „Maximai“ prekių skolon saugu parduoti už 1,5 mln. Eur Premium 2

Didžiausiems verslams Lietuvoje vienas tiekėjas skolon gali parduoti prekių ir paslaugų už 1,5 mln. Eur. Kita...

Finansai
2019.06.28
J. Dastikas apie fosfogipso kalnus Kėdainiuose ir perdirbimo technologiją Premium

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų grupė prieš kelis mėnesius paskelbė radusi būdą, kaip...

Pramonė
2019.06.28
„Biotechpharma“ ląsteles augins, klonuos ir kurs biofarmacinius preparatus Premium

Investiciniu projektu Vilniaus biofarmacinių preparatų gamintoja „Biotechpharma“ ketina išplėsti veiklą,...

Pramonė
2019.06.25
„Mars Lietuvos“ CEO: nejaučiu, kad dirbu mažoje įmonėlėje Premium

Nors korporacijos diegia unifikuotą valdymo sistemą, ir nedidelio padalinio vadovas gali puoselėti autentišką...

Vadyba
2019.06.25
Laisvųjų ekonominių zonų Lietuva – trečia po JAV ir Lenkijos  Premium 2

Lietuva pagal specialiųjų ekonominių zonų (SEZ) skaičių yra trečia Vakarų pasaulyje po JAV ir Lenkijos.

Finansai
2019.06.20
„Baltic Transline“ plėsis į Lenkiją ir Vokietiją Premium 1

Vienas didžiausių Lietuvos vežėjų skaičiuoja 34% augančias pajamas, tačiau jau galvoja apie atsarginius...

Vietoj „Elektromarkt“ Vilniaus „Akropolyje“ kuriasi „Topo centras“ Premium 18

Buitinės technikos ir elektronikos tinklui „Elektromarkt“ uždarius vieną didžiausių parduotuvių, pozicijas...

Prekyba
2019.06.18
Daugiabučių renovacija: darbų yra dešimtmečiams, bet stinga norinčių jų imtis Premium 5

Skaičiuojama, kad Lietuvoje yra apie 30.000 daugiabučių, kuriuos reikia renovuoti, tad darbų yra keliems...

Statyba ir NT
2019.06.18
NFQ vadovas – apie plėtrą ir silpniausią Lietuvos vietą Premium 7

Trijose Lietuvos vietose įsikūrusi technologijų UAB „NFQ Technologies“ žvalgosi plėtros galimybių dar viename...

Vadyba
2019.06.17
„Circle K Lietuva“ uždirbo mažiau grynojo pelno Premium

Preliminariais neaudituotais duomenimis, „Circle K Lietuvos“ grynasis pelnas 2019 finansiniais metais, kurie...

Prekyba
2019.06.12
Verslininkai vertina prezidentės metinį pranešimą: net ir neeilinės asmenybės padaro klaidų Premium 4

Vertindami prezidentės metinį pranešimą verslininkai pirmiausia minėjo išskirtinę Dalios Grybauskaitės...

Verslo aplinka
2019.06.11
Keleivių vežėjų TOP 10 – valstybės įmonių lyderystė ir konkurencija su privačiu verslu  Premium 1

Įvairiausio pobūdžio veiksnių veikiamos keleivių vežimo rinkos dalyviai skirtingai vertina praėjusius metus,...

„Litgrid“ spurtas link pažangiausių Europos operatorių Verslo tribūna 19

„Komandos bendradarbiavimas, atvirumas idėjoms, siekis tobulėti dar niekada nebuvo taip stipriai išreikštas,...

ERROR: Script GetRssFeed.vbs is missing!
Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau