Kas tai? Veiklos sukaktis

Jau 25 m. Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybai svarbi kiekviena detalė

Publikuota: 2018-06-01
LŽŪKT specialistai visoje Lietuvoje teikia augalininkystės, verslo ekonomikos, buhalterinės apskaitos, gyvulininkystės, miškininkystės, darbų saugos, mokymų paslaugas.
LŽŪKT specialistai visoje Lietuvoje teikia augalininkystės, verslo ekonomikos, buhalterinės apskaitos, gyvulininkystės, miškininkystės, darbų saugos, mokymų paslaugas.

Birželio 3 d. Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba mini veiklos 25-metį. Apie įstaigos tikslus, planus ir veiklos naujoves kalbamės su jos direktoriumi dr. Edvardu Makeliu.

Kodėl prieš 25-erius metus reikėjo įkurti Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybą, kokie tikslai jai buvo keliami? Ar šiandien jie pakito?

Įvykus žemės reformai 1991 m. Lietuvoje atsirado daugiau nei 600.000 žemės savininkų, kurių didelė dalis pradėjo vykdyti žemės ūkio veiklą, į žemės ūkio bendroves buvo performuoti valstybiniai ūkiai. Taigi buvusi informacijos ir žinių perdavimo sistema paprasčiausiai nebetiko, todėl 1993 m. birželio 3 d., vadovaujantis užsienio šalių patirtimi, nuspręsta įkurti Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybą. Mūsų misija tuomet buvo – padėti visiems ūkininkaujantiems pelningai plėtoti savo verslą, nedarant žalos aplinkai, gaminti konkurencingą produkciją, išlikti ir pirmauti rinkos ekonomikos sąlygomis.
Kalbant apie šiandieną, reikia pasakyti, kad tikslas išliko toks pat. Tik praplėtėme veiklos sritis. Teikdami paslaugas ir konsultuodami ūkininkus, verslininkus, pirmiausia plėtojančius verslą kaimo vietovėse, miško savininkus, siekiame didinti jų konkurencingumą, vystyti subalansuotą, stabilų žemės ūkį, miškininkystę ir darnią kaimo plėtrą. Taigi šiandien 48 biuruose dirbantys nešališki Konsultavimo tarnybos konsultantai ir specialistai vadovaujasi misija – žiniomis, inovacijomis ir partneryste Jūsų verslo tikslą darome pasiekiamą!

nuotrauka::1 right

Kaip nuo 1993 m. keitėsi Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos veikla, jūsų klientai?

Jei veiklos pradžioje ūkininkams reikėjo daug informacijos apie ūkio šakų tvarkymą, vėliau teko padėti suprasti ES reikalavimus, verslo projektų rengimo specifiką ir kt. Per 25-erius metus žemės ūkio sektoriuje įvyko daug pokyčių: investicijos paskatino naujų modernių technologijų diegimą, šiuolaikiškos technikos naudojimą, tačiau kartu susirūpinimą kelia aplinkosaugos, tausaus išteklių naudojimo problemos. Todėl artimiausia perspektyva susijusi su tiksliuoju ir tvariu ūkininkavimu.
Taip pat labai sparčiai vyksta pokyčiai, susiję su informacinių technologijų taikymu žemės ūkyje. Reikia atrasti pačius racionaliausius konsultavimo, žinių skleidimo būdus. Tai darome atsižvelgdami į klientų pageidavimus, mokslo pasiekimus, mokydamiesi ir iš užsienio partnerių. Mūsų tikslas, – kad visi technologiniai procesai, pvz., dirvožemio tyrimai, tręšimo plano parengimas, purškimo, tiksliosios sėjos klausimai ir kt. ūkininkams būtų tinkamai išaiškinami.
Ūkininkai ir jų poreikiai išaugo. Ateina nauja karta. Įvertindami tai ir vadovaudamiesi sėkmingais užsienio konsultantų pavyzdžiais ieškome naujų metodų įtraukiant ūkininkus į diskusijų grupes, mąstant apie tai, ką jie žino, o ko ne.

Kurias didžiausias veiklos naujoves išskirtumėte?

IT programos yra informacijos valdymo, teisingų ir laiku ūkiuose priimtų sprendimų pagrindas. Remdamiesi ilgamete darbo patirtimi, geriausia tarptautine praktika ir Lietuvos mokslininkų rekomendacijomis Konsultavimo tarnybos specialistai sukūrė kompiuterinę ūkio valdymo programą „e-GEBA“ su susietais gyvulininkystės, ekonomikos, buhalterijos, augalininkystės moduliais.
Dar viena mūsų sukurta informacinė informavimo, konsultavimo ir mokymų sistema IKMIS. Ją sudaro 4 nemokamos elektroninės paslaugos žemdirbiams, konsultantams, mokslo atstovams ir visiems besidomintiems žemės ūkiu.
Šie inovatyvūs įrankiai yra pripažinti, įvertinti nacionaliniais ir tarptautiniais apdovanojimais. Pavyzdžiui, IKMIS geriausio lietuviško elektroninio turinio konkurse „Naujasis knygnešys 2015“ savo kategorijoje laimėjo I vietą ir galimybę atstovauti Lietuvai Jungtinių Tautų globojamame pasauliniame konkurse „Pasaulio viršūnių apdovanojimai 2015“, o Prancūzijoje vykusiame 11-ame Europos žemės ūkio, maisto ir aplinkos informacinių technologijų federacijos (EFITA) kongrese sistemos kūrėjams skirtas specialus apdovanojimas.
Klientai jau įsitikino Mobilios gyvulininkystės laboratorijos nauda, kai atvykus į ūkius ištiriamas gyvulių sveikatingumas, pieno kokybės rodikliai, ūkio pašarų bazė, anksti nustatomas veršingumas, patariama reprodukcijos gerinimo klausimais, vertinamas melžimo įrangos tinkamumas ir gyvulių laikymo sąlygos.

Kas šiandien aktualiausia žemės ūkiui, kaip į šiuos poreikius reaguoja Konsultavimo tarnyba?

Dabar labai svarbus modernus požiūris į šiuolaikines žemės ūkio technologijas ir konsultavimo metodus, efektyvus bendravimas su mokslo ir mokymo įstaigomis, dalyvavimas tarptautinių organizacijų veikloje, tokių kaip Europos inovacijų partnerysčių (EIP) tinklas, žemės ūkio žinių ir inovacijų sistema. Tai sudaro Lietuvos ir Europos Sąjungos žemės ūkio konsultavimo, inovacijų ir žinių informacinės sistemos kūrimo ir perdavimo esmę.
Konsultavimo tarnyba atlieka svarbų vaidmenį nacionalinėje AKIS (angl. Agricultural Knowledge Innovation System) žemės ūkio žinių ir inovacijų sistemoje. Per metus debesų kompiuterijos pagalba daugiau kaip 18.000 klientų teikiamos integruotos ir e-paslaugos. Taip pat įstaiga yra viena didžiausių šalies mokymo paslaugų teikėja, organizuojanti auditorinius ir nuotolinius mokymo kursus.
Dalyvaujame 4 iš 5 EIP projektų, kurie įgyvendinami Lietuvoje. Šiuo metu didžiulis iššūkis yra sutrumpinti grandinę nuo mokslinių tyrimų iki apčiuopiamos naudos suteikimo vartotojui.
Įstaigos specialistai taip pat užaugo. Esame kviečiami į įvairias darbo grupes, daug darbuotojų dalyvauja tikslinių (angl. focus) grupių veikloje, tarptautinėse konferencijose ir kt.
Reikia pasidžiaugti, kad kiekvieno Lietuvos mokslininko svajonė – dalyvauti „Horizontas 2020“. Esame pateikę kelias paraiškas projektams, dalyvaujame RECAP projekte. Šiemet planuojama baigti projektą „Agroinovacijų vartai“, kuris atvers ūkininkui kelią į pažangą.

Kokias paslaugas teikia Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, kurios populiariausios?

Esame konsultavimo paslaugų ir mokymų versle. Dėl tinklinės organizacijos ir modernios infrastruktūros turėdami galimybę veikti visoje Lietuvoje ir būti arti kliento stengiamės išnaudoti savo unikalius gebėjimus teikti kompleksiškas, įvairiapusiškas, tęstines ir aukštos profesinės kvalifikacijos buhalterinės apskaitos, verslo ekonomikos, augalininkystės, gyvulininkystės, miškininkystės technologines (specializuotas), aplinkosaugos, darbų saugos, mokymų paslaugas. Negalėčiau išskirti populiariausių, mes orientuojamės į paslaugų kompleksiškumą, sudarome galimybę gauti visas reikalingas nešališkas paslaugas ar konsultacijas vieno langelio principu. 

Kokie artimiausių metų Konsultavimo tarnybos planai, kokių naujovių gali tikėtis Lietuvos žemdirbiai?

Bendri Europos Sąjungos ir viso pasaulio ūkininkaujantiems kylantys iššūkiai susiję su ūkių konkurencingumo didinimu, prisitaikymo prie klimato kaitos sąlygų, inovacijų diegimu ir pan. neaplenks ir Lietuvos ūkininkų. Todėl Konsultavimo tarnybos vaidmuo bus kiek galima plačiau ir aiškiau teikti reikalingą informaciją, bendradarbiauti su mokslo institucijomis kuriant ir diegiant inovacijas, aktyviai dalyvauti žemės ūkio žinių ir inovacijų sistemos plėtroje.
Artimiausiu metu planuojame pradėti Inovacijos paramos tarnybos veiklą, kuri inicijuos ir koordinuos inovacijų projektų, reikalingų ūkininkaujančių problemoms spręsti, rengimą ir įgyvendinimą.
Duris atvers tiksliojo ūkininkavimo paslaugų ir kompetencijų centras su technologijų praktinio demonstravimo paviljonu, kuriame žemdirbiai įgys teorinių tiksliojo ūkininkavimo žinių ir galės jas išbandyti, užsisakyti jiems reikalingas paslaugas.
Žemės ūkio skaitmenizavimas – vienas iš naujojo laikotarpio bendrosios žemės ūkio politikos uždavinių ir galimybių, todėl sudarysime visas įmanomas sąlygas, kad Lietuvos žemdirbiai jomis pasinaudotų.
Lietuvoje esame pasiekę gražių rezultatų augalininkystėje: prikuliame 6 mln. t grūdų. Manau, kad tai ne riba. Tokių rezultatų pasiekiama, kai yra dėmesys detalėms, pvz., agroaplinkosaugai, ekonominiams rodikliams, tiksliajai žemdirbystei ir kt. Kiekvienoje detalėje mūsų indėlis gali būti svarbus. Kolektyvas gerai pasiruošęs, galintis spręsti bet kokius žemės ūkio srities uždavinius. Tai rodo ir mūsų pasiekimai, pvz., už Lietuvą atsiskaitome ES dirbdami Ūkio apskaitos duomenų tinkle, STEB projektas, darbas „Horizontas 2020“. Tokius darbus padaryti gali tik labai aukštos kvalifikacijos žmonės. Kasdien turime ko nors išmokti, nes dirbame su inovatyviausiais, didelius reikalavimus keliančiais klientais ir partneriais.

FOTOGALERIJA Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (4 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Danske Bank“ neapsikentė – atleido vadovą anksčiau nei planavo

Nors buvo planuota, kad pinigų plovimo skandale skęstančio banko „Danske Bank“ vadovas Thomas Borgenas liks...

Vadyba
2018.10.01
Kiek prisiteisti iš vadovo, neteisėtai atleidusio darbuotoją? Rėmėjo turinys

Pastaruoju metu bendrovių vadovus dėl neteisėtų darbuotojų atleidimų vis dažniau į teismą paduoda akcininkai.

Verslo aplinka
2018.10.01
Darbo biržos nebeliko, atsirado Užimtumo tarnyba 4

Nuo spalio 1 d. Lietuvos darbo birža ir jos dešimt teritorinių biržų tapo vienu juridiniu vienetu – Užimtumo...

Vadyba
2018.10.01
Į darbą grįžtantys tėvai: kaip užtikrinti sėkmingą integraciją Premium 1

Sklandžiai grįžti į darbą po vienų ar dvejų metų vaikų auginimo pertraukos – sudėtinga. Lietuvos darbdaviai...

Vadyba
2018.10.01
Geidžiamiausių darbdavių algų rodikliai rugpjūtį

Naujausi „Sodros“ duomenys atskleidžia, kokie atlyginimai vyravo liepos mėnesį tarp geidžiamiausių šalies...

Vadyba
2018.09.30
Ką gali ir ko negali 50+ kartos darbuotojai Premium 17

50+ karta yra racionali, moka įveikti iššūkius, dirbti kūrybingai ir at­sakingai, siekti re­zul­tato, tačiau...

Vadyba
2018.09.29
Misija – įpėdinis: kaip nesužlugdyti perduodamo verslo 4

Kas yra šeimos verslo perdavimas? Kad ir kokį procesą įsivaizduotume, tai tikrai nėra vien garbingos šeimos...

Finansai
2018.09.29
TOP20 didžiausių darbdavių algos: dosniausių trejetuke – ligoninė

Lietuvos bendrovių rugpjūčio mėnesio atlyginimų duomenys rodo, kad tarp didžiausių šalies darbdavių,...

Vadyba
2018.09.29
K. Bagdonavičius palieka „Ergo“ Baltijos šalyse 4

„Ergo“ draudimo bendrovių Baltijos šalyse valdybos pirmininkas ir gyvybės draudimo „Ergo Life Insurance SE“...

Vadyba
2018.09.28
Keičiasi „Telia Lietuvos“ valdybos pirmininkas 1

Telekomunikacijų AB „Telia Lietuva“ valdybos pirmininkė Henriette Wendt atsistatydina.

Vadyba
2018.09.28
Subraškėjo „Teslos“ vadovo Musko kėdė 5

Ketvirtadienį JAV Vertybinių popierių ir biržos komisija (SEC) padavė į teismą Eloną Muską už tai, kad jis...

Vadyba
2018.09.28
Grybauskaitė: pažeisdami moterų teises kenkiame ekonomikai 3

Moterų pasaulio lyderių tarybai pirmininkaujanti Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė Jungtinių Tautų (JT)...

Vadyba
2018.09.28
Kaip buvęs vienuolis pradėjo verslą: sukūrė programėlę, kuria naudojasi 31 mln. vartotojų

Po dešimtmečio, praleisto budistų vienuolyne, Andy Puddicombe‘as nusprendė pasidalyti įgyta patirtimi su...

Vadyba
2018.09.27
Specialistai darbą renkasi ir pagal biurą Rėmėjo turinys 9

Planuojant bei įrengiant šiuolaikinius biurus darbo turi ne tik architektai, bet ir personalo specialistai.

Vadyba
2018.09.27
Verslininkai: parodų aukso amžius baigėsi, bet dalyvauti jose vis tiek verta Premium

Namų interjero ir dizaino paroda „Maison & Objet“, rugsėjį vykusi Paryžiuje, yra viena brangiausių Europos...

Rinkodara
2018.09.26
A. Izgorodinas paliko pramonininkus ir perėjo į „SME Finance“

Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas palieka Lietuvos pramoninkų konfederaciją ir pereina dirbti į faktoringo...

Vadyba
2018.09.26
Barjeras, nuleidžiamas pusiaukelėje 11

Darbo rinkai vis stipriau jaučiant darbuotojų stygių, ryškėja darbdavių požiūrio į darbuotojų amžių...

Vadyba
2018.09.26
Prarastoji ar dar neatrastoji 50+ karta: kaip vyresniuosius išlaikyti darbo rinkoje Premium 2

Verslas trimituoja apie žlugdantį darbo jėgos trūkumą, tačiau vyresni nei 50-ies darbuotojai neretai jaučiasi...

Vadyba
2018.09.26
Kepinių gamybos milžinė „pažaliavo“

„Grupo Bimbo“, duonos ir konditerijos gaminių milžinė, paskelbė, kad iki 2025 m. visa kompanijos sunaudojama...

Vadyba
2018.09.25
Kur algų medianos rugpjūtį buvo didžiausios 8

Šių metų rugpjūtį didžiausiomis algų medianomis pasižymėjo farmacijos ir technologijų bendrovės, rodo...

Vadyba
2018.09.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau