Kas tai? Veiklos sukaktis

Jau 25 m. Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybai svarbi kiekviena detalė

Publikuota: 2018-06-01
LŽŪKT specialistai visoje Lietuvoje teikia augalininkystės, verslo ekonomikos, buhalterinės apskaitos, gyvulininkystės, miškininkystės, darbų saugos, mokymų paslaugas.
LŽŪKT specialistai visoje Lietuvoje teikia augalininkystės, verslo ekonomikos, buhalterinės apskaitos, gyvulininkystės, miškininkystės, darbų saugos, mokymų paslaugas.

Birželio 3 d. Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba mini veiklos 25-metį. Apie įstaigos tikslus, planus ir veiklos naujoves kalbamės su jos direktoriumi dr. Edvardu Makeliu.

Kodėl prieš 25-erius metus reikėjo įkurti Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybą, kokie tikslai jai buvo keliami? Ar šiandien jie pakito?

Įvykus žemės reformai 1991 m. Lietuvoje atsirado daugiau nei 600.000 žemės savininkų, kurių didelė dalis pradėjo vykdyti žemės ūkio veiklą, į žemės ūkio bendroves buvo performuoti valstybiniai ūkiai. Taigi buvusi informacijos ir žinių perdavimo sistema paprasčiausiai nebetiko, todėl 1993 m. birželio 3 d., vadovaujantis užsienio šalių patirtimi, nuspręsta įkurti Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybą. Mūsų misija tuomet buvo – padėti visiems ūkininkaujantiems pelningai plėtoti savo verslą, nedarant žalos aplinkai, gaminti konkurencingą produkciją, išlikti ir pirmauti rinkos ekonomikos sąlygomis.
Kalbant apie šiandieną, reikia pasakyti, kad tikslas išliko toks pat. Tik praplėtėme veiklos sritis. Teikdami paslaugas ir konsultuodami ūkininkus, verslininkus, pirmiausia plėtojančius verslą kaimo vietovėse, miško savininkus, siekiame didinti jų konkurencingumą, vystyti subalansuotą, stabilų žemės ūkį, miškininkystę ir darnią kaimo plėtrą. Taigi šiandien 48 biuruose dirbantys nešališki Konsultavimo tarnybos konsultantai ir specialistai vadovaujasi misija – žiniomis, inovacijomis ir partneryste Jūsų verslo tikslą darome pasiekiamą!

nuotrauka::1 right

Kaip nuo 1993 m. keitėsi Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos veikla, jūsų klientai?

Jei veiklos pradžioje ūkininkams reikėjo daug informacijos apie ūkio šakų tvarkymą, vėliau teko padėti suprasti ES reikalavimus, verslo projektų rengimo specifiką ir kt. Per 25-erius metus žemės ūkio sektoriuje įvyko daug pokyčių: investicijos paskatino naujų modernių technologijų diegimą, šiuolaikiškos technikos naudojimą, tačiau kartu susirūpinimą kelia aplinkosaugos, tausaus išteklių naudojimo problemos. Todėl artimiausia perspektyva susijusi su tiksliuoju ir tvariu ūkininkavimu.
Taip pat labai sparčiai vyksta pokyčiai, susiję su informacinių technologijų taikymu žemės ūkyje. Reikia atrasti pačius racionaliausius konsultavimo, žinių skleidimo būdus. Tai darome atsižvelgdami į klientų pageidavimus, mokslo pasiekimus, mokydamiesi ir iš užsienio partnerių. Mūsų tikslas, – kad visi technologiniai procesai, pvz., dirvožemio tyrimai, tręšimo plano parengimas, purškimo, tiksliosios sėjos klausimai ir kt. ūkininkams būtų tinkamai išaiškinami.
Ūkininkai ir jų poreikiai išaugo. Ateina nauja karta. Įvertindami tai ir vadovaudamiesi sėkmingais užsienio konsultantų pavyzdžiais ieškome naujų metodų įtraukiant ūkininkus į diskusijų grupes, mąstant apie tai, ką jie žino, o ko ne.

Kurias didžiausias veiklos naujoves išskirtumėte?

IT programos yra informacijos valdymo, teisingų ir laiku ūkiuose priimtų sprendimų pagrindas. Remdamiesi ilgamete darbo patirtimi, geriausia tarptautine praktika ir Lietuvos mokslininkų rekomendacijomis Konsultavimo tarnybos specialistai sukūrė kompiuterinę ūkio valdymo programą „e-GEBA“ su susietais gyvulininkystės, ekonomikos, buhalterijos, augalininkystės moduliais.
Dar viena mūsų sukurta informacinė informavimo, konsultavimo ir mokymų sistema IKMIS. Ją sudaro 4 nemokamos elektroninės paslaugos žemdirbiams, konsultantams, mokslo atstovams ir visiems besidomintiems žemės ūkiu.
Šie inovatyvūs įrankiai yra pripažinti, įvertinti nacionaliniais ir tarptautiniais apdovanojimais. Pavyzdžiui, IKMIS geriausio lietuviško elektroninio turinio konkurse „Naujasis knygnešys 2015“ savo kategorijoje laimėjo I vietą ir galimybę atstovauti Lietuvai Jungtinių Tautų globojamame pasauliniame konkurse „Pasaulio viršūnių apdovanojimai 2015“, o Prancūzijoje vykusiame 11-ame Europos žemės ūkio, maisto ir aplinkos informacinių technologijų federacijos (EFITA) kongrese sistemos kūrėjams skirtas specialus apdovanojimas.
Klientai jau įsitikino Mobilios gyvulininkystės laboratorijos nauda, kai atvykus į ūkius ištiriamas gyvulių sveikatingumas, pieno kokybės rodikliai, ūkio pašarų bazė, anksti nustatomas veršingumas, patariama reprodukcijos gerinimo klausimais, vertinamas melžimo įrangos tinkamumas ir gyvulių laikymo sąlygos.

Kas šiandien aktualiausia žemės ūkiui, kaip į šiuos poreikius reaguoja Konsultavimo tarnyba?

Dabar labai svarbus modernus požiūris į šiuolaikines žemės ūkio technologijas ir konsultavimo metodus, efektyvus bendravimas su mokslo ir mokymo įstaigomis, dalyvavimas tarptautinių organizacijų veikloje, tokių kaip Europos inovacijų partnerysčių (EIP) tinklas, žemės ūkio žinių ir inovacijų sistema. Tai sudaro Lietuvos ir Europos Sąjungos žemės ūkio konsultavimo, inovacijų ir žinių informacinės sistemos kūrimo ir perdavimo esmę.
Konsultavimo tarnyba atlieka svarbų vaidmenį nacionalinėje AKIS (angl. Agricultural Knowledge Innovation System) žemės ūkio žinių ir inovacijų sistemoje. Per metus debesų kompiuterijos pagalba daugiau kaip 18.000 klientų teikiamos integruotos ir e-paslaugos. Taip pat įstaiga yra viena didžiausių šalies mokymo paslaugų teikėja, organizuojanti auditorinius ir nuotolinius mokymo kursus.
Dalyvaujame 4 iš 5 EIP projektų, kurie įgyvendinami Lietuvoje. Šiuo metu didžiulis iššūkis yra sutrumpinti grandinę nuo mokslinių tyrimų iki apčiuopiamos naudos suteikimo vartotojui.
Įstaigos specialistai taip pat užaugo. Esame kviečiami į įvairias darbo grupes, daug darbuotojų dalyvauja tikslinių (angl. focus) grupių veikloje, tarptautinėse konferencijose ir kt.
Reikia pasidžiaugti, kad kiekvieno Lietuvos mokslininko svajonė – dalyvauti „Horizontas 2020“. Esame pateikę kelias paraiškas projektams, dalyvaujame RECAP projekte. Šiemet planuojama baigti projektą „Agroinovacijų vartai“, kuris atvers ūkininkui kelią į pažangą.

Kokias paslaugas teikia Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, kurios populiariausios?

Esame konsultavimo paslaugų ir mokymų versle. Dėl tinklinės organizacijos ir modernios infrastruktūros turėdami galimybę veikti visoje Lietuvoje ir būti arti kliento stengiamės išnaudoti savo unikalius gebėjimus teikti kompleksiškas, įvairiapusiškas, tęstines ir aukštos profesinės kvalifikacijos buhalterinės apskaitos, verslo ekonomikos, augalininkystės, gyvulininkystės, miškininkystės technologines (specializuotas), aplinkosaugos, darbų saugos, mokymų paslaugas. Negalėčiau išskirti populiariausių, mes orientuojamės į paslaugų kompleksiškumą, sudarome galimybę gauti visas reikalingas nešališkas paslaugas ar konsultacijas vieno langelio principu. 

Kokie artimiausių metų Konsultavimo tarnybos planai, kokių naujovių gali tikėtis Lietuvos žemdirbiai?

Bendri Europos Sąjungos ir viso pasaulio ūkininkaujantiems kylantys iššūkiai susiję su ūkių konkurencingumo didinimu, prisitaikymo prie klimato kaitos sąlygų, inovacijų diegimu ir pan. neaplenks ir Lietuvos ūkininkų. Todėl Konsultavimo tarnybos vaidmuo bus kiek galima plačiau ir aiškiau teikti reikalingą informaciją, bendradarbiauti su mokslo institucijomis kuriant ir diegiant inovacijas, aktyviai dalyvauti žemės ūkio žinių ir inovacijų sistemos plėtroje.
Artimiausiu metu planuojame pradėti Inovacijos paramos tarnybos veiklą, kuri inicijuos ir koordinuos inovacijų projektų, reikalingų ūkininkaujančių problemoms spręsti, rengimą ir įgyvendinimą.
Duris atvers tiksliojo ūkininkavimo paslaugų ir kompetencijų centras su technologijų praktinio demonstravimo paviljonu, kuriame žemdirbiai įgys teorinių tiksliojo ūkininkavimo žinių ir galės jas išbandyti, užsisakyti jiems reikalingas paslaugas.
Žemės ūkio skaitmenizavimas – vienas iš naujojo laikotarpio bendrosios žemės ūkio politikos uždavinių ir galimybių, todėl sudarysime visas įmanomas sąlygas, kad Lietuvos žemdirbiai jomis pasinaudotų.
Lietuvoje esame pasiekę gražių rezultatų augalininkystėje: prikuliame 6 mln. t grūdų. Manau, kad tai ne riba. Tokių rezultatų pasiekiama, kai yra dėmesys detalėms, pvz., agroaplinkosaugai, ekonominiams rodikliams, tiksliajai žemdirbystei ir kt. Kiekvienoje detalėje mūsų indėlis gali būti svarbus. Kolektyvas gerai pasiruošęs, galintis spręsti bet kokius žemės ūkio srities uždavinius. Tai rodo ir mūsų pasiekimai, pvz., už Lietuvą atsiskaitome ES dirbdami Ūkio apskaitos duomenų tinkle, STEB projektas, darbas „Horizontas 2020“. Tokius darbus padaryti gali tik labai aukštos kvalifikacijos žmonės. Kasdien turime ko nors išmokti, nes dirbame su inovatyviausiais, didelius reikalavimus keliančiais klientais ir partneriais.

FOTOGALERIJA Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (4 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kaip pozityvus šūkis padėjo įsukti milijoninį marškinėlių verslą

Kai amerikiečiai broliai Bertas ir Johnas Jacobsai sugalvojo meninius gebėjimus pritaikyti versle, tikrai...

Vadyba
13:28
Patvirtinti BDAR reikalavimus įdiegiantys Lietuvos įstatymai

Nors jau prieš daugiau kaip mėnesį visoje Europos Sąjungoje įsigaliojo naujus reikalavimus duomenų apsaugos...

Verslo aplinka
2018.06.30
Geidžiamiausi darbdaviai: kurių algų medianos didžiausios 1

„Sodros“ skelbiami vieši algų duomenys leidžia pasidairyti po geidžiamiausių šių metų darbdavių mokamą darbo...

Vadyba
2018.06.30
Moterys prie vairo – galimybė kelti ekonomiką 2

Saudo Arabijoje šią savaitę buvo panaikintas paskutinis pasaulyje galiojęs draudimas vairuoti moterims. Taip...

Verslo aplinka
2018.06.30
Verslininkės – tarp 100 Lietuvos moterų, kuriomis didžiuojasi viso pasaulio lietuviai 8

Atskleistas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga sudarytas šimtukas – jame verslo lyderės Lietuvoje,...

Vadyba
2018.06.29
Seimo sprendimas prijungti Sporto universitetą prie LSMU prieštarauja Konstitucijai 4

Seimo sprendimas prijungti Lietuvos sporto universitetą (LSU) prie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto...

Vadyba
2018.06.29
Lietuviai kurs prototipą, leisiantį stresą valdyti virtualioje realybėje 1

UAB „Žmogaus studijų centras“ kurs prototipą, leisiantį stresą valdyti virtualioje realybėje.

Vadyba
2018.06.28
Kaip įmonėje išlaikyti aukščiausio lygio vadovą Premium 1

Rasti kompetentingą vadovą ypač mažose rinkose – sudėtinga, todėl įmonėms apsimoka pačioms investuoti į...

Vadyba
2018.06.28
Kokios valstybės labiausiai traukia talentus 2

Dar niekada taip darbuotojų iš užsienio nemasino Vokietija, o Didžioji Britanija praranda savo anksčiau...

Vadyba
2018.06.27
Sudarytas pasaulio turistų sąrašas, lietuviai – prie labiausiai nepatekintų 1

Rusai yra laimingiausi turistai pasaulyje, o ispanai – pikčiausi. Į sudarytą turistų reitingą pateko ir...

Vadyba
2018.06.27
Užsieniečiai po studijų Lietuvoje galės likti metams 1

Seimas vienbalsiai nubalsavo už tai, kad Lietuvoje studijuojantys ar mokslinius tyrimus atliekantys trečiųjų...

Vadyba
2018.06.27
Lemiamas futbolo mūšis su Pietų Korėja Vokietijai kainuos šimtus milijonų 5

Trečiadienį Vokietijos rinktinė susikaus su Pietų Korėja svarbiame mūšyje, kurio kaina – ne tik bilietas į...

Vadyba
2018.06.27
Verslo pradžia: kada pirkti veikiančią įmonę naudingiau nei kurti patiems Premium

Tie, kurie įsigyja dirbančią įmonę, išvengia verslo kūrimo klaidų ir gali pradėti dirbti iš karto. Vis dėlto...

Vadyba
2018.06.26
Ligoninė apsisprendė: gydytojų algas kelia iki 3.000 Eur, slaugytojoms mokės 1.000 23

Respublikinė Vilniaus psichiatrijos ligoninė praneša kelianti algas. Pasak ligoninės vadovo, gydytojo...

Didžiausių Lietuvos darbdavių algų medianos gegužę 5

Papildomai viešinami „Sodros“ duomenys leidžia atidžiau pažiūrėti, kokios algos vyrauja 20-yje didžiausių...

Vadyba
2018.06.26
TOP 20 įmonių didžiausi atlyginimai gegužę: vidurkiai ir medianos 12

Jau antrą mėnesį „Sodra“ viešina daugiau duomenų apie Lietuvos įmonių mokamus atlyginimus. Šie duomenys...

Vadyba
2018.06.25
„Tiffany & Co.“ rado būdų, kaip priversti Y kartą pamėgti prabangą ir deimantus Premium 1

Prabangių juvelyrinių dirbinių JAV mažmenininkė „Tiffany & Co.“ suprato, kad senoji prekių ženklo legenda,...

Vadyba
2018.06.25
Panevėžio statybos trestas išsirinko valdybos pirmininką

AB Panevėžio statybos trestas (PST) valdybos pirmininku išrinko Remigijų Juodviršį, kuris valdybai vadovavo...

Vadyba
2018.06.25
Japonas gavo baudą, nes pietų pertrauką pradėjo trimis minutėmis anksčiau

Japonijoje valstybės tarnautojas buvo nubaustas už tai, kad nuolatos kelias minutes prieš prasidedant...

Vadyba
2018.06.25
Mentorius sutaupo 5 metus ieškojimų ir išlaidų, bet gali ir supykdyti Premium

Kai jauni verslininkai bando stotis ant kojų ar sėkmės atveju siekia suvaldyti neplanuotą augimą, retas...

Vadyba
2018.06.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau