Tarp svarbiausių darbuotojų savybių – gebėjimas „kalbėti duomenimis“

Reklama publikuota: 2020-11-19
Rūta Jašinskienė, NRD Cyber Security informacijos analizės ekspertė.
svg svg
Rūta Jašinskienė, NRD Cyber Security informacijos analizės ekspertė.

Nuolat augantis mus pasiekiančios informacijos srautas ir riboti laiko ištekliai daro įtaką kasdien priimamų sprendimų efektyvumui. Nors vis didesnę darbų, susijusių su informacijos apdorojimu, dalį galime patikėti technologijoms, vien jų nepakaks – itin svarbūs tampa šiuolaikinių darbuotojų skaitmeninio ir duomenų raštingumo gebėjimai.

Skaitmeninis raštingumas – vienas iš aštuonių bendrųjų gebėjimų, įrašytų 2006 m. Europos Parlamento ir Tarybos rekomendacijoje[1] dėl bendrųjų visą gyvenimą trunkančio mokymosi gebėjimų. Dokumente nurodoma, kad skaitmeninio raštingumo būtinieji įgūdžiai apima gebėjimą ieškoti, rinkti ir apdoroti informaciją bei ją naudoti lemiamu ir sisteminiu būdu įvertinant svarbą, atskiriant realius dalykus nuo virtualių ir atpažįstant sąsajas tarp pastarųjų. Taip pat rekomendacijoje teigiama, kad asmenys turėtų gebėti naudotis priemonėmis rengdami, pristatydami ir suprasdami sudėtingą informaciją.

Prieš kelis mėnesius Pasaulio ekonomikos forumo publikuotoje ataskaitoje apie ateities darbus skelbiama, kad itin paklausūs taps duomenų analitikai, darbuotojai, gebantys suvaldyti dirbtinį intelektą ir mašininį mokymąsi, perprantantys didžiuosius duomenis. Geidžiamiausių gebėjimų pirmajame penketuke rikiuosis analitinis, kritinis mąstymas, gebėjimas spręsti kompleksines problemas, inovatyvumas, kūrybingumas, gebėjimas mokytis.[2] Duomenys ir analizė yra pagrindinės skaitmeninio verslo dalys, tad natūralu, kad gebėjimas „kalbėti duomenimis“ taps neatsiejama šioje srityje veikiančių darbuotojų kasdienybe.

nuotrauka::1

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Duomenys – organizacijos turtas

Duomenų analize paremti sprendimai yra mažiausiai paveikti kognityvinių klaidų. Svarbiausios geros duomenų analizės dedamosios – kompetentingas analitikas, technologiniai įrankiai, prieiga prie informacijos, sprendimų priėmėjo pasitikėjimas analitiku ir technologijomis, laikas ir gerai suformuluota užduotis.

Būtent užduotis yra labai svarbus sprendimo priėmimo proceso žingsnis, nes tik suprantant problemos priežastį galima priimti tinkamą sprendimą. Antraip sprendžiama ne pati problema ir jos ištakos, o jos pasekmės – „gydomi simptomai“.

Kitas žingsnis – informacijos, reikalingos sprendimui priimti, rinkimas. Pastaruoju metu susiduriame su vis didesniu informacijos srautu, todėl viena svarbiausių darbuotojo savybių tampa gebėjimas greitai surasti tikslinę informaciją, atskirti klaidingą arba išvestinę informaciją nuo originalios.

Jeigu duomenų paieškai galime pasitelkti metodines žinias, efektyviam informacijos surinkimui yra būtina naudoti specializuotus, tam skirtus technologinius  sprendimus. Dirbtiniam intelektui ir mašininiam mokymuisi veržiantis į mūsų kasdieninį gyvenimą, šie uždaviniai tampa vis lengviau įgyvendinami. Pavyzdžiui, daugybės užsienio kalbų mokėjimas kai kuriais atvejais nebėra itin svarbus, nes, pvz, „IntEye“ sprendimas naudoja „kalbos variklį“, atpažįstantį ir suprantantį daugiau nei 120 kalbų. Tokie išmanūs įrankiai yra naudingi, kai tekstas neturi aiškios struktūros. Technologijos leidžia iš pasakojimo išskirti objektus ir identifikuoti sąsajas tarp jų.

Patikimumo kaina

Prieš pradedant analizuoti duomenis, būtina juos paruošti bei įvertinti jų patikimumą, aktualumą ir vertingumą. Kai informacija renkama ne metodiškai arba neautomatizuotai, yra didelė tikimybė, kad jos fiksavimo, apdorojimo  metu bus prarasta dalis svarbios informacijos. Problemos kyla ne tik dėl informacijos kiekio, bet ir dėl to, kad duomenys yra skirtinguose duomenų šaltiniuose, skirtingo tipo, skirtingo patikimumo.

Ypač šių dienų kontekste vertę kuria ne tik patys duomenys, bet ir jų surinkimas bei pateikimas laiku. Britų spaudoje[3] neseniai nuskambėjo atvejis, kai dėl žmogaus ir IT klaidų derinio 16 tūkst. įrašų apie užsikrėtusius COVID-19 nebuvo suvesta į bendrą sistemą visą savaitę. Tokios klaidos sukėlė ženklias pasekmes pandemijos plitimui: laiku nenustatyti artimi užsikrėtusiųjų kontaktai bei netaikytos saviizoliacijos priemonės leido ligai plisti toliau.

Visos organizacijos  turėtų siekti, kad jų disponuojami duomenys būtų kuo tikslesni, todėl idealu juos rinkti sistemiškai, kaupti vienoje ar keliose tarpusavyje derančiose duomenų sistemose. Jei tai neįmanoma, galima pasitelkti technologinius sprendimus – IBM i2 grupės įrankius, „VizKey“, „DataWalk“, „IntEye“ ir pan., – kurie pritaikyti analizuoti skirtingus duomenis ir leidžia integruoti vidinius ir išorinius duomenų šaltinius tiesiogiai į analizei skirtą aplinką.

Vartojame daug ir greitai

Spartėjantis gyvenimo tempas verčia mus darbus atlikti greitai arba derinti kelių užduočių atlikimą tuo pačiu metu. Tai lemia ir pasikeitusius mūsų skaitymo įpročius: dažnai perskaitome tik antraštes ar tekstų pradžias. Informacinis srautas toks didelis, kad paprastai nesiryžtame nuodugniai perskaityti išsamaus tyrimo ar nagrinėti keliasdešimties puslapių apimties veiklos ataskaitų,  juo labiau nesame linkę skaitydami ilgus tekstus ieškoti sąsajų tarp juose pateiktų duomenų. Būtent tokias užduotis vis dažniau už mus atlieka technologiniai įrenginiai.

Technologijos nepakeis analitiko, žmonės ir toliau darys išvadas bei priims sprendimus, tik įrankiai jiems gali padėti greičiau ištirti, išanalizuoti ir suprasti surinktą informaciją, sudėlioti atskiras detales į vieną išsamų paveikslą bei išvengti žmogiškųjų klaidų. Sėkmingiausių technologijų autoriai gilinasi į žmonių ir automatikos darbo sintezės principus – kaip analitikui padėti suprasti ir „suvirškinti“ turimą informaciją efektyviausiai, bei validuoti įvairias hipotezes. Kaip pavyzdys, vizualios analizės instrumentai, pritaikyti prie sprendžiamos problemos semantikos dažnai yra vertingesni dėl savo vizualaus objektų sąsajų modelio, lyginant su klasikiniais lentelių formatų pateikiamais duomenimis.

[1] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LT/TXT/?uri=celex:32006H0962 [2] https://www.weforum.org/reports/the-future-of-jobs-report-2020#report-nav [3] https://www.theguardian.com/world/2020/oct/05/england-covid-cases-error-unknown-how-many-contacts-not-traced-says-minister

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

VLK kibernetinį atsparumą stiprina bendradarbiaudama su „NRD Cyber Security“ Verslo tribūna

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) užtikrina sveikatos priežiūrą,...

2022.03.30
INVEGA primena, kokiomis finansavimo priemonėmis verslas gali pasinaudoti krizių kontekste Verslo tribūna

Rusijai įsiveržus į Ukrainą verslai susiduria su naujais iššūkiais. INVEGA savo ruožtu keičia kai kurias jau...

2022.03.23
INVEGOS veikla prisideda prie kasmetinio beveik 2% šalies BVP sukūrimo Verslo tribūna

INVEGA ateina ten, kur numato valstybės strateginiai tikslai ir ten, kur verslui trūksta finansavimo, nes...

2022.02.17
Pandemijos įtaka verslui: santykis su darbuotojais keičiasi negrįžtamai Verslo tribūna

Besibaigiant antriems pandemijos metams, vis dar sunku tiksliai įvardyti, kiek neigiamos ir kiek teigiamos...

2022.01.19
Ar jūsų valdybos posėdžių dienotvarkėje jau įrašytas kibernetinis saugumas? Verslo tribūna 2

„McKinsey“ atlikta pasaulinė organizacijų valdybų apklausa atskleidė, kad kibernetinis saugumas yra vienas iš...

2021.12.22
Tyrimas: dovanas iš smulkiųjų vietos gamintojų perka kas penktas lietuvis Verslo tribūna

Perkant dovanas iš vietinių gamintojų, galima įsigyti išskirtinį daiktą ar paslaugą, o kartu ir paremti...

2021.12.21
Kalėdinės įmonių dovanos – kodėl ne lietuviškos? Verslo tribūna

Dalis smulkiųjų lietuviškų įmonių per šventinį laikotarpį pasiekia nuo 20% iki 50% visų metų apyvartos. Prie...

2021.12.08
Kibernetinį saugumą užtikrina ir technologijos, ir žmonės: ko svarbu nepraleisti pro akis Verslo tribūna

Jau pusantrų metų siaučianti pandemija paveikė ir kibernetinį saugumą – visame pasaulyje ženkliai padaugėjo...

2021.11.19
„Grinda“: prieš naują transformacijos etapą – įvertinti, kas padaryta Verslo tribūna

„Kas veža, tam krauna“. Nors Vilniaus „Grinda“ tarp Lietuvos savivaldybių valdomų įmonių neabejotinai...

2021.11.18
Šiaulių bankas: pasiruošti sukčių puolimui reikia taip, kaip ruošiamasi gaisrui Verslo tribūna

Aiški instrukcija ir procedūros, atsakomybių pasidalinimas, pratybos ir bendra kritinį mąstymą skatinanti...

2021.11.17
„Grinda“: kryptis – sostinės susisiekimo infrastruktūros kompetencijų centras Verslo tribūna

Asfalto danga nusidėvi. Vienose gatvėse – dėl intensyvaus sunkiasvorių transporto priemonių eismo, kitose,...

2021.10.21
NRD Cyber Security kviečia į konferenciją „Kibernetinė gynyba Lietuvoje 2021: Kas svarbu saugantis šiandien?“ Verslo tribūna

Spalio 27 d. vyks kasmetinė kibernetinio saugumo konferencija „Kibernetinė gynyba Lietuvoje 2021: Kas svarbu...

2021.10.20
Pasitikrinkite, ar jūsų kibernetiniai langai ir durys – atsparūs Verslo tribūna

Lietuva nebėra užkampis, kuris kibernetiniams sukčiams yra neįdomus. Be kitų priežasčių, tam įtakos turi ir...

2021.10.08
SVV ir tvarumas – misija įmanoma? Verslo tribūna

Ar esate nedidelis prekybininkas, o gal kirpyklos savininkas, arba kuriate rankų darbo žaislus – visam...

2021.09.29
Vilnius kuria skaitmeninį lietaus nuotekų sistemos kloną Verslo tribūna

„Londone nuolat lyja“. Girdėta? O ar girdėta, kad Vilniuje lyja ir dažniau, ir smarkiau nei Londone? Beje,...

2021.09.23
Nefinansinė darbuotojų motyvacija – ne tik įmanoma, bet ir būtina Verslo tribūna 1

Gal Jūsų verslas yra gana mažas, kolektyvas ne tik puikiai pažįsta vienas kitą, bet žino ir kiekvieno šeimos...

2021.07.21
Įvyko kibernetinio saugumo incidentas - kaip išvengti krizės? Verslo tribūna

2020 metų išvakarės tapo įsimintina diena tuometinei didžiausiai pasaulyje valiutų keitimo paslaugas...

2021.07.14
Kibernetinės krizės: kaip pasiruošti, kad nepasidarytų karšta Verslo tribūna

Kai tenka susitelkti ir skubiai sureaguoti į kibernetinį incidentą, organizacijoje labai greitai gali...

2021.06.14
Verslas verslui: paslauga gali būti ir tvari, ir ekonomiškai naudinga Verslo tribūna 1

Domėtis gaminių pakuočių tvarumu, ekologija, plastiko rūšiavimu ar net nekilnojamojo turto energetine klase...

2021.06.09
Vilniaus „Grinda“ padvigubino darbo našumą Verslo tribūna

Vilniaus miesto savivaldybės valdoma „Grinda“ sugebėjo prisitaikyti prie pandemijos sukeltų ekonominės...

2021.05.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku