Vadovas pirmą kartą: kas turi būti jūsų darbo sutartyje

Publikuota: 2016-02-23
Herkaus Milaševičiaus (VŽ) nuotr.
svg svg
Herkaus Milaševičiaus (VŽ) nuotr.
 

Jei pirmą kartą tapote vadovu, būtina žinoti, kad Darbo kodeksas bendrovės vadovui taikomas minimaliai, todėl sudarant darbo sutartį, reikia atidžiai svarstyti, kokias Darbo kodekso nuostatas norėtumėte įtraukti į darbo sutartį ir dėl jų derėtis su akcininkais ar valdyba.

Remdamasi teismų praktikoje dažniausiai pasitaikančiomis problemomis ir klausimais, kurie kyla klientams, Inga Klimašauskienė, advokatų kontoros „Glimstedt“ asocijuota partnerė, advokatė, perspėja, kad bendrovės vadovo teisinį statusą visų pirma reglamentuoja Akcinių bendrovių įstatymas. Darbo teisės normos reglamentuoja tiek, kiek tai susiję su bendrovės vadovo teise pasinaudoti socialinėmis garantijomis, darbų saugos ir apmokėjimo už darbą tvarkos nustatymu, darbo sutarties pasibaigimo priežasties formulavimo, darbo sutarties nutraukimo ir atleidimo iš pareigų įforminimo bei atsiskaitymo tvarkos reglamentavimu.

„Kitaip sakant, Darbo kodeksas bendrovės vadovui taikomas minimaliai, todėl sudarant darbo sutartį, reikia atidžiai svarstyti, kokias kodekso nuostatas vadovas norėtų įtraukti į darbo sutartį ir dėl jų derėtis su akcininkais ar valdyba, t.y., su tuo, kas pagal bendrovės įstatus skiria vadovą į pareigas“, – pažymi p. Klimašauskienė.

Rekomenduojama traukti į darbo sutartį:

- Įspėjimo atleisti iš darbo terminus, pagal Darbo kodeksą. Nes bendras principas, kad bendrovės vadovą išrinkusio organo teisė jį atšaukti, yra absoliutaus pobūdžio. Taigi bendrovės vadovas gali būti atšauktas bet kada, nepriklausomai nuo jo kaltės ar kitų aplinkybių buvimo ar nebuvimo. Vadinasi, jei nebus numatyta atskirai aptartų sąlygų darbo sutartyje, net ir nesant kaltės, vadovui atšaukti užtenka priimti atitinkamą sprendimą ir tą pačią dieną atleisti iš darbo. Jei susitariama darbo sutartyje, kad būtų taikomi atitinkami įspėjimo atleisti iš darbo terminai, nuostata turėtų būti taikoma sutarties šalims.

- Išeitinę išmoką, jei nutraukiama darbo sutartis, nesant vadovo kaltės.

- Draudimą atleisti iš darbo ligos laikotarpiu. Nes pagal teismų praktiką Darbo kodekso 131 straipsnio 1 dalies 1 punkte nustatytas apribojimas nutraukti darbo sutartį ligos metu, nėra ta socialinė garantija, kuria gali pasinaudoti bendrovės vadovas.

- Atsakomybės už galimą žalą bendrovei ribojimą. Paprastai darbo sutartyje nustatoma, kad darbuotojas įsipareigoja prisiimti visišką finansinę atsakomybę ir pilnai atlyginti darbdaviui visus nuostolius, kuriuos darbdavys patyrė dėl darbuotojo netinkamų pareigų vykdymo, kaltės. Tačiau galima tartis, kad atsakomybė, pavyzdžiui, neviršys atitinkamos sumos. Ji gali būti fiksuota ar susieta su konkrečiu skaičiumi, pavyzdžiui, ne daugiau nei trys vidutiniai darbo užmokesčiai.

- Atidžiai įvertinti darbo užmokesčio sudedamąsias: fiksuotą užmokesčio dalį, premijas, priedus, kt. Dažnai jos būna neaiškios, painios, sunkiai apskaičiuojamos, ypač, kai teikiamos nuorodos į papildomas bendrovės politikas, tvarkas. Jei nuorodos teikiamos, turi būti įvardyti konkretūs dokumentai.

- Darbo užmokesčio peržiūrėjimo sąlygas: kaip dažnai peržiūrimas atlyginimas, ar yra numatytas didinimas, siejant jį su pasiektais, konkrečiais rezultatais ir pan.

- Išlaidų, susijusių su darbo funkcijomis atlyginimo tvarką. Turi būti numatyta aiški, konkreti tvarka. Pavyzdžiui, kad pateikus atitinkamus dokumentus tam tikros išlaidos laikomos tinkamomis ir tai nėra piktnaudžiavimas. Tai būtina, kad ateityje vadovas nesulauktų reikalavimų dėl galimo nepagrįsto bendrovės turto išvaistymo, naudojimo.

- Darbo priemonių naudojimo tvarką. Darbo sutartyje verta aptarti sąlygas dėl automobilio, telefono, kompiuterio naudojimo. Pavyzdžiui, ar visa tai galima naudoti ir asmeniniams tikslams.

- Išlaidų, skirtų stažuotėms, kvalifikacijos kėlimui, mokymams kompensavimo tvarką. Į darbo sutartį dažnai įtraukiama sąlyga, kad darbuotojas privalo gražinti mokymui, stažuotėms skirtas išlaidas per paskutinius 1 metus, jei darbo sutartis nutraukiama dėl darbuotojo kaltės ar darbuotojo iniciatyva. Tačiau galima susitarti ir kitaip.

- Kasmetinių atostogų suteikimo tvarką. Sutaryje būtina aptarti, kiek dienų per metus skiriama atostogoms, kokiomis dalimis jos gali būti imamos. Taip pat verta įtraukti nuostatą, kad pateikus prašymą dėl atostogų pagal nustatytą tvarką, jis negali būti netenkinamas, o nesulaukus atsakymo, galima pasinaudoti atostogomis.

- Tėvystės (motinystės), vaiko priežiūros atostogų suteikimo tvarką. Teismų praktikoje pasisakyta, kad galiojantis reglamentavimas lemia, kad su bendrovės vadovu vaiko priežiūros atostogų metu darbo sutartis, išskyrus Darbo kodekso 136 straipsnio 1 dalyje numatytus atvejus, negali būti nutraukta, nepaisant to, kaip bendrovė disponuoja Akcinių bendrovių įstatyme įtvirtinta vadovo atšaukimo teise. Vis dėlto, žinant, jog iš socialinio draudimo fondo šių atostogų laikotarpiu mokamos motinystės (tėvystės) pašalpos ribotos, tikslinga aptarti galimas papildomas kompensacijas iš darbdavio, pavyzdžiui, kad išmokos visada siektų 100% darbo užmokesčio. Be to, pasibaigus minėtoms atostogoms, vadovas gali būti atšaukiamas iš pareigų, todėl tikslinga susitarti dėl išeitinių kompensacijų.

Papildomai verta apsvarstyti ir susitarti dėl:

- Civilinės atsakomybės draudimo nuo galimos žalos. Tai yra papildomas, išpirktas draudimas vadovui. Nes pagal visiškai neseną teismų praktiką, tuo atveju, kai darbdavio (vadovo) atsakomybė už nelaimingą atsitikimą konstatuota baudžiamąją tvarka, o darbdavys (įmonė) likviduota, reikalauti žalos atlyginimo galima tiesiogiai iš vadovo.

- Gyvybės draudimo.

- Intelektinės nuosavybės. Sukūrus intelektinės veiklos rezultatą, dažniausiai nuosavybės teisės atitenka darbdaviui. Tačiau galima tartis, kad išvystytas intelektinės veiklos rezultatas priklauso jį sukūrusiam vadovui, susitarti dėl naudojimo sąlygų, pvz., pasibaigus darbo teisiniams santykiams, atitenka vadovui ir bendrovė negali naudoti, arba, sąlygas, kuriomis gali naudoti, t.y. už tam tikrą kompensaciją.

Jei reikalaujama pasirašyti Nekonkuravimo susitarimą:

- Būtina atidžiai įvertinti laikotarpį, kurį ribojama dirbti pas konkurentą ar užsiimti konkurencine veikla. Terminas, kuriam ribojama konkuruoti, yra privaloma sąlyga nekonkuravimo susitarime, t.y. nekonkuravimo susitarimas negali būti neribotas.

- Apsibrėžti aiškiai, kas laikytina „konkurentu“, „konkurencine veikla“: kokie verslo sektoriai, konkrečios įmonės, ar kt..

- Apsibrėžti aiškiai teritoriją, kurioje draudžiama konkuruoti: Lietuva ar jos dalis, Baltijos valstybės, Eurospos Sąjunga ir pan.

- Kompensacija, jos dydis. Jei ribojama dirbti pas konkurentą ir darbo teisinių santykių metu, kompensacija taip pat turi būti mokama, o ne tik nutraukus darbo teisinius santykius. Tai taip pat privaloma sąlyga. Kompensacijos dydis – susitarimo dalykas. Europos Sąjungos praktika tokia: Lenkijoje ne mažiau nei 25%, Vokietijoje ir Rumunijoje – 50%, Vengrijoje – 30% buvusio darbuotojo atlyginimo. Tai reglamentuoja įstatymas. Olandijoje tai yra susitarimo dalykas, nereguliuojamas įstatymai, tad paliekama susitarti šalims. Taip pat ir Lietuvoje. Naujame Darbo kodekso projekte numatyta ne mažiau nei 40% darbo sutarties pasibaigimo metu buvusio darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio.

- Reikia atsiminti, kad pažeidus nekonkuravimo susitarimą, gali tekti grąžinti gautas kompensacijas už nekonkuravimą, todėl galima bandyti tartis dėl išimčių ar ribotų sumų grąžinimo.

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kaip vadovui pelnyti darbuotojų pasitikėjimą Premium

Jeigu tarp vadovo ir darbuotojų atsivėrusi nepasitikėjimo bedugnė, naivu būtų tikėtis, kad įmonė efektyviai...

Vadyba
2020.07.07
„Sodra“: mažėja atleistųjų, bet bedarbių vis dar daug

„Sodros“ duomenimis, birželį nedarbo išmokų suma buvo beveik 70% didesnė negu tuo pačiu laikotarpiu prieš...

Vadyba
2020.07.07
„European Merchant Bank“ turi naują vadovę 4

Monika Rimkūnaitė – Bložė pradeda eiti UAB „European Merchant Bank“ Administracijos vadovės bei Valdybos...

Vadyba
2020.07.07
„Geidžiamiausias darbdavys 2020“: geriausiųjų 20-tukas 1

„Verslo žinios“ skelbia bendroves, kurios pateko į reitingo „Geidžiamiausias darbdavys 2020“ finalinį...

Vadyba
2020.07.07
Atmintinė įdarbinant užsieniečius: tvarka ir naujos galimybės Verslo tribūna

Migracijos departamento duomenimis, šių metų pradžioje buvo registruota 73 800 Lietuvoje gyvenančių...

Vadyba
2020.07.07
4 lyderystės strategijos, kurios veikia pokyčių metu Premium

Organizacijų kultūros ekspertai sako, kad pokyčių metu ir krizių laikotarpiais vadovams pravartu atsisakyti...

Vadyba
2020.07.05
5 mitai apie verslo strategiją, kurie pridaro žalos 1

Kai kurie verslininkai, ypač smulkieji, nemano, jog verslo strategija yra būtina. Tačiau tie, kas veikia...

Gazelė
2020.07.05
Darbo pokalbius iš biurų kelia į barus ir kavines Premium

Darbo pokalbiai sukelia stresą, todėl net ir geriausiems specialistams pirmojo susitikimo metu su darbdaviu...

Vadyba
2020.07.05
„Eurovaistinė internete“ turi naują rinkodaros vadovę

Įmonių grupei „Euroapotheca“ priklausanti bendrovė „Azeta“, valdanti elektroninę parduotuvę Lietuvoje...

Vadyba
2020.07.03
Finansiškai į praeitį teleportuoti darbuotojai – puikus grobis galvų medžiotojams Premium

Koronaviruso pandemija pakoregavo įmonių biudžetus ir lėšas, skiriamas darbuotojų atlyginimams. Konsultacijų...

Vadyba
2020.07.03
Ir krizės įkarštyje augę indėliai gali pavirsti vartojimo pirtimi Premium 1

Lietuvos gyventojų, įmonių ir valdžios sektoriaus indėlių apimtis komerciniuose bankuose per gegužę...

Finansai
2020.07.01
„Agrochema“ turi naują generalinį direktorių 1

Mindaugas Liaukonis paskirtas trąšų prekybos ir agroverslo grupės „Agrochema“ generaliniu direktoriumi. Buvęs...

Vadyba
2020.07.01
Keičiasi „PZU Baltic“ Finansų direktorius 2

Nuo liepos 1-osios keičiasi PZU Grupės Baltijos šalių Finansų direktorius, atsakingas už „Lietuvos draudimo“,...

Vadyba
2020.06.30
V. Janulevičius: bandysiu vienyti mūsų konfederacijas

Lietuvos pramoninkų konfederacijos (LPK) vadovu išrinktas Vidmantas Janulevičius, anksčiau ėjęs...

Vadyba
2020.06.30
Kviečia kandidatuoti į „Oro navigacijos“ generalinio direktoriaus pareigas 1

Susisiekimo ministerija paskelbė konkursą VĮ „Oro navigacija“ generalinio direktoriaus pareigoms užimti.

Vadyba
2020.06.30
Teismas: administratorė su 6 išeitinėmis buvo atleista teisėtai Premium 17

Darbdavys net ir išmokėjęs šešių atlyginimų dydžio išeitinę negali darbuotojo atleisti be aiškios...

Finansai
2020.06.30
Buvęs „KDS grupės“ vadovas ir akcininkai turi įmonei sumokėti 1,6 mln. Eur Premium

Bankrutavusios inžinerines ir statybos įmones valdančios bendrovės „KDS grupė“ administratorius teisme įrodė,...

Statyba ir NT
2020.06.30
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pirmą kartą išaiškino, kaip praktikoje taikyti naująjį atleidimo darbdavio valia pagrindą Verslo tribūna

Prieš 3 metus įsigaliojęs Darbo kodeksas įtvirtino naują Lietuvos darbo teisėje atleidimo darbdavio valia...

Vadyba
2020.06.29
Geidžiamiausių darbdavių algų medianos gegužę Premium

„Sodros“ skelbiami duomenys rodo, kokias algų medianas gegužės mėnesį mokėjo geidžiamiausi šalies darbdaviai.

Vadyba
2020.06.29
Klaipėdos uosto direkcijos vadovas: konkurencingumą didina investicijos, o taršą įmanoma kontroliuoti Premium 4

Algis Latakas, naujasis Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos (KVJUD) vadovas, į šias pareigas...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus