Ir vienas žmogus kuria šalies išskirtinumą

Publikuota: 2016-11-01
Žinomi išmanios Lietuvos kūrėjai ir dar neryškiai sužibusios žvaigždės lapkričio 4 ir 5 d. susirinks Vilniuje, konferencijų centre „Litexpo“. Ten vyks Lietuvos pažangos konferencija ir paroda. Iš kairės: Mindaugas Žilionis, Mažvydas Jastramskis, Algis Petras Piskarskas (viršuje), Augustas Alešiūnas, Ignas Survila, Rapolas Gražys.
Žinomi išmanios Lietuvos kūrėjai ir dar neryškiai sužibusios žvaigždės lapkričio 4 ir 5 d. susirinks Vilniuje, konferencijų centre „Litexpo“. Ten vyks Lietuvos pažangos konferencija ir paroda. Iš kairės: Mindaugas Žilionis, Mažvydas Jastramskis, Algis Petras Piskarskas (viršuje), Augustas Alešiūnas, Ignas Survila, Rapolas Gražys.

„Universitete susiradau studentų, su jais pradėjome rengti laboratoriją ir ėmėme kurti pirmąjį uždarą trumpųjų impulsų lazerį“, ­­– apie tai, kaip prasidėjo Lietuvos tapsmas viena pasaulio lazerių technologijų žvaigždžių, pasakoja mokslininkas Algis Petras Piskarskas. Panašios istorijos, kurios gali pakeisti Lietuvos kryptį, prasideda ir dabar.

Visą progreso konferencijos „Išmani Lietuva“ programą rasite čia

Kalbėdami apie tai, kaip mūsų gyvenimai atrodys po dešimtmečio, futuristai paprastai pamini, kad trimačiai spausdintuvai galiausiai turėtų tapti kasdienybe ir kardinaliai pakeisti dabartinius mūsų įpročius. Tą ateitį paskubinti mėgina ir Lietuvos kūrėjai. Pavyzdžiui, Vaiva Kalnikaitė, Jungtinėje Karalystėje veikiančios bendrovės „Dovetailed“ steigėja, sukūrė pirmą pasaulyje 3D įrenginį „Nūfood“, kuriuo naudojantis galima atsispausdinti maisto. O Gintarė Černiauskaitė, dizaino studijos „Creatus“ įkūrėja, pasinėrė į medicininį dizainą. Ji sukūrė ir vis dar tobulina inovatyvius įtvarus įvairioms kūno dalims, kurie gali būti pritaikyti pagal individualius poreikius ir atspausdinti.

Užkariauja pasaulinę rinką

Naujas dizainas ir kitoks požiūris į jau sukurtus dalykus Lietuvoje leido steigti naujus verslus, kurie po truputį mėgina užkariauti pasaulinę rinką. Ignas Survila ir jo įkurta bendrovė „City Birds“ išsiplėtojo iš projekto sutelktinio finansavimo platformoje „Kickstarter“. Įmonė jau pristatė savo pirmąją produkciją, yra sukūrusi 4 skirtingus paspirtukų modelius. Jauno dizainerio sukurti paspirtukai jau susižėrė krūvą tarptautinių apdovanojimų: paspirtukas „Pigeon“ pelnė sidabrą Italijoje vykusiuose „A’Design Award“ apdovanojimuose transporto ir mobilumo kategorijoje. Taip pat jis buvo pristatytas Ženevos inovacijų parodoje, ten irgi pelnė sidabro medalį. „Core77 Design Award“ konkurse (JAV) paspirtukas gavo dar vieną apdovanojimą „Transportation. Student Runner Up“ kategorijoje. Panašų kelią rieda ir šio dizainerio sukurtas paspirtukas „Raven“.

Kaip p. Survila, regis, iš naujo atrado paspirtuką, taip kitas dizaineris Rapolas Gražys sugebėjo naujai pagaminti populiariausią pasaulyje muzikos instrumentą – gitarą. Jo bendrovė „Lava Drops“ sukūrė klimato kaitai atsparią gitarą, pagamino lengvesnius šiuos muzikos instrumentus, panaudojo modernius šiuolaikinio dizaino elementus.

„60 metų gitaros gaminamos pagal tą pačią technologiją, forma nesikeičia. Yra kelios kompanijos, pavyzdžiui, „Fender“, „Gibson“, kurios diktuoja madas, tačiau yra ir keletas gamintojų, kurie pradeda daryti ką nors kita, tarp jų esu ir aš“, – savo veiklą apibūdina p. Gražys.

Netikėtais dizaino sprendimais į pasaulinę rinką veržiasi ir dizainerio Mindaugo Žilionio vedama bendrovė, sukūrusi baldų konstravimo sistemą „Spyndi“. Naudojantis ja, iš atskirų detalių galima sudėti krėslą, darbo kėdę, šezlongą, čiuožyklą vaikams ar kitus daiktus.

„Medis juda, čia reikia jautrumo ir didelio tikslumo, kaip ir darant muzikos instrumentą. Sudėtinės dalys tarpusavyje turi sužaisti ir turi išeiti nata. Jei tik atsiranda klaidelė, ji išryškėja ir gamyba užtrunka dvigubai ar trigubai ilgiau, kad ji būtų ištaisyta“, – apie sudėtingus kūrimo procesus kalba p. Žilionis, kuris šiuo metu ruošiasi platesnei šių sistemų gamybai.

Naujas požiūris

Beje, visai neseniai plačiau pasklido žinia apie kelerius metus kuriamą dar vieną lietuvių inovaciją – elektroninę nosį. Ją kurianti Augusto Alešiūno bendrovė pristatė drąsią ir provokuojančią savo kūrinio „Foodsniffer“ reklamą. O pati elektroninė nosis yra jautresnė nei žmogaus uoslės organas ir leidžia nustatyti, kada mėsa ar žuvis yra tinkama vartoti, o kada jau yra sugedusi ir ja galima apsinuodyti.

Naujas požiūris ir sėkmingų modelių perėmimas leidžia ne tik kurti šiuolaikiškus verslus ir pasiūlyti iki šiol nematytų produktų bei paslaugų. Jis pritaikomas ir kuriant pokyčius visuomenėje. Vilniaus universiteto docentas ir politologas Mažvydas Jastramskis yra vienas interneto svetainės „manobalsas.lt“ kūrėjų, kuri labiausiai piliečiams praverčia dabartiniu rinkimų laikotarpiu. Šioje svetainėje pateikiami kertiniai klausimai, į kuriuos atsakius galima pamatyti, kurios politinės partijos ir konkretūs jų nariai geriausiai atitinka asmens pažiūras. Taigi tai leidžia ir nedaug politika besidominčiam žmogui apsispręsti, už ką balsuoti, vertinant politiką ne tik pagal oficialią informaciją, kurią pateikia Vyriausioji rinkimų komisija, bet ir pagal konkrečias vertybes, kurias kandidatas į politinius postus ketina ginti.

Visais šiais atvejais neapsieita be technologijų, tačiau ne jos čia svarbiausios. Be kūrybingo žmogaus technologija nebūna perimama, pritaikoma naujose srityse, galiausiai ji net nebūna sukuriama. Taip pat gali užtekti tiesiog pažangių žmonių. Pavyzdžiui, tokių kaip viena kalėjimų modernizacijos šauklių Živilė Mikėnaitė. Kalėjimų departamento direktorė į Lietuvą stengiasi perkelti Norvegijos modelį, kai kalinius siekiama ne izoliuoti, o iš naujo paruošti sėkmingai integruotis į visuomenę. Šioje srityje Lietuva juda į priekį, neseniai pradėti steigti pusiaukelės namai, kuriuose kuriama laisvės aplinka ir apsigyvena į visavertį gyvenimą pasiruošę grįžti nuteistieji.

Lapkričio 4–5 d. „Litexpo“ parodų centre Vilniuje vyks renginys „Išmani Lietuva“, kuris apims tris konferencijas: „50 kelių į sėkmę“, „Ateities komandos DNR“ ir „Verslo alchemija“.

„50 kelių į sėkmę“ – tai didžiausia įkvepiančių patirčių konferencija. Čia savo istorijomis dalysis Lietuvos talentai iš įvairių sričių – menininkai, sportininkai, verslininkai, mokytojai, mokiniai, studentai, kūrėjai, inovatoriai ir kt.

„Ateities komandos DNR“ - įvairių padalinių vadovai, savo sričių lyderiai vertins profesijos didžiausius ateities pokyčius ir perspektyvas, ko reikia, kad būtume kuriantys profesionalai.

„Verslo alchemija“ - įmonių vadovų ir mokslo atstovų susitikimo vieta, sėkmingų atvejų pristatymas. Atsakysime į klausimus, kaip mokslas padėjo išauginti verslus, padaryti proveržį bei kokie yra verslo iššūkiai, kuriuos galėtume išspręsti pasitelkus mokslą.

Taip pat renginio metu vyks išmanių sprendimų paroda, veiks pramogų erdvė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Barclays“ svarsto atleisti arba perkelti apie 350 darbuotojų Premium 28

Jungtinės Karalystės bankas „Barclays“ planuoja panaikinti arba perkelti apie 350 Lietuvoje esančių darbo...

Technologijos
2018.04.21
Lietuviai sparčiu internetu didžiuojasi labiau nei pasiekimais krepšinyje

Krepšinis vadinamas antrąja Lietuvos religija, tačiau valstybės atkūrimo šimtmetį švenčiančios Lietuvos...

Technologijos
2018.04.21
E. cigaretės, kaip elektromobiliai, ir traukia, ir baido investuotojus 1

„Philip Morris International“, didžiausios pasaulyje tabako bendrovės, akcijos biržoje ketvirtadienį...

Rinkos
2018.04.21
„Dell“ pristato naujus „Alienware“ ir „G“ serijos žaidimų kompiuterius

JAV kompiuterių gamintoja „Dell“ į rinką leidžia naujus „Alienware“ ir „Dell G“ serijos nešiojamuosius...

Technologijos
2018.04.21
Savaitgalį „Swedbank“ tikrins savo sistemas, numatomi trikdžiai 6

„Swedbank“ praneša, kad šį savaitgalį bus atliekami planiniai duomenų centrų patikrinimo ir priežiūros...

Technologijos
2018.04.20
Baltarusijos žaidimų televizija Lietuvos biurui paskelbė bankrotą Premium

Ambicingus planus Lietuvoje brėžusi Baltarusijos vaizdo žaidimų turnyrų ir televizijos bendrovė  „Game Show...

Technologijos
2018.04.20
V. Sinkevičius apie inovacijų reformą: mokslininkams apsimokės padėti verslui 10

Inovacijų reformą vykdanti Ūkio ministerija perima iš Švietimo ir mokslo ministerijos eksperimentinės plėtros...

Pramonė
2018.04.20
„Litgrid“ įkurs sistemos valdymo ir duomenų saugos centrą

Elektros perdavimos sistemos operatorė AB „Litgrid“ iki 2019 m. pabaigos įkurs naują sistemos valdymo ir...

Energetika
2018.04.20
„Telia Lietuva“ grynasis pelnas augo 25% 5

Pirmąjį šių metų ketvirtį, palyginti su laikotarpiu prieš metus, „Telia Lietuva“ didino pajamas, EBITDA,...

Rinkos
2018.04.20
E. parašo rinką purto ginčai ir neskaidrūs pirkimai Premium 1

Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) sprendimas panaikinti Skaitmeninio sertifikavimo centro (SSC) kvalifikuoto...

Technologijos
2018.04.20
Sukčiavimo schemomis ateina atvirkštinis elektronikos PVM Premium

Lietuvoje planuojama nustatyti atvirkštinį PVM elektronikos prekėms. Tai gali gerokai apkarpyti nelegalių...

Finansai
2018.04.20
„Shire“ atmetė 60 mlrd. USD įsigijimo pasiūlymą

Japonijos kompanija „Takeda“ pasiūlytė įsigyti Jungtinės Karalystės biotechnologijų gigantę „Shire“ už 60...

Technologijos
2018.04.19
„Facebook“ kurs procesorius

Socialinį tinklą „Facebook“ valdanti kompanija pradėjo burti informacinių technologijų inžinierių komandą,...

Technologijos
2018.04.19
„Bazaarvoice“: Lietuva biurui patrauklesnė už Portugaliją Premium 3

JAV rinkodaros technologijų bendrovė „Bazaarvoice“ susižavėjo Lietuva ir jau atidarė biurą Vilniuje. Kitos...

Technologijos
2018.04.19
IT sektoriaus mažyliai: užaugs, bus suvalgyti ar mirs Premium 2

Pasaulinės rinkos konsolidavimo tendencijos neaplenks ir išsibarsčiusio Lietuvos informacinių technologijų...

Technologijos
2018.04.19
TV bokštui rekonstruoti reikės 12 mln. Eur, svarsto pritraukti privačių lėšų Premium 2

Po kelerių metų tylos apie Vilniaus televizijos bokšto rekonstrukciją parengti priešprojektiniai pasiūlymai.

Statyba ir NT
2018.04.19
Daiktų internetas Lietuvoje: kada visi kalbėsimės su savo šaldytuvais? Rėmėjo turinys

Dirbant telekomunikacijų srityje neišvengiamai nuolat susiduriame su vis įdomesnėmis technologijomis. Kai...

Išmani Lietuva
2018.04.19
Rusija gali imtis ir „Facebook“ blokados 4

Rusijoje jau užblokuoti „LinkedIn“ bei „Telegram“, o sekantis šioje eilėje gali būti „Facebook“. Socialinis...

Verslo aplinka
2018.04.18
Kriptovaliutų „banginiai“ per parą išsigrynino 100 mln. USD 4

Antradienį populiariausios pasaulyje kriptovaliutos – bitkoino – kainą vos per 20 minučių sudrebino didesnis...

Rinkos
2018.04.18
Moteris vilioja į sritį, kur algų nelygybė – viena didžiausių Premium 5

Lietuvoje moterys aktyviai traukiamos į specialistų trūkumu pasižymintį IT sektorių. Tačiau algų nelygybė čia...

Vadyba
2018.04.18

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau