Ir vienas žmogus kuria šalies išskirtinumą

Publikuota: 2016-11-01
Žinomi išmanios Lietuvos kūrėjai ir dar neryškiai sužibusios žvaigždės lapkričio 4 ir 5 d. susirinks Vilniuje, konferencijų centre „Litexpo“. Ten vyks Lietuvos pažangos konferencija ir paroda. Iš kairės: Mindaugas Žilionis, Mažvydas Jastramskis, Algis Petras Piskarskas (viršuje), Augustas Alešiūnas, Ignas Survila, Rapolas Gražys.
Žinomi išmanios Lietuvos kūrėjai ir dar neryškiai sužibusios žvaigždės lapkričio 4 ir 5 d. susirinks Vilniuje, konferencijų centre „Litexpo“. Ten vyks Lietuvos pažangos konferencija ir paroda. Iš kairės: Mindaugas Žilionis, Mažvydas Jastramskis, Algis Petras Piskarskas (viršuje), Augustas Alešiūnas, Ignas Survila, Rapolas Gražys.

„Universitete susiradau studentų, su jais pradėjome rengti laboratoriją ir ėmėme kurti pirmąjį uždarą trumpųjų impulsų lazerį“, ­­– apie tai, kaip prasidėjo Lietuvos tapsmas viena pasaulio lazerių technologijų žvaigždžių, pasakoja mokslininkas Algis Petras Piskarskas. Panašios istorijos, kurios gali pakeisti Lietuvos kryptį, prasideda ir dabar.

Visą progreso konferencijos „Išmani Lietuva“ programą rasite čia

Kalbėdami apie tai, kaip mūsų gyvenimai atrodys po dešimtmečio, futuristai paprastai pamini, kad trimačiai spausdintuvai galiausiai turėtų tapti kasdienybe ir kardinaliai pakeisti dabartinius mūsų įpročius. Tą ateitį paskubinti mėgina ir Lietuvos kūrėjai. Pavyzdžiui, Vaiva Kalnikaitė, Jungtinėje Karalystėje veikiančios bendrovės „Dovetailed“ steigėja, sukūrė pirmą pasaulyje 3D įrenginį „Nūfood“, kuriuo naudojantis galima atsispausdinti maisto. O Gintarė Černiauskaitė, dizaino studijos „Creatus“ įkūrėja, pasinėrė į medicininį dizainą. Ji sukūrė ir vis dar tobulina inovatyvius įtvarus įvairioms kūno dalims, kurie gali būti pritaikyti pagal individualius poreikius ir atspausdinti.

Užkariauja pasaulinę rinką

Naujas dizainas ir kitoks požiūris į jau sukurtus dalykus Lietuvoje leido steigti naujus verslus, kurie po truputį mėgina užkariauti pasaulinę rinką. Ignas Survila ir jo įkurta bendrovė „City Birds“ išsiplėtojo iš projekto sutelktinio finansavimo platformoje „Kickstarter“. Įmonė jau pristatė savo pirmąją produkciją, yra sukūrusi 4 skirtingus paspirtukų modelius. Jauno dizainerio sukurti paspirtukai jau susižėrė krūvą tarptautinių apdovanojimų: paspirtukas „Pigeon“ pelnė sidabrą Italijoje vykusiuose „A’Design Award“ apdovanojimuose transporto ir mobilumo kategorijoje. Taip pat jis buvo pristatytas Ženevos inovacijų parodoje, ten irgi pelnė sidabro medalį. „Core77 Design Award“ konkurse (JAV) paspirtukas gavo dar vieną apdovanojimą „Transportation. Student Runner Up“ kategorijoje. Panašų kelią rieda ir šio dizainerio sukurtas paspirtukas „Raven“.

Kaip p. Survila, regis, iš naujo atrado paspirtuką, taip kitas dizaineris Rapolas Gražys sugebėjo naujai pagaminti populiariausią pasaulyje muzikos instrumentą – gitarą. Jo bendrovė „Lava Drops“ sukūrė klimato kaitai atsparią gitarą, pagamino lengvesnius šiuos muzikos instrumentus, panaudojo modernius šiuolaikinio dizaino elementus.

„60 metų gitaros gaminamos pagal tą pačią technologiją, forma nesikeičia. Yra kelios kompanijos, pavyzdžiui, „Fender“, „Gibson“, kurios diktuoja madas, tačiau yra ir keletas gamintojų, kurie pradeda daryti ką nors kita, tarp jų esu ir aš“, – savo veiklą apibūdina p. Gražys.

Netikėtais dizaino sprendimais į pasaulinę rinką veržiasi ir dizainerio Mindaugo Žilionio vedama bendrovė, sukūrusi baldų konstravimo sistemą „Spyndi“. Naudojantis ja, iš atskirų detalių galima sudėti krėslą, darbo kėdę, šezlongą, čiuožyklą vaikams ar kitus daiktus.

„Medis juda, čia reikia jautrumo ir didelio tikslumo, kaip ir darant muzikos instrumentą. Sudėtinės dalys tarpusavyje turi sužaisti ir turi išeiti nata. Jei tik atsiranda klaidelė, ji išryškėja ir gamyba užtrunka dvigubai ar trigubai ilgiau, kad ji būtų ištaisyta“, – apie sudėtingus kūrimo procesus kalba p. Žilionis, kuris šiuo metu ruošiasi platesnei šių sistemų gamybai.

Naujas požiūris

Beje, visai neseniai plačiau pasklido žinia apie kelerius metus kuriamą dar vieną lietuvių inovaciją – elektroninę nosį. Ją kurianti Augusto Alešiūno bendrovė pristatė drąsią ir provokuojančią savo kūrinio „Foodsniffer“ reklamą. O pati elektroninė nosis yra jautresnė nei žmogaus uoslės organas ir leidžia nustatyti, kada mėsa ar žuvis yra tinkama vartoti, o kada jau yra sugedusi ir ja galima apsinuodyti.

Naujas požiūris ir sėkmingų modelių perėmimas leidžia ne tik kurti šiuolaikiškus verslus ir pasiūlyti iki šiol nematytų produktų bei paslaugų. Jis pritaikomas ir kuriant pokyčius visuomenėje. Vilniaus universiteto docentas ir politologas Mažvydas Jastramskis yra vienas interneto svetainės „manobalsas.lt“ kūrėjų, kuri labiausiai piliečiams praverčia dabartiniu rinkimų laikotarpiu. Šioje svetainėje pateikiami kertiniai klausimai, į kuriuos atsakius galima pamatyti, kurios politinės partijos ir konkretūs jų nariai geriausiai atitinka asmens pažiūras. Taigi tai leidžia ir nedaug politika besidominčiam žmogui apsispręsti, už ką balsuoti, vertinant politiką ne tik pagal oficialią informaciją, kurią pateikia Vyriausioji rinkimų komisija, bet ir pagal konkrečias vertybes, kurias kandidatas į politinius postus ketina ginti.

Visais šiais atvejais neapsieita be technologijų, tačiau ne jos čia svarbiausios. Be kūrybingo žmogaus technologija nebūna perimama, pritaikoma naujose srityse, galiausiai ji net nebūna sukuriama. Taip pat gali užtekti tiesiog pažangių žmonių. Pavyzdžiui, tokių kaip viena kalėjimų modernizacijos šauklių Živilė Mikėnaitė. Kalėjimų departamento direktorė į Lietuvą stengiasi perkelti Norvegijos modelį, kai kalinius siekiama ne izoliuoti, o iš naujo paruošti sėkmingai integruotis į visuomenę. Šioje srityje Lietuva juda į priekį, neseniai pradėti steigti pusiaukelės namai, kuriuose kuriama laisvės aplinka ir apsigyvena į visavertį gyvenimą pasiruošę grįžti nuteistieji.

Lapkričio 4–5 d. „Litexpo“ parodų centre Vilniuje vyks renginys „Išmani Lietuva“, kuris apims tris konferencijas: „50 kelių į sėkmę“, „Ateities komandos DNR“ ir „Verslo alchemija“.

„50 kelių į sėkmę“ – tai didžiausia įkvepiančių patirčių konferencija. Čia savo istorijomis dalysis Lietuvos talentai iš įvairių sričių – menininkai, sportininkai, verslininkai, mokytojai, mokiniai, studentai, kūrėjai, inovatoriai ir kt.

„Ateities komandos DNR“ - įvairių padalinių vadovai, savo sričių lyderiai vertins profesijos didžiausius ateities pokyčius ir perspektyvas, ko reikia, kad būtume kuriantys profesionalai.

„Verslo alchemija“ - įmonių vadovų ir mokslo atstovų susitikimo vieta, sėkmingų atvejų pristatymas. Atsakysime į klausimus, kaip mokslas padėjo išauginti verslus, padaryti proveržį bei kokie yra verslo iššūkiai, kuriuos galėtume išspręsti pasitelkus mokslą.

Taip pat renginio metu vyks išmanių sprendimų paroda, veiks pramogų erdvė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kosmoso lenktynėse rusai toli atsiliko Premium 10

2014 m. balandį, kai dėl karo veiksmų Ukrainoje Rusijai buvo pradėtas taikyti pirmasis sankcijų paketas,...

Verslo klasė
2018.10.14
Kauno savivaldybė tapo „Mokslo salą“ valdysiančios įstaigos dalininke

Kauno savivaldybės taryba antradienį nusprendė tapti dalininke viešosios įstaigos, kuri valdys Kaune kuriamą...

Mokslas
2018.10.14
Lietuvių detektyvinis žaidimas per savaitę sulaukė milijono žaidėjų 5

Didžiausia Lietuvoje žaidimų kūrimo studija „Nordcurrent“ pristatė naują savo darbą – detektyvinį nuotykių...

Technologijos
2018.10.13
Verslo išlaidos MTEP per 5 metus išaugo daugiau kaip 50%

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2017 m. mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP)...

Technologijos
2018.10.13
Ateities transporto vizija: lustai mašinose, ženkluose ir pastatuose Premium 5

Enrico Salvatori, JAV lustų gamintojo „Qualcomm“ viceprezidentas, sako, kad 5G ryšys leis tikrove paversti...

Technologijos
2018.10.12
Sparčiausiai augančių regiono įmonių TOP 50 daugėja lietuvių, mus lenkia tik lenkai 2

Į profesinių paslaugų bendrovės „Deloitte“ kasmet sudaromą sparčiausiai augančių Vidurio Europos technologijų...

Technologijos
2018.10.12
Registrų centras atnaujins duomenų bazę

Registrų centras praneša, kad šį savaitgalį, nuo spalio 12 d. (penktadienio) 20 val. iki spalio 15 d.

Technologijos
2018.10.12
„Facebook“ siekia įsitvirtinti darbo paieškos rinkoje

Socialinis tinklas „Facebook“ rodo ketinimus giliau įsitvirtinti darbo paieškos rinkoje ir tapti konkurentu...

Vadyba
2018.10.12
„Devbridge Group“ Kaune turi naują vadovą

JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge Group“ Kauno inžineriniam padaliniui nuo šiol vadovauja Edmundas...

Technologijos
2018.10.12
Estijos e. parašo sprendimų bendrovė kuriasi Vilniuje Premium

Lietuvoje jau kelerius metus paslaugas teikianti Estijos autentifikavimo ir m. parašo sprendimų bendrovė „SK...

Technologijos
2018.10.11
Naujasis „Samsung Galaxy A9“ turi net 5 kameras 6

Pietų Korėjos milžinė „Samsung“ ketvirtadienį pristatė atnaujintą vidutinės klasės telefoną „Galaxy A9...

Technologijos
2018.10.11
„Google“ pristatė naujus „Pixel“ telefonus, dirbtinio intelekto funkcijos – tik JAV 4

JAV milžinė „Google“ pristatė trečios kartos nuosavo prekės ženklo „Pixel“ išmaniuosius telefonus, planšetę...

Technologijos
2018.10.10
Vyriausybė pritarė profesinių mokyklų pertvarkai

Vyriausybė trečiadienį pritarė profesinių mokyklų pertvarkai iš biudžetinių įstaigų į viešąsias įstaigas.

Mokslas
2018.10.10
Mokosi gintis nuo kibernetinių atakų

Šią savaitę, spalio 8-12 d., Lietuvoje vyksta kibernetinio saugumo ir gynybos pratybos „Kibernetinis skydas...

Technologijos
2018.10.10
„Tele2“ pašalino ryšio ir savitarnos sutrikimus 4

Mobiliojo ryšio bendrovė „Tele2“ skelbia visiškai pašalinusi vakar prasidėjusius ryšio sutrikimus. Šaindien...

Technologijos
2018.10.10
„Revolut“ investuotojo portretas: vizionierius ar Kremliaus vyrukas Premium 25

Rusijos milijardierius Jurijus Milneris – nevienareikšmiai vertinama asmenybė, kurią vieni laiko Rusijos...

Rinkos
2018.10.10
„Penki kontinentai“ atnaujins Lietuvos oro uostų ryšio infrastruktūrą 8

Įmonių grupei „Penki kontinentai“ priklausanti UAB „Penkių kontinentų komunikacijų centras“ (PKKC) laimėjo...

Technologijos
2018.10.10
Dėl gedimo daliai „Tele2“ klientų nepasiekiamos paslaugos 9

Mobiliojo ryšio operatorės „Tele2“ viename iš duomenų centrų įvyko gedimas, dėl to dalis klientų negali...

Technologijos
2018.10.09
Dar vienas žaidimų kūrėjas iš Rusijos kuriasi Vilniuje

Maskvoje įkurta technologijų bendrovė „GOSU Data Lab“, kurianti dirbtiniu intelektu (DI) grįstą platformą...

Technologijos
2018.10.09
„Google“ uždarys socialinį tinklą „Google +“ 1

Po paaiškėjusio duomenų nutekėjimo fakto, „Google“ privatiems vartotojams per artimiausius 10 mėnesių uždarys...

Rinkodara
2018.10.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau