Ir vienas žmogus kuria šalies išskirtinumą

Publikuota: 2016-11-01
Žinomi išmanios Lietuvos kūrėjai ir dar neryškiai sužibusios žvaigždės lapkričio 4 ir 5 d. susirinks Vilniuje, konferencijų centre „Litexpo“. Ten vyks Lietuvos pažangos konferencija ir paroda. Iš kairės: Mindaugas Žilionis, Mažvydas Jastramskis, Algis Petras Piskarskas (viršuje), Augustas Alešiūnas, Ignas Survila, Rapolas Gražys.
svg svg
Žinomi išmanios Lietuvos kūrėjai ir dar neryškiai sužibusios žvaigždės lapkričio 4 ir 5 d. susirinks Vilniuje, konferencijų centre „Litexpo“. Ten vyks Lietuvos pažangos konferencija ir paroda. Iš kairės: Mindaugas Žilionis, Mažvydas Jastramskis, Algis Petras Piskarskas (viršuje), Augustas Alešiūnas, Ignas Survila, Rapolas Gražys.

„Universitete susiradau studentų, su jais pradėjome rengti laboratoriją ir ėmėme kurti pirmąjį uždarą trumpųjų impulsų lazerį“, ­­– apie tai, kaip prasidėjo Lietuvos tapsmas viena pasaulio lazerių technologijų žvaigždžių, pasakoja mokslininkas Algis Petras Piskarskas. Panašios istorijos, kurios gali pakeisti Lietuvos kryptį, prasideda ir dabar.

Visą progreso konferencijos „Išmani Lietuva“ programą rasite čia

Kalbėdami apie tai, kaip mūsų gyvenimai atrodys po dešimtmečio, futuristai paprastai pamini, kad trimačiai spausdintuvai galiausiai turėtų tapti kasdienybe ir kardinaliai pakeisti dabartinius mūsų įpročius. Tą ateitį paskubinti mėgina ir Lietuvos kūrėjai. Pavyzdžiui, Vaiva Kalnikaitė, Jungtinėje Karalystėje veikiančios bendrovės „Dovetailed“ steigėja, sukūrė pirmą pasaulyje 3D įrenginį „Nūfood“, kuriuo naudojantis galima atsispausdinti maisto. O Gintarė Černiauskaitė, dizaino studijos „Creatus“ įkūrėja, pasinėrė į medicininį dizainą. Ji sukūrė ir vis dar tobulina inovatyvius įtvarus įvairioms kūno dalims, kurie gali būti pritaikyti pagal individualius poreikius ir atspausdinti.

Užkariauja pasaulinę rinką

Naujas dizainas ir kitoks požiūris į jau sukurtus dalykus Lietuvoje leido steigti naujus verslus, kurie po truputį mėgina užkariauti pasaulinę rinką. Ignas Survila ir jo įkurta bendrovė „City Birds“ išsiplėtojo iš projekto sutelktinio finansavimo platformoje „Kickstarter“. Įmonė jau pristatė savo pirmąją produkciją, yra sukūrusi 4 skirtingus paspirtukų modelius. Jauno dizainerio sukurti paspirtukai jau susižėrė krūvą tarptautinių apdovanojimų: paspirtukas „Pigeon“ pelnė sidabrą Italijoje vykusiuose „A’Design Award“ apdovanojimuose transporto ir mobilumo kategorijoje. Taip pat jis buvo pristatytas Ženevos inovacijų parodoje, ten irgi pelnė sidabro medalį. „Core77 Design Award“ konkurse (JAV) paspirtukas gavo dar vieną apdovanojimą „Transportation. Student Runner Up“ kategorijoje. Panašų kelią rieda ir šio dizainerio sukurtas paspirtukas „Raven“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Kaip p. Survila, regis, iš naujo atrado paspirtuką, taip kitas dizaineris Rapolas Gražys sugebėjo naujai pagaminti populiariausią pasaulyje muzikos instrumentą – gitarą. Jo bendrovė „Lava Drops“ sukūrė klimato kaitai atsparią gitarą, pagamino lengvesnius šiuos muzikos instrumentus, panaudojo modernius šiuolaikinio dizaino elementus.

„60 metų gitaros gaminamos pagal tą pačią technologiją, forma nesikeičia. Yra kelios kompanijos, pavyzdžiui, „Fender“, „Gibson“, kurios diktuoja madas, tačiau yra ir keletas gamintojų, kurie pradeda daryti ką nors kita, tarp jų esu ir aš“, – savo veiklą apibūdina p. Gražys.

Netikėtais dizaino sprendimais į pasaulinę rinką veržiasi ir dizainerio Mindaugo Žilionio vedama bendrovė, sukūrusi baldų konstravimo sistemą „Spyndi“. Naudojantis ja, iš atskirų detalių galima sudėti krėslą, darbo kėdę, šezlongą, čiuožyklą vaikams ar kitus daiktus.

„Medis juda, čia reikia jautrumo ir didelio tikslumo, kaip ir darant muzikos instrumentą. Sudėtinės dalys tarpusavyje turi sužaisti ir turi išeiti nata. Jei tik atsiranda klaidelė, ji išryškėja ir gamyba užtrunka dvigubai ar trigubai ilgiau, kad ji būtų ištaisyta“, – apie sudėtingus kūrimo procesus kalba p. Žilionis, kuris šiuo metu ruošiasi platesnei šių sistemų gamybai.

Naujas požiūris

Beje, visai neseniai plačiau pasklido žinia apie kelerius metus kuriamą dar vieną lietuvių inovaciją – elektroninę nosį. Ją kurianti Augusto Alešiūno bendrovė pristatė drąsią ir provokuojančią savo kūrinio „Foodsniffer“ reklamą. O pati elektroninė nosis yra jautresnė nei žmogaus uoslės organas ir leidžia nustatyti, kada mėsa ar žuvis yra tinkama vartoti, o kada jau yra sugedusi ir ja galima apsinuodyti.

Naujas požiūris ir sėkmingų modelių perėmimas leidžia ne tik kurti šiuolaikiškus verslus ir pasiūlyti iki šiol nematytų produktų bei paslaugų. Jis pritaikomas ir kuriant pokyčius visuomenėje. Vilniaus universiteto docentas ir politologas Mažvydas Jastramskis yra vienas interneto svetainės „manobalsas.lt“ kūrėjų, kuri labiausiai piliečiams praverčia dabartiniu rinkimų laikotarpiu. Šioje svetainėje pateikiami kertiniai klausimai, į kuriuos atsakius galima pamatyti, kurios politinės partijos ir konkretūs jų nariai geriausiai atitinka asmens pažiūras. Taigi tai leidžia ir nedaug politika besidominčiam žmogui apsispręsti, už ką balsuoti, vertinant politiką ne tik pagal oficialią informaciją, kurią pateikia Vyriausioji rinkimų komisija, bet ir pagal konkrečias vertybes, kurias kandidatas į politinius postus ketina ginti.

Visais šiais atvejais neapsieita be technologijų, tačiau ne jos čia svarbiausios. Be kūrybingo žmogaus technologija nebūna perimama, pritaikoma naujose srityse, galiausiai ji net nebūna sukuriama. Taip pat gali užtekti tiesiog pažangių žmonių. Pavyzdžiui, tokių kaip viena kalėjimų modernizacijos šauklių Živilė Mikėnaitė. Kalėjimų departamento direktorė į Lietuvą stengiasi perkelti Norvegijos modelį, kai kalinius siekiama ne izoliuoti, o iš naujo paruošti sėkmingai integruotis į visuomenę. Šioje srityje Lietuva juda į priekį, neseniai pradėti steigti pusiaukelės namai, kuriuose kuriama laisvės aplinka ir apsigyvena į visavertį gyvenimą pasiruošę grįžti nuteistieji.

Lapkričio 4–5 d. „Litexpo“ parodų centre Vilniuje vyks renginys „Išmani Lietuva“, kuris apims tris konferencijas: „50 kelių į sėkmę“, „Ateities komandos DNR“ ir „Verslo alchemija“.

„50 kelių į sėkmę“ – tai didžiausia įkvepiančių patirčių konferencija. Čia savo istorijomis dalysis Lietuvos talentai iš įvairių sričių – menininkai, sportininkai, verslininkai, mokytojai, mokiniai, studentai, kūrėjai, inovatoriai ir kt.

„Ateities komandos DNR“ - įvairių padalinių vadovai, savo sričių lyderiai vertins profesijos didžiausius ateities pokyčius ir perspektyvas, ko reikia, kad būtume kuriantys profesionalai.

„Verslo alchemija“ - įmonių vadovų ir mokslo atstovų susitikimo vieta, sėkmingų atvejų pristatymas. Atsakysime į klausimus, kaip mokslas padėjo išauginti verslus, padaryti proveržį bei kokie yra verslo iššūkiai, kuriuos galėtume išspręsti pasitelkus mokslą.

Taip pat renginio metu vyks išmanių sprendimų paroda, veiks pramogų erdvė.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Kaip Ukrainos kariuomenė laimi dronų karą prieš Rusiją

Ukrainos bepiločiai orlaiviai neturėjo vis dar skraidyti virš Rusijos kariškių galvų. Daugelis analitikų...

Inovacijos
08:22
Elektromobilius – masėms! Premium 2

Europos automobilių parko jau šį dešimtmetį laukia neišvengiama elektrifikacija, kurią skatins fosilinius...

Automobiliai
2022.05.28
Kinija nori gaminti naujausius puslaidininkius, bet ekspertai šalies galimybėmis abejoja Premium

Nuo užsienio tiekėjų puslaidininkių gamyboje priklausoma Kinija investuoja milijardus, kad naujausius lustus...

Inovacijos
2022.05.27
„Startup Fair“ startuolių konkurse laimėjo klientų aptarnavimo platforma „Whelp“

Penktadienį įvyko startuolių renginys „Startup Fair. Connect 2022“, kuriame dėl geriausiojo startuolio vardo...

Inovacijos
2022.05.27
Jungtinėje Karalystėje – dar vienas tyrimas „Google“ atžvilgiu

Jungtinė Karalystė pradėjo antrąjį tyrimą dėl JAV technologijų milžinės „Google“ dominavimo internetinės...

Inovacijos
2022.05.27
E. Markevičiūtė: Lietuva norėtų plėsti startuolių veiklą Taivane

Lietuva norėtų tapti Taivano vartais į Europą bei plėsti šalies startuolių veiklą šioje Pietryčių Azijos...

Verslo aplinka
2022.05.27
Lietuviškas verslas Afrikoje: milijonai klientų, karčios pamokos ir praktiniai patarimai Premium

Per pastaruosius 5-erius metus bendra eksporto iš Lietuvos į Afriką vertė paaugo dvigubai ir siekia 737 mln.

Pramonė
2022.05.27
„Nordcurrent“ šiemet planuoja augti iki 75%

Lietuvos žaidimų kūrimo bendrovė „Nordcurrent“ praėjusiais metais pajamas augino 20% iki 62,75 mln. Eur.

Inovacijos
2022.05.27
„SoliTek“ skelbia baterijų gamybos pradžią Lietuvoje 2

Saulės modulių gamintoja „SoliTek“ sukūrė ir pradėjo priimti užsakymus autonominės išmaniosios elektros...

Pramonė
2022.05.27
„Wolt“ vadovė Baltijos šalims: Lietuva šiuo metu turi daugiau talentų nei Latvija ar Estija Premium

„Atsiprašau už trukdžius“, – sako Liis Ristal, „Wolt Baltic“ generalinė direktorė, glausdama prie savęs vieną...

Vadyba
2022.05.27
Riboto leidimo „Bentley Bentayga EWB First Edition“ parodys, kas lauks naujųjų flagmano vairuotojų Verslo tribūna

„Visai neseniai Bentley pristatė savo naująjį flagmaną – „Bentayga EWB“ su ilgesne ratų baze. Gamintojas...

„Alibaba“ pranešė apie 60% mažesnį pelną 2021 m.

Kinijos elektroninės prekybos milžinė „Alibaba“ ketvirtadienį pranešė apie 59% susitraukusį pelną praėjusiais...

Inovacijos
2022.05.26
Taivano ekonomikos viceministras: su Lietuva mus suartino Kinijos politika

Lietuvoje viešintis Taivano ekonomikos viceministras sako, kad jo šalies ekonominę partnerystę su Lietuva...

Verslo aplinka
2022.05.26
„Broadcom“ už 61 mlrd. USD perka „VMware“

JAV lustų gamintoja „Broadcom“ ketvirtadienį paskelbė ketinanti už 61 mlrd. USD įsigyti debesijos paslaugų...

Inovacijos
2022.05.26
Žvilgsnis už Nigerijos „princų“: kaip „TeleSoftas“ atsidūrė Abudžoje Premium

Ryšį su Nigerija „TeleSoftas“ užmezgė dar prieš pandemiją, 2019 m. Bendrovė tuomet dalyvavo organizacijos...

Inovacijos
2022.05.26
Išrinkti geidžiamiausi Lietuvos darbdaviai 4

Šiemet geidžiamiausiu darbdaviu paskelbta lietuvių įkurta JAV programavimo paslaugų įmonė „DevBridge LT“.

Vadyba
2022.05.26
Nauji fabrikai: tarp žaliavų stygiaus ir pašokusios paklausos Premium

Jeigu visi šiemet planuojami investiciniai projektai bus įgyvendinti, Lietuvoje atsiras ir daugiau tradicinės...

Pramonė
2022.05.26
„Nvidia“ pranoko lūkesčius, bet perspėjo apie išlaidų karpymą

Grafikos procesorių gamintoja „Nvidia“ pirmąjį ketvirtį pranoko analitikų lūkesčius pagal pelno ir pajamų...

Inovacijos
2022.05.26
Tvarios sunkiosios transporto priemonės: pasiūlos yra, bet infrastruktūra buksuoja Premium

Europai vis drąsiau žygiuojant Žaliuoju kursu, tvarius sprendimus siūlo ir sunkiojo transporto gamintojai.

Logistika
2022.05.26
„SpaceX“ prieš „Boeing“: kaip E. Musko įmonė aplenkė aviacijos milžinę Premium 1

Praėjusį savaitgalį „Boeing“ bepilotis erdvėlaivis „Starliner“ po daugiau nei dvejus metus trukusių bandymų...

Inovacijos
2022.05.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku