Neatskleidus galutinių naudos gavėjų juridiniams asmenims gresia veiklos suvaržymai

Reklama publikuota: 2022-06-02
Registrų centro Juridinių asmenų dalyvių informacinių sistemų skyriaus vadovas Linas Šaulinskas.
svg svg
Registrų centro Juridinių asmenų dalyvių informacinių sistemų skyriaus vadovas Linas Šaulinskas.

Visi Lietuvoje esantys juridiniai asmenys, išskyrus tuos, kurių vienintelis dalyvis yra valstybė arba savivaldybės, Registrų centrui privalo pateikti duomenis apie savo galutinius naudos gavėjus. Remiantis nuo 2022 m. rugpjūčio 1 d. įsigaliosiančiomis Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo nuostatomis, bankai, notarai, antstoliai, auditoriai, buhalterinės apskaitos ir mokesčių konsultavimo paslaugas teikiančios bendrovės ir kiti šiame įstatyme įvardinti įpareigotieji asmenys Juridinių asmenų dalyvių informacinės sistemos naudos gavėjų posistemyje (JANGIS) turės patikrinti, ar informacija apie kliento – juridinio asmens – naudos gavėjus pateikta į JANGIS, bei ar informacija apie naudos gavėjus atitinka jų turimą informaciją apie kliento naudos gavėjus. Juridiniam asmeniui nepateikus šių duomenų gresia veiklos suvaržymai.

Prievolė juridiniams asmenims teikti duomenis apie naudos gavėjus numatyta Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatyme, kuris įgyvendina Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl finansų sistemos naudojimo pinigų plovimui ar teroristų finansavimui prevencijos nuostatas.

Registrų centro Juridinių asmenų dalyvių informacinių sistemų skyriaus vadovas Linas Šaulinskas primena, kad Lietuvoje registruoti juridiniai asmenys duomenis apie galutinius naudos gavėjus JANGIS teikia keliais etapais.

„Šiuo metu į JANGIS duomenis apie naudos gavėjus gali teikti įmonės, kurias galutiniai naudos gavėjai valdo tiesiogiai arba netiesiogiai, t.y. per kitus juridinius asmenis.  Planuojama, kad nuo liepos vidurio duomenis galės teikti investicinės bendrovės ir investiciniai fondai. Pastebėtina, kad bankai, notarai, finansų įstaigos ir kiti įpareigotieji asmenys informaciją apie naudos gavėjus pradės tikrinti jau nuo rugpjūčio mėnesio, tad juridinių asmenų vadovai ar jų įgalioti asmenys, nenorintys patirti problemų savo veikloje, turėtų suskubti pateikti duomenis iki įstatymo nuostatų įsigaliojimo pradžios“, – komentuoja L. Šaulinskas.  

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Advokatų kontoros LEADELL advokatas Marius Grajauskas.
Advokatų kontoros LEADELL advokatas Marius Grajauskas.

Naudos gavėjas ar akcininkas

Galutiniu naudos gavėju gali būti tiesioginis arba netiesioginis savininkas. Tiesioginis savininkas – fizinis asmuo, kuris tiesiogiai, turėdamas didesnę kaip 25 proc. akcijų, pajų, įnašų, investicinių vienetų arba balsų dalį juridiniame asmenyje, jį kontroliuoja. Tuo tarpu netiesioginis savininkas yra fizinis asmuo, kuris kontroliuoja duomenis teikiantį subjektą per kitą subjektą arba kitus subjektus, turėdamas tuose subjektuose akcijų, pajų, įnašų ar investicinių vietų ir (ar) balsų.

Advokatų kontoros LEADELL advokatas Marius Grajauskas pažymi, kad naudos gavėjas yra asmuo, kuris priima esminius sprendimus ir vienokia ar kitokia forma gali naudotis įmonės pelnu. Jis, esą, net gali nebūti formalus bendrovės akcininkas.

„Naudos gavėjas gali kontroliuoti juridinį asmenį turėdamas teisę skirti ar atleisti įmonės vadovą, priiminėti kitus bendrovei svarbius sprendimus, o formalus akcininkas gali būti tik akcijų laikytoju, neturinčiu įtakos bendrovei“, – skirtumus tarp akcininko ir naudos gavėjo aiškina advokatas. Anot jo, supriešinant naudos gavėjo ir akcininko sąvokas siekiama sužinoti, kas slepiasi ir už formalių akcininkų, kokios yra realios, o ne deklaruojamos sąsajos tarp verslų.

Jeigu nėra asmenų, kurie tiesiogiai, netiesiogiai ar kitais būdais kontroliuoja juridinį asmenį, naudos gavėju laikomas fizinis asmuo, kuris juridinį asmenį kontroliuoja kitomis teisėmis – yra jo vadovas, valdybos ar kito kolegialaus valdymo organo pirmininkas, narys ar vyresniojo vadovo pareigas einantis fizinis asmuo, kuris užima pakankamai aukštas pareigas priimti sprendimus juridinio asmens vardu.

Kas privalo pateikti

JANGIS duomenis privalo pateikti tik Lietuvos Respublikoje įsteigti juridiniai asmenys. Jeigu juridinio asmens vienintelis dalyvis yra valstybė ar savivaldybė, tokių duomenų teikti nereikia.

Kokius duomenis reikia pateikti

JANGIS reikia pateikti galutinio naudos gavėjo vardą, pavardę, gimimo datą, asmens kodą, valstybę, kuri išdavė asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, gyvenamąją vietą, jo turimos nuosavybės ir balsų apimtį,  kitus kontrolės būdus arba kitokios kontrolės teises. 

Jeigu akcinės bendrovės akcijomis prekiaujama reguliuojamoje rinkoje, kurioje taikomi Europos Sąjungos teisės aktus atitinkantys reikalavimai atskleisti informaciją apie savo veiklą, pakanka pateikti į JANGIS tik reguliuojamos rinkos, kurioje prekiaujama akcinės bendrovės akcijomis, pavadinimą ir duomenis apie įmonės valdymo organus (vadovą, valdybos pirmininką ir valdybos narius ar pan.).

Pastebėtina, kad juridiniai asmenys ir kolektyvinio investavimo subjektai privalo gauti, atnaujinti ir saugoti tikslią informaciją apie savo naudos gavėjus bei pateikti šią informaciją į JANGIS ne vėliau kaip per 10 dienų nuo duomenų pasikeitimo.

Taikomos baudos

Pagal Administracinių nusižengimų kodekso 223 str. juridinių asmenų vadovams ar kitiems įstatymuose arba steigimo dokumentuose nurodytiems asmenims, nepateikus duomenų į JANGIS gali būti skirta bauda nuo 30 iki 1.450 Eur.

Visgi, juridiniam asmeniui, nepateikusiam naudos gavėjų duomenų, gali būti taikomos ne tik finansinės, bet ir veiklos apribojimo sankcijos. Pasak L. Šaulinsko, jeigu juridinis asmuo iki rugpjūčio 1 d. nesuskubs pateikti šių duomenų į JANGIS, jam gali kilti rimtų sunkumų.

„Pavyzdžiui, finansų įstaigos, patikrinusios, kad kliento duomenys apie naudos gavėjus nėra pateikti į JANGIS arba pateikta  informacija neatitinka jų turimų duomenų apie kliento naudos gavėjus, gali laikinai įšaldyti sąskaitą ar neleisti atidaryti naujos sąskaitos, juridinis asmuo negalės gauti paskolos. Notarai, neradę šių duomenų JANGIS, atsisakys patvirtinti turto pardavimo sutartį,“ – galimas duomenų nepateikimo sankcijas aiškina Registrų centro atstovas.

Kaip pateikti duomenis

Informaciją apie galutinius naudos gavėjus galima pateikti tik elektroniniu būdu. Visų pirma reikia prisijungti prie Registrų centro savitarnos sistemos. Nustačius tapatybę pasirenkamas atstovaujamas juridinis asmuo. Paspaudę mygtuką „Prisijungti“ būsite nukreipti į Registrų centro savitarnos puslapį – jo viršutiniame meniu pasirinkite „Juridinių asmenų registras“, vėliau kairiajame meniu – „Juridinių asmenų naudos gavėjai“ – tokiu būdu pateksite  į Juridinių asmenų naudos gavėjų posistemį (JANGIS).

Pastebėtina, kad jeigu jau anksčiau Juridinių asmenų dalyvių informacinės sistemos dalyvių posistemį esate pateikę dalyvių sąrašą, naudos gavėjais laikomi asmenys bus automatiškai įrašyti į JANGIS. Suformuotą sąrašą galima peržiūrėti, koreguoti ir papildyti. Užbaigus duomenų pildymą, juos reikia peržiūrėti, suformuotą dokumentą pasirašyti kvalifikuotu el. parašu ir jį pateikti. Visus šiuos žingsnius galite peržiūrėti Registrų centro puslapyje esančiame vedlyje.

Duomenis apie naudos gavėjus gali pateikti juridinio asmens vadovas arba jo įgaliotas kitas asmuo – kaip tai padaryti detaliau aprašoma čia.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Neatskleidus galutinių naudos gavėjų juridiniams asmenims gresia veiklos suvaržymai Verslo tribūna

Visi Lietuvoje esantys juridiniai asmenys, išskyrus tuos, kurių vienintelis dalyvis yra valstybė arba...

Netikslūs kontaktiniai duomenys: kokias pasekmes gali sukelti įmonėms ir organizacijoms? Verslo tribūna

Duomenų tikslumas ir jų aktualumas yra esminė sąlyga visuomenei ir valstybės institucijoms priimti duomenų...

Duomenys apie naudos gavėjus: metas pateikti tikrąsias verslo sąsajas Verslo tribūna 1

Juridiniai asmenys jau gali teikti duomenis Registrų centrui apie jų tikruosius naudos gavėjus – taip...

Komercinės paskirties statinių mokestinės vertės – kaip jos apskaičiuojamos ir kur jas rasti? Verslo tribūna

Kasmet nekilnojamojo turto savininkai pildydami nekilnojamojo turto (NT) mokesčio deklaracijas turi...

Finansinių ataskaitų teikimas: dažniausi klausimai ir atsakymai Verslo tribūna

Artėjant terminui, gegužę suaktyvėja juridinių asmenų finansinių ataskaitų teikimas – šiuo metu Registrų...

Kaip išregistruoti nereikalingą juridinį asmenį ir kodėl tai svarbu? Verslo tribūna

Šiuo metu Lietuvoje yra registruota daugiau nei 250 tūkst. juridinių asmenų – apie 60 tūkst. iš jų neteikia...

Teikiant duomenis apie naudos gavėją ir finansinius rezultatus – atskiri įgaliojimai Verslo tribūna

Gegužės mėnuo Juridiniams asmenims būna pažymėtas finansinės atskaitomybės dokumentų teikimu. Šiemet įmonės...

E. spaudas – verslo automatizacijos pagalbininkas Verslo tribūna

Jau daugiau kaip trečdalis Lietuvos gyventojų aktyviai naudojasi kvalifikuotu e. parašu, o daugiau kaip pusė...

Akcininkų sąrašai: kaip juos pateikti, atnaujinti ir kodėl tai svarbu? Verslo tribūna 1

Jau daugiau kaip dešimtmetį naujos uždarosios akcinės bendrovės Registrų centrui privalo teikti, o jau...

Vis daugiau gyventojų ir institucijų siuntai renkasi E. pristatymą Verslo tribūna 1

Valstybinių institucijų teikiama informacija ir pranešimai gyventojams dažnu atveju yra konfidencialūs, todėl...

Pagrindiniai įmonių finansinių ataskaitų duomenys prieinami nemokamai Verslo tribūna

Prievolė įmonėms kasmet pateikti metinę finansinę atskaitomybę leidžia suformuoti dideles finansinių duomenų...

Artėja finansinių ataskaitų pateikimo terminas: kodėl reikia jas teikti Verslo tribūna

Likus kiek daugiau nei mėnesiui iki finansinės atskaitomybės dokumentų pateikimo termino, informaciją apie...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku