Aludariai apie energetikos krizę: užteks skųstis, turime susitelkti ir patys ieškoti sprendimų

Reklama publikuota: 2022-09-29
Saulius Galadauskas, Aludarių gildijos prezidentas.
svg svg
Saulius Galadauskas, Aludarių gildijos prezidentas.

Didėjant spaudimui dėl subsidijų verslui už elektrą ir dujas, Lietuvos aludariai atkreipia dėmesį, kad buvo galimybių pasirengti smūgiui, kurį šiandien patiria verslas, ir investuoti į atsinaujinančią energetiką. Aludariai teigia neprašantys paramos, nes supranta, kad valstybės finansus šiuo metu svarbu naudoti prioritetinėms gynybos ir socialinių reikalų sritims.

„Lietuvos aludariai dėl karo ir išaugusių energijos kainų taip pat susidūrė su rimtais sunkumais, tačiau juos priima kaip situaciją, su kuria tiesiog privaloma susitvarkyti. Atėjo laikas verslui parodyti savo vertybinį stuburą. Turime ieškoti būdų optimizuoti veiklą, kad galėtume padėti Ukrainai. Aukštų energijos kainų, ekonominių sunkumų niekaip nesulyginsi su tuo, kas vyksta karo zonoje. Privalome tiesiog dirbti tam, kad ši situacija pagaliau baigtųsi Ukrainos pergale“, – sako Saulius Galadauskas, Aludarių gildijos prezidentas. 

Jis teigia, kad įmonės seniai turėjo pasirinkimą, ar fiksuoti elektros kainas, sudaryti ilgalaikes tiekimo sutartis, ar investuoti į savo nuosavas elektrines. 

„Suprantame viešojo maitinimo sektorių, kuriam energijos kainos išaugo daugybę kartų grasindamos bankrotais, tačiau tikrai ne visiems energijos kaštai yra lemiami. Todėl dabar visi turime ieškoti galimybių ir ilgalaikių sprendimų, o ne vien tik reikalauti pagalbos iš valdžios“, – konstatuoja jis.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

 Aludarių gildijos prezidentas priduria, kad daug įmonių prarado dideles eksporto rinkas, kas lėmė ir reikšmingai sumažėjusias pajamas, aludariai taip pat. „Tai smulkmena, palyginti su Ukrainoje vykstančiu karu. Be to klaidas, pasirinkdami rinkas, padarėme mes patys, o ne valdžia“, - sako S. Galadauskas. 

Toliau efektyvina veiklą 

Bendrovės „Švyturio-Utenos alus“ vadovas Rolandas Viršilas teigia, kad verslui nuolat reikia efektyvinti veiklą – ne išimtis ir energetika. Juolab, kad perėjimas prie atsinaujinančios energetikos išteklių šiuo metu yra bene vienintelis išsigelbėjimas nuo Rusijos energetinio diktato.

„Mes jau prieš keletą metų Utenoje pasistatėme vieną didžiausių saulės elektrinių, atsisakėme dujų. Vietoje jų gauname ekologišką energiją iš biokuro. Be to, šiuo metu „Saku“ darykloje Estijoje montuojame anglies dvideginio dujų sulaikymo ir grąžinimo įrangą. Tokią pačią įrangą iškart montuosime ir „Utenos“ darykloje“, - pasakoja R. Viršilas.

Anot jo, tokia įranga leidžia visiškai apsirūpinti anglies dvideginiu (CO2) be išorinių tiekėjų. Tai svarbu, mat sustabdžius „Achemą“, CO2 tapo viena aštriausių gėrimų pramonės problemų.

„Jeigu patys nespręstumėm tokių klausimų, Vyriausybė mums niekaip nepadėtų. Neprašome paramos, nes suprantame, kad valstybės pinigai – tai visų mūsų pinigai, kuriuos geriau panaudoti prioritetinėms sritims – gynybai ar socialiniams reikalams“, - sako „Švyturio-Utenos alaus“ vadovas.

Bendrovė investuoti į atsinaujinančius elektros išteklius pradėjo dar 2018 m., kai ant alaus daryklos stogo buvo įrengta saulės elektrinė. Jos galingumas 1 MW, tad tai – viena iš didžiausių saulės jėgainių Lietuvoje. Kasmet dėl saulės baterijų darykla sutaupo ne mažiau kaip 950 MWh elektros energijos.

Į aplinką tausojančius sprendimus įmonė jau investavo ne vieną milijoną eurų. Tačiau, kaip teigia R. Viršilas, grįžtamoji vertė yra neabejotina, o ilgalaikėje perspektyvoje atsiperka ne tik finansų, bet ir aplinkos apsaugos aspektu.

„Investicijos į aplinkosaugos sritį yra neišvengiamos, bet labai svarbu ir taupiai naudoti turimus išteklius, jų nešvaistyti arba galvoti apie pakartotinį vartojimą. Be to, visuomet verta pasvarstyti apie investicijas į procesų optimizavimą. Pavyzdžiui, prekybos centruose, norėdami maksimaliai mažinti elektros suvartojimą, pakeitėme senus šaldytuvus į naujos kartos, energiją taupančius įrenginius. Jų energijos suvartojimas 5 kartus mažesnis už tradicinių šaldytuvų. Taip pat prieš kelerius metus visą daryklos apšvietimą pakeitėme LED apšvietimu, kuris per metus sutaupo apie 400 MWh elektros energijos“, – gerosios praktikos pavyzdžius pateikia R. Viršilas. 

„Mano žiniomis  Aludarių gildijos nariai visam šaltajam sezonui atsisakė šaldytuvų, t.y. jie nejungiami, naudojami kaip lentynos“, - priduria Aludarių gildijos vadovas Saulius Galadauskas. 

Iššūkis – atsisakyti dujų 

Pokyčių ėmėsi ir „Kalnapilio-Tauro grupė“. Ji šiuo metu įgyvendina tvarumo strategiją, kuri padės įmonei iki 2025 metų iš esmės transformuotis ir tapti maksimaliai neutralia klimatui. Nulines CO? emisijas gamyboje padės užtikrinti jau dabar diegiamos įvairios tvarumo priemonės, atsinaujinantys energijos šaltiniai, iškastinio kuro atsisakymas.  

„Būdami vieni didžiausių Lietuvoje alaus ir gaiviųjų gėrimų gamintojų, ryžtingai imamės lyderystės diegiant tvarumo sprendimus. Siekiame ne tik kurti sėkmingus, tvarius prekės ženklus, kuriais žmonės pasitikėtų, bet ir mažinti savo poveikį aplinkai, tuo prisidėdami prie švaresnės aplinkos kūrimo“, – teigia „Kalnapilio-Tauro grupės“ generalinis direktorius Marijus Valdas Kirstukas. 

Įmonė naudoja elektros energiją tik iš atsinaujinančių išteklių, ją perka iš partnerių.  Tarp šiuo metu planuojamų energijos taupymo priemonių yra saulės elektrinės įrengimas. 

Investicijos į technologijas ir įrangą šilumos energijos akumuliavimui bei grąžinimui į gamybos procesus dujų sąnaudas sumažins 35 proc. Investavus į šilumos siurblius patalpų šildymui, bus atsisakyta dujinio šildymo – tai leis bendras dujų sąnaudas sumažinti dar 5 proc. Taip pat ketinama iki 2025 m. visiškai atsisakyti iškastinio kuro. 

Planuojamos investicijos į šaldymo energijos gamybą leis mažinti elektros energijos sąnaudas 5 proc. Nuolatinis procesų tobulinimas bei įrangos atnaujinimas ne tik padidins gamybos efektyvumą, bet ir padės sumažinti dujų, elektros, vandens sąnaudas iki 10 proc.

Į žaliąją energetiką iki 2025-ųjų grupė žada investuoti apie 5 mln. eurų. O vien šiemet – daugiau kaip 1,3 mln. eurų. 

Mažina vartojimą 

Tuo metu „Volfas Engelman“ daugiausia dėmesio skiria resursų suvartojimą mažinančioms technologijoms. 

„Energijos ir vandens taupymui skiriame daug dėmesio. Kasmet mažiname suvartojimą produkcijos vieneto pagaminimui. Be to, per kelis metus pakeitėme visus virimo katilus į našesnius, turinčius rekuperacinę sistemą. Tai leido gerokai sumažinti energijos sąnaudas. Šiais metais gamykloje diegiame saulės energijos kolektorius, kurie leis dar labiau sumažinti elektros suvartojimą“, - teigia Marius Horbačauskas, AB „Volfas Engelman“ generalinis direktorius. 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Pramonė“
Rašyti komentarą 0
„Snaigės“ apyvarta pirmąjį pusmetį mažėjo 29%

Rusijos grupės „Polair“ netiesiogiai valdomos vienintelės Baltijos šalyse šaldytuvų gamybos bendrovės...

Pramonė
2022.09.30
„Pieno žvaigždės“ pirmąjį pusmetį baigė su 800.000 Eur nuostoliu

Viena didžiausių pieno perdirbimo AB „Pieno žvaigždės“ per šių metų pirmąjį pusmetį gavo 101,7 mln. Eur...

Pramonė
2022.09.30
„Mantinga“ įsigijo latvių „Fresh Food Production“

Duonos, užkandžių ir šaldytų gaminių gamintoja „Mantinga“ iš „Orkla Latvija“ įsigijo Rygoje veikiančią įmonę...

Pramonė
2022.09.30
D. Kreivys: šalys, iš kurių Lietuva importuoja elektrą, turės pasidalinti nenumatytosiomis pajamomis 1

Europos Sąjungos (ES) energetikos ministrams penktadienį pritarus siūlymui perskirstyti pigiai elektrą...

Pramonė
2022.09.30
„Žemaitijos pieno“ pirmojo pusmečio pajamos augo 31,5%

Viena iš didžiausių šalies pieno perdirbimo grupių „Žemaitijos pienas“ pirmąjį 2022 m. pusmetį gavo 122,7...

Pramonė
2022.09.30
Mažėja be tiekėjo likusių „Perlas energijos“ klientų, mažėja ir reikalingų Vyriausybės kompensacijų suma

Rugsėjį dar beveik 10.000 buvusių nepriklausomos elektros tiekėjos „Perlas energija“ vartotojų pasirinkus...

Pramonė
2022.09.30
ES ministrai susitarė dėl energetikos įmonių nenumatytųjų įplaukų apmokestinimo 2

Europos Sąjunga (ES) pritarė Europos Komisijos (EK) pasiūlymui perskirstyti pigiai elektrą gaminančių...

Verslo aplinka
2022.09.30
„Klaipėdos nafta“: Lietuva, Latvija ir Lenkija rezervavo 60% Klaipėdos SkGD terminalo pajėgumų 1

Didieji Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos dujų tiekėjai rezervavo apie 60% visų Klaipėdos suskystintų gamtinių...

Pramonė
2022.09.30
„Orlen“ akcininkai palaimino koncerno sujungimą su PGNiG

Lenkijos energetikos giganto „Orlen“ akcininkai per neeilinį susirinkimą pritarė sujungimui su valstybės...

Rinkos
2022.09.30
Panevėžio „Lino“ pajamos pirmąjį pusmetį augo 5,1%

Panevėžio tekstilės bendrovė „Linas“ pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 526.000 Eur konsoliduoto grynojo pelno...

Pramonė
2022.09.30
Rugsėjį pradėti ir baigti NT projektai Premium

Rugsėjį Vilniuje pradėtos „Lidl“ logistikos centro, daugiabučių, Šilalės rajone – karinio miestelio statybos.

Statyba ir NT
2022.09.30
K. Simson: turime pasiūlyti kainų „lubas“ rusiškoms dujoms

Už energetiką atsakinga Europos Komisijos narė Kadri Simson palaiko siūlymą įvesti kainų lubas iš Rusijos...

Pramonė
2022.09.30
„Ignitis grupė“ į vėjo parko projektą Lenkijoje investuoja 240 mln. Eur 7

Valstybės valdomos „Ignitis grupės“ antrinė įmonė „Ignitis renewables“ įsigijo vėjo jėgainių projektą...

Rinkos
2022.09.30
Ekonominių vertinimų rodiklis rugsėjį sumažėjo

Bendras ekonomikos dalyvių – gamintojų, vartotojų ir investuotojų – pasitikėjimas Lietuvos ekonomika,...

Verslo aplinka
2022.09.30
Šiltnamių asociacijos vadovas: įmonės nebekalba nei apie paskolų grąžinimą, nei investicijų atsipirkimą 1

Itin daug energijos sunaudojantis šiltnamių verslas gali žlugti, sako Evaldas Masevičius, Šiltnamių...

Agroverslas
2022.09.30
Ambicingi vėjininkų planai pradeda lenktynes dėl vietos tinkle Premium 15

Sausumos vėjo elektrinių galia Lietuvoje 2021 m. siekė 671 MW. Po 10 metų, įvertinus augantį elektros...

Pramonė
2022.09.30
Įmonių sprendimai, leidę pritraukti klientų ar net išsaugoti verslą Premium

Net nedidelis postūmis verslui gali suteikti sparnus arba apsaugoti nuo artėjančios suirutės. Vis dėlto...

Gazelė
2022.09.30
NT valdytojams kylančius iššūkius padės spręsti skaitmeninis pagalbininkas Verslo tribūna

Neabejotinai šiandien vienas iš didžiausių galvosūkių, kankinančių nekilnojamo turto valdytojus bei...

Pramonė
2022.09.30
Suomija, Švedija po nuotėkių iš „Nord Stream“ stiprina infrastruktūros saugumą

Suomija po įtariamo sabotažo, lėmusio didelius nuotėkius iš dujotiekių „Nord Stream“ Baltijos jūroje,...

Pramonė
2022.09.29
G. Nausėda sako neketinantis užleisti vietos EVT 38

Užsienio reikalų ministrui Gabrieliui Landsbergiui pasiūlius siųsti į būsimą Europos Vadovų Tarybą (EVT)...

Verslo aplinka
2022.09.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku