Nešvaistyti išteklių: „Norfos“ sprendimai leidžia sunaudoti kelis kartus mažiau energijos

Reklama publikuota: 2021-09-15
Dainius Dundulis, „Norfos mažmena“ valdybos pirmininkas: „Jei nori sunaudoti mažiau elektros, reikia rasti būdų, kaip ją naudoti optimaliai“. VLADIMIRO IVANOVO NUOTR.
svg svg
Dainius Dundulis, „Norfos mažmena“ valdybos pirmininkas: „Jei nori sunaudoti mažiau elektros, reikia rasti būdų, kaip ją naudoti optimaliai“. VLADIMIRO IVANOVO NUOTR.

Nepaisant vis karštesnių vasarų ir net vykdomos plėtros, „Norfos“ prekybos tinklus valdanti „Norfos mažmena“ pastaraisiais metais sugebėjo toliau reikšmingai mažinti sunaudojamos elektros energijos kiekius. Pasak bendrovės atstovų, tam pasitelkta daug sprendimų, o ir paskatų efektyviai naudoti išteklius yra ne viena: tai ne tik ekonomiškai naudinga, bet ir svarbu aplinkai bei tvarumui. 

„Kai vasarą visur tvyrojo rekordiški karščiai, parduotuvės tuo metu bandė susidoroti su dideliu iššūkiu, kaip užtikrinti prekių šaldymą, patalpų kondicionavimą, vėsinimą. Bet kartu su ta vėsuma į aplinką išskiriama tiek taršos, kad patys užsukame ratą ir toliau sukeliame tuos karščius. Manau, kad turime ieškoti kuo daugiau naujų sprendimų, kaip vasarą užtikrinti vėsinimą, o žiemą šildymą, darant mažiau poveikio aplinkai“, – vieną iš prekybos sektoriaus iššūkių šiandien aptaria Dainius Dundulis, „Norfos mažmena“ valdybos pirmininkas.

Pasak jo, elektros suvartojimas vasarą būtent dėl kondicionavimo ir šaldymo prekyboje yra itin didelis. O įskaičiuojant augančią elektros kainą, išlaidų dalis gerokai padidina viso verslo sąnaudas. Taigi efektyvus energijos naudojimas yra svarbus ir verslo rezultatams.

Sunaudoja mažiausiai

„Norfos“ parduotuvėse jau įdiegta eilė sprendimų, kurie, panašu, pasiteisina ir leidžia elektrą naudoti itin efektyviai. Gediminas Širvinskas, „Norfai“ energijos taupymo sprendimus diegiančios UAB „Energus“ vykdomasis direktorius, pažymi, kad „Norfos mažmena“ dar 2014 m. buvo pripažinta racionaliausiai elektros energiją vartojančia įmone ir gavo „Žaliojo protokolo“ apdovanojimą. Bet ir po to bendrovė toliau didino veiklos efektyvumą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Pagal mūsų apskaičiuotą ir ESO pateiktą energijos taupymo ataskaitą-deklaraciją, „Norfos“ įdiegtos taupymo priemonės ir nuo 2014 m. leido sutaupyti vidutiniškai dar apie 7 GWh energijos per metus, o prekybos tinklo rezervuota elektros galia iš viso sumažėjo penktadaliu“, – sako G. Širvinskas.

Nors parduotuvių skaičius padidėjo, nuo 2017 m. iki 2020 m. bendrovės valdomo prekybos tinklo sąnaudos per metus nepakito ir siekia apie 46GWh.  O standartinei „Norfos“ parduotuvei, kurios plotas siekia apie 2000 kv.m, šiandien pakanka apie 80kW rezervuotos galios ESO tinkle.

„Tai atitinka penkių individualių namų poreikį,  nors realiai sunaudojamas kiekis būna dar mažesnis.  Ir tai yra net kelis kartus mažesnis galios poreikis nei kitų Lietuvoje esančių prekybos tinklų analogiškose parduotuvėse, kurioms rezervuojama 300kW ir daugiau“, – palygina G. Širvinskas.

Nuo lempučių iki jėgainių

Pasiekti tokių rezultatų leido įdiegtos monitoringo sistemos, stebinčios kiekvienos energiją vartojančios sistemos darbą, bei vis labiau tobulinami inžinerinių sistemų valdymo algoritmai, kurių tobulinime dalyvauja ir pati bendrovė. „Norfa“ taip pat investuoja į sprendimus, kurie suteikia galimybę maksimaliai išnaudoti gamtos teikiamą energiją – nakties vėsą, lauke esantį šaltį ar saulės energiją. Net ir šaldytuvų išskiriama šiluma tinkle yra panaudojama.

„Jei nori sunaudoti mažiau elektros, reikia rasti būdų, kaip ją naudoti optimaliai. Atradome, kaip parduotuves apšviesti tik tiek, kiek reikia, ten, kur reikia. Pasirūpinome taupiomis atitinkamo galingumo LED lempomis ir, kad jos šviestų ne tuščiai į lentynas, o konkrečiai į prekes“, – ir mažus sprendimus vardija D. Dundulis.

Visose darbinėse „Norfos“ parduotuvių patalpose įrengti judesio jutikliai ir šviesa įsijungia bei išsijungia automatiškai. Tai leido apšvietimui skiriamos energijos sąnaudas sumažinti 3-4 kartus. Kasdienis prekių pristatymas į parduotuves leido dvigubai sutaupyti dar ir prekių šaldikliams anksčiau skirtos elektros kiekį. Parduotuvėse taip pat naudojama energetiškai efektyvi ir taupi technologinė įranga, pavyzdžiui, atnaujintos kepimo krosnys. Tarp naudojamų sprendimų – ir vėdinimo rekuperacinės sistemos, šilumos siurbliai. O ant kai kurių parduotuvių stogų jau galima rasti saulės (fotovoltines) jėgaines, kurių dienos metu pagamintos energijos, užtenka užtikrinti parduotuvės poreikius.

Svarbu ir tai, kad per šį laikotarpį „Norfa“ ne tik taupė energiją, tačiau gerino ir darbuotojų bei klientų komforto sąlygas parduotuvėse: papildomai investavo į papildomus vėdinimo įrenginius bei apšvietimo gerinimą. ESO duomenimis, „Norfos mažmena“ kartu su bendrove „Rivona“ savo veikloje naudoja maždaug 0,66% visos Lietuvos elektros energijos.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
„Norfos“ lentynose – brandintos jautienos pasiūla Verslo tribūna

Prasidėjus lauko pramogų ir kepsnių sezonui, auga ne tik jau įprastos šviežios mėsos, bet ir vis...

D. Dundulis: naujų parduotuvių statyboms – geltona šviesa Verslo tribūna 3

Kaip ant mielių auganti infliacija ir tiekimo trikdžiai ne tik išbrangino statybų sąmatas, bet ir įvedė...

Tvarumo rodikliai: kiek energetinių resursų savo veikloje sunaudoja „Norfa“? Verslo tribūna

Efektyvumas – raktinis žodis tvarumui. Tiek energijos sąnaudos, tiek ir visų prekių bei atliekų efektyvus...

„Norfa“: kuo didesnis gyventojų užimtumas, tuo mažiau lieka laiko gaminti namuose Verslo tribūna 1

Kulinarijos centrus ne tik didžiųjų miestų, bet ir regionuose veikiančiose parduotuvėse įdiegusi „Norfa“...

D. Dundulis: išmoktos praeitos krizės pamokos šiemet labai pravers Verslo tribūna

Sparčiai augant elektros ir dujų kainoms, „Norfos mažmena“ tikisi, kad per daugiau nei dešimtmetį padaryti...

„Norfos“ ir D. Praspaliausko tandemas: skirtingos auditorijos atveria galimybes kurti Verslo tribūna 1

Mažmeninės prekybos tinklo „Norfa“ sprendimas bendradarbiauti su vienu sėkmingiausių Lietuvos virtuvės šefų...

D. Dundulis: per šias Kalėdas parduotuvių lentynos bus tiesiog kitokios Verslo tribūna 2

Šventinės antys, egzotiniai vaisiai, kulinarijos ar konditerijos gaminiai ir žaislai – įprastas Kalėdų...

„Norfa“ įtiko pirkėjams – fiksuojamas šviežių daržovių pardavimų šuolis Verslo tribūna

Pertvarkyta šviežių daržovių bei vaisių užsakymo sistema „Norfos“ parduotuvėse jau pradeda nešti rezultatus.

D. Dundulis: dirbti per nuotolį sudėtinga ne tik mažmenoje, bet ir viešajame sektoriuje Verslo tribūna 1

Pandemijai ir toliau demonstruojant savo galią, nuotolinis darbas daugeliui organizacijų tampa išeitimi, kaip...

Galimybių paso atbaidytiems pirkėjams – specialūs „Norfa“ pasiūlymai Verslo tribūna 8

Reikalavimas didesnėse nei 1.500 kv. m. ploto parduotuvėse pateikti galimybių pasą greitai atbaidė dalį...

Nešvaistyti išteklių: „Norfos“ sprendimai leidžia sunaudoti kelis kartus mažiau energijos Verslo tribūna 8

Nepaisant vis karštesnių vasarų ir net vykdomos plėtros, „Norfos“ prekybos tinklus valdanti „Norfos mažmena“...

„Norfa“ rekordinę vasarą fiksuoja ne tik apyvarta, bet ir prekių svoriu Verslo tribūna 1

Itin karšta vasara „Norfai“ šiemet atsispindėjo ne tik išaugusioje apyvartoje, bet ir itin padidėjusiuose...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku