VMI skelbia amnestiją ir patikrinimų moratoriumą
FOTOGALERIJA VMI spaudos koferencija (6 nuotr.)
2019 m. pirmąjį pusmetį bus galimybė be baudų ir delspinigių deklaruoti pamirštas pajamas. Tokia amnestija numatyta Mokesčių administravimo įstatyme.
Nepaisant to, koks šiandien minusas už lango, mes atveriame langą pusmečiui, - teigia Edita Janušienė, Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vadovė.
Anot jos, VMI atlieka apie 12.000 kontrolės veiksmų, taip pat šviečia visuomenę, tačiau to negana, todėl buvo nuspręsta taikyti mokesčių amnestiją.
Ji taip pat primena, kad einamojo deklaravimo niekas neatšaukė amnestijos metu mokesčių mokėtojai gali deklaruoti mokesčius už praėjusius penkerius metus. VMI vadovė patikina, kad anonimiškumas garantuojamas.
Rasa Virvilienė, VMI Teisės departamento direktorė, pažymi, kad nebus galimybės legalizuoti nelegalių pinigų iš nusikalstamos veiklos ar kontrabandos.
Esą VMI turi rizikos vertinimo sistemą, kur integruoti duomenys iš trečiųjų šalių, taip pat iš teisėsaugos institucijų. Tokios priemonės turėtų padėti atskirti pinigus iš nusikalstamos veiklos.
Lietuva siekia užtikrinti anonimiškumą, nes užsienio patirtis rodo, kad tai garantuoja žymiai didesnę amnestijos sėkmę, - pažymi p. Virvilienė.
Mokesčių mokėtojai tokiu būdu galės pagerinti savo PVM atotrūkio ir kitus rodiklius. Amnestija taip pat leis išvengti nepatikimo mokesčių mokėtojo statuso. Netekusios patikimo mokesčių mokėtojo statuso įmonės negalės dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, jos atsidurs viešajame sąraše VMI puslapyje.
Be delspinigių
Mokesčių mokėtojas, šį pusmetį patikslinęs deklaraciją, mokesčius turės sumokėti per 20 dienų, tačiau galima bus be palūkanų išdėstyti mokėjimą per dvejus metus tokiu periodiškumu, kokiu norės.
Jeigu žmogus nesumokės mokesčių per 20 dienų ir dels kreiptis dėl mokėjimų grafiko, bus skaičiuojami delspinigiai.
Nuo šiandien skambinant į VMI telefone galima pasirinkti penktą mygtuką, kuris garantuoja anonimiškumą konsultuojantis dėl mokesčių amnestijos. Per dešimt pirmųjų dienų VMI stebi padažnėjusius gyventojų pajamų mokesčių deklaracijų patikslinimus.
Ponia Virvilienė pažymi, kad pirmąjį šių metų pusmetį VMI nepradės naujų mokestinių patikrinimų ir sudarys galimybę mokesčių mokėtojams atsiskleisti patiems.
Net ir tuo atveju, kai VMI mokestinius patikrinimus pradėjo dar 2018 m. ir šiuo metu jie nėra baigti, mokesčių mokėtojai vis tiek turi teisę būti atleisti nuo delspinigių, jeigu pateiks ar patikslins deklaracijas iki patikrinimo akto surašymo, - pažymi p. Virvilienė.
Jeigu mokesčių mokėtojas yra pateikęs atitinkamo mokesčio deklaraciją dar iki 2019 m. sausio 1 d., tačiau mokesčių nesumokėjo, ir todėl jam skaičiuojami delspinigiai, tokie asmenys taip pat automatiškai bus atleidžiami nuo delspinigių.
Anot p. Virvilienės, tarptautinė bendruomenė mokesčių amnestiją vertina kaip patrauklią galimybę atsiskaityti su valstybe. Ji akcentuoja, kad ši vienintelė galimybė atskleisti savo pajamas tęsis tik pusę metų nuo 2019 m. sausio 1 iki liepos 1 d. VMI tvirtina, kad vėliau tokių amnestijų nebebus.
Atleidimas nuo delspinigių ir baudų už nesumokėtus mokesčius bus taikomas visiems gyventojams ir įmonėms, kurie vertėsi teisėta veikla, tačiau gautų pajamų nedeklaravo ir nuo jų nesumokėjo mokesčių, aiškina p. Virvilienė. Svarbu, kad asmenys nebūtų bankrutavę ar restruktūrizuojami.
Jeigu asmuo nori pasinaudoti amnestija, 2019 m. sausįbirželį turėtų pateikti ar patikslinti savo deklaracijas už 20142018 m. ir jose deklaruoti visas pamirštas pajamas. Tokiu atveju VMI automatiškai atleis nuo delspinigių ir neskirs baudų.
Naujas lapas
Kadangi deklaracijos bus teikiamos ar tikslinamos bendra tvarka, negalėsime tokių asmenų atskirti nuo eilinių deklaracijų tikslinimų, taip pat negalėsime identifikuoti, ar tai buvo vokeliai, ar per didelės sąnaudos, komentuoja p. Virvilienė.
Ji patikina, kad valstybė ryžosi šiam žingsniui, todėl institucijos suderins savo veiklą taip, kad gyventojai ir įmonės galėtų pradėti naują bendravimo su valstybe etapą.
Konsultantai atkreipia dėmesį, kad mokesčių amnestija yra gera proga sumokėti mokesčius nuo lengvatinių mokesčių teritorijose esančių pinigų, nes informacija apie juos šiais laikais lengvai gali pasiekti mokesčių administratorių. Tai gera proga pasidaryti įmonėje ir mokesčių reviziją bei atsiskaityti su biudžetu, nes vėliau gavus baudą galima netekti patikimo mokesčių mokėtojo statuso ir atsidurti VMI gėdos lentoje.
Ekspertai atkreipia dėmesį, kad atsakomybės rizika išlieka.
Kol niekas nepanaikino baudžiamosios atsakomybės už apgaulingą apskaitos tvarkymą, neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimą, kyla klausimas, kaip asmenis, siekiančius pasinaudoti mokesčių amnestija, vertins prokurorai ir FNTT pareigūnai, prieš kurį laiką VŽ komentavo Darius Raulušaitis, advokatų kontoros Sorainen advokatas. Ar nenutiks taip, kad asmuo VMI pateiks deklaraciją apie, pavyzdžiui, Mergelių Salų banke laikomas lėšas ir nuo jų sumokės pajamų mokestį, o prokurorai pradės ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto praturtėjimo.
Protingumo kriterijai
Ponia Virvilienė paaiškina, kad amnestijos laikotarpiu (2019 m. sausįbirželį) tiek mokesčių administratorius, tiek teisėsaugos institucijos atsižvelgs į mokesčių mokėtojų savanoriško atsiskleidimo faktą ir taikys protingumo bei proporcingumo principus, kaip ir numato teisės aktai.
Esą savanoriškas ir visas anksčiau nesumokėtų mokesčių sumokėjimas, pasinaudojant šia vienkartine galimybe, yra toks veiksmas, kuris gali sumažinti baudžiamojo proceso pradėjimo tikimybę tiek įmonėms, tiek gyventojams.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Finansai
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti