2014-01-22 23:01

Talerių gamintojai pradeda žygį

Iš lietuviškų žaliavų pagaminti vafliniai traškučiai – taleriai – jau ruošiami eksportui. Kad galėtų prisistatyti užsieniečiams, Lietuvos gamintojai išnaudos tarptautines parodas.
Algirdas Šližauskas, UAB „Aldigus“ savininkas: „Turime pajėgumo gaminti su privačiais prekių ženklais, todėl pavasarį važiuosime į parodą Olandijoje, užsakovų planuojame dairytis ir rudenį vyksiančioje parodoje Prancūzijoje.“ INDRĖS SESARTĖS NUOTR.

2,2 mln. Lt
Tiek pajamų 2013 m. gavo UAB „Aldigus“. Savame krašte pranašas nebūsi – skelbia posakis. Todėl kauniečiai Diana ir Algirdas Šližauskai 14-us metus jų gaminamą produkciją – vaflinius traškučius „Taler“ – šįmet planuoja rimčiau pristatyti eksporto rinkose. Anot verslininkų, Lietuvoje ir Latvijoje niekas daugiau negamina tokios kaip jų produkcijos. Todėl paradoksalu, kad gaminio unikalumas nesuteikia jam šansų dominuoti vietinių tinklų lentynose.
Pelnė titulų
„Taleriai yra kepami iš natūralios kilmės žaliavų, be dažiklių, kvapiųjų medžiagų, konservantų, genetiškai modifikuotų produktų. Mes kepame iš lietuviškų žaliavų – miltų, pelėsinio sūrio, obuolių tyrės, taip pat džiovintų bananų, riešutų. Tačiau lentynose mūsų gaminys yra priverstas nusileisti pagal perkamumą populiaresniems agresyviai reklamuojamiems bulvių traškučiams“, – sako Algirdas Šližauskas, UAB „Aldigus“, gaminančios vaflinius traškučius su „Taler“ prekės ženklu, savininkas. Tiesa, Kaune gaminami „Arbatiniai taleriai“ 2012 m. vykusiuose Lietuvos prekybos įmonių asociacijos organizuotuose rinkimuose, kuriuose apdovanojimai skiriami už perkamiausias prekes, pelnė „Populiariausios prekės 2012“ titulą. Pono Šližausko teigimu, toks apdovanojimas įmonei yra vertingas, reiškia pripažinimą, tačiau pajamų vien dėl to nepadaugėjo. Svarstydami, kaip padidinti pajamas, p. Šližauskai šįmet pradės aktyvią prekybos partnerių užsienyje paiešką. Iki šiol tokių žingsnių „Aldigus“ nevykdė, nes buvo susitelkę į plėtrą vietinėje rinkoje. Pasak p. Šližauskienės, traškučių gamyklos direktorės, dabar jų produkcijos yra visuose didžiuosiuose Lietuvos prekybos tinkluose ir mažesnėse parduotuvėse, todėl atėjo laikas paieškoti užsakymų užsienio rinkose. „Aldigus“ iki šiol nėra teikusi prašymo dėl ES paramos skyrimo dalyvauti parodose užsienyje, nes esą paramos suteikimo mechanizmas sudėtingas ir nėra garantijos, kad lėšos bus skirtos.
Prisistatys parodose
Gegužę „Aldigus“ savo gaminamus produktus – 6 rūšių vaflinius traškučius, duonos traškučius ir prancūziškus pyragėlius – pristatys Olandijoje vyksiančioje maisto pramonės parodoje, skirtoje privačių prekės ženklų produkcijos gamintojams. Šioje parodoje kauniečiai kartu su dar viena lietuvių įmone nuomosis nedidelį plotą. Dalyvauti parodoje Olandijoje kauniečiams kainuos apie 12.000–13.000 Lt, įmonė investuos savo lėšas.
„Turime pajėgumo gaminti su privačiais prekių ženklais. Jau gaminame nedideliais kiekiais tokią produkciją Rusijos, Lenkijos, Baltarusijos, Ukrainos, Airijos, JAV užsakovams su jų prekių ženklais, kol kas tai nedidelės partijos, todėl norime išplėsti eksporto dalį“, – kalba p. Šližauskas. Per praeitus metus „Aldigus“ eksportavo apie 10% produkcijos. „Aldigus“ taip pat svarsto galimybę gaminamus talerius pristatyti ir spalį vyksiančioje parodoje Prancūzijoje. „Matome, kad vien iš pardavimų Lietuvoje tegalime tik išsilaikyti, susimokėti už žaliavas, bet pajamų negalime padidinti. Todėl dabar sutelkiame dėmesį į užsakovų eksporto rinkose paiešką“, – pažymi p. Šližauskienė. Ieškoti užsakovų užsienyje vaflinių traškučių gamintojus skatina ir arši Lietuvoje veikiančių didžiųjų prekybos tinklų konkurencija, kuri pirkėjus bando privilioti ištisus metus vykstančiomis akcijomis. O juk gaminant produkciją iš natūralių žaliavų sunku konkuruoti su jaunųjų pirkėjų dėmesio nestokojančia bulvių traškučių produkcija, kai akcijos vyksta nuolat. Talerių gamintojų teigimu, jų produkciją daugiausia perka jauni tėvai sau ir savo atžaloms.
Konkurentų neliko UAB „Aldigus“ pavadinimas Juridinių asmenų registre nėra naujokas – įmonė veikia bemaž 20 metų, iš jų 14 metų kepa vaflinius talerius „Taler“. Ponas Šližauskas sako, kad bandė verstis įvairia veikla su „Aldigus“ vėliava: pildė sifonus vandeniu, apkepdavo, supakuodavo ir parduodavo saulėgrąžas, moliūgų sėklas, riešutus, be to, valdo automobilių stovėjimo aikštelę. Talerių gamybos įrangą p. Šližauskas prieš keliolika metų pamatė Vengrijoje, iš kurios veždavosi saulėgrąžų.
„Verslo partneris man pasiūlė įsigyti nenaują vaflinių traškučių gamybos įrangą. Nusprendžiau pabandyti. Taip Lietuvoje pirmieji pradėjome kepti vaflinius traškučius. Po to buvo bandymų mus kopijuoti, konkurentai įsigijo panašią įrangą“, – verslo istoriją prisimena įmonės savininkas. Konkurentų neliko, kai „Aldigus“ perpirko jų turėtą įrangą. Verslo pradžioje p. Šližauskas nuomojosi gamybos patalpas Kaune, vėliau jas įsigijo, tas pats ir su kredito įstaigų parama – paskolos jau sumokėtos. „Jei dabar dar reikėtų kas mėnesį mokėti nuomą ar grąžinti paskolą, nežinia, kaip tektų suktis. Dabar 1.000 kv. m patalpos mano, todėl nebereikia sukti galvos, kaip susimokėti nuomą. Tiesa, mums jau trūksta sandėliavimo ploto, tačiau kol kas ši problema dar nėra gyvybiškai svarbi, dar telpame“, – sako p. Šližauskas.
52795
130817
52791