Pakuočių sektoriuje aplinką tausojančios inovacijos

Publikuota: 2017-11-16
VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“ valdybos pirmininkas Vytautas Vidmantas Zimnickas.
VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“ valdybos pirmininkas Vytautas Vidmantas Zimnickas.

Lapkričio pradžioje parodų ir kongresų centre „Litexpo“ Baltijos maisto ir gėrimų (BAF) parodos metu vyko didžiausias pakuočių sektoriaus renginys Lietuvoje „Pakuočių sektorius 2017“ bei dviejų pripažinimą pelniusių konkursų – „Pakuočių sektoriaus lyderiai 2017“ ir „Nacionaliniai pakuotės dizaino apdovanojimai“ (NAPA) – apdovanojimų ceremonija.

Konferencija buvo skirta visiems pakuočių sektoriaus dalyviams: nuo pakuočių bei pakavimo medžiagų gamintojų iki rinkodaros specialistų, atliekų tvarkytojų bei vartotojų, kurie kasdien susiduria su pakuote. Renginio dalyviai turėjo galimybę išgirsti Lietuvos bei užsienio specialistų pranešimus įvairiomis temomis ir sužinoti, kas 2017 m. tapo geriausi pakuočių sektoriuje.

Pranešimus skaitė atstovai iš gerai žinomų Lietuvos ir užsienio įmonių, įstaigų, asociacijų: Aplinkos ir Ūkio ministerijų, Lietuvos darbdavių konfederacijos, KTU Pakavimo inovacijų ir tyrimų centro, UAB „DS Smith Packaging Lithuania“, UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“, AB „Vilkyškių pieninė“, UAB „Akvavita“, UAB „Uoga Uoga“, UAB „Ecoservice“, „Tetra Pak“ „Interafval“.

Pakuotės būvio ciklą apimančios tematikos

Renginyje buvo kalbama apie pakuočių sektoriaus aktualijas, naujausias tendencijas, inovacijas, dalijamasi pozityviomis patirtimis, aptariami žiedinės ekonomikos iššūkiai.

Taip pat vyko diskusijos apie pakuočių atliekų tvarkymo ypatumus, buvo pristatomi inovatyvūs pakuočių sektoriaus sprendimai, žaliųjų pakuočių inovacijos, „zero waste“ filosofija, aptariamas verslo požiūris bei indėlis į aplinkosaugą.

Konferencijos metu keturios pažangios patirties mainų ir diskusijų platformos ieškojo įvairių verslo sričių sąlyčio taškų ir tarpusavio supratimo siekiant mažinti neigiamą pakuočių poveikį aplinkai:

  • Pakuotė iki produkto – šiuolaikinės pakavimo medžiagos, konstrukciniai ir dizaino sprendimai;
  • Produktas pakuotėje – aplinkosauginį sąmoningumą skatinantys sprendimai, pakuotė kaip komunikacijos įrankis;
  • Pakuotė po produkto – šiuolaikiniai pakuočių atliekų tvarkymo sprendimai ir tendencijos;
  • Pakuotės kūrimo procesą pristatančios dirbtuvės.

Į renginį pakviestas gausus būrys svečių iš skirtingų mūsų šalies regionų, dalyvavo daugiau kaip 200 dalyvių.

Nugalėjo aplinką tausojančios iniciatyvos

Antrus metus iš eilės organizuojamas konkursas „Pakuočių sektoriaus lyderiai 2017“ šiemet, kaip ir praėjusiais metais, sulaukė didelio verslo, savivaldybių, regioninių atliekų tvarkymo centrų susidomėjimo. Konkurso tikslas – viešinti gerą ir pažangią pakuočių sektoriaus patirtį, skatinti inovatyvias, kūrybiškas ir atsakingas pakuočių ir supakuotų produktų gamybos bei pakuočių atliekų tvarkymo įmones, įstaigas, organizacijas.

nuotrauka::1 left

Konkursui buvo galima pristatyti 2016–2017 m. įgyvendintas arba šiuo metu įgyvendinamas veiklas, iniciatyvas, projektus, vienaip ar kitaip susijusius su pakuočių ar pakuočių atliekų tvarkymo sistemos tobulinimu, vystymu.

Konkursą „Pakuočių sektoriaus lyderiai 2017“ inicijavo ir organizavo VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“ kartu su partneriais: KTU Pakavimo inovacijų ir tyrimų centru, Lietuvos darbdavių konfederacija, Lietuvos atsakingo verslo asociacija, Lietuvos komunalininkų ir atliekų tvarkytojų asociacija, Lietuvos savivaldybių komunalinių įmonių asociacija, Lietuvos savivaldybių asociacija, Pakuočių tvarkytojų asociacija, Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmais, UAB „Papyrus Lietuva“.

infogr.am::infogram_0_6d23f46f-2b12-4bb0-8ccd-65b361cb226d

I grupės nugalėtojai:

nuotrauka::2 left

I vieta UAB „Švara“ kartu su APB „Apranga“, kategorija – inovatyvus daugkartinės pakuotės sprendimas

UAB „Švara“ nutarė bendradarbiauti su APB „Apranga“ ir dalį utilizavimui skirtų plastikinių pakabų panaudoti antrą kartą sunkių išvalytų viršutinių drabužių po valymo pakabinimui. Valykla UAB „Švara“ ilgą laiką naudojo vienkartines aliuminio pakabas, kurios yra plonos, netinkamos ilgalaikiam drabužių laikymui, o žmonės jas paprastai išmeta. Šiuo metu aliuminio pakabas beveik pilnai pakeitė iš APB „Apranga“ gaunamos plastikinės, kurios yra tvirtos ir ilgaamžės. Prie pakartotinio pakabų naudojimo kviečiami prisidėti ir pastovūs valyklos klientai, kurie su nešvariais drabužiais atneša ir anksčiau išduotas plastikines pakabas, tokiu būdu jos išsaugo antrą, trečią ar penktą gyvenimą.

nuotrauka::3 left

II vieta UAB „Coca-Cola HBC Lietuva“, kategorija – inovatyvi pakuotės funkcija, koncepcija.

Bendrovė sukūrė naują gėrimo „Fanta“ pakuotę – „Spiral“ butelį, kuris yra spiralinės ir asimetriškos formos. Tokios PET butelio formos sukūrimas sudėtingas: teko apskaičiuoti pakuotės svorio centrą, užtikrinti atitinkamą gėrimo slėgį pakuotėje bei tuo pačiu sukurti išskirtinį dizainą nepadidinus butelio svorio ir jo gamybai sunaudojamo PET, plastiko bei kitų žaliavų kiekio. Bendrovė kiekvieną pakuotę gamina atsižvelgdama į jos poveikį aplinkai ir aplinkosaugai.

nuotrauka::4 left

III vieta – UAB „Uoga Uoga“, kategorija – aplinkosauginė visuomenės švietimo iniciatyva.

Natūralios kosmetikos kompanija „Uoga Uoga“ nuo savo įsikūrimo pradžios praktikuoja grąžintų pakuočių sistemą. Iš lietuviškų prekės ženklų buvo vieni pirmųjų pasiūlę tokią sistemą. UAB „Uoga Uoga“, skatina pakuotes rūšiuoti, naudoti pakartotinai bei nuolat apie tai komunikuoja savo socialiniuose tinkluose, atkreipdami visuomenės dėmesį į esamas aplinkosaugos problemas. Šiemet ši kosmetikos įmonė perėjo prie naujos pakuočių sistemos ir pradėjo žengti pirmuosius „zero waste“ koncepcijos žingsnius – trijose savo parduotuvėse pastatė konusus su dušo želėmis, kurios pilstomos prie kliento akių, o parnešus panaudotą jų pakuotę, kitai suteikiama nuolaida.

II grupės nugalėtojai:

nuotrauka::5 left

I vieta – UAB „StoraEnso Packaging“, kategorija – inovatyvi pakuotės funkcija, koncepcija.

Įmonė siekė pagaminti pritaikomą pakuotę 2-6 m. vaikams skirtam mediniam balansiniam dviračiui „Brum Brum“. Pasitelkę vaikų psichologiją ir supratę, kad neretai pakuotė vaikui yra įdomesnė už patį žaislą, bendrovė sukūrė lengvai transformuojamą dviračio pakavimo dėžę, kuri gali virsti papildomu žaidimu – tai ir garažas dviračiui ir puikus kūrybos kampelis, kuriame vaikas gali piešti, spalvinti, laikyti savo mėgstamus žaislus, daiktus.

nuotrauka::6 left

II vieta – UAB „Vinapack“, kategorija – pakuočių perdirbimą skatinanti inovacija.

Šį įmonė siekia, kad kuo daugiau antrinių atliekų būtų perdirbama, kad jos nepatektų į sąvartynus, o būtų „prikeltos“ naujam produktui gaminti. UAB „Vinapack“ atsižvelgia į aplinkos apsaugos aspektus, t. y. plaušieną gamina ne iš medienos drožlių, o perdirbdamas makulatūrą. Tiek pats gaminys, tiek jo gamybos procesas prisideda prie tvaraus ir darnaus vystymosi principų įgyvendinimo. Šiuo metu įmonė gamina kiaušinių dėklus bei dėžutes vaisiams ir daržovėms. Taip pat įmonės produkcija gaminama su įvairiais įdomiais priedais, kaip smulkinti šiaudai, žiedlapiai.

nuotrauka::7 left

III vieta – UAB „Tygelis pakuoja“, kategorija – inovatyvi pakuotės funkcija, koncepcija.

Įmonė pagamino naują pakuotę specialiems laikikliams. Anksčiau šis produktas buvo pakuojamas plastikinėse pakuotėse, jos transportavimo metu buvo pažeidžiamos, tad buvo pakeista pakuotės medžiaga ir konstrukcija. Galiausiai buvo sukurta pakuotė, kurios gamybai atsisakyta naudoti plastiką. Produktas tapo lengviau išpakuojamas, patogesnis vartotojams, o pakuotė draugiškesnė gamtai.

III grupės nugalėtojai:

nuotrauka::8 left

I vieta – VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC), kategorija – gyventojus rūšiuoti paskatinusi iniciatyva.

Labiausiai imlūs informacijai ir smalsiausi yra vaikai, tad ŠRATC nusprendė įgyvendinti projektą orientuotą į Šiaulių regiono lopšelius-darželius. Tam tikslui buvo nupirktos knygelės apie rūšiavimą, o jų perdavimą nutarta įprasminti ne tik išdalinant arba padovanojant knygeles, bet ir apsilankant lopšeliuose-darželiuose, susitinkant su vaikais, pakalbant su jais apie rūpinimasi aplinką, atliekų tvarkymą, rūšiavimą, praktiškai mokant juos rūšiuoti. Kiekvienas vaikas dovanų gavo po atšvaitą su užrašu „Aš rūšiuoju“, vaikams buvo dalijama informacinė medžiaga, skirta jų tėveliams. Tad knygų dovanojimas virto didele ir gražia ikimokyklinio amžiaus vaikų lankymo akcija.

nuotrauka::9 left

II vieta – UAB Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras (ARATC), kategorija - gyventojus rūšiuoti paskatinusi iniciatyva.

2017 metų liepos – rugsėjo mėnesiais Alytaus regiono savivaldybėse surengtos šešios atliekų rūšiavimo pamokos su pakuočių ir antrinių žaliavų panaudojimo edukacijomis. Atliekų rūšiavimo pamokos su antrinių žaliavų panaudojimo edukacijomis surengtos vykusių bendruomenių švenčių, kuriose dalyvavo nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių dalyvių, metu. Pakuočių atliekų rūšiavimo pamokose ir edukacijose dalyvavo apie 500 dalyvių, daugiausia tai – vaikai ir paaugliai, kurie atsakinėjo į testo klausimus, dalyvavo rūšiavimo pamokose bei kūrė žaislus ir kitus daiktus edukacinėse dirbtuvėse.

nuotrauka::10 left

III vieta – Kauno miesto savivaldybė, kategorija – aplinkosauginio bendradarbiavimo projektas.

Ši savivaldybė 2016 m. įgyvendino keletą projektų. Projektas „Daiktų kelionė“ ragino neišmesti tinkamų naudoti daiktų. Projektas „Nes rūpinuosi gamta!” skatino mažinti naudojamų plastikinių maišelių kiekį, buvo dalijami aplinką tausojantys pirkinių krepšeliai. Projekto „Švarinam upes ir pakrantes!“ metu buvo organizuotas ekologinis žygis baidarėmis Neries, Jiesios ir Nemuno upėmis. Buvo tvarkomos pakrantės ir renkamos vandenyje esančios atliekos, kurių surinkta ir išvežta apie 2 t.

IV grupės nugalėtojai:

nuotrauka::11 left

I vieta – UAB „Ecoservice“, kategorija – inovatyvus veiklos vystymo sprendimas.

Įmonė pristatė mobilią aplikaciją „Eco App“. Tai pirmoji tokio pobūdžio aplikacija tarp atliekų vežėjų Baltijos šalyse. Naudotojams ji primena atliekų surinkimo grafikus, skatina tinkamai rūšiuoti pakuotes, kitas antrines žaliavas ir realiu laiku reaguoti į paslaugų kokybę, taip pat pranešti apie sugadintus konteinerius, netvarkingą aplinką aplink juos, personalo elgesį, patį paslaugos teikimą (technikos gedimas, slidūs keliai ir t.t.).

nuotrauka::12 left

II vieta – UAB „Jonavos paslaugos“, kategorija – gyventojus rūšiuoti paskatinusi iniciatyva.

Bendrovė, siekdama informuoti apie teisingą pakuočių atliekų rūšiavimą, specialiai savo regiono gyventojams sukūrė mokomąjį filmą. Siekiant užtikrinti kuo platesnę šio informacinio filmo sklaidą, buvo pasitelktos visos įmanomos visuomenės informavimo priemonės: vietinė televizija, socialiniai tinklai, rajono laikraščiai. Filmas buvo rodomas įmonės interneto svetainėje ir per televiziją.

nuotrauka::10 left

III vieta – UAB „Mažeikių komunalinis ūkis“, kategorija – aplinkosauginio bendradarbiavimo projektas.

Įmonėje įvesta dirbančiojo personalo, surenkančio individualius konteinerius, rotacija atskirose pakuočių atliekų tvarkymo veiklose. Personalo skatinimas susietas su paruoštos produkcijos realizacija, tokiu būdu surinkime dalyvaujantis personalas yra suinteresuotas surinkti aukštos kokybės pakuočių turinį. Be to, personalas vykdo gyventojų mokymą tinkamai rūšiuoti pakuočių atliekas, tokiu būdu jau dabar pastebimas surenkamų ir sutvarkomų pakuočių kiekio augimas ir kokybės gerėjimas.

nuotrauka::13 left

III vieta – UAB „Molėtų švara“, kategorija – gyventojus rūšiuoti paskatinusi iniciatyva.

„Molėtų švara“ kilo mintis vienoje iš miesto švenčių patiems pasigaminti ir persirengi atliekų rūšiavimo konteineriais „varpeliais“ dar liaudyje dažnai vadinamais „Teletabiais“ bei dalyvauti smagioje miesto šventės eisenoje. Smagu kad prie šių darbų prisidėjo visas „Molėtų švaros“ kolektyvas. Taip pat įmonė nuolat veda edukacijas vaikams apie tai, kaip teisingai ir atsakingai elgtis su atliekomis.

UAB Renginį organizavo VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“ (PTO) kartu su Lietuvos grafinio dizaino asociacija (LGDA). Konferencijos partneris - parodų ir kongresų centras „Litexpo“, turinio partneris – UAB Komunikacijos agentūra.

Nuotraukų autorė: Jurgita Kunigiškytė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Eros pabaiga: parodos „CeBIT“ daugiau nebus 1

Į verslo bendruomenę daugiausia orientuota technologijų paroda „CeBIT“ po 33 metų stabdoma. Parodos, kasmet...

Technologijos
2018.12.31
Monako kapitalo įmonė planuoja kurti tyrimų bazę Lietuvoje Premium

Gegužę įsteigta Monako kapitalo įmonė UAB GRH LT Lietuvoje numato įkurti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės...

Pramonė
2018.12.31
Svarbiausi 2018 m. įvykiai pramonėje: investicijos, draudimai ir spartėjantis siekis skaitmeninti gamybą Premium

Metų pradžioje paskelbti „Siemens“ vadovų apklausos rezultatai nubrėžė tendenciją visiems šiems metams: kas...

Pramonė
2018.12.31
Plastiko gaminių draudimas: verslininkai Lietuvoje viliasi ilgesnio pereinamojo laikotarpio 1

Europos Sąjungos šalių ir Europos Parlamento atstovai suderino detales dėl vienkartinių plastiko gaminių...

Pramonė
2018.12.30
Traukinyje į Maskvą – verslo klasės vagonas 8

Traukinyje Kaliningradas–Maskva įrengtas verslo klasės vagonas, kuriame yra 6 kupė su sofomis–lovomis,...

Pramonė
2018.12.30
„Aksa“ pardavimus padidino penktadaliu

Gelžbetonio konstrukcijas gaminančios lietuviško kapitalo įmonės „Aksa“ pardavimo pajamos šiemet siekė 24,2...

Pramonė
2018.12.28
Kodėl baltarusiai iš Maskvos nori kompensacijos už naftą Premium

Rytoj, gruodžio 29-ąją, Aliaksandras Lukašenka ir Vladimiras Putinas susitiks Maskvoje ir bandys išspręsti...

Energetika
2018.12.28
Startuoja penktas ES priemonės „Naujos galimybės LT“ kvietimas 1

Penktadienį paskelbtas priemonės „Naujos galimybės LT“ kvietimas teikti paraiškas projektams finansuoti.

Pramonė
2018.12.28
Profesorius R. Rudzkis: krizė – už durų, Lietuva – ir vėl nepasiruošusi Premium 40

Artėjanti ekonominė krizė bus stipresnė nei ta, kuri pasaulį užklupo 2008 m., ir gali trukti kelerius metus,...

Verslo aplinka
2018.12.28
Vokietijos ekonomikai – prastesnės prognozės 4

Miuncheno ekonominių tyrimų institutas IFO pablogino Vokietijos BVP augimo prognozę artimiausiems dvejiems...

Pramonė
2018.12.28
C. Ghosnas lieka kalėjime, o G. Kellis ieško medikų pagalbos

Carlosas Ghosnas, „Renault-Nissan-Mitsubishi“ aljanso vadovas išlieka sulaikytas, o kartu su juo suimtas...

Transportas
2018.12.27
Klaipėda aplinkiniams regionams – ir donorė, ir varžovė  Premium

Patogi miesto geografinė padėtis, išvystyta infrastruktūra ir labiausiai Baltijos jūroje į rytus nutolęs...

Pramonė
2018.12.27
Politikams yra ko pasimokyti iš verslo 8

Skaičiuojant 2018-ųjų derlių, svariais laimėjimais gali drąsiai pasigirti šalies verslininkai, itin skalsius...

Pramonė
2018.12.27
Biotechnologijų „Froceth“: kuriame inovatyvius vaistus itin sunkioms ligoms gydyti Premium

Jaunų lietuvių mokslininkų įkurta biotechnologijų įmonė „Froceth“, gaminanti individualiai pritaikytus...

Technologijos
2018.12.27
Paskutinį kartą eksportuojančia šalimi Lietuva buvo 2013 m. birželį 10

Trijų Baltijos valstybių užsienio prekyba auga, tačiau jos išlieka valstybėmis – importuotojomis. 2018 m. III...

Pramonė
2018.12.26
Lietuvos įmonės gaminiai atguls į anglų lovas 3

Kitų metų pradžioje minkštus baldus ir čiužinius gaminanti UAB „Vilsofa“ ketina pasirašyti kontraktą su...

Pramonė
2018.12.24
Ruošiamasi žirginio sporto komplekso statyboms 2

Vilniaus rajono planuojamo statyti žirginio sporto komplekso vietoje šiuo metu vyksta parengiamieji darbai,...

Pramonė
2018.12.23
„MG Baltic“ už neskelbiamą sumą pardavė „Biofuture“ turtą 2

Verslininko Dariaus Mockaus valdomas vienas didžiausių šalyje koncernų „MG Baltic“ bankrutuojančios buvusios...

Pramonė
2018.12.21
Pramonės 11 mėnesių rezultatas: pajamos išaugo 4,7%

Per šių metų sausio–lapkričio mėnesius visa pramonės produkcija sudarė 20,7 mlrd. Eur ir, palyginti su tuo...

Pramonė
2018.12.21
Aliuminio kainos smuko į 16 mėnesių žemumas 7

Aliuminio kainos Londono metalų biržoje smuko į 16 mėnesių žemumas po žinių, kad JAV ketina atšaukti...

Rinkos
2018.12.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau