Krizės abėcėlė: kas bus, jeigu sulauksime V, U, W ar net L

Publikuota: 2020-05-25
Marija Gecaitė, „Orion Securities“ Gerovės valdymo skyriaus turto valdytoja. Asmeninė nuotr.
svg svg
Marija Gecaitė, „Orion Securities“ Gerovės valdymo skyriaus turto valdytoja. Asmeninė nuotr.
FMĮ „Orion Securities“ Gerovės valdymo skyriaus turto valdytoja

Kai riaumoja meška – natūralu išsigąsti. Statistika rodo, jog šį kartą JAV akcijų rinka į vadinamjąją „meškų“ teritoriją nuriedėjo per rekordiškai trumpą laiką – tai truko tik 16 dienų.

Nors ekonomikos būklė, kuri nustatoma pagal nedarbo ir pramonės produkcijos rodiklius bei bendrąjį vidaus produktą (BVP), toliau smarkiai šlubuoja, akcijų rinka jau šovė atgal į aukštumas.

Balandžio mėnuo parodė, jog meška pamažu tapo buliumi – JAV akcijų indeksas „S&P500” pasiekė geriausią rezultatą nuo 1987-ųjų.

Tiesa, nors akcijų rinka ir yra viena iš varomųjų ekonomikos dalių, jų tiesiogiai tapatinti visgi nereikėtų.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Tikimės... netikėto

Dauguma valstybių jau pradėjo taikyti karantino lengvinimo programas, tačiau, neskaitant palengvėjimo akcijų rinkose, staigaus teigiamo poveikio ekonomikai tai gali ir neturėti.

Verslininkams, ekonomistams ir investuotojams spėliojant, kokios formos visgi bus ekonomikos atsigavimas, vertėtų suprasti, kodėl, kaip ir kuo pasireikštų kiekvienas iš šių scenarijų.

„V“ – scenarijus, kurio jau nebesitikime?

„V“ formos ekonomikos šuolis vienareikšmiškai laikomas palankiausiu – staigus kritimas ir lygiai toks pat staigus atsigavimas. Tokio šuolio žinomiausiu pavyzdžiu galime laikyti 1953-ųjų metų JAV krizę, kuomet JAV Federalinių rezervų bankas (FED), prognozuodamas infliaciją, pakėlė bazinę palūkanų normą, taip pastumėdamas ekonomiką į trumpą recesiją. Tokios pat krizės JAV ekonomiką sudrebino ir 1990-aisiais bei 2001-aisiais.

Visais šiais atvejais ekonomikos spurtas buvo jaučiamas praėjus vos 8-12 mėn. po pradinio šoko.

Šiandien tokia prognozė būtų galima tik galutinai nutraukus visuotinį karantiną bei atidarius valstybių sienas. Optimistiškas scenarijus – JAV bei Europa susitvarko su viruso protrūkiu bei atlaisvina karantino režimą dar prieš vasaros pradžią. Dėl jau įgyvendintų valstybių ekonomikos skatinimo priemonių smarkiai išauga vartojimas, atsinaujina gamyba, išvengiama dar labiau didėjančio nedarbo. Į prieškrizinį lygį ekonomika tokiu atveju turėtų sugrįžti per 9-12 mėn.

Nors Kinija pamažu rodo tokio atsigavimo ženklus, visgi sunku tikėtis to paties iš likusio pasaulio – kol kas dar nė viena didžioji ekonomika negali pasigirti pilnu viruso pažabojimu, o pastarasis įmonių rezultatų skelbimas sutrypė paskutines viltis.

„U“ – kaip nepasilikti dugne per ilgai?

Šiek tiek lėtesnis nei „V“ šuolis žemyn bei laipsniškas atsigavimas – taip būtų apibūdinima „U“ formos recesija. Tiesa, svarbu paminėti, jog ekonomikai pasiekus dugną, ji kurį laiką ten ir lieka, o į pradinį lygį paprastai grįžtama po 12-24 mėn. Tokios formos recesiją JAV rinka patyrė 1973-1975 m., kurios padarinius paaštrino naftos bei akcijų rinkos krizė. Dauguma ekspertų, praradę viltis dėl „V” formos atsigavimo, prognozuoja būtent šį variantą.

Pabandykime įsivaizduoti – karantinas arba tam tikri apribojimai pratęsiami dar keletui mėnesių. Įpusėja vasara – karantino metu įvesti apribojimai užsilaiko, todėl vartotojai neskuba lankytis restoranuose, neorganizuojami renginiai – taigi vidinė ekonomika nėra skatinama. Nors centrinių bankų įvestas stimulas ir sužadina paklausą, gamyklos bei kitos darbovietės negali dirbti visu pajėgumu, todėl ekonomika jau nesugeba atgaivinti visų prarastų darbo vietų.

Sustojusi gamyba, prekyba, eksportas... Ekonominis atsigavimas galiausiai įgauna formą, tačiau galima prognozuoti, jog tam tikri pokyčiai pradėtų materializuotis anksčiausiai šių metų pabaigoje arba kitų metų pradžioje.

nuotrauka::nocrop

„W“ – pralaimėti dukart

„V“ forma žymi geriausią recesijos scenarijų, „dviguba V“ turi priešingą reiškmę. Staigus ekonomikos atsigavimas ir jį sekantis pakartotinis smigimas žemyn yra dvigubas investuotojų praradimas. Tokio tipo ekonominiai nuosmukiai gali būti itin skaudūs, kadangi staigus atsigavimas sukelia pirminę – teigiamą – reakciją ir pastumėja investuotojus per anksti sugrįžti į rinką. JAV ekonomikoje tokio tipo krizė įvyko 1980 m., kuomet septynis mėnesius trukusi recesija atnešė metus trukusį atsigavimą, tačiau po jo 1981–1982 m. ekonomika vėl smigo žemyn.

COVID-19 akivaizdoje tokią prognozę matome viruso sugrįžimo atveju. Per anksti įvesti karantino draudimo sušvelninimai gali pasirodyti klaidingi – verslai pilnu pajėgumu sugrįžtų į įprastą ritmą, o šiltasis metų sezonas neskatintų piliečių laikytis saugumo priemonių. Kadangi vis dar neaišku, ar sirgusieji tikrai įgauna imunitetą, teisingai nesuvaldžius ir nepasiekus viruso piko, gali tekti kartoti viską iš naujo trečiajį metų ketvirtį. Pakartotinai sugriežtintas karantinas, uždaromi verslai – tokio šuolio sukeltas žaizdas ekonomika gydytųsi, tikėtina, net keletą metų.

„L“ – ne recesija, o depresija

„L forma“ – tai prognozė, kuri mus nuvestų į ilgą ir skausmingą depresiją. Geriausiais pavyzdžiais vadinti turbūt būtų neetiška, tačiau neabejotinai žinomiausi atvejai – Japonija 1990-aisias bei Graikija 2006-aisiais metais. Šioms šalims prireikė kone 10 metų iki pilno atsigavimo, o japonai iki šiol tai vadina „prarastuoju dešimtmečiu“.

Net jei valstybės ir susitvarkytų su COVID-19 plitimu per artimiausius mėnesius, visgi išlieka galimybė, jog ekonominiai padariniai bus daug ilgesni. Įsivaizduokime – baimės arba finansinių sunkumų paveikti žmonės sumažina savo kasdienes išlaidas, neplanuoja atostogų. Prieš arba krizės metu sukauptos paskolos tampa našta, pamažu žlunga smulkieji (ir ne tik) verslai... Tokiu atveju centriniai bankai turėtų pasirūpinti pakartotiniu stimulo paketu, tačiau nesunku nuspėti, jog tokios pat pagalbos taip greitai galbūt ir nesulauktume.

Ar krizės abėcėlę papildys nauja raidė?

Nors ir labai norisi, precedento neturinti situacija nesileidžia lengvoms interpetacijoms. Natūralu – juk kone pirmą kartą istorijoje susidūrėme su padėtimi, kai ekonomiką tiesiog „išjungėme“. Būtent dėl to skirtingomis formomis pasižymės ir skirtingų šalių ekonomikos – vienose kertinį vaidmenį suvaidins tiesiog sėkmė, kitose atkaklus darbas bei inovacijų pažanga. O labiausiai tikėtina, jog krizės abecėlę, kurią pažinojome iki šiol, papildys dar keletas raidžių ar formų.

Ir visgi žinome, kad krizės pabaigos sulauksime, tik belieka tikėtis, jog greitai ir kuo geresnės. Tiesa, kiekviena recesija ne tik baigiasi, bet ir atneša tam tikrus pokyčius. Po paskutinės finansinės krizės matėme sugriežtintą bankų bei kitų finansinių institucijų veiklą, po šios galime laukti net ir tam tikro politinio žemėlapio pasikeitimo. Svarbiausia galbūt tai, kad dviejų vienodų krizių niekada nebūna, tad planuojat ir prognozuojant ateitį apie pokyčius reikėtų galvoti ne tik pasaulio lyderiams, bet ir kiekvienam iš mūsų.

Įžvalgos autorė Marija Gecaitė yra FMĮ „Orion Securities“ Gerovės valdymo skyriaus turto valdytoja

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Rinkos“
Nafta ir obligacijos akcijų biržas nutempė žemyn Premium

Pasaulio akcijų biržose vyrauja noras akcijas parduoti. Naftos kaina ir JAV Iždo obligacijų pajamingumai...

Rinkos
2022.01.18
Atsiskaitymų rinkoje bitkoiną bando nukarūnuoti steiblkoinai

Pavieniai vartotojai ir verslai pirkimams internete vis dažniau naudoja įvairesnes virtualiąsias monetas,...

Rinkos
2022.01.18
Megasandoris: „Microsoft“ už 68 mlrd. USD perka žaidimų kūrėją „Activision“ 2

JAV technologijų gigantė „Microsoft“ už 68,4 mlrd. USD. perka kompiuterinių žaidimų „Call of Duty“ ir „World...

Inovacijos
2022.01.18
„Myriad Capital“ pasipildė licenciją ir plečia paslaugų spektrą

Finansų maklerio įmonė (FMĮ) „Myriad Capital“ plečia paslaugų spektrą įtraukdama automatizuoto pasyvaus...

Rinkos
2022.01.18
„Goldman Sachs“ rezultatai nuvylė lūkesčius

JAV bankas „Goldman Sachs“ antradienį pranešė per paskutinį 2021 m. ketvirtį uždirbęs mažiau pelno, nei...

Rinkos
2022.01.18
JAV Iždo obligacijų pajamingumai išaugo iki dvejų metų aukštumų 1

JAV 10 metų trukmės Iždo obligacijų pajamingumas antradienį trumpam perlipo 1,83% ribą ir tapo didžiausiais...

Rinkos
2022.01.18
Dėl „Grupa Lotos“ įsigijimo Lenkijos „Orlen“ parduoda kai kuriuos savo padalinius 1

Didžiausias Lenkijos naftos koncernas „Orlen“ pagrindinės konkurentės šalyje „Grupa Lotos“ perėmimo sandorį...

Pramonė
2022.01.18
„Spark“ ruošiasi žengti į akcijų biržą, užsitikrino 30 mln. Eur investiciją 4

Elektromobilių dalinimosi platforma „Spark“ sutarė su Liuksemburgo alternatyviųjų investicijų grupe dėl 30...

Rinkos
2022.01.18
Nafta – brangiausia nuo 2014 m. 1

„Brent“ rūšies naftos barelio kaina išaugo iki 87,77 USD ir yra brangiausia nuo 2014 m. Kainą augina įtampa...

Rinkos
2022.01.18
Bręstančioje tarpusavio skolinimo rinkoje investuotojams tenka mažintis godumą Premium 8

Po keliasdešimt procentų pernai augusios tarpusavio skolinimo platformos šiemet tikisi panašaus augimo tempo.

Rinkos
2022.01.18
Kremliaus kurstoma įtampa skandina rublį, Rusijos ir Ukrainos obligacijas

Praėjusią savaitę vykusiam derybų maratonui tarp Rusijos, JAV ir NATO nepasiekus jokių apčiuopiamų rezultatų,...

Rinkos
2022.01.17
Biržos bendrovių rezultatus slegia darbo rinkos vargai, koronavirusas ir tiekimo grandinių trikdžiai Premium

JAV akcijų biržoms atostogaujant, dėmesį traukia Kinijos ekonomikos rodikliai ir centrinių bankų politika.

Rinkos
2022.01.17
„Unilever“ neatsisako planų įsigyti „Panadol“ ir „Theraflu“ gamintoją 1

Didžiosios Britanijos vartojimo prekių milžinė „Unilever“ pirmadienį pranešė ir toliau besidominti galimybe...

Pramonė
2022.01.17
„Gazprom“ per tarptautinį arbitražą siekia padidinti dujų kainas Lenkijai

Rusijos gamtinių dujų eksporto monopolininkas „Gazprom“ Stokholmo tarptautiniame arbitraže sausio 14 d.

Pramonė
2022.01.17
Sutelktinis finansavimas toliau auga, grąža investuotojams mažėja lėčiau Premium 2

Sutelktinio finansavimo platformos 2021 m. fiksavo bent dviženklį augimą. Didžiųjų platformų atstovai augimo...

Rinkos
2022.01.17
Vyriausybė pustrečių metų laikotarpiui pasiskolino už -0,211%

Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje 50 mln. Eur pasiskolino už vidutines neigiamas 0,211% palūkanas.

Rinkos
2022.01.17
10-ies pasaulio milijardierių turtas per pandemiją išaugo dvigubai

Dešimt turtingiausių pasaulio žmonių padvigubino savo turtą per pirmuosius dvejus koronaviruso pandemijos...

Verslo aplinka
2022.01.17
„Citadele“ skolina 4,5 mln. Eur „Vilvi Group“ įmonei Latvijoje

„Citadele“ bankas vienos didžiausių Lietuvos pieno produktų gamintojų „Vilvi Group“ įmonei Latvijoje „Baltic...

Pramonė
2022.01.17
Lukas investuoja: maksimaliai paprastas pasirinkimas Premium 7

Taip apibūdinu ne investicinės idėjos sumąstymą, bet jos įgyvendinimą. Užtrukau ne ilgiau pusės minutės.

Lukas investuoja
2022.01.17
„Credit Suisse“ vadovas atsistatydina dėl COVID-19 saviizoliacijos taisyklių pažeidimų

Antonio Horta-Osorio atsistatydino iš „Credit Suisse“ vadovo pareigų dėl to, kad kelis kartus pažeidė...

Rinkos
2022.01.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku