2025-05-06 19:36

VŽ ARCHYVAI. Kuo laikysime kelnes 1995 metais

1995 m. sausio 4 d. „Verslo žinių“ numeris.
1995 m. sausio 4 d. „Verslo žinių“ numeris.
Nuo kapitalizmo užuomazgų iki pirmųjų vietinių vienaragių, nuo džiaugsmingiausių iki skaudžiausių pamokų – tai per tris dešimtmečius „Verslo žinių“ sukauptos Lietuvos verslo kronikos. Švęsdami jubiliejų, savo skaitytojus kviečiame prisiminti, kaip kūrėsi šalies verslas, kaip formavosi rinkos, kuo gyveno ir kaip konkuravo vietos įmonės. Šis straipsnis išspausdintas 1995 m. sausį.

Naujametinė prekyba vyriškomis petnešomis Vilniaus centre 1995 metų išvakarėse nebuvo spėri. Diržai turėjo didesnę paklausą. Peršasi mintis, kad Vilniaus vyrai tebeprilaiko kelnes rankomis arba diržu. Prognozė apie kelnių laikymą 1995-aisiais darosi visai aiški: mūsų vyrija, dvasioje pasiekusi Europos ribą ties Lamanšu ir atsigėrusi iš europietiškos kultūros versmių, toliau už sąsiaurio nebris ir neperims anglosaksiškos, ir ypač amerikietiškos, mados, ant kurios, tikro biznieriaus kelnes laiko petnešos.

Petnešos laiko Ameriką

Amerikoje petnešos laiko ne tik vyro kelnes, bet ir rodo, kad vyras ne iš kelmo spirtas. Amerikietis net neklausęs nudrebia savo švarką į kampą, kad visi pamatytų jo petnešas. Gero senamadiško auklėjimo lietuvaitis taip nesielgtų, nes jis vis dar mano, kad eina į Europą. O iš literatūros klasikos žinome, jog pereitame amžiuje europietės nuoširdžiai alpdavo, pamačiusios nepažįstamą vyriškį tik su marškiniais. (Įtariame, kad, matydamos meilužius net ir be marškinių, alpdavo mažiau.)

Amerikos moterys, nors ir griežto auklėjimo, matyt, žiūrėjo į reikalą paprasčiau. Laukinių Vakarų džentelmenų mados apskritai skyrėsi nuo santūraus Amerikos Rytų pakrantės stiliaus ir aristokratiškųjų Pietų prabangos. Tikras laukinių Vakarų vyras kairėje rankoje laikydavo Šv. Raštą, o dešinėje – koltą (aišku, jeigu tai ne kairiarankis). Rankos visuomet būdavo užimtos, ir gertuvėmis, revolveriais, peiliais prismaigstytą diržą būtinai reikėdavo sutvirtinti petnešomis. Taigi petnešos, kaip vyriškių biznio rūbų puošnioji dalis, atkeliavo iš anapus Misisipės.

Kur duoda

Gedimino prospekte ir jo apylinkėse vyriškas petnešas siūlė: „B.K.N.Y“, „Off Broadway“, „Vaiva“ ir „Vaikų pasulis“. „Adomas“ siūlė tik diržus. „Elegancija“ apsiėjo be petnešų, o „Benetono“ asortimentas, kaip sakoma, visai ne iš tos operos. „SiBergos“ (Pilies gatvė) kalėdinė marketingo strategija irgi, matyt, buvo paprastutė: jeigu jau perki brangias glaudes (1 pora – 85 Lt), tai kelnes prilaikysi diržu – kam tos petnešos? Neblogas petnešynas užderėjo Universalinėje parduotuvėje, tačiau tai – ne visai centras.

Diržų ir petnešų pasiūlos skirtumai Vilniaus apsipirktuvėse tik dar kartą primena, kad Vilnius jau gal ir Europa, bet vis dar ne Amerika.

Petnešuoti TV berniukai

Larry Kingas, CNN žurnalistas, gaunantis milijoninius honorarus už tiesioginius interviu su politikos, verslo ir meno įžymybėmis, pasirodo ekrane tik su petnešomis. Jis tikrai ne iš kelmo spirtas, nes ne per seniausiai išsiskyrė su šeštąja žmona, kad grįžtų pas penktąją. Jungtinių tautų generalinis sekretorius Butras Butras Galis, prieš Kalėdas atbėgęs į CNN studiją paplepėti su Larry Kingu, pademonstravo pasauliui petnešas, ne prastesnes nei Larry'o – gražu buvo žiūrėti.

Petnešų madą televizijoje perėmė rusas V. Listjevas („Piko valanda“, Ostankino TV) ir mūsiškis Audrius Giržadas („Ryto ratas“, LITPoliinter TV). Ekrane abu atrodo šauniai, o apie jų žmonas nieko nežinau.

Kiek pardavė prieš Kalėdas

„B.K.N.Y“ vedėja Liuda Beržanskienė sako, kad per mėnesį pardavė gal kelerias petnešas. Jos nuomone, petnešos dar nėra madingos ir, be abejo, nepigios. Čia galima gauti petnešų už 118 ir 130 Lt, kurias, atrodo, pagamino italų „Canterbury“ firma – ant dėželių firmos vardo nėra.

Brangių vokiškų „Vaivos“ petnešų apyvarta – taip pat vienetai. Nors akį ir traukia tamprios žalios petnešos su vėžiukais (kur kiti zodiako ženklai?) ir netamprios žydriausio žydrumo petnešos su kvadratėliais, bet pakloti už jas 190 Lt gali tik vėžių ir žydrumos fanatikas. Juolab kad netoliese esanti „Off Broadway“ parduotuvė vienintelė susiprotėjo prekiauti su kalėdine nuolaida: 80 ir 119 Lt kainavusios paslaptingos petnešos be etiketės (gal „Canterbury“?) prieš Kalėdas atpigo 15%. Tačiau ir čia parduota ne šimtai, ne dešimtys petnešų, bet vienetai.

Tad kur tas didysis Vilniaus petnešų turgus? Ogi ten, kur jos kainuoja apie 35 Lt: „Vaikų pasaulyje“ ir Universalinėje parduotuvėje. Čia vienus petnešų pavyzdžius kitą dieną pakeičia kiti – tai rodo smagią prekybą. prekės kilmė visiškai aiški – „Vaikų pasaulis“ prekiauja „ROCCO Super Brace“, o Universalinė parduotuvė – „YUPPIE male“ petnešomis. Pastaroji rūšis tarsi sukurta jauniems verslininkams: „YUPPIE male“ reiškia YUPPIE patiną, o YUPPIE – tai ne kas kita kaip YOUNG Urban Professional (jaunas miesto profesionalas).

1995-ųjų naujiena

Dvi didelės parduotuvės monopolizuoja rinką, prekiaudamos pigiomis petnešomis, o petnešomis neprekiaujantis prabangus „Adomas“, atrodo, siūlo naują kelnių laikymo koncepciją. Sprendžiant iš stulbinančios „Nikos Apostolopoulos“ glaudžių reklamos „Adomo“ lange, kur nufotografuotas ypatingai gamtos apdovanotas vyras, ši parduotuvė aptarnauja klientus, kurių kelnėms palaikyti nereikia nei diržo, nei petnešų, nes kelnes laiko pati vyro prigimtis.

52795
130817
52791