„Fintech“ atveria vartus kriptovaliutoms

Reklama publikuota: 2021-10-20
Kyrylo Chykhradze, „Crystal“ produkto vystymo vadovas.
svg svg
Kyrylo Chykhradze, „Crystal“ produkto vystymo vadovas.

Apie mokėjimo įstaigų galimybes išsiaiškinti galutinį kriptovaliutos naudos gavėją, naują ES reguliavimą ir didėjantį apgaulių skaičių kalbamės su Kyrylo Chykhradze, kriptovaliutų analizei naudojamą programinę įrangą kuriančios bendrovės „Crystal“ produkto vystymo vadovu.

K. Chykhradze skaitė pranešimą „Bankeros“ ir „Verslo žinių“ 2021 m. spalio 12 d. organizuotoje pinigų plovimo prevencijai skirtoje konferencijoje „Baltic AML Forum“.

Ar visos mokėjimo platformos sutinka dirbti su kriptovaliutomis?

Dar ne visos šio sektoriaus mokėjimo platformos sutinka priimti atsiskaitymus kriptovaliuta, tačiau didžioji „fintech“ dalis domisi tokiomis galimybėmis ir jau diegia procesus bei technologijas, kurios leidžia klientams pasiūlyti šią paslaugą. Tradicinės finansų įstaigos, bankai, išskyrus kelias išimtis, šia linkme juda daug lėčiau. Tačiau ir jie jau supranta, kad tokias galimybes reikia rimtai apsvarstyti. Jie pasitelkia ekspertus, kurie padeda suprasti, kas vyksta, ir taip pat galvoja apie pokyčius.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Tarkime, viena mokėjimo platforma sutinka dirbti su kriptovaliutomis, o kita jų vengia. Kiek pirmosios platformos prisiimama rizika yra didesnė už antrosios?

Šiuo atveju neįmanoma nustatyti, koks yra prisiimamos rizikos svorio skirtumas, tačiau viena yra aišku – pinigu plovimu ar kitais finansiniais nusikaltimais užsiimantys asmenys gerai atlieka namų darbus. Nesvarbu, ar mokėjimo įstaiga siūlo atsiskaitymus kriptovaliuta ar ne, nusikaltimus planuojantys asmenys ieško bendrovių, kuriose pinigų plovimo prevencijoje yra spragų, kurios nesurenka pakankamai duomenų apie savo klientą. Norint sumažinti šias rizikas, reikia tobulinti visas saugumo grandis, laikytis atitikties reikalavimų, deramai kontroliuoti, kaip tai daroma.

Ar įmanoma sužinoti, kas yra kriptovaliutos galutinis gavėjas?

Mūsų blokų grandinės analizė gali analizuoti duomenis ir sekti lėšų srautus, sujungti juos ir priskirti blokų grandinės biržoms. Informacija apie galutinius naudos gavėjus yra privati ir apsaugota. Mūsų bendrovės „Crystal“ sistemos nemato ir negali pamatyti privačios biržoje saugomos informacijos. Tačiau birža tam tikrą veiklą gali priskirti galutiniam naudos gavėjui.

Kaip Europos Komisija vertina kriptovaliutas ir kokių galima laukti pokyčių?

Vasarą Europos Komisija paskelbė eilę naujų teisės aktų projektų skirtų pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencijai. Juose kalbama ir apie įpareigojimus reguliuoti prekyba kriptovaliutomis. Tikėtina, kad jie bus priimti ir taps privalomi visoms Europos Sąjungos narėms.

Pasitaiko įsilaužimų į kriptovaliutų biržas. Kaip galima sumažinti šias rizikas?

Kriptovaliutų platforma turi įdiegti apsaugos priemones, apmokyti savo darbuotojus, naudoti identifikavimą dviem veiksmais. Ji gali pasitelkti ir programinę įrangą, kuri gali nuolat analizuoja blokų grandines ir stebi platformoje vykstančius procesus. Jeigu kas nors nutinka ne taip, turėtų padėti draudimas ir tokiems atvejams sukauptas finansinis rezervas. Tokiu būdu galima apsaugoti savo klientų interesus. Klientas taip pat turi žinoti apie rizikas ir kaip jas sumažinti.

Kaip asmuo gali apsisaugoti nuo sukčiavimo?

Žiniasklaidoje daug dėmesio skiriama išpirkos reikalaujantiems programišiams ir panašiems įvykiams, tačiau didžiausią grėsmę kelia fiktyvios svetaines, kurioms savo lėšas klientai patiki patys. Antrąjį 2020 m. ketvirtį buvo aptiktos 146.994 fiktyvios svetainės, o 2021 m. sausio-kovo mėnesiais jų buvo jau 611.877.

Rugsėjį, kai „Apple" pristatinėjo savo „iPhone 13" serijos telefoną, sukčiai sukūrė svetainę, kurioje buvo pateikti seni technologijų milžinės generalinio direktoriaus Timo Cooko interviu. Tiems, kurie nusiųs kriptovaliutą tam tikru adresu, buvo žada sugrąžinti jos dvigubai daugiau. Visuomet reikia patikrinti svetainės adresą, pasidomėti jos pateikiamais kontaktais. Tokiais atvejais „kvailų“ klausimų nebūna. Kartais sukčiai pakeičia vieną raidę svetainės pavadinime.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
„Bankera“ pradėjo siūlyti mokėjimus JAV doleriais verslo sąskaitoms Verslo tribūna

„Bankera“ – fintech bendrovė, daugiausiai dėmesio skirianti skaitmeninių įmonių mokėjimo sąskaitų...

Ir mažos „fintech“ taps didelio tinklo dalimi Verslo tribūna

Jeigu kuri nors iš mokėjimų įstaigų galvoja, kad bus nepastebėta, nes yra maža ir nesvarbi, klysta. Anksčiau...

„Fintech“ atveria vartus kriptovaliutoms Verslo tribūna

Apie mokėjimo įstaigų galimybes išsiaiškinti galutinį kriptovaliutos naudos gavėją, naują ES reguliavimą ir...

„Fintech“ gairėse – keturios kryptys Verslo tribūna

Šis sektorius sparčiai auga, kartu didėja ir jo reguliavimas tiek Europos Sąjungos, tiek Lietuvos mastu.

„Fintech“ pajamos Lietuvoje per metus išaugo keturis kartus Verslo tribūna 1

Prie tokio augimo prisidėjo tokių verslų pritraukimo strategija, pandemijos paskatinta elektroninių paslaugų...

AML kompetencijos centras pradeda kovą su finansiniais nusikaltimais Verslo tribūna 5

Šių metų Bazelio instituto šalių pinigų plovimo prevencijos reitinge Lietuva yra įtraukta į geriausiai pinigų...

Pinigų plovimo prevencija virto būdu surinkti mokesčius Verslo tribūna 1

Anksčiau finansų įstaigose įprasta pinigų plovimo prevencijos praktika dabar gali būti vertinama kaip...

LB apie rizikos prevenciją ir tris „fintech“ iššūkius Verslo tribūna 2

Jaunos, greitai augančios technologinės įmonės dažnai yra gerokai pažangesnės nei senieji finansinių paslaugų...

UAB „Pervesk“ vadovas: kai kurios „fintech“ bendrovės rizikuoja per daug Verslo tribūna

Europos Sąjungos valstybių priežiūros institucijos pastaruoju metu skiria gerokai daugiau baudų už pinigų...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku