2025-04-11 11:19

Kinijos atsakas JAV: didina tarifus amerikietiškoms prekėms iki 125%

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas. Andres Martinez Casares (AFP/„Scanpix“) nuotr.
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas. Andres Martinez Casares (AFP/„Scanpix“) nuotr.
Kinijos finansų ministerija penktadienį paskelbė, kad nuo balandžio 12 d. Kinija padidins tarifus visoms JAV prekėms nuo 84% iki 125%.

Šis žingsnis žengtas po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas dar kartą smogė muitų vėzdu Kinijai. Baltieji rūmai penktadienį patikslino, kad Amerika Kinijos prekėms taikys 145% muitus. 

JAV prezidentas yra „optimistiškai nusiteikęs“ dėl prekybos susitarimo su Kinija, penktadienį pareiškė Baltieji rūmai, nors dvi didžiausios pasaulio ekonomikos konfliktuoja dėl muitų.

„Prezidentas labai aiškiai pasakė, kad yra atviras susitarimui su Kinija. Jis yra nusiteikęs optimistiškai“, – žurnalistams sakė Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karoline Leavitt.

 

Savo ruožtu Kinijos prekybos ministerija pabrėžė, kad tolesni JAV veiksmai bus ignoruojami, nes „esant dabartiniam muitų lygiui, nėra galimybių, kad į Kiniją eksportuojamos JAV prekės būtų pripažintos rinkoje“.

„Tai, kad JAV paeiliui didina neįprastai didelius muitus Kinijai, tapo žaidimu skaičiais, neturinčiu praktinės ekonominės reikšmės, ir taps pokštu pasaulio ekonomikos istorijoje. Tačiau jei JAV ir toliau atkakliai sieks iš esmės pažeisti Kinijos interesus, tai mūsų šalis ryžtingai priešinsis ir kovos iki galo“, – skelbiama Kinijos prekybos ministerijos pareiškime.

Kinijos prekybos ministerija pranešė, kad Pasaulio prekybos organizacijai (PSO) pateikė dar vieną ieškinį dėl JAV paskelbto muitų padidinimo.

Pekinas taip pat nurodė esą JAV prezidentas sprendimą įšaldyti muitus kitoms šalims priėmė Kinijos vykdyto spaudimo.

„Dėl Kinijos ir kitų šalių spaudimo JAV laikinai sustabdė atsakomųjų muitų taikymą kai kuriems prekybos partneriams. Tai tik nedidelis simbolinis žingsnis“, – sakė Kinijos prekybos ministerijos atstovas spaudai.

„Kinija nebijo“

Kiek anksčiau Kinijos prezidentas Xi Jinpingas pirmą kartą viešai pakomentavo eskaluojamą prekybos karą su JAV ir pabrėžė, kad Kinija nieko nebijo.

„Prekybos kare laimėtojų nėra, o ėjimas prieš pasaulį veda tik į saviizoliaciją. Daugiau kaip 70 metų Kinijos vystymasis rėmėsi savarankiškumu ir sunkiu darbu – niekada ne kitų dalijamomis išmokomis, ir ji nieko nebijo. Kad ir kaip keistųsi išorės aplinka, Kinija išliks pasitikinti savimi, susitelks į savo reikalų tvarkymą“, – kalbėjo Xi Jinpingas.

VŽ jau anksčiau aprašė ekspertų prognozes, jog šįkart Pekinas nebus linkęs nusileisti JAV ir muitų karą kovos iki galo. Ir tam yra svarbi priežastis – Kinija kur kas labiau negu D. Trumpo pirmos kadencijos metu pasitiki savo jėgomis ir mano, kad šį karą gali laimėti. 

Kinijos pardavėjai elektroninės prekybos platformose iki 70% didina kainas JAV vartotojams, kiti planuoja visiškai pasitraukti iš JAV rinkos, dar ketvirtadienį teigė viena didžiausių Kinijos elektroninės prekybos asociacijų.

„Kinijos pardavėjai negalės prisiimti papildomos finansinės naštos dėl muitų didėjimo“, – FT sakė Wang Xin, Šendženo tarpvalstybinės elektroninės prekybos asociacijos pramonės grupės, atstovaujančios daugiau kaip 2.000 pardavėjų Kinijoje, prezidentas.

„Mes einame per ugnį ir vandenį“, – pridūrė Wang Xin, kurio asociacijos nariai parduoda produktus į JAV per „Amazon‘“, taip pat per „Shein“ ir „Temu“. 

Vienas Guangdžou įsikūręs „Temu“ pardavinėjantis pardavėjas sakė, kad kai kurie kolegos trečiosiose šalyse, pavyzdžiui, Jordanijoje, statė gamyklas, kuriose pabaigdavo gaminti prekes ir vėliau jas reeksportuodavo į JAV. Pasak jų, kiti pardavėjai bandė nukreipti prekes per šalis, sudariusias prekybos sutartis su JAV.

Tačiau jie pridūrė, kad Kinijos gamintojams, kurie perkelia gamybą už šalies ribų, kyla daug neaiškumų po to, kai D. Trumpas parodė norą išplėsti naujų tarifų įvedimą už Kinijos ribų. 

[infogram id="3e2cdcfd-69b3-4649-9cb1-2d648748101d" prefix="SjW" format="interactive" title="JAV prekių eksportas-importas į Kiniją 2015–2024 m."]

[infogram id="80acf5db-df9c-475a-ae58-5e53a4ef3d61" prefix="vmO" format="interactive" title="Pagrindinės JAV prekės, eksportuojamos į Kiniją 2024 m."]

[infogram id="572b730b-6789-4075-bc4b-c30b2ffe75a2" prefix="PpY" format="interactive" title="Pagrindinės JAV prekės, importuojamos iš Kinijos 2024 m."]

Xi Jinpingas ES ragina išvien priešintis Vašingtonui

Xi Jinpingas taip pat turėjo žinutę ir Europos Sąjungai (ES). Jis paragino Bendriją suvienyti jėgas su Pekinu ir pasipriešinti „vienašališkam bauginimui“, turėdamas omenyje D. Trumpo muitus, rašo naujienų agentūra BNS. 

Valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“ teigė, jog, penktadienį susitikęs su Ispanijos ministru pirmininku Pedro Sanchezu, Xi Jinpingas pabrėžė, kad ES ir Kinijai atlaikant didėjantį Pekino prekybos karą su Vašingtonu būtina dirbti kartu.

„Kinija ir Europa turėtų vykdyti savo tarptautinę atsakomybę (...) ir kartu priešintis vienašališkai bauginimo praktikai“, – sakė Kinijos vadovas.

Jis pabrėžė, kad taip būtų ne tik „apsaugotos jų pačių teisėtos teisės ir interesai, bet ir (...) užtikrintas tarptautinis sąžiningumas ir teisingumas“.

Savo ruožtu P. Sanchezas po susitikimo surengtoje spaudos konferencijoje sakė, kad įtampa dėl prekybos neturėtų trukdyti ES ir Kinijos bendradarbiavimui.

Ispanija kasmet iš Kinijos, kuri yra ketvirta pagal dydį jos prekybos partnerė, perka prekių už maždaug 45 mlrd. Eur, tačiau parduoda prekių už maždaug 7,4 mlrd. Eur.

„Tiek Ispanija, tiek Europa turi didelį prekybos su Kinija deficitą, kurį privalome ištaisyti“, – pripažino jis.

Tačiau, pasak jo, „neturime leisti, kad prekybos įtampa trukdytų potencialiam Kinijos ir Ispanijos bei Kinijos ir ES santykių augimui“.

P. Sanchezo kelionė vyksta tuo metu, kai ES iš naujo svarsto savo pasaulinės prekybos santykius, susidūrusi su sumaištimi, kurią sukėlė praėjusią savaitę paskelbti JAV importo muitai, sukrėtę pasaulio rinkas.

Ispanijos ministras pirmininkas Kinijoje lankosi trečią kartą per dvejus metus.

Per ankstesnę kelionę į Kiniją 2024-ųjų rugsėjį P. Sanchezas nesutiko su kitomis ES šalimis, ragindamas Bendriją persvarstyti planus įvesti didelius tarifus kiniškiems elektromobiliams ir ragindamas sukurti „sąžiningą prekybos tvarką“.

ES teigė, kad tarifai būtini siekiant apsaugoti Europos gamintojus nuo valstybės remiamų Kinijos įmonių nesąžiningos konkurencijos.

52795
130817
52791