ES piliečiams, norintiems keliauti į JK, nuo šiandien reikės elektroninio leidimo
ETA sistema – išankstinė trumpalaikių kelionių į Jungtinę Karalystę (iki 6 mėn.) autorizavimo sistema, skirta užsienio valstybių piliečiams, kuriems nereikalinga įvažiavimo į JK viza. Nuo balandžio 9 d. ETA brangs ir kainuos 16 GBP (19 Eur).
JK vyriausybės sprendimas įvesti šį reikalavimą Bendrijos šalių piliečiams yra dalis plataus masto pakeitimų, kuriais siekiama sustiprinti šalies sienų saugumą. Tiesa, Airijos piliečiams toks reikalavimas nebus taikomas.
Elektroninio kelionės leidimo sistema iš principo grindžiama JAV programa „Esta“. Leidimas leidžia keliauti kelis kartus ir galioja dvejus metus arba iki paso galiojimo pabaigos.
Ši sistema diegiama palaipsniui ir jau išbandyta su piliečiais, vykstančiais į JK iš kelių Vidurinių Rytų šalių. Keliautojams, kuriems dabar vykstant į JK reikia vizos, ir toliau jos reikės. Persėdantys keleiviai, kurie JK oro uoste tik keičia skrydį, taip pat turi prašyti išduoti tokį leidimą.
Lietuvos užsienio reikalų ministerija pabrėžia, kad jei nuolat gyvenate JK (turite „pre-settled“ ar „settled“ statusą), elektroninis kelionių leidimas nebus reikalingas.
Lietuvos URM rekomenduoja prašymą dėl ETA gavimo užpildyti dėl ne vėliau kaip 3 dienos prieš kelionę. Užpildžius prašymą gauti ETA, paprastai sprendimas priimamas per 3 darbo dienas, tačiau dauguma žmonių sprendimą gauna daug greičiau.
Paraišką pateikti galima naudojant ETA programėlę arba JK vyriausybės tinklalapyje. Daugiau informacijos apie tai anglų kalba čia.