2025-02-05 21:41

M. Rubio: JAV tęs pagalbos projektų finansavimą tik po nuodugnios peržiūros

Marko Rubio. JAV valstybės sekretorius. Fernando Chuy („ZUMAPress“ /„Scanpix“) nuotr.
Marko Rubio. JAV valstybės sekretorius. Fernando Chuy („ZUMAPress“ /„Scanpix“) nuotr.
JAV valstybės sekretorius Marco Rubio trečiadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos toliau finansuos įvairius pagalbos projektus tik po to, kai jie bus nuodugniai peržiūrėti.

Sausio pabaigoje JAV – didžiausia pasaulyje paramos šalims tiekėja –90 dienų įšaldė beveik visą užsienio pagalbą, išimtis darydama tik skubiai tiekiamam maistui ir kariniam finansavimui Izraeliui ir Egiptui.

JAV prezidento Donaldo Trumpo teigimu, šis sprendimas priimtas siekiant panaikinti JAV finansų švaistymą ir užkirsti kelią tam, kas, pasak respublikono, neatitinka Vašingtono interesų. 

„Dabar turėsime dirbti iš apačios į viršų, o ne iš viršaus į apačią, kad nustatytume, kurioms programoms turėtų būti taikomos specialios išimtys“, – žurnalistams Gvatemaloje nurodė Marko Rubio, JAV valstybės sekretorius. 

Trečiadienį jis taip pat pažėrė kritikos JAV tarptautinės pagalbos agentūrai USAID. Jo teigimu, USAID ignoravo D. Trumpo prašymus peržiūrėti savo finansavimą. 

„Pirmenybę būtume teikę tam, kad tai būtų daroma tvarkingiau, iš viršaus į apačią, tačiau su mumis nebuvo bendradarbiaujama, – nurodė JAV valstybės sekretorius.  –Tai nėra labdara. Tai nėra privačios lėšos. Tai Amerikos mokesčių mokėtojų lėšos. Esame įpareigoti jas išleisti išmintingai“.

Pirmadienį M. Rubio pareiškė, kad jis buvo paskirtas vadovauti USAID, ir teigė, jog sustabdys jos „nepavaldumą“ prezidento darbotvarkei.

M. Rubio, kuris, būdamas senatoriumi, rėmė užsienio pagalbą, teigė, kad daugelis USAID funkcijų išliks, tačiau apkaltino agentūrą, kad ji veikia taip, tarsi būtų „nepriklausomas nevyriausybinis subjektas“.

 „Būtų tiesiog dovana mūsų geopolitiniams varžovams, jei milijardai dolerių plūstų kažkam, nesuderinus su mūsų nacionaliniais interesais ir užsienio politika“, – pareiškė M. Rubio.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

52795
130817
52791