Plastiko pakuočių atliekų tvarkymas: ar ir toliau išradinėsime dviratį?

Publikuota: 2020-03-07
Asociacijos nuotr.
svg svg
Asociacijos nuotr.
Lietuvos augalų apsaugos asociacijos (LAAA) vadovė

Aplinkosaugos krizę išgyvenančioje Lietuvoje galimai tiksi dar ne viena ekologinė bomba. Viena jų – susijusi su neatsakingu plastiko pakuočių tvarkymu. Vien tik vertinant Lietuvos augalų apsaugos asociacijai (LAAA) priklausančių augalų apsaugos nuo kenkėjų ir ligų produktų gamintojų ir importuotojų užimamą rinką, aukšto tankumo polietileno (HDPE) pakuočių atliekų šalyje kasmet susidaro apie 300 tonų. Deja, kiek tokių pakuočių atliekų konkrečiai yra surenkama ir perdirbama ar panaudojama energijai gauti, patikimų ir tikslių duomenų neturime.

Pagal Lietuvoje galiojančią tvarką, gamintojai ir importuotojai išsirenka pakuočių atliekų tvarkymo organizaciją ir jai sumoka atitinkamą mokestį už atliekų sutvarkymą. Tačiau, prisimenant pastarųjų mėnesių įvykius ar garsiąją „Metrail“ bylą, pažyma apie sutvarkytas atliekas dar negarantuoja, kad jos buvo sutvarkytos tinkamai, o ne yra kaupiamos atliekų tvarkytojų sandėliuose ar atokiose fermose, virtusiose nelegaliais sąvartynais.

Kiek plastiko pakuočių atliekų sutvarkoma taip, kaip reikėtų?

Šiuo metu Lietuvoje trūksta aiškesnio reglamentavimo ir griežtesnės kontrolės, kaip augalų apsaugos produktų pakuočių atliekos turėtų būti perdirbamos ar kitaip panaudojamos. Atliekų tvarkytojai taiko skirtingas šių pakuočių atliekų surinkimo, išvežimo ir naudojimo praktikas. Pavyzdžiui, vieni surenka visas ūkiuose susidariusias pakuotes, antri – reikalauja, kad jos būtų tinkamai išskalautos, išdžiovintos ir supakuotos į permatomus specialius maišus, treti – priima pakuotes nesigilindami į tai, ar jos išskalautos, ar ne.

Todėl nenuostabu, kad esant tokiai situacijai pakuočių atliekų tvarkytojai ir valstybės institucijos, atsakingos už aplinkos apsaugos ir atliekų tvarkymo priežiūrą ir kontrolę, pateikia labai skirtingus duomenis – nuo labai gerų rodiklių iki vos kelių procentų perdirbtų plastiko pakuočių. 2018 metais sukurta Vieninga gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinė sistema (GPAIS) šiandien nepajėgia užtikrinti skaidrumo, nes nėra visoje šalyje išvystytos infrastruktūros, kuri leistų tinkamai sutvarkyti tokias HDPE pakuotes.

Galima drąsiai teigti, jog gamintojų atsakomybės principas, kuris šiuo metu taikomas augalų apsaugos produktų gamintojams, nėra veiksmingas aplinkosaugos požiūriu, nes nėra įgyvendinamas taip, kaip planavo ES teisės aktų leidėjai. Šiandien augalų apsaugos produktų gamintojai ir importuotojai Lietuvoje, norėdami prisiimti atsakomybę už visą pakuočių gyvavimo ciklą ir užtikrinti, kad poveikis aplinkai ir sveikatai yra kontroliuojamas, negali to padaryti, nes neturi efektyvių teisinių kontrolės priemonių. Apie nesutvarkytas arba netinkamai sutvarkytas pakuotes gamintojai paprastai sužino tik gavę nurodymus sumokėti baudas už aplinkos teršimą.

Verslo iniciatyva – bandomasis pakuočių surinkimo projektas

Padedant Europos augalų apsaugos asociacijos (ECPA) ekspertams, LAAA 2015 metais pradėjo vykdyti bandomąjį projektą. Šio projekto tikslas – remiantis gerąja užsienio patirtimi sukurti Lietuvoje nuoseklią ir efektyvią augalų apsaugos produktų pakuočių atliekų surinkimo, perdirbimo ar kitokio panaudojimo sistemą, kuri būtų naudinga aplinkai, visuomenei, vartotojams, importuotojams ir patiems gamintojams.

Šiuo metu šioje iniciatyvoje dalyvauja 82 žemės ūkiai. Mūsų ekspertai kartu su licencijuotais atliekų tvarkytojais lankosi ūkiuose ir vertina augalų apsaugos produktų pakuočių atliekų rūšiavimo įpročius: kaip ūkininkai laiko produktų pakuočių atliekas, kaip jas išskalauja, išdžiovina ir rūšiuoja, kaip patogiau jas atiduoti tvarkytojams ir t. t. Taip pat imami produktų pakuočių mėginiai, kurie siunčiami į akredituotą laboratoriją užsienyje nustatyti, kiek augalų apsaugos produktų buvo likę ant pakuočių sienelių. Vykdomo projekto rezultatai džiugina. Remdamiesi gautais tyrimų rezultatais, galime tvirtinti, kad projekte dalyvaujančiuose ūkiuose pakuotės yra išskalaujamos tinkamai ir jose augalų apsaugos produktų likutis neviršija 1%.

Mokykimės iš gerųjų pavyzdžių

14-oje ES valstybių jau yra sukurtos pažangios ir tinkamai veikiančios augalų apsaugos produktų pakuočių atliekų surinkimo sistemos. Pavyzdžiui, Vokietijoje veikia Vokietijos augalų apsaugos produktų asociacijos ir partnerių sistema PAMIRA. Ūkininkai kartą per metus turi galimybę nemokamai atiduoti teisingai išskalautas, sausas ir išrūšiuotas augalų apsaugos produktų pakuotes viename iš 300 surinkimo punktų visoje šalyje. Specialistų patikrinta tinkamai išskalauta pakuotė yra priimama ir perduodama perdirbimui arba energijos gavimui ją sudeginant. Perdirbtų pakuočių plastikas yra tinkamas galutinių produktų gamybai. Visos augalų apsaugos produktų pakuotės Vokietijoje žymimos PAMIRA ženklu.

Šioje srityje Lietuvą lenkia ir Bulgarija, kur nuo sistemos sukūrimo iki jos įdiegimo visoje šalies teritorijoje prireikė tik 3–4 metų. Bulgarijos ūkininkai, paskambinę telefonu ir įvardinę turimą pakuočių kiekį, gali užsisakyti nemokamą atliekų surinkimo paslaugą, o jų atsakingą pakuočių tvarkymą patvirtina specialūs dokumentai.

Be to, šalyje veikia atliekų tvarkymo schema, suteikianti galimybę stebėti visą pakuočių tvarkymo procesą iki galutinio jų panaudojimo. Tokio suinteresuotų šalių – verslo, ūkininkų ir valdžios institucijų – įsitraukimo ir visose grandyse tinkamai veikiančios sistemos nauda žvelgiant iš žiedinės ekonomikos ir tvarumo perspektyvos yra didžiulė: šalyje perdirbama daugiau kaip 90% tokių HDPE pakuočių iš jų gaminant plastikinius optinių kabelių vamzdžius telekomunikacijų pramonei. Tos pakuotės, kurių negalima išvalyti, cemento gamykloje sudeginamos — iš jų išgaunama šilumos energija.

Taigi, ar mes sugebėsime pasinaudoti kitų valstybių praktika, ar užstrigsime išradinėdami savąjį dviratį? Pirmasis būdas, mano nuomone, efektyvesnis ir greičiau leidžiantis pasiekti norimų rezultatų. Galima pasimokyti iš EBPO narių, galima remtis ES valstybių patirtimi ir rasti geriausią, jau išbandytą ir patikrintą, žiedinės ekonomikos principus atitinkantį sprendimą, kaip tvarkyti HDPE pakuotes.

Labai noriu tikėti, kad susitelkus visoms suinteresuotoms pusėms pavyks išspręsti įsisenėjusias problemas. Geroji kitų šalių patirtis tvarkant plastiko pakuočių atliekas, o taip pat ir skandalingi taršos atvejai mūsų šalyje, manau, yra labai rimtos paskatos didinti politinę valią, vengti NIMBY (angl. Not In My Back Yard) sindromo priimant sprendimus ir daug dėmesio skirti detalaus, konkrečius veiksmus ir atsakomybes numatančio Nacionalinio atliekų tvarkymo plano 2021–2027 m. rengimui.

Komentaro autorė – Zita Varanavičienė, Lietuvos augalų apsaugos asociacijos (LAAA) vadovė

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Grūdų rezervo įmonės vadovas atleistas už išskirtines sąlygas „Agrokoncerno grūdams“ 2

Valstybės grūdų rezervą saugančios bendrovės „Jonavos grūdai“ valdyba, gavusi 2017 – 2020 metų veiklos...

Pramonė
12:25
„Baldai1“ verslo modelis sėkmingai konkuruoja su tradicine prekyba baldais 

Įmonių grupė „Furniture1“, Lietuvoje veikianti „Baldai1“ prekės ženklu, praėjusiais metais pardavimus augino...

Pramonė
10:36
Investicijos SBA grupės įmonėse pernai viršijo 48 mln. Eur  

Pernai nekilnojamojo turto, baldų gamybos ir tekstilės sektoriuose veikianti SBA grupė į naujus projektus...

Pramonė
08:49
Kaukių gamybos įrenginiai stabdomi, kreiptasi į ministeriją  Premium 5

Dėl perprodukcijos įmonės stabdo medicininių kaukių gamybą ir iš Vyriausybės, kitų ES šalių pavyzdžiu, tikisi...

Pramonė
05:45
Ekspertai abejoja, ar Kinijai pavyks numušti metalų kainas  Premium

Kinijai pranešus, kad į rinką paleis ir bendrovėms leis įsigyti gamybai reikalingus metalus, jų kaina rinkoje...

Pramonė
05:45
Ministerijai bylinėjimuisi su „Veolia“ skirta dar 0,8 mln. Eur

Vyriausybė trečiadienį skyrė dar 810.000 Eur sumokėti advokatams už valstybės bylinėjimąsi su Prancūzijos...

Pramonė
2021.06.21
G. Landsbergis: sankcijos Baltarusijos trąšų sektoriui bus įvedamos palaipsniui 5

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad Europos Sąjungos (ES) sankcijos...

Verslo aplinka
2021.06.21
Vyriausybė pritaria, kad VMVT iš Vyriausybės įstaigos taptų pavaldžia ŽŪM 1

Siūloma pakeisti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) statusą iš Vyriausybės įstaigos į...

Pramonė
2021.06.21
Lenkijos vyriausybės įgaliotinis: nematome galimybių prekybai elektra su trečiosiomis šalimis 1

Lietuvai svarbu su Baltijos kaimynėmis išspręsti prekybos elektra problemą iki sinchronizavimo projekto...

Pramonė
2021.06.21
Vėjo energetika: verslo nuotaikos pasiekė aukščiausią tašką  Premium

Koronaviruso pandemija nesulėtino pasaulinės vėjo energetikos plėtros, priešingai – optimizmas pramonėje...

Pramonė
2021.06.21
Kelių sektoriaus finansavimas paskatino „Milsos“ investicijas 

Įmonių grupė „Milsa“ virš 8 mln. Eur investuoja į dolomito skaldos gamyklą Pakruojo rajone, į perkrovimo...

Pramonė
2021.06.21
„Swedbank“ iš „Enerstenos“ siekia prisiteisti 125.000 Eur  3

Bankas „Swedbank“ siekia iš sunkumų patiriančios Kauno biokuro katilinių gamintojos „Enerstenos grupės“...

Finansai
2021.06.21
SBA vadovus motyvuoja akcijomis: T. Mauricas tapo „Kauno baldų“ bendrasavininku 

Minkštų baldų gamintojo – „Kauno baldų“  – akcininkų gretas papildė įmonės vadovas Tomas Mauricas. Įvykdęs...

Pramonė
2021.06.21
Ministerijos siūlomos paramos tiekimo grandinėms trumpinti smulkieji kratosi Premium 1

Siekdama skatinti smulkiųjų kooperaciją bei trumpąsias maisto grandines, Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo...

Pramonė
2021.06.21
Saulės elektrinių karštinė tęsiasi: rudenį jos gali pabrangti trečdaliu Premium 5

Dėl antrojo karantino dalis saulės elektrinių projektų buvo perkelti į šiuos metus, todėl dabar yra pats...

Gazelė
2021.06.21
Valstybė verslui skyrė 9 milijonų eurų paramą saulės elektrinėms įsirengti: ką svarbu žinoti apie APVA subsidijas Verslo tribūna

Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbė kvietimą teikti paraiškas...

Gazelė
2021.06.21
Hidrauliniai bandymai ir dienos be karšto vandens – atgyvena ar neišvengiamybė? Premium 4

Energetikos ministerija nepasiduoda šilumos tiekėjų raginimui keisti reguliavimą ir nestabdyti karšto vandens...

Pramonė
2021.06.20
ŽŪM pristatė siūlymus, kaip po 2023 m. dalinti susietąją paramą

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) praneša tęsianti diskusijas su socialiniais partneriais dėl susietosios paramos...

Pramonė
2021.06.20
Antikūnų „kokteiliai“, kuriais gydėsi ir D. Trumpas, tampa vis galingesniu ginklu prieš virusą Premium

Naujų vilčių pasaulio kovoje su pandemija suteikia sintetinių antikūnų vaistai. Pasirodant vis daugiau...

Pramonė
2021.06.19
Prekybininkų strategijose – dėmesys maisto gamybos ir tiekimo ekosistemai  Premium

Maisto sauga dar niekada iki šiol nebuvo tokia svarbi prekybos tinklams kaip prasidėjus pandemijai,...

Prekyba
2021.06.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku