Plastiko pakuočių atliekų tvarkymas: ar ir toliau išradinėsime dviratį?

  Publikuota: 2020-03-07
  Asociacijos nuotr.
  svg svg
  Asociacijos nuotr.
  Lietuvos augalų apsaugos asociacijos (LAAA) vadovė

  Aplinkosaugos krizę išgyvenančioje Lietuvoje galimai tiksi dar ne viena ekologinė bomba. Viena jų – susijusi su neatsakingu plastiko pakuočių tvarkymu. Vien tik vertinant Lietuvos augalų apsaugos asociacijai (LAAA) priklausančių augalų apsaugos nuo kenkėjų ir ligų produktų gamintojų ir importuotojų užimamą rinką, aukšto tankumo polietileno (HDPE) pakuočių atliekų šalyje kasmet susidaro apie 300 tonų. Deja, kiek tokių pakuočių atliekų konkrečiai yra surenkama ir perdirbama ar panaudojama energijai gauti, patikimų ir tikslių duomenų neturime.

  Pagal Lietuvoje galiojančią tvarką, gamintojai ir importuotojai išsirenka pakuočių atliekų tvarkymo organizaciją ir jai sumoka atitinkamą mokestį už atliekų sutvarkymą. Tačiau, prisimenant pastarųjų mėnesių įvykius ar garsiąją „Metrail“ bylą, pažyma apie sutvarkytas atliekas dar negarantuoja, kad jos buvo sutvarkytos tinkamai, o ne yra kaupiamos atliekų tvarkytojų sandėliuose ar atokiose fermose, virtusiose nelegaliais sąvartynais.

  Kiek plastiko pakuočių atliekų sutvarkoma taip, kaip reikėtų?

  Šiuo metu Lietuvoje trūksta aiškesnio reglamentavimo ir griežtesnės kontrolės, kaip augalų apsaugos produktų pakuočių atliekos turėtų būti perdirbamos ar kitaip panaudojamos. Atliekų tvarkytojai taiko skirtingas šių pakuočių atliekų surinkimo, išvežimo ir naudojimo praktikas. Pavyzdžiui, vieni surenka visas ūkiuose susidariusias pakuotes, antri – reikalauja, kad jos būtų tinkamai išskalautos, išdžiovintos ir supakuotos į permatomus specialius maišus, treti – priima pakuotes nesigilindami į tai, ar jos išskalautos, ar ne.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Todėl nenuostabu, kad esant tokiai situacijai pakuočių atliekų tvarkytojai ir valstybės institucijos, atsakingos už aplinkos apsaugos ir atliekų tvarkymo priežiūrą ir kontrolę, pateikia labai skirtingus duomenis – nuo labai gerų rodiklių iki vos kelių procentų perdirbtų plastiko pakuočių. 2018 metais sukurta Vieninga gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinė sistema (GPAIS) šiandien nepajėgia užtikrinti skaidrumo, nes nėra visoje šalyje išvystytos infrastruktūros, kuri leistų tinkamai sutvarkyti tokias HDPE pakuotes.

  Galima drąsiai teigti, jog gamintojų atsakomybės principas, kuris šiuo metu taikomas augalų apsaugos produktų gamintojams, nėra veiksmingas aplinkosaugos požiūriu, nes nėra įgyvendinamas taip, kaip planavo ES teisės aktų leidėjai. Šiandien augalų apsaugos produktų gamintojai ir importuotojai Lietuvoje, norėdami prisiimti atsakomybę už visą pakuočių gyvavimo ciklą ir užtikrinti, kad poveikis aplinkai ir sveikatai yra kontroliuojamas, negali to padaryti, nes neturi efektyvių teisinių kontrolės priemonių. Apie nesutvarkytas arba netinkamai sutvarkytas pakuotes gamintojai paprastai sužino tik gavę nurodymus sumokėti baudas už aplinkos teršimą.

  Verslo iniciatyva – bandomasis pakuočių surinkimo projektas

  Padedant Europos augalų apsaugos asociacijos (ECPA) ekspertams, LAAA 2015 metais pradėjo vykdyti bandomąjį projektą. Šio projekto tikslas – remiantis gerąja užsienio patirtimi sukurti Lietuvoje nuoseklią ir efektyvią augalų apsaugos produktų pakuočių atliekų surinkimo, perdirbimo ar kitokio panaudojimo sistemą, kuri būtų naudinga aplinkai, visuomenei, vartotojams, importuotojams ir patiems gamintojams.

  Šiuo metu šioje iniciatyvoje dalyvauja 82 žemės ūkiai. Mūsų ekspertai kartu su licencijuotais atliekų tvarkytojais lankosi ūkiuose ir vertina augalų apsaugos produktų pakuočių atliekų rūšiavimo įpročius: kaip ūkininkai laiko produktų pakuočių atliekas, kaip jas išskalauja, išdžiovina ir rūšiuoja, kaip patogiau jas atiduoti tvarkytojams ir t. t. Taip pat imami produktų pakuočių mėginiai, kurie siunčiami į akredituotą laboratoriją užsienyje nustatyti, kiek augalų apsaugos produktų buvo likę ant pakuočių sienelių. Vykdomo projekto rezultatai džiugina. Remdamiesi gautais tyrimų rezultatais, galime tvirtinti, kad projekte dalyvaujančiuose ūkiuose pakuotės yra išskalaujamos tinkamai ir jose augalų apsaugos produktų likutis neviršija 1%.

  Mokykimės iš gerųjų pavyzdžių

  14-oje ES valstybių jau yra sukurtos pažangios ir tinkamai veikiančios augalų apsaugos produktų pakuočių atliekų surinkimo sistemos. Pavyzdžiui, Vokietijoje veikia Vokietijos augalų apsaugos produktų asociacijos ir partnerių sistema PAMIRA. Ūkininkai kartą per metus turi galimybę nemokamai atiduoti teisingai išskalautas, sausas ir išrūšiuotas augalų apsaugos produktų pakuotes viename iš 300 surinkimo punktų visoje šalyje. Specialistų patikrinta tinkamai išskalauta pakuotė yra priimama ir perduodama perdirbimui arba energijos gavimui ją sudeginant. Perdirbtų pakuočių plastikas yra tinkamas galutinių produktų gamybai. Visos augalų apsaugos produktų pakuotės Vokietijoje žymimos PAMIRA ženklu.

  Šioje srityje Lietuvą lenkia ir Bulgarija, kur nuo sistemos sukūrimo iki jos įdiegimo visoje šalies teritorijoje prireikė tik 3–4 metų. Bulgarijos ūkininkai, paskambinę telefonu ir įvardinę turimą pakuočių kiekį, gali užsisakyti nemokamą atliekų surinkimo paslaugą, o jų atsakingą pakuočių tvarkymą patvirtina specialūs dokumentai.

  Be to, šalyje veikia atliekų tvarkymo schema, suteikianti galimybę stebėti visą pakuočių tvarkymo procesą iki galutinio jų panaudojimo. Tokio suinteresuotų šalių – verslo, ūkininkų ir valdžios institucijų – įsitraukimo ir visose grandyse tinkamai veikiančios sistemos nauda žvelgiant iš žiedinės ekonomikos ir tvarumo perspektyvos yra didžiulė: šalyje perdirbama daugiau kaip 90% tokių HDPE pakuočių iš jų gaminant plastikinius optinių kabelių vamzdžius telekomunikacijų pramonei. Tos pakuotės, kurių negalima išvalyti, cemento gamykloje sudeginamos — iš jų išgaunama šilumos energija.

  Taigi, ar mes sugebėsime pasinaudoti kitų valstybių praktika, ar užstrigsime išradinėdami savąjį dviratį? Pirmasis būdas, mano nuomone, efektyvesnis ir greičiau leidžiantis pasiekti norimų rezultatų. Galima pasimokyti iš EBPO narių, galima remtis ES valstybių patirtimi ir rasti geriausią, jau išbandytą ir patikrintą, žiedinės ekonomikos principus atitinkantį sprendimą, kaip tvarkyti HDPE pakuotes.

  Labai noriu tikėti, kad susitelkus visoms suinteresuotoms pusėms pavyks išspręsti įsisenėjusias problemas. Geroji kitų šalių patirtis tvarkant plastiko pakuočių atliekas, o taip pat ir skandalingi taršos atvejai mūsų šalyje, manau, yra labai rimtos paskatos didinti politinę valią, vengti NIMBY (angl. Not In My Back Yard) sindromo priimant sprendimus ir daug dėmesio skirti detalaus, konkrečius veiksmus ir atsakomybes numatančio Nacionalinio atliekų tvarkymo plano 2021–2027 m. rengimui.

  Komentaro autorė – Zita Varanavičienė, Lietuvos augalų apsaugos asociacijos (LAAA) vadovė

  Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Tema „Pramonė“
  Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

  Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

  Lenkija išplės Svinouisčio SkGD terminalo pajėgumus

  Lenkija planuoja 2024 metais išplėsti Svinouisčio suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) importo terminalo...

  Energetika
  13:24
  Baldininkai, neatidavę gamybos į vienas rankas: mūsų nemėto kaip karštų bandelių Premium

  Daliai baldų gamintojų susiduriant su iššūkiais, kai kurie kelerius metus išlaikantys augimą verslai ir...

  Mano verslas
  11:10
  „Grigeo“ perka higieninio popieriaus fabriką Lenkijoje

  Viena didžiausių popieriaus ir medienos pramonės įmonių grupių Baltijos šalyse AB „Grigeo“ pasirašė...

  Pramonė
  10:16
  „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadove tapo įmonės akcininkė V. Alsheuskaya

  Aukštųjų technologijų įmonių grupės „Yukon Advanced Optics Worldwide“ valdybos ir akcininkų sprendimu,...

  Pramonė
  10:05
  Stambiausių darbdavių medianos rugpjūtį Premium

  „Sodros“ duomenys rodo, kad Danske Bank“ A/S Lietuvos filialas vėl buvo medianų lyderis tarp didžiausių...

  Vadyba
  09:58
  „Milsos“ vadovas – apie 16% EBITDA, pasitraukimą iš Ukrainos ir 10 mln. Eur investicijas Klovainiuose Premium

  Anksčiau naujuosius Amalių mikrorajono sodininkus ryte pažadindavo ne giedantys gaidžiai, o trupantis...

  Pramonė
  09:14
  Siūloma leisti produktų įsigyti tiesiai iš smulkių ūkių 2

  Perkančiosioms organizacijoms nuo 2024 metų siūloma panaikinti visas kliūtis įsigyti maisto produktų tiesiai...

  Mano verslas
  08:37
  Nauja „Kauno grūdų“ investicija – imasi džiūvėsėlių fabriko statybų Premium

  Vieną džiūvėsėlių fabriką (UAB „Šlaituva“) Kauno rajone turinti AB „Kauno grūdai“ Kėdainiuose projektuoja...

  Pramonė
  05:45
  Dėl remonto laikinai neveiks „Independence“

  Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) terminalas dėl kasmetinių įrangos techninio patikrinimo ir...

  Energetika
  2023.09.25
  „Litgrid“: didmeninė elektros kaina Lietuvoje per savaitę sumažėjo 22%

  Dėl palankių oro sąlygų bei daugiau nei dvigubai padidėjusios vėjo jėgainių gamybos vidutinė didmeninė...

  Energetika
  2023.09.25
  Pasiūlę britams juodos duonos, tempo nemažina ir po 19-os metų Premium 1

  Į Jungtinę Karalystę (JK) dar prieš Lietuvai įstojant į Europos Sąjungą išvykę lietuviai per kone...

  Mano verslas
  2023.09.25
  Planas už 30 mln. Eur steigti dar dvi naujas LEZ verčia jau veikiančių vadovus gūžčioti pečiais Premium 2

  Ekonomikos ir inovacijų ministerija planuoja, kad šalyje iki 2030 m. turėtų atsirasti dvi naujos laisvosios...

  Pramonė
  2023.09.25
  „KG Constructions“ žengia į naują rinką: didžiausiam užsakymui ruošėsi dvejus metus Premium 1

  Aliuminio ir stiklo konstrukcijų bei ventiliuojamų fasadų projektavimo ir gamybos UAB „KG Constructions...

  Statyba ir NT
  2023.09.25
  Iššūkių kupinoje rinkoje „Narbutas Lietuva“ džiaugiasi rezultatais Verslo tribūna

  Praėjusius metus UAB „Narbutas Lietuva“ direktorė Sigita Černiūtė-Paulauskienė vadina rekordiniais, tačiau ir...

  Pramonė
  2023.09.25
  „Pifka“ keliasi į naujas patalpas Verslo tribūna

  UAB „Pifka“ yra prekybinės įrangos gamybos įmonė, teikianti technologinius sprendimus viešojo maitinimo...

  Pramonė
  2023.09.25
  Mažieji aludariai: lengvatos panaikinimas nesumažintų prieinamumo Premium

  Seimo nariui Justui Džiugeliui pasiūlius nuo 2024 m. panaikinti pernai įsigaliojusią akcizo mokesčio lengvatą...

  Mano verslas
  2023.09.24
  „NordBalt“ elektros jungtis su Švedija įjungta po remonto

  Beveik tris savaites neveikusi Lietuvos ir Švedijos elektros jungtis „NordBalt“ šeštadienį 1.51 val. įjungta...

  Energetika
  2023.09.23
  Uranas – brangiausias po Fukušimos tragedijos, Prancūzijoje – 4 mlrd. Eur subsidijos „atominiam“ vandeniliui Premium

  Rodos, kažkur tolumoje girdimas atominio renesanso aidas artėja. Brangstančio urano kaina pasiekė dešimtmečio...

  Energetika
  2023.09.23
  „Litgrid“ papildomai rezervavo 691 MW galios saulės, vėjo parkams ir kaupikliams

  Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ pranešė papildomai rezervavusi 691 megavatą (MW)...

  Energetika
  2023.09.22
  Kailinių žvėrelių augintojai prašys prezidento veto

  Seimui šią savaitę uždraudus kailinių žvėrelių fermas nuo 2027 metų, šių gyvūnų augintojai žada prašyti...

  Agroverslas
  2023.09.22

  Verslo žinių pasiūlymai