2025-10-03 05:45

Įšaldytą Rusijos turtą nori „paskolinti“ Ukrainai: rizikų – nemažai

EK pirmininkė U. von der Leyen ir Ukrainos prezidentas V. Zelenskis. Anatolijaus Stepanovo (AFP / „Scanpix“) nuotr.
EK pirmininkė U. von der Leyen ir Ukrainos prezidentas V. Zelenskis. Anatolijaus Stepanovo (AFP / „Scanpix“) nuotr.
Europa rado būdą, kaip panaudoti įšaldytą Rusijos turtą Ukrainos naudai. Nors Europos Komisijos tikina, kad šiam planui turi tvirtą teisinį pagrindą, kai kurios Europos Sąjungos valstybės tuo smarkiai abejoja. Be to, atsaką ruošia ir Maskva.

Ne pirmus metus diskutuojant, kaip galėtų būti panaudojamas Europoje įšaldytas apie 200 mlrd. Eur vertės Rusijos turtas, ES narėms oficialiai pasiūlytas planas – dalis šių lėšų galėtų tapti vadinamąja „reparacijų paskola“ Ukrainai.

Rusijos įšaldyti pinigai nebūtų konfiskuoti, kam priešinasi įtakingi ES lyderiai, tokie kaip Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ir Belgijos premjeras Bartas De Weveris, tačiau Maskva juos susigrąžintų tik tuo atveju, jei kompensuotų Ukrainai karo nuostolius.

52795
130817
52791