Kodėl verslo vadovams ir savininkams šiandien svarbu studijuoti DI ir atrasti jo galimybes?
Akcentuojama, kad vadovų mokymas DI srityje yra daugiau nei vien darbuotojų tobulinimas. Tai strateginė investicija į įmonės tvarumą ir augimą. Yra daug priežasčių ir tikslų, kodėl šiandieninis vadovas turėtų mokytis suprasti ir prisijaukinti DI. BISEB Ekonomikos ir verslo mokykla Vilniuje parengė programą „Dirbtinis intelektas vadovams: strategija, vertė, ateitis“ (angl. Artificial Intelligence for Leaders: Strategy, Value, Future). Per du mėnesius intensyvių mokymų vadovams bus suteikta reikalingų žinių apie DI ir jo panaudojimo galimybes.
Kodėl progresyvūs vadovai mokosi pažinti DI galimybes?
Pavyzdžiui, jei bendrausite su įmonės pardavimų direktoriumi, kuris senas technologijas pakeitė naujomis ir šiandien jau pasitelkė DI paklausai prognozuoti, išgirsite, kad jis dabar pirkimus ir logistiką tvarko žymiai operatyviau, sugeba juos optimizuoti išvengdamas anksčiau patirtų atliekų bei atsargų trūkumo.
Šiuolaikiniai sprendimai – nuo finansų planavimo iki produktų strategijos – neįmanomi be duomenų analizės ir prognozavimo modelių. Vadovas, suprantantis DI principus, tinkamai įvertina technologijų iniciatyvų riziką ir naudą, tiksliau nustato automatizavimo ir procesų optimizavimo sritis, teisingai interpretuoja modelio rezultatus ir vengia klaidų, susijusių su duomenų klaidingu supratimu. Taigi, vienas iš atsakymų į aukščiau keltą klausimą, – kad priimtų duomenimis grįstus sprendimus.
Kitas atsakymas, – kad gebėtų efektyviai bendradarbiauti su techninėmis komandomis. Technologijų supratimas leidžia vadovams tiksliau formuluoti užduotis, nustatyti realius veiklos rodiklius (angl. Key Performance Indicators, KPI) ir tiksliai įvertinti kūrimo bei analizės komandų veiklą. Pavyzdžiui, kurdamas klientų aptarnavimo pokalbių robotą vadovas, susipažinęs su natūralios kalbos apdorojimu (angl. Natural Language Processing, NLP), galės tiksliai apibrėžti verslo reikalavimus ir nustatyti modelio kokybės kriterijus.
Ne mažiau svarbus ir dar vienas aspektas – DI supratimas ir naudojimas svarbus siekiant atsižvelgti į teisinius ir etinius standartus, jų pokyčius. DI reikalauja naujo atsakomybės lygio: algoritmų šališkumo, asmens duomenų apsaugos ir atitikties reglamentams. Vadovas, suprantantis šiuos aspektus, sumažina įmonės riziką. Pavyzdžiui, įmonės personalo vadovas, naudodamas DI samdant darbuotojus, turi atsižvelgti į diskriminacijos riziką ir tinkamai nustatyti algoritmų kokybės kontrolės procesus.
Kaip vadovui išmokti dirbti su DI?
Ekspertai, padedantys pažinti DI galimybes ir jomis tinkamai pasinaudoti savo darbe, mokymus pataria skirstyti į 4 pagrindines dalis.
Pirmiausia rekomenduoja susipažinti su technologijų pagrindais: mašininiu mokymusi, neuroniniais tinklais, didžiaisiais duomenimis. Šiam tikslui patariama susipažinti su geriausia praktika ir įvairių modelių veikimo principai.
Antra, suprasti, koks yra duomenų vaidmuo. T. y., kaip duomenys sudaro algoritmų pagrindą, kodėl duomenų kokybė prilygsta sprendimų kokybei ir kurie analizės metodai yra naudingiausi tam tikroje pramonės šakoje.
Trečia, būtina išmokti DI projektus valdyti, pavyzdžiui, nustatyti tikslus ir KPI, įvertinti investicijų grąžą, valdyti rizikas, sudaryti veiksmų planą.
Taip pat būtina susipažinti su DI naudojimo etika bei reguliavimu, kuris apima ir konfidencialumą, šališkumo prevenciją, įvairius su reguliavimu susijusius norminius aktus ir sistemas.
Tačiau, pabrėžia DI ekspertai, praktika rodo, jog atskiri žinių fragmentai yra neefektyvūs. Reikalinga gerai struktūrizuota mokymo sistema, kuri sujungtų strategiją, praktiką, veiklos efektyvumą ir vadovavimą. Kita vertus, įmonių vadovai ir savininkai dažniausiai neturi galimybių ilgam atsitraukti nuo verslo ir skirti daug laiko bet kokiems mokymams, nors jie ir duoda apčiuopiamą naudą. Todėl jiems BISEB Ekonomikos ir verslo mokykla Vilniuje parengė 8 sesijų koncentruotą programą „Dirbtinis intelektas vadovams: strategija, vertė, ateitis“ (angl. Artificial Intelligence for Leaders: Strategy, Value, Future). Jos dalyviai su DI galimybėmis DI ekspertų ir praktikų bus supažindinti per du mėnesius mokydamiesi kiekvieną savaitę po 2 dienas – penktadieniais ir šeštadieniais.
Mokymai lyderiams, kurie DI nori panaudoti teisingai
Mokymai pagal programą „Dirbtinis intelektas vadovams: strategija, vertė, ateitis“ vyks anglų kalba Vilniuje ir prasidės 2026 m. sausio 9 d., o vasario 27 d. iš mokymuose dalyvavusių dalyvių sudarytos komandos pristatys savo parengtas DI taikymo ir diegimo konkrečioje įmonėje ar pramonės šakoje strategijas. Mokymų tikslas – išmokyti lyderius DI paversti realiu jų įmonės augimo ir pelno šaltiniu.
„Ši programa unikali daugeliu aspektų. Dėmesys joje skiriamas verslo vertei, o ne techninėms detalėms, t. y. dalyviai išmoks pamatyti, kur ir kaip DI duoda didesnę pelno maržą, mažina sąnaudas, didina vertę klientams, spartina procesus, teikia tikslesnes prognozes ir t. t., – pasakoja Roman Rimša, programos vadovas ir programinės įrangos kūrimo UAB „Sigli“ direktorius. – Programoje taip pat bus atskleistas strateginis verslo ir technologijų suderinimas, DI projektų prioritetizavimas remiantis realiais duomenimis, detalūs veiklos atvejų tyrimai, kaip DI panaudojamas rinkodaroje, naujiems produktas atrasti ir kurti, klientų patirčiai gerinti ir pan.“
Pasak jo, taip pat bus analizuojama ir į DI ateities bei lyderystės santykiai: ar gali DI ir automatizavimas pakeisti vadovo mąstymą, inovatyvumą ir gebėjimą vadovauti komandai pokyčių metu. Galiausiai, į komandas suskirstyti mokymų dalyviai turės apginti parengtus realaus poveikio projektus: pristatyti visą DI projektą su apskaičiuota investicijų grąža, veiksmų planu ir rizikos valdymo planu, t. y. šis projektas konkrečioje įmonėje ar verslo šakoje turės būti parengtas panaudoti čia ir dabar.
„Subūrėme vienus stipriausių Europos ir tarptautinės rinkos DI ekspertus, kad dalyviams suteiktume praktinio technologijų diegimo patirties, paremtos realiais rezultatais, o ne vien teorinėmis paskaitomis“, – tvirtina programos vadovas.
Susipažinti su programos dėstytojais ir joje nagrinėjamomis temomis kviečiama nemokamuose webinaruose. Gruodžio 4 d. 20 val. vienas iš pranešėjų Max Golikov kviečia į webinarą „Practical AI tools for business“, o gruodžio 11 d. 20 val. Vitali Krupenka – į webinarą „Stop Wasting Your Budget: Selecting High-ROI AI Initiatives“.
Po mokymų – parengti realūs DI projektai
Tad įmonių vadovai, savininkai ar deleguoti specialistai mokymuose turės galimybę susikurti savo įmonėms parengtus DI projektus, kurie efektą duotų jau per 3–6 mėnesius. Įgytos žinios ir perimta patirtis sumažins skaitmeninės transformacijos keliamas rizikas, sustiprins inovacijų kultūrą. Po mokymų lyderiai į savo įmones grįš įgavę daugiau užtikrintumo dirbti su duomenimis ir naujausiomis technologijomis. Tai skaitmeninės transformacijos aplinkoje įmonėms suteiks konkurencinio pranašumo.
Mokymuose „Dirbtinis intelektas vadovams: strategija, vertė, ateitis“ (angl. Artificial Intelligence for Leaders: Strategy, Value, Future) naudą gaus ir kiekvienas iš dalyvių. Jis geriau supras technologijas ir jų vertę verslui, įgaus į ateities rinkas orientuotų strateginio ir kūrybinio mąstymo įgūdžių, gebės apginti diegimui tinkamai paruoštus DI projektus ir dirbti su analitikų bei kūrėjų komandomis, padidins pasitikėjimą priimant sprendimus sparčiai kintančioje ir sudėtingoje – VUCA aplinkoje: nestabilumo, nesaugumo, kompleksiškumo, neaiškumo (angl. Volatility, Uncertainty, Complexity, Ambiguity, VUCA).
„Taigi, ši unikali DI programa – ne apie technologijas, o jūsų verslo ateitį. Šiandien įmonės labiausiai konkuruoja ne produktais, o sprendimų priėmimo greičiu, duomenimis ir jų panaudojimo kokybe, gebėjimu geriau nei konkurentai įdiegti ir panaudoti DI. Lyderiai, suprantantys DI potencialą, technologijų tendencijas paverčia pelnu, tvarumu ir augimu. Dabar geriausias laikas investuoti į įgūdžius, kurie nulems konkurencingumą per ateinančius 5–10 metų“, – tikina R. Rimša.
Iki š. m. gruodžio 12 d. išankstinei rezervacijai į mokymus „Dirbtinis intelektas vadovams: strategija, vertė, ateitis“ (angl. Artificial Intelligence for Leaders: Strategy, Value, Future) taikoma 2.000 Eur kaina, o pilna kaina bus 2.500 Eur. Vietų skaičius mokymuose ribotas, registruotis kviečiama tinklapyje Smartcoursehub.com.