Konservatorių planas B: kaip sukurti 80.000 darbo vietų emigrantams

Publikuota: 2016-04-20
Gabrielius Landsbergis, TS-LKD pirmininkas: „10-yje regionų centrų sutelkti žmonės, sutelktas valstybės finansavimas, reformuota švietimo sistema mums leis pritraukti daugiau investuotojų ir kurti darbo vietas.“
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Gabrielius Landsbergis, TS-LKD pirmininkas: „10-yje regionų centrų sutelkti žmonės, sutelktas valstybės finansavimas, reformuota švietimo sistema mums leis pritraukti daugiau investuotojų ir kurti darbo vietas.“ Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Jei Seime nebūtų priimtas socialinis modelis, konservatoriai po rinkimų per eksporto skatinimą ir investicijų pritraukimą žada Lietuvoje sukurti 80.000 naujų darbo vietų – beveik tiek pat, kiek, mokslininkų paskaičiavimais, Lietuvoje atsirastų įteisinus lankstesnius darbo santykius.

Gabrielius Landsbergis, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) pirmininkas, akcentavo, kad, jo partijos ekspertų paskaičiavimais, paskatinus eksportą ir tiesioginių užsienio investicijų (TUI) pritraukimą 2016–2021 m. Lietuvoje būtų galima papildomai sukurti 80.000 darbo vietų – iš jų 30.000 regionuose.

„Sekdama sėkmingais Izraelio ir Airijos valstybių suklestėjimo pavyzdžiais, TS–LKD parengė ambicingą sprendimų programą. Ekonominis ir socialinis Lietuvos atsilikimas gali būti įveiktas taip pat sėkmingai, kaip ir ankstesni valstybės strateginiai uždaviniai – integracija į ES, NATO bei energetinės nepriklausomybės siekis“, – pristatydamas ekonominį planą investuotojams kalbėjo p. Landsbergis.

VŽ primena, kad būtinybę ir galimybę steigti naujas darbo vietas pirmieji pristatė Socialinio modelio kūrėjai. Jie konstatavo, kad dabartinis Darbo kodeksas neskatina naujų darbo vietų kūrimo, išlieka aukštas nedarbo lygis, o vidutinė ir minimali alga vienos žemiausių ES. Modelio autoriai prognozavo, kad per artimiausius penkerius metus naujasis kodeksas leistų pritraukti daugiau investuotojų, didinti atlyginimus. Preliminariais skaičiavimais, buvo skelbiamos prognozės, esą modernūs darbo santykiai leistų sukurti apie 85.000 kokybiškų darbo vietų, taip pat leistų maždaug 7% kasmet didinti minimalią algą.

Kaip žinia, Darbo kodeksas šiuo metu svarstomas Seime. Premjeras Algirdas Butkevičius žada, kad jis bus priimtas iki birželio.

Ką žada daryti dešinieji

Pono Landsbergio nuomone, darbo vietų kūrimas vyktų sparčiau, jei būtų didinama darbuotojų pasiūla Lietuvos regionų centruose ir jei būtų stiprinamas tų darbuotojų profesinis pasirengimas.

„Tai reiškia, kad žmogus, kuris gyvena Tytuvėnuose, turi važiuoti dirbti į Šiaulius, tam tikslui svarstome programą, kuri leistų kompensuoti tokios kelionės išlaidas. O šiandien jo pasirinkimas yra vienintelis – arba rasti darbo Tytuvėnuose arba pirkti lėktuvo bilietą į darbo ieškoti užsienyje. Mes norime pasakyti, kad jo realiausia galimybė gauti darbo vietą yra Šiauliuose“, – idėjos esmę interviu „Verslo žinioms“ plačiau aiškino p. Landsbergis.

Pasak jo, Lietuvoje yra 10 regioninių centrų, į kuriuos pritraukus apylinkių gyventojus maždaug 50 km spinduliu, galima tikėtis, kad potencialus investuotojas turės iš ko rinktis jam reikalingų darbuotojų.

Planus, kaip stabdyti emigraciją kuriant darbo vietas regionuose, dešiniųjų lyderis pristatė užsienio investuotojams ir ambasadoriams šią savaitę vykusiuose politinių partijų debatuose, kuriuos inicijavo užsienio kapitalo įmones vienijantys Didžiosios Britanijos, Vokietijos ir Šiaurės šalių prekybos rūmai.

Investuotojai ir ambasadoriai išgirdo su kokiomis verslo sąlygų ir investicinės aplinkos gerinimo strategijomis į rudeninius Seimo rinkimus ateina pagrindinės politinės partijos.

Seimo liberalai ir investicijų pritraukimo ekspertai mano, kad taip konservatoriai žaidžia dvigubą žaidimą, nes, pasak jų, tai, kiek Darbo kodeksas bus liberalus, labiausiai priklausys nuo Seimo konservatorių frakcijos.

Iš kur ištraukė 80.000

Konservatoriai prognozuoja naujų darbo vietų sukūrimo perspektyvą įvertinę, kiek darbo vietų buvo sukurta laisvosiose ekonominėse zonose ir verslo paslaugų centruose Vilniuje tuometinio TS-LKD lyderio Andriaus Kubiliaus 2008–2012 m. vadovaujamos vyriausybės metu.

„Tikėtina, kad 10-yje miestų sutelkti žmonės, sutelktas valstybės finansavimas ir kiti valstybės rezursai, reformuota švietimo sistema mums leis pritraukti daugiau investuotojų ir kurti darbo vietas“, – aiškino p. Landsbergis.

Paprašytas konkrečiai įvardyti kokiomis kryptimis ir priemonėmis konservatoriai po rinkimų skatintų Lietuvos įmonių eksportą, p. Landsbergis akcentavo, kad turėtų būti steigiamos „Investuok Lietuvoje“ atstovybės Vokietijoje, Šiaurės šalyse, iš kurių į Lietuvą pritraukti tiesioginių užsienio investicijų (TUI) projektus yra realiausia. Užsienio korporacijos paprastai čia ateina jau su savo eksporto rinkomis, į kurias ir būtų nukreipiama Lietuvoje pagaminta produkcija, eksportuojamos paslaugos.

Šiemet atlikta Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmų (AHK) įmonių apklausa parodė, kad devyni iš dešimties Vokietijos investuotojų vėl rinktųsi Lietuvą, tačiau tam tikrose srityse, tokiose kaip darbo teisė, profesinis mokymas, viešųjų pirkimų skaidrumas bei kova su korupcija, įmonės pasigenda skubių vyriausybės sprendimų.

Plane - jau 147.000 darbo vietų

Tiesa, po diskusijų su investuotojais konservatoriai savo planus patobulino kompiuterine „Excel“ skaičiuokle. Trečiadienį Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų insitute pristatytoje konservatorių ekonominėje programoje „Naują Planą Lietuvai“ skelbiama, kad įgyvendinus šį planą, kaip rodo ekonometriniai skaičiavimai, per ketverius metus bus sukurta 147.000 naujų darbo vietų, o 80.000 darbingo amžiaus žmonių sugrąžinta iš emigracijos. 

Programos tezėse nurodoma, kad vidutinis atlyginimas Lietuvoje iki 2021 m. pasieks 1.250 Eur, pensija - 400 Eur, Lietuvoje bus papildomai investuota 6,9 mlrd. Eur investicijų, eksportas išaugs 90%. 

Programos pristatyme nurodoma, kad tie 6,9 mlrd. Eur bus sutelkti į specialų fondą, kurio lėšos bus investuojamos į kapitalą ir kreditus verslui, prioritetą teikiant mokslo ir inovacijų plėtrai, darbo našumo auginimui, eksportuojančio verslo skatinimui ir infrastruktūros gerinimui.

Taip pat keliamas tikslas pertvarkyta profesinio mokymo sistema pagal Vokietijos dualinį modelį ir pasiekti, kad ne mažiau nei 70% profesinio mokymo įstaigų absolventų, baigusių mokslą 2020­-2021 m., įsidarbins pagal specialybę.

Ką dėl investicijų pataria patys airiai

Lietuvos ekonominės politikos apžvalgininkai atkeipia dėmesį, kad konservatoriai jau ne pirmą kartą remiasi Airijos sėkmės istorija pritraukiant investuotojus, tačiau jie atkreipia dėmesį, kad ši šalis to nepasiekė iš karto, o iš kadaise agrarinės valstybės į inovatyvią ekonomiką kapanojosi po truputį.

Davidas Noonanas, Airijos ambasadorius Lietuvoje, komentuoja, kad jį gerai nuteikia tai, kad visos pagrindinės partijos, ne tik konservatoriai supranta poreikį pagerinti švietimo sistemą. Be kokybiškai išsilavinusių darbuotojų Airija nebūtų pasiekusi proveržio pritraukiant tiesiogines užsienio investicijas (TUI).

Jis atkreipia dėmesį, kad verslo poreikius atitinkantis darbuotojų išsilavinimas dažnai nulemia, kad korporacijos renkasi investuoti jo šalyje.

„Mes labai daug investavome į švietimą ir tai trūko dešimtmečius“, – sakė p. Noonanas. Pasak jo, dabar visi Airijos universitetai patenka tarp 5% pasaulio geriausiųjų. Lietuvos ekonomikai orientuojantis į inovacijomis grįstą augimą, užtikrinti švietimo sistemos kokybę pats labai svarbu“, - įsitikinęs ambasadorius.

Remdamasis Airijos patirtimi jis mano, kad daugiau TUI Lietuvai pritraukti padėtų užmegzti ilgalaikiai ir tamprūs ryšiai su kompanijomis. O tai jo šaliai pavyko pasiekti per investicijų pritraukimo agentūrą „IDA Ireland“, „Investuok Lietuvoje“ atitikmenį Airijoje.

„Lietuvai pastaruoju metu neblogai sekasi pritraukti užsienio investuotojų, tad iš tiesų įdomų, ką ir kaip politinės partijos siekia padaryti daugiau dėl investuotojų, kad sukurtų glaudesnius ryšius su jais ir labiau paskatintų Lietuvoje veikiančias bendroves įsitvirtinti eksporto rinkose“, – teigė Airijos ambasadorius.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Magiškas erdvėlaivis naujų mokytojų kartos neatneš Premium

Ne pinigai, ne technologijos, o mokytojai, mokytojai ir dar kartą mokytojai lemia gerus sėkmingiausių...

Verslo klasė
2017.12.16
ES ruošia sankcijas Lenkijai 9

Europos Sąjunga ruošia sankcijų paketą jos pačios narei Lenkijai. Toks sprendimas priimtas dėl šalies krypimo...

Verslo aplinka
2017.12.16
Į Lietuvą atgabenti pirmieji „Boxer“ šarvuočiai 16

Penktadienį į Kauną atgabentos dvi mokomosios pėstininkų kovos mašinos (PKM) „Boxer“, kurios Lietuvoje bus...

Verslo aplinka
2017.12.15
ES lyderiai atveria naują „Brexit“ derybų etapą 1

ES lyderiai oficialiai paskelbė palankiai vertinantys „Brexit“ derybų progresą.

Verslo aplinka
2017.12.15
Uliukajevas pripažintas kaltu, už grotų turės praleisti 8 metus 8

Buvęs Rusijos ekonomikos ministras Aleksejus Uliukajevas penktadienį pripažintas kaltu 2 mln. USD kyšio...

Verslo aplinka
2017.12.15
Kritikos strėlės: Lukiškių aikštės ir Vyčio įstatyme – teisinė painiava 8

Teisės departamentas pažėrė kritikos strėlių antradienį Seime pateiktam Lukiškių aikštės Vilniuje įstatymo...

Verslo aplinka
2017.12.15
Grybauskaitė apie euro zonos reformas: kol kas tai skambūs pavadinimai 3

Dalia Grybauskaitė, Lietuvos prezidentė, teigia, kad siūlomos euro zonos reformos – atskiras biudžetas bei...

Verslo aplinka
2017.12.15
Seimo nariai prašo prezidentės vetuoti jau jos pasirašytą įstatymą

Grupė Seimo narių kreipėsi į prezidentę Dalią Grybauskaitę, kad ji vetuotų įstatymą dėl valstybės politikams...

Verslo aplinka
2017.12.15
Vakarai ragina „Saudi Aramco“ rengti IPO, o ne parduoti akcijas Kinijai

JAV ir Japonija paragino Saudo Arabiją įgyvendinti didžiausios pasaulyje naftos kompanijos pirminį viešą...

Verslo aplinka
2017.12.15
Japonija išplėtė sankcijas Šiaurės Korėjai

Japonija nusprendė padidinti sankcijas, taikomas Šiaurės Korėjai dėl branduolinių ir karinių bandymų.

Verslo aplinka
2017.12.15
Tarptautinės prekybos sistema atsidūrė krizėje Premium

Kritika, ginčai ir susiskaldymas. Taip galima apibūdinti Pasaulio prekybos organizacijos ministrų susitikimą,...

Verslo aplinka
2017.12.15
Naujieji Centrinės Europos lyderiai nenusileidžia ES dėl pabėgėlių kvotų

Naujieji Lenkijos ir Čekijos premjerai, ketvirtadienį pirmą kartą atvykę į Briuselį, nežada pakeisti savo...

Verslo aplinka
2017.12.14
Žlugo interpeliacija sveikatos apsaugos ministrui 7

Seimo valdančioji koalicija sugebėjo apginti sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą nuo opozicijos...

Verslo aplinka
2017.12.14
 Transliuotojai Radijo ir televizijos komisijai turės sumokėti daugiau 1

Nuo 2019 m. įsigalios didesnės komercinių transliuotojų įmokos už jų veiklą prižiūrinčios Radijo ir...

Rinkodara
2017.12.14
Šapoka: kitąmet pasislėpti nuo mokesčių bus sudėtingiau 15

Po 2018 m. Finansų ministerija planuoja toliau mažinti darbo santykių apmokestinimą, lopyti mokesčių sistemos...

Verslo aplinka
2017.12.14
Valstybės tarnybą žadama „išgryninti“ 1

Vyriausybė siūlo po metų pradėti esminę valstybės tarnybos reformą, kuri būtų vykdoma palaipsniui, keliais...

Verslo aplinka
2017.12.14
Tvirtos valdžios Vokietijoje teks palaukti Premium

Vokietijoje pradėtas naujas valdžios formavimo etapas, tačiau sunkumų jame – ne mažiau nei anksčiau.

Verslo aplinka
2017.12.14
Turkijos ekonomika keliasi iš pučo sukeltos krizės – augo 11%

Turkijos ekonomikos augimas trečiajame 2017-ųjų ketvirtyje gerokai viršijo ekspertų prognozes ir, lyginant su...

Verslo aplinka
2017.12.13
Europa su nerimu laukia JAV mokesčių reformos Premium 1

Naujosios JAV administracijos inicijuota mokesčių reforma, po kurios gerokai mažės pelno mokestis verslui,...

Verslo aplinka
2017.12.13
2018 m. tendencijos: svarbiausias turtas bus laisvi ir protingi žmonės Premium 1

Kaip ir 2017 m., 2018-aisiais ir didžiajam, ir mažajam verslui (ir ne tik verslui) visame pasaulyje...

Verslo klasė
2017.12.12

Verslo žinių pasiūlymai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau