Konservatorių planas B: kaip sukurti 80.000 darbo vietų emigrantams

Publikuota: 2016-04-20
Atnaujinta 2016-04-20 16:39
Gabrielius Landsbergis, TS-LKD pirmininkas: „10-yje regionų centrų sutelkti žmonės, sutelktas valstybės finansavimas, reformuota švietimo sistema mums leis pritraukti daugiau investuotojų ir kurti darbo vietas.“
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Gabrielius Landsbergis, TS-LKD pirmininkas: „10-yje regionų centrų sutelkti žmonės, sutelktas valstybės finansavimas, reformuota švietimo sistema mums leis pritraukti daugiau investuotojų ir kurti darbo vietas.“ Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Jei Seime nebūtų priimtas socialinis modelis, konservatoriai po rinkimų per eksporto skatinimą ir investicijų pritraukimą žada Lietuvoje sukurti 80.000 naujų darbo vietų – beveik tiek pat, kiek, mokslininkų paskaičiavimais, Lietuvoje atsirastų įteisinus lankstesnius darbo santykius.

Gabrielius Landsbergis, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) pirmininkas, akcentavo, kad, jo partijos ekspertų paskaičiavimais, paskatinus eksportą ir tiesioginių užsienio investicijų (TUI) pritraukimą 2016–2021 m. Lietuvoje būtų galima papildomai sukurti 80.000 darbo vietų – iš jų 30.000 regionuose.

„Sekdama sėkmingais Izraelio ir Airijos valstybių suklestėjimo pavyzdžiais, TS–LKD parengė ambicingą sprendimų programą. Ekonominis ir socialinis Lietuvos atsilikimas gali būti įveiktas taip pat sėkmingai, kaip ir ankstesni valstybės strateginiai uždaviniai – integracija į ES, NATO bei energetinės nepriklausomybės siekis“, – pristatydamas ekonominį planą investuotojams kalbėjo p. Landsbergis.

VŽ primena, kad būtinybę ir galimybę steigti naujas darbo vietas pirmieji pristatė Socialinio modelio kūrėjai. Jie konstatavo, kad dabartinis Darbo kodeksas neskatina naujų darbo vietų kūrimo, išlieka aukštas nedarbo lygis, o vidutinė ir minimali alga vienos žemiausių ES. Modelio autoriai prognozavo, kad per artimiausius penkerius metus naujasis kodeksas leistų pritraukti daugiau investuotojų, didinti atlyginimus. Preliminariais skaičiavimais, buvo skelbiamos prognozės, esą modernūs darbo santykiai leistų sukurti apie 85.000 kokybiškų darbo vietų, taip pat leistų maždaug 7% kasmet didinti minimalią algą.

Kaip žinia, Darbo kodeksas šiuo metu svarstomas Seime. Premjeras Algirdas Butkevičius žada, kad jis bus priimtas iki birželio.

Ką žada daryti dešinieji

Pono Landsbergio nuomone, darbo vietų kūrimas vyktų sparčiau, jei būtų didinama darbuotojų pasiūla Lietuvos regionų centruose ir jei būtų stiprinamas tų darbuotojų profesinis pasirengimas.

„Tai reiškia, kad žmogus, kuris gyvena Tytuvėnuose, turi važiuoti dirbti į Šiaulius, tam tikslui svarstome programą, kuri leistų kompensuoti tokios kelionės išlaidas. O šiandien jo pasirinkimas yra vienintelis – arba rasti darbo Tytuvėnuose arba pirkti lėktuvo bilietą į darbo ieškoti užsienyje. Mes norime pasakyti, kad jo realiausia galimybė gauti darbo vietą yra Šiauliuose“, – idėjos esmę interviu „Verslo žinioms“ plačiau aiškino p. Landsbergis.

Pasak jo, Lietuvoje yra 10 regioninių centrų, į kuriuos pritraukus apylinkių gyventojus maždaug 50 km spinduliu, galima tikėtis, kad potencialus investuotojas turės iš ko rinktis jam reikalingų darbuotojų.

Planus, kaip stabdyti emigraciją kuriant darbo vietas regionuose, dešiniųjų lyderis pristatė užsienio investuotojams ir ambasadoriams šią savaitę vykusiuose politinių partijų debatuose, kuriuos inicijavo užsienio kapitalo įmones vienijantys Didžiosios Britanijos, Vokietijos ir Šiaurės šalių prekybos rūmai.

Investuotojai ir ambasadoriai išgirdo su kokiomis verslo sąlygų ir investicinės aplinkos gerinimo strategijomis į rudeninius Seimo rinkimus ateina pagrindinės politinės partijos.

Seimo liberalai ir investicijų pritraukimo ekspertai mano, kad taip konservatoriai žaidžia dvigubą žaidimą, nes, pasak jų, tai, kiek Darbo kodeksas bus liberalus, labiausiai priklausys nuo Seimo konservatorių frakcijos.

Iš kur ištraukė 80.000

Konservatoriai prognozuoja naujų darbo vietų sukūrimo perspektyvą įvertinę, kiek darbo vietų buvo sukurta laisvosiose ekonominėse zonose ir verslo paslaugų centruose Vilniuje tuometinio TS-LKD lyderio Andriaus Kubiliaus 2008–2012 m. vadovaujamos vyriausybės metu.

„Tikėtina, kad 10-yje miestų sutelkti žmonės, sutelktas valstybės finansavimas ir kiti valstybės rezursai, reformuota švietimo sistema mums leis pritraukti daugiau investuotojų ir kurti darbo vietas“, – aiškino p. Landsbergis.

Paprašytas konkrečiai įvardyti kokiomis kryptimis ir priemonėmis konservatoriai po rinkimų skatintų Lietuvos įmonių eksportą, p. Landsbergis akcentavo, kad turėtų būti steigiamos „Investuok Lietuvoje“ atstovybės Vokietijoje, Šiaurės šalyse, iš kurių į Lietuvą pritraukti tiesioginių užsienio investicijų (TUI) projektus yra realiausia. Užsienio korporacijos paprastai čia ateina jau su savo eksporto rinkomis, į kurias ir būtų nukreipiama Lietuvoje pagaminta produkcija, eksportuojamos paslaugos.

Šiemet atlikta Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmų (AHK) įmonių apklausa parodė, kad devyni iš dešimties Vokietijos investuotojų vėl rinktųsi Lietuvą, tačiau tam tikrose srityse, tokiose kaip darbo teisė, profesinis mokymas, viešųjų pirkimų skaidrumas bei kova su korupcija, įmonės pasigenda skubių vyriausybės sprendimų.

Plane - jau 147.000 darbo vietų

Tiesa, po diskusijų su investuotojais konservatoriai savo planus patobulino kompiuterine „Excel“ skaičiuokle. Trečiadienį Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų insitute pristatytoje konservatorių ekonominėje programoje „Naują Planą Lietuvai“ skelbiama, kad įgyvendinus šį planą, kaip rodo ekonometriniai skaičiavimai, per ketverius metus bus sukurta 147.000 naujų darbo vietų, o 80.000 darbingo amžiaus žmonių sugrąžinta iš emigracijos. 

Programos tezėse nurodoma, kad vidutinis atlyginimas Lietuvoje iki 2021 m. pasieks 1.250 Eur, pensija - 400 Eur, Lietuvoje bus papildomai investuota 6,9 mlrd. Eur investicijų, eksportas išaugs 90%. 

Programos pristatyme nurodoma, kad tie 6,9 mlrd. Eur bus sutelkti į specialų fondą, kurio lėšos bus investuojamos į kapitalą ir kreditus verslui, prioritetą teikiant mokslo ir inovacijų plėtrai, darbo našumo auginimui, eksportuojančio verslo skatinimui ir infrastruktūros gerinimui.

Taip pat keliamas tikslas pertvarkyta profesinio mokymo sistema pagal Vokietijos dualinį modelį ir pasiekti, kad ne mažiau nei 70% profesinio mokymo įstaigų absolventų, baigusių mokslą 2020­-2021 m., įsidarbins pagal specialybę.

Ką dėl investicijų pataria patys airiai

Lietuvos ekonominės politikos apžvalgininkai atkeipia dėmesį, kad konservatoriai jau ne pirmą kartą remiasi Airijos sėkmės istorija pritraukiant investuotojus, tačiau jie atkreipia dėmesį, kad ši šalis to nepasiekė iš karto, o iš kadaise agrarinės valstybės į inovatyvią ekonomiką kapanojosi po truputį.

Davidas Noonanas, Airijos ambasadorius Lietuvoje, komentuoja, kad jį gerai nuteikia tai, kad visos pagrindinės partijos, ne tik konservatoriai supranta poreikį pagerinti švietimo sistemą. Be kokybiškai išsilavinusių darbuotojų Airija nebūtų pasiekusi proveržio pritraukiant tiesiogines užsienio investicijas (TUI).

Jis atkreipia dėmesį, kad verslo poreikius atitinkantis darbuotojų išsilavinimas dažnai nulemia, kad korporacijos renkasi investuoti jo šalyje.

„Mes labai daug investavome į švietimą ir tai trūko dešimtmečius“, – sakė p. Noonanas. Pasak jo, dabar visi Airijos universitetai patenka tarp 5% pasaulio geriausiųjų. Lietuvos ekonomikai orientuojantis į inovacijomis grįstą augimą, užtikrinti švietimo sistemos kokybę pats labai svarbu“, - įsitikinęs ambasadorius.

Remdamasis Airijos patirtimi jis mano, kad daugiau TUI Lietuvai pritraukti padėtų užmegzti ilgalaikiai ir tamprūs ryšiai su kompanijomis. O tai jo šaliai pavyko pasiekti per investicijų pritraukimo agentūrą „IDA Ireland“, „Investuok Lietuvoje“ atitikmenį Airijoje.

„Lietuvai pastaruoju metu neblogai sekasi pritraukti užsienio investuotojų, tad iš tiesų įdomų, ką ir kaip politinės partijos siekia padaryti daugiau dėl investuotojų, kad sukurtų glaudesnius ryšius su jais ir labiau paskatintų Lietuvoje veikiančias bendroves įsitvirtinti eksporto rinkose“, – teigė Airijos ambasadorius.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
JAV paskelbė apie laikiną muitų išimtį Europai, ES nori nuolatinio sprendimo 1

ES lyderiai paragino Donaldo Trumpo, JAV prezidento, administraciją, priimti nuolatinę išimtį ES dėl plieno...

Patvirtinta: „Brexit“ pereinamasis laikotarpis bus

ES lyderiai formaliai patvirtino „Brexit“ derybų rezultatus - pereinamąjį laikotarpį bei siekį...

Savaitgalį įvedamas vasaros laikas 4

Savaitgalį Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje bei dar beveik 70-tyje pasaulio valstybių, bus įvestas...

Pekinas kuria „Kinijos balsą“ – milžinišką propagandos mašiną 7

Kinijos valdžia apsisprendė steigti vieną didžiausių pasaulyje propagandos mašinų, kurios darbas bus gerinti...

ES parėmė griežtą Londono poziciją dėl Rusijos, atšaukė pasiuntinį 21

Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį sutarė dėl paramos Jungtinei Karalystei ir paskelbė apie simbolinį...

Studijuojantieji užsienyje galės pretenduoti į paramą 1

Užsienio aukštosiose mokyklose studijuojantys Lietuvos piliečiai arba užsieniečiai, turintys teisę nuolat...

Verslo aplinka
2018.03.22
Prezidentė: Lietuva gali išsiųsti iš šalies Rusijos žvalgybos pareigūnus 16

Dalia Grybauskaitė, šalies prezidentė, Briuselyje vykstančioje Europos Vadovų Taryboje pareiškė, kad Lietuva...

Verslo aplinka
2018.03.22
Ministras: parduotuvių darbo laiko nereikėtų reguliuoti įstatymu

Vyriausybė tikisi, kad neprireiks įstatymais apriboti ar kitaip reguliuoti prekybos tinklų darbo per...

Verslo aplinka
2018.03.22
Opozicija: mecenato vardo įteisinimo gali siekti Karbauskis

Seimo opozicija įtaria, kad Valstiečių ir žaliųjų sąjunga siekia įteisinti mecenatystę Lietuvoje tik todėl,...

Verslo aplinka
2018.03.22
Seimas susiginčijo, ar reikalinga speciali komisija padėčiai žemės ūkyje 2

Seime nerimsta aistros dėl opozicijos pasiūlymo suformuoti specialią laikinąją tyrimo komisiją dėl padėties...

Verslo aplinka
2018.03.22
Vyriausybė pritaria migracijos sistemos reformai 3

Vidaus reikalų ministerijos pateikta migracijos sistemos pertvarka, pagal kurią po vienu stogu yra...

Verslo aplinka
2018.03.21
Varšuva teigia laiku sureagavusi į ES pastabas dėl teismų reformos

Lenkijos užsienio reikalų ministerija paskelbė, kad valstybė laikėsi numatyto termino atsakyti Europos...

Verslo aplinka
2018.03.21
Išsipūtusi ir neefektyvi verslo priežiūra valstybei kainuoja šimtus milijonų 1

Dešimtys verslo priežiūros institucijų veikia neefektyviai ir valstybei kainuoja šimtus milijonų eurų. Nors...

Verslo aplinka
2018.03.21
Nenugalima komisijų trauka 1

Valstybės kontrolė (VK) konstatuoja: Lietuvos teisėkūra neefektyvi. Net pusė teisės aktų svarstoma ir...

Verslo aplinka
2018.03.21
Europa atsega piniginę Ignalinos AE uždarymui Premium 2

Europos Komisija siūlo, kad Ignalinos AE uždarymo projektas gautų atskirą biu­džeto eilutę tolesnėje ES...

Energetika
2018.03.21
Numatoma skirti valstybės paramą studijuojantiems užsienyje 4

Asmenys, studijuojantys užsienio aukštosiose mokyklose, turės galimybę gauti Lietuvos valstybės paramą.

Verslo aplinka
2018.03.20
Seimo komisija spręs, ar Artūrui Skardžiui turi būti vykdoma apkalta

Seimo specialioji komisija iki vasaros pradžios turės nuspręsti, ar turi būti pradėtas apkaltos procesas...

Verslo aplinka
2018.03.20
Pirmalaikių rinkimų nebus – Seimas atmetė tokią opozicijos iniciatyvą 4

Seimas balsų dauguma jau pirmojoje – pateikimo – stadijoje atmetė opozicijos pasiūlymą jau po trijų mėnesių...

Verslo aplinka
2018.03.20
Kandidatas į STT vadovo postą žada sutelkti dėmesį į neteisėto praturtėjimo atvejus 2

Žydrūnas Bartkus, į Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovo postą siūlomas pareigūnas, Seime antradienį...

Verslo aplinka
2018.03.20
Reiškia nepasitikėjimą VRK pirmininke

29 opozicinių Seimo frakcijų nariai išreiškė nepasitikėjimą Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininke...

Verslo aplinka
2018.03.20

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau