Infliacija pašoko iki 4,8%, įžvelgia vartojimo lėtėjimą

Publikuota: 2017-10-09
Atnaujinta 2017-10-09 18:06

Metinė infliacija Lietuvoje šių metų rugsėjį pasiekė 4,8% ir buvo 0,4 proc. punkto didesnė nei rugpjūtį. Ekspertų vertinimu, didžiausią įtaką tam daro augantys atlyginimai. Be to, fiksuojami pirmieji ženklai, kad dėl sparčiai augančių kainų gyventojai pradeda mažiau vartoti.

Per metus prekės pabrango 4,4%, o paslaugos – 6%, rodo Statistikos departamento paskelbti duomenys. Mėnesio infliacija rugsėjį buvo 1%, o vidutinė metinė infliacija pasiekė 3%.

Tęsinys po grafiku

[infogram id="003056fd-0afb-4a61-a258-a562b360dadc" prefix="rN7" format="interactive" title="Infliacija Lietuvoje 2017 m. rugsėjį"]

Pasak statistikų, metinei infliacijai daugiausia įtakos turėjo alaus, pieno ir jo produktų, sūrio ir kiaušinių, degalų ir tepalų, restoranų, kavinių ir panašių įstaigų viešojo maitinimo paslaugų, aliejaus ir riebalų, spirituotų gėrimų kainų padidėjimas bei farmacijos gaminių, elektros energijos kainų sumažėjimas.

Infliacijos spiralė

Pagal metinės infliacijos tempus Lietuva ir toliau išlieka Europos Sąjungos (ES) viršūnėje, pastebi Indrė Genytė-Pikčienė, banko „Luminor“ vyriausioji analitikė. Pasak jos, šio rodiklio atžvilgiu nežymiai lenkiame kaimynines šalis, o ES vidurkį viršijame net 2,7 karto.

„Priešingai nei kitose brandesnėse ES šalyse, Lietuvoje ir kaimyninėse valstybėse kainų spurtą lemia ne tik didėjančios vartojimo paklausos veiksnys. Labiausiai infliaciją kursto sparčiai kylantys atlyginimai. Antrą ketvirtį vidutinis bruto darbo užmokestis Lietuvoje šoktelėjo beveik 9%, palyginti su atitinkamu laikotarpiu prieš metus, kai vidutiniškai euro zonoje atlyginimų augimas tesiekė 2%“, – komentare rašo analitikė.

Baltijos šalyse toks kainų-atlyginimų augimas įgauna vadinamosios infliacijos spiralės požymių, teigia p. Genytė-Pikčienė.

„Infliacijos-atlyginimų augimo spiralė yra ypač žalinga ekonominė liga tiek makro, tiek mikro lygmeniu. Dugne įšalus palūkanoms, infliacija degina gyventojų santaupas, o kylantys atlyginimai – įmonių konkurencingumą. Darbuotojo produktyvumas nedidėja, o jo kaina auga kaip ant mielių. Dėl šio reiškinio prarandame konkurencinius pranašumus ir tarptautinėje arenoje, nes brangsta mūsų eksportuojamos prekės ir paslaugos. Tai ilgainiui gali pradėti kaišioti pagalius į ratus ir Lietuvos eksporto lokomotyvui“, – sako ji.

Analitikės teigimu, į viršų atlyginimus gena ir dėl emigracijos susidaręs darbuotojų trūkumas ir artimiausiu metu ši tendencija nesikeis.

nuotrauka::1left

„Lietuvoje įsisukusi atlyginimų-infliacijos pasiutpolkė jau turi makroekonominių pasekmių. Dėl spartaus kainų augimo pradėjo keistis namų ūkių lūkesčiai ir elgsena. Akivaizdu, kad brangstant prekėms ir paslaugoms gyventojų vartojimo apetitas bjūra. Tą iliustruoja operatyvūs mažmeninės prekybos duomenys. Vasaros mėnesiais mažmeninės prekybos apyvartų apimtys palyginamosiomis kainomis teaugo vidutiniškai 3%, kai pirmąjį pusmetį stebėjome dukart spartesnę plėtrą. Tai lėmė prekybos ne maisto prekėmis išsikvėpimas. Gyventojai, kylant kainoms, buvo priversti nedidinti tam tikrų ne pirmo būtinumo prekių ir paslaugų vartojimo apimčių, ar net vartojimą apribojo“, – pastebi p. Genytė-Pikčienė.

Kita vertus, ji pastebi, kad Lietuvoje fiksuojama kitų BVP augimo variklių plėtra, pavyzdžiui, išorės paklausa kėlė eksporto rodiklius, įsisiūbavo ES fondų finansavimas.

„Taigi, apibendrinant, infliacijos proveržis mūsų šių metų BVP prognozei reikšmingos įtakos daryti neturėtų“, – sako banko atstovė.

Rudenį pasieksime kainų piką

nuotrauka::2right

Rokas Grajauskas, „Danske Bank“ vyriausiasis Baltijos šalių ekonomistas, sako, kad nepaisant to, jog kainų augimas atrodo „labai baisiai“, piką jos turėtų pasiekti rudens mėnesiais, o vėliau imti mažėti.

„Kitąmet laukiame 3% infliacijos“, - komentuoja p. Grajauskas.

„Žiūrint į priekį, energetinių žaliavų kainų augimo neprognozuojame. Maisto kainos turėtų stabilizuotis, nes turime didesnę grūdų derliaus pasiūlą. O išaugus kainoms pieno sektoriuje, stebime, kad dalis ūkininkų grįžta į rinką. Tai didina pieno pasiūlą, tad kainos turėtų atšokti“, - tęsia „Danske Bank“ ekonomistas.

Ponas Grajauskas taip pat nemato prielaidų mažėti paslaugų kainoms, nes vidaus rinką toliau kaitina augantys atlyginimai.

„Algų augimas tik įsibėgėja. Matome atsigaunančią euro zoną. Visa tai veda prie to, kad paklausa lietuviškai produkcijai didės, o tai kels darbo jėgos paklausą“, – sako jis.

Ekonomistas pripažįsta, kad kainų augimas slopina vartojimą, bet nėra taip, kad jis stotų.

„Jei žiūrim į nominalų vartojimą, tai vartojimas šiemet, kaip ir pernai, auga po 8%. Žinoma, įvertinus infliaciją, vartojimas mažesnis, bet jis vis tiek tebeauga apie 4%. Taip kad skaičiai nerodo jokio reikšmingo vartojimo atvėsimo“, - sako jis, nesutikdamas su p. Genytės-Pikčienės įžvalgomis.

Tęsinys po grafiku

[infogram id="b33128e5-d811-4818-b3c5-08ba68b4d3c5" prefix="ezS" format="interactive" title="Prekių ir paslaugų kainų pokytis Lietuvoje 2017 m. rugsėjį"]

Kainas kėlė brangę batai

Tadas Povilauskas, SEB banko vyriausiasis analitikas, pažymi, kad dėl spartesnės, nei laukta, infliacijos rugsėjį daugiausia kaltos aprangos ir avalynės kainos, kurios, palyginti su rugpjūčiu, augo net 9,2%.

„Suprantame, kad dėl sezoniškumo rugsėjį drabužiai ir avalynė visada brangsta, bet kad šitaip daug, tikrai nesitikėjome“, - sakė p. Povilauskas.

Taip pat nustebino ir 0,9% per mėnesį alkoholio pabrangimas, nes šis jau brango kovą, balandį – po akcizo padidinimo. Todėl tokį kainų paaugimą rugsėjui buvo sudėtinga suprognozuoti, sako pašnekovas.

„Aišku, rugsėjį dėl žaliavinės naftos brangimo augo degalų kaina, tad tai irgi turėjo įtakos mėnesinei infliacijai“, – sako analitikas.

Ponas Povilauskas akcentuoja, kad aukšta infliacija užprogramuoja inertišką kainų (ypač paslaugų) augimą. Gamintojai, prekybininkai, paslaugų teikėjai linkę užbėgti už akių infliacijai didindami kainas, taip ją dar labiau skatindami.

Anot pašnekovo, mažmeninė prekyba, neįtraukus prekybos degalais, vertinant nominaliomis kainomis, 2017 m. sausį-rugpjūtį augo beveik 7%, arba sparčiausiai per penkerius metus. Bet kai eliminuojame kainų didėjimo įtaką, matome, kad augimas yra vos 3,4%.

„Tad kainų augimas daro neigiamą įtaką realiam vartojimui ir perkamajai galiai, todėl žmonės bus dar labiau priversti ieškoti kitų apsiprekinimo alternatyvų internete, vyks į Lenkiją ir pan.“, – prognozuoja analitikas.

Be to, darbuotojų lūkesčiai dėl didesnės algos spartėja, todėl atsiranda taip vadinamoji algų ir kainų augimo spiralė. Ponas Povilauskas mini, kad šalies ekonomika yra sveikesnė, kai rinkos dalyvių lūkesčiai dėl kainų ir algų būna racionalūs, ne „kosminiai“, o darbo rinkoje yra pusiausvyra tarp darbuotojų ir darbdavių derybinės jėgos.

nuotrauka::3left

„Akivaizdu, kad lūkesčiai priklauso nuo daugelio dalykų, tačiau ir valdžios rankose yra priemonių, galinčių formuoti žmonių lūkesčius darbo rinkoje“, - vardija SEB ekonomistas.

Tokie veiksmai kaip spartesnis darbuotojų skaičiaus mažėjimas valstybės sektoriuje, aktyvesnis bedarbių grąžinimas į darbo rinką, mūsų tautiečių susigrąžinimas iš užsienio ar didesnė žmonių iš trečiųjų šalių pasiūla pagerintų darbo rinkos pusiausvyrą ir subalansuotų lūkesčius.

Beje, infliacijos lūkesčiai yra palankūs daugeliui įmonių trumpuoju laikotarpiu – kuo žmonės labiau baiminasi kainų augimo, tuo jie daugiau vartoja dabar, pastebi p. Povilauskas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
JAV prezidentas su Baltijos šalių vadovais kalbėsis apie prekybą, energetiką 3

Balandį Baltuosiuose rūmuose JAV prezidentas priims Baltijos šalių vadovus, su kuriais ketinama aptarti...

Verslo aplinka
2018.02.24
Rusija plečia savo įtaką kiekviename JAV primirštame kampelyje Premium 3

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, reikšmingai keičia šalies užsienio politiką daugelyje pasaulio taškų, o...

Verslo aplinka
2018.02.24
Leidybos verslas kalba ir apie kilimą, ir apie bankrotus 5

„Litexpo“ parodų centre šį savaitgalį vykstanti Vilniaus knygų mugė, žvelgiant iš šalies, atrodo kaip...

Laisvalaikis
2018.02.23
Rytų ir Vidurio Europa atsidūrė Italijos rinkimų dėmesio centre

Pieras Carlo Padoanas, Italijos ekonomikos ministras, pareiškė, kad Europos Komisija turėtų pritaikyti...

Verslo aplinka
2018.02.23
Kibus nekompetencijos virusas 17

„Darbuotojų stygius Lietuvoje nemažėja, tačiau nei įstatymų leidėjai, nei už imigraciją atsakingos...

Verslo aplinka
2018.02.23
Milijardierius investuotojas: Ameriką prieš 2020-uosius gali ištikti recesija 2

Milijardierius investuotojas Ray Dalio, rizikos draudimo fondo „Bridgewater Associates“ įkūrėjas, mano, kad...

Verslo aplinka
2018.02.22
Vokietijos užsienio prekyba: Kinija ir JAV išlaikė pozicijas, Prancūzija ir JK – krito

Kinija ir pernai buvo svarbiausias Vokietijos užsienio prekybos partneris. Vokiškų prekių vis dar daugiausiai...

Verslo aplinka
2018.02.21
Siūlys pataisas, kad nebūtų galima vilkinti baudų mokėjimo 1

Baudos už klaidinančią reklamą didės, nebus galima vilkinti Konkurencijos tarybos paskirtų baudų mokėjimo,...

Verslo aplinka
2018.02.21
Latvijos centrinio banko vadovas nežada atsistatydinti, kalba apie grasinimus nužudyti 14

Ilmaras Rimševičius, korupcija įtariamas Latvijos centrinio banko vadovas, nežada atsistatydinti iš savo...

Verslo aplinka
2018.02.20
AP: Rimševičius reikalavo 100.000 Eur per mėnesį, nes „tokios yra žaidimo taisyklės“ 15

Grigorijus Guselnikovas, banko „Norvik“ akcininkas ir valdybos pirmininkas, teigia, kad į teisėsaugos akiratį...

Verslo aplinka
2018.02.20
100.000 Eur kyšiu įtariamas Latvijos centrinio banko vadovas išleistas į laisvę 18

Latvijos kovos su korupcija biuras pirmadienį paskelbė daugiau informacijos apie Ilmaro Rimševičiaus, šalies...

Verslo aplinka
2018.02.19
Latvijos finansų sektoriaus reputacijai suduotas skaudus smūgis Premium

Daugelį metų garsėjusi kaip nešvarių pinigų iš posovietinių respublikų traukos vieta, Latvija pastaraisiais...

Verslo aplinka
2018.02.19
Valdančiųjų reikalavimus atliekų deginimui vadina neįgyvendinamais 1

Vyriausybė nepritaria Seimo valdančiųjų gretose gimusiam pasiūlymui numatyti griežtus teritorinius...

Verslo aplinka
2018.02.19
Latvija apribojo „ABLV Bank“ operacijas, bankas gavo 97,5 mln. paskolą 10

Latvijos Finansų ir kapitalo rinkų komisija sekmadienį įvedė apribojimus „ABLV Bank“ klientų operacijoms bet...

Verslo aplinka
2018.02.19
JK „Brexit“ ministras: norime kuo greičiau panaikinti trikdžius ir suvaržymus verslui Premium 1

„Brexit“ derybose pastaruoju metu gerų naujienų buvo daugiau nei blogų: sėkmingai baigtas pirmasis derybų...

Verslo aplinka
2018.02.19
Susitarimo dėl sinchronizacijos tikimasi vasarą 4

Penkiašalis – Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos ir Europos Komisijos (EK) – susitarimas dėl trijų...

Verslo aplinka
2018.02.17
Antanas Kulakauskas: valstybė neišvengiamai augs ir keisis 6

Tarpukariu gimusioje modernioje Lietuvoje pristigome demokratijos, bet įtvirtinome tautinę valstybę, daliai...

Verslo aplinka
2018.02.16
Lietuvos šimtmetis: 100 svarbiausių datų valstybei, žmonėms, ūkiui

Nepriklausomos valstybės atkūrimo jubiliejaus proga „Verslo žinios“ pateikia šimtą svarbiausių visuomeninių,...

Verslo aplinka
2018.02.16
Patikslino metinę infliaciją: sausį ji siekė 3,6% 3

2018 m. sausio metinė infliacija Lietuvoje, apskaičiuota pagal suderintą vartotojų kainų indeksą (SVKI),...

Verslo aplinka
2018.02.15
Baltarusiška energija ir kroviniai skaldo Baltijos vienybę Premium 15

Lietuvos pastangos regione kelti klausimus, susijusius su Vilniaus pašonėje statoma Astravo atomine...

Verslo aplinka
2018.02.15

Verslo žinių pasiūlymai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau