Pradės nagrinėti „Rimi Lietuvos“ ir „Iki“ koncentraciją

Publikuota: 2017-04-20
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Europos Komisija perdavė Konkurencijos tarybai koncentracijos UAB „Rimi Lietuva” įgyjant vienvaldę UAB „Palink” kontrolę nagrinėjimą. Bendrovė pasinaudojo teise pirmiausia kreiptis į Europos Komisiją.

Koncentracijos dalyviams pateikus nustatytus reikalavimus atitinkantį pranešimą apie koncentraciją, Konkurencijos taryba apie jo nagrinėjimo pradžią paskelbs savo interneto svetainėje, kad visi suinteresuoti asmenys galėtų pareikšti savo nuomonę, praneša Konkurencijos taryba.

Reikalavimus atitinkantį pranešimą apie koncentraciją Konkurencijos taryba išnagrinės ne vėliau kaip per keturis mėnesius. Jeigu per šį laiką būtų nustatyta, kad bendrovių susijungimas galimai riboja konkurenciją, koncentracijos dalyviai galės siūlyti priemones, kurios pašalintų grėsmes konkurencijai. Tokiu atveju koncentracijos nagrinėjimo terminas šalių prašymu galėtų būti pratęstas dar vieną mėnesį.

„Informuoju, kad kol kas neturime nekonfidencialios Europos Komisijos sprendimo dėl koncentracijos nagrinėjimo perdavimo versijos, tad daugiau detalių šiuo metu pateikti negalime“, – sako Ieva Račickaitė, Konkurencijos tarybos vyriausioji specialistė.

Jei pasakytų „ne“

Pasak Andriaus Ivanausko, advokatų kontoros „Glimstedt“ partnerio, jeigu konkurencijos priežiūros institucijos neduotų leidimo sandoriui įgyvendinti, šalims reikėtų grįžti į pradinę padėtį. Kadangi įstatymai draudžia sujungti verslus iki leidimo gavimo, vartotojai tokio sprendimo padarinių nė nepajustų. Savo ruožtu įmonės irgi turėtų gana nesunkiai grįžti į įprastą konkurencinę veiklą.

„Sutartine prasme šalys sandorių dokumentuose dažniausiai aptaria pasekmes, kurios įvyktų negavus konkurencijos leidimo. Tikėtina, kad, kaip įprasta, atsiskaitymas už „Iki“ akcijas nėra įvykęs, taigi papildomų finansinių pokyčių neįvyktų, o akcijų pirkimo ir pardavimo sutartis paprasčiausiai turėtų būti nutraukta arba baigtųsi automatiškai“, – komentuoja p. Ivanauskas.

Koncentracijos padariniai

Ekspertų vertinimu, jei sumažėtų produkcijos realizavimo alternatyvų, „Iki“ ir „Rimi“ susijungimą tiesiogiai galėtų pajusti tiekėjai. Jau ir dabar jiems nėra lengva derėtis su didžiaisiais tinklais, todėl jei pasitrauktų vienas nepriklausomas klientas, likusių prekybos centrų derybinė galia ir svarba išaugtų.

„Vertinant poveikį sektoriui, reikėtų nepamiršti, kad situacija rinkoje visada gali keistis, o prekybos centrai veikia atsižvelgdami į tai, jog mūsų rinkos užpelkėjimas ir pelno maržų padidėjimas gali greitai paskatinti įeiti naujus konkurentus iš šalių kaimynių“, – sako p. Ivanauskas ir priduria, kad prognozės dėl „Iki“ įsigijimo poveikio rinkai paremtos tik įvairiomis prielaidomis, o įmanomų rinkos plėtros scenarijų yra ne vienas.

Anot p. Ivanausko, poveikis konkurentams yra sunkiai įvertinimas, nes nėra aišku, ar planuojama „Iki“ išlaikyti kaip atskirą prekės ženklą su savo asortimentu, rinkodara ir procesų valdymu. Nepaisant to, ar „Iki“ išlaikys savarankiškumą, tikėtina, kad dėl sandorio bus šiek tiek paprasčiau atsižvelgti vienam į kito veiksmus. Tai nebūtinai reiškia didesnes kainas vartotojams. Kaip rodo telekomunikacijų rinkos pavyzdys, arši kainų konkurencija gali vykti ir esant nedideliam rinkos dalyvių skaičiui.

„Kita vertus, reikėtų nepervertinti „Iki“ galios ir svarbos. Nei „Rimi“, nei „Iki“ nėra rinkos lyderiai ir nediktuoja kainų rinkoje, todėl vien šių tinklų sujungimas gali įtvirtinti „Rimi“ pozicijas tam tikruose segmentuose bei regionuose, bet tai dar nereiškia automatiškos rinkos lyderystės“, – teigia p. Ivanauskas.

Draudimų nebuvo

Jurgita Brėskytė, KT Dominuojančių ūkio subjektų ir susijungimų priežiūros skyriaus vedėja, VŽ balandžio pradžioje teigė kad paprastai pranešimą sudaro didelės apimties dokumentų rinkinys: informacija apie sandorį, kuriuo įgyvendinama koncentracija, koncentracijos dalyvius ir su jais susijusius ūkio subjektus, jų veiklas, rinkas, kuriose jie veikia, tiekėjus, pirkėjus, konkurentus, galimą koncentracijos poveikį konkurencijai.

Tiesa, iki šiol KT nėra uždraudusi koncentracijų mažmeninės prekybos srityje. Paprastai sprendimas dėl leidimo vykdyti koncentraciją priimamas per 1 mėnesį nuo nustatytus reikalavimus atitinkančio pranešimo apie koncentraciją gavimo. Sudėtingų koncentracijų atveju gali būti nagrinėjama iki 4 mėnesių.

Apie koncentracijas

Koncentracijos – ūkio subjektų susijungimai, dėl kurių pasikeičia rinkos struktūros ir gali atsirasti neigiamų pasekmių konkurencijai. Pavyzdžiui, susijungus artimiems konkurentams gali sumažėti ar net visai išnykti konkurencija, rinkos galią per koncentraciją įgijęs ūkio subjektas gali riboti kitų konkurentų atėjimą į rinką, pakelti kainas ar kitaip pabloginti konkurencines sąlygas savo pirkėjams, tiekėjams, konkurentams. Dėl to neigiamų pasekmių gali patirti ir vartotojai.

Skirtingai nuo ūkio subjektų natūralios plėtros, kai ūkio subjektas rinkoje įsitvirtina dėl savo prekių pranašumo prieš konkurentų prekes, koncentracijos atveju rinkos galią ūkio subjektas gali įgyti paprastu konkurento nupirkimu, o ne konkurenciniu savo pranašumu. Dėl to, siekiant įvertinti galimas koncentracijos pasekmes konkurencijai ir uždrausti tas, kurios itin apriboja konkurenciją, Konkurencijos taryba atlieka koncentracijų priežiūrą.

Naujausi Konkurencijos tarybos leidimai koncentracijoms mažmeninės prekybos sektoriuje

2014 m. leidimas UAB „Mineraliniai vandenys“ įsigyti iki 100% įmonių grupės „Alita“ akcijų, su sąlygomis ir įsipareigojimais.

2014 m. leidimas „Orkla Asai“ įsigyti 100% bendrovių „AS Gutta“, „NP Foods Sia“, „AS Staburadze“, „AS Laima“, UAB „Margiris“ ir SIA „Detente“ akcijų.

2015 m. leidimas „Meridian Capital Cis Fund“ netiesiogiai įsigyti „SIA Rigas Piensaimnieks“ vienvaldę kontrolę.

2015 m. leidimas UAB „Coca-Cola HBC Lietuva“ įsigyti 100% UAB „Neptūno vandenys“ akcijų.

2016 m. leidimas UAB „Biovela“ įsigyti 99% UAB „Maisto pramonės investicijos“ akcijų.

Šaltinis: Konkurencijos taryba

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PREKYBOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių prekybos bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
Mineraliniai vandenys, UAB152.5929.698233
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Rimi Lietuva, UAB313.5461.7803.409
EUROVAISTINĖ, UAB206.2667221.539
Gintarinė vaistinė, UAB109.7263.621851
Nemuno vaistinė, UAB164.3477.1211.253
ACC Distribution, UAB180.158288130
AVAD Baltic, UAB166.4153.95819
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1 UAB „Sominis technology“ 4.149,7% Vilniaus
2 UAB „Topo grupė“ 3.107,8% Kauno
8 UAB „Aneroidas“ 1.240,4% Vilniaus
9 UAB „Garden paradise“ 1.146,0% Vilniaus
12 UAB „Metruna“ 1.083,6% Klaipėdos

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau