Maitinimo sektoriaus lyderiai: rekordinis pelnas, rinkos nuotaikos ir prognozės

Publikuota: 2017-07-31
Maitinimo sektoriaus rezultatą pernai gerino smagiai augę turistų srautai ir rekordiškai didelės vietos gyventojų vartojimo išlaidos.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Maitinimo sektoriaus rezultatą pernai gerino smagiai augę turistų srautai ir rekordiškai didelės vietos gyventojų vartojimo išlaidos. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Maitinimo sektorius pernai fiksavo gausų pajamų prieaugį ir uždirbo rekordinį pelną. Sektoriaus rodikliai gerės ir 2017-aisiais, prognozuoja analitikai. Šiemet dar sparčiau kylančios maisto ir gėrimų kainos gali atvėsinti dalies gyventojų norą lankytis restoranuose, tačiau finansines maitintojų kreives 2017 m. kels algų ir turistų srautų augimas.

Išankstiniais Statistikos departamento duomenimis, pernai Lietuvos maitinimo ir gėrimų tiekimo sektoriaus pajamos didėjo 10%, iki 515,8 mln. Eur. Ikimokestinis pelnas šoktelėjo net 87,9%, iki 46,2 mln. Eur.

Tęsinys po grafiku

infogram.com::maitinimo_imoniu_pajamos_2016_m

Bendros sektoriaus pajamos augo, tačiau atskiroms jame veikiančioms įmonėms sekėsi nevienodai.

„Verslo žinios“ tęsia sektorių lyderių rinkimų projektą – šįkart rinksime maitinimo sektoriaus lyderį. Rinkimuose dalyvauja maitinimo sektoriaus bendrovės, iki 2017 m. gegužės 31 d. pateikusios finansines ataskaitas Registrų centrui.

Pirmajame rinkimų etape buvo atrinktos įmonės, remiantis tokiais finansiniais kriterijais:

• pardavimo pajamos 2016 m.;

• pardavimo pajamų pokytis 2016 m., palyginti su 2015 m.;

• ikimokestinis pelnas 2016 m.;

• ikimokestinio pelno pokytis 2016 m., palyginti su 2015 m.;

• pelningumas 2016 m.

Tai reiškia, kad į sąrašą pateko po 5 įmones, maitinimo sektoriuje pirmaujančias pagal kiekvieną išvardytą kriterijų. Be to, atrinktos tik pelningai 2016 m. dirbusios bendrovės.

Balsuojama dviem etapais: iki rugpjūčio 7 d. bus išrinktos trys įmonės finalininkės, o iš jų iki rugpjūčio 14 d. išrinksime sektoriaus lyderę.

Balsuoti galite čia

Sotus 2016-ųjų meniu

„Maitinimo sektorius 2016 m. generavo rekordines pajamas ir gavo rekordinį pelną“, – 2016 m. rodiklius komentuoja Rokas Grajauskas, „Danske Bank“ vyriausiasis Baltijos šalių ekonomistas.

Jis mini dvi priežastis, lėmusias tokį rezultatą – tai rekordiniai turistų srautai ir labai didelės vietos gyventojų vartojimo išlaidos.

„Savo ruožtu vartojimą labiausiai skatina augantys atlyginimai. Pernai vidutinis atlyginimas į rankas Lietuvoje augo 8,3%, stipriai padidėjo ir užimtumas. Visa tai reiškia, kad žmonės uždirba daugiau, jų perkamoji galia didėja, taigi jie daugiau išleidžia ir ne pirmo būtinumo prekėms, ir paslaugoms, tokioms kaip lankymasis kavinėse, restoranuose ir panašiai“, – dėsto analitikas.

nuotrauka::1 left

Kita vertus, augantys atlyginimai, ypač stipriai, – nuo 310 iki 380 Eur, – kelta minimalioji alga pūtė ir maitinimo sektoriaus sąnaudas.

„Tai neišvengiamai atsispindėjo ir kainose, kurių augimas maitinimo sektoriuje praėjusiais metais viršijo 6%“, – dėsto analitikas.

Statistikos duomenimis, maitinimo paslaugų kainos pernai kilo 6,6%, – net sparčiau nei 2015 m., kai augimas siekė 5,8%.

Tęsinys po grafiku

infogram.com::maitinimo_kainu_pokyciai

Rinkos dalyviai mini tris pagrindinius 2016 m. pajamų augimo variklius.

„Didėjo vartojimas. Didėjo lankytojų skaičius ir koregavosi kainos – į didėjimo pusę“, – vardija Kęstutis Markevičius, UAB Restoranų grupė „Fortas“ rinkodaros vadovas.

Be to, dalis maitintojų atidarė naujų maitinimo taškų, tai irgi kilstelėjo pajamas.

Ko laukti 2017 m.?

Prognozuojama, kad šie metai restoranų ir kavinių verslui irgi bus geri.

2017 m. I ketv., palyginti su 2016 m. I ketv., maitinimo sektoriaus pardavimo pajamos padidėjo 25,6% , iki 138,8 mln. Eur, o ikimokestinis pelnas – net 85%.

Nemažą dalį pajamų augimo šiemet, kaip ir pernai, sugeneruos kylančios kainos.

Ponas Grajauskas mano, kad maitinimo paslaugų kainų kilimą praėjusiais metais dar šiek tiek pristabdė tai, kad maisto produktų kainos augo labai nežymiai.

Tačiau šiemet maisto, ypač pieno produktų, kainos jau kyla gerokai sparčiau.

„Atlyginimų augimas šiemet taip pat muša pokrizinius rekordus. Todėl 2017 m. ir maitinimo paslaugų kainos turėtų didėti sparčiau nei praėjusiais metais“, – kalba analitikas.

Pasak jo, sprendžiant iš pirmųjų šių metų mėnesių duomenų, 2017 m. realu tikėtis kainas didėsiant 7–8%.

Nors toks kainų augimas gali atšaldyti dalies gyventojų norą lankytis restoranuose, bendras atlyginimų didėjimas turėtų būti dar spartesnis, o tai reiškia, kad vidutiniškai maitinimo paslaugų įperkamumas išlaikys teigiamą augimo tendenciją.

„Ir toliau augant Lietuvoje turistų srautams, maitinimo sektorius turėtų demonstruoti vis geresnius rezultatus. Todėl ir šiemet šiam sektoriui prognozuojame tiek pajamų, tiek ir pelno augimą“, – kalba p. Grajauskas.

Rinkos nuotaikos

VŽ kalbinti maitintojai irgi mano, kad 2017 m. rezultatas pranoks pernykštį.

Štai rinkos banginė UAB „Amber Food“, suskaičiavusi I pusmečio rezultatus, dvigubai – iki 9% – padidino 2017 m. pajamų augimo prognozę.

„2017-ieji nudžiugino smarkiai augančiu turistų srautu, – šiemet jis iš dalies padeda pasiekti geresnių rezultatų. Jei anksčiau Vilniaus kavinės vasarą ištuštėdavo, tai šiemet to nėra, o Pilies gatvės kavinėse kai kuriomis dienomis lietuviai sudaro vos 20% svečių – visi kiti užsieniečiai. Be to, ir Lietuvos gyventojų lūkesčiai geresni, žmonės daugiau eina į restoranus“, – kalba Gediminas Balnis, „Amber Food“ direktorius.

Tiesa, turistų sulaukia anaiptol ne visi šalies regionai, daugiausia tik sostinė, o kai kurių kitų miestų senamiesčiuose žmonių, taigi ir potencialių klientų, bauginamai mažai.

Šalia turizmo augimo, dar vienas šių metų akcentas – smarkiai šoktelėjusios alkoholio kainos.

Ponas Markevičius skaičiuoja, kad nuo kovo pakilus alkoholio akcizams, restoranų grupei „Fortas“ gėrimus tiekiančios bendrovės alkoholio kainas padidino 20–25%. Pavyzdžiui, kai kurie vynai brango net iki 50%. Be to, brangsta kai kurie produktai, daržovės.

„Pagrindinė sektoriaus tendencija šiemet išlieka panaši kaip pernai: žaliavos brangsta, tenka didinti algas darbuotojams, tai savo ruožtu spaudžia maitintojus kelti patiekalų bei gėrimų kainas savo klientams“, – aiškina p. Markevičius.

„Didėjant atlyginimams bei žaliavų ir paslaugų kainoms, kainos restoranuose neišvengiamai kils“, – antrina ir Gintaras Rutkauskas, UAB „Delano“ vykdomasis direktorius.

Ponas Balnis teigia, kad neskaičiuojant alkoholio brangimo, visų kitų patiekalų kainos „Amber Food“ restoranuose šiemet didėjo iki 7 %.

„Tačiau žaliavos brango netgi daugiau, nei mes kainas kėlėme“, – sako jis.

Iššūkių netrūks

Vieni didžiausių iššūkių maitinimo sektoriui, kaip ir pernai, išlieka darbuotojų stoka (šiemet aštresnė) ir darbo užmokesčio augimas.

Taip pat ūpą restoranų ir kavinių valdytojams gadina emigracija bei mažėjantis šalies gyventojų skaičius, – ši tendencija neigiamai veikia visus be išimties Lietuvos verslus.

„Dar viena problema – šešėlis, gaubiantis dalį šio sektoriaus ir sudarantis nelygias konkuravimo salygas, taip pat ir pritraukiant darbuotojų“, – mini Donatas Vaitasius, UAB „Čili pica“ direktorius.

Jo teigimu, didžioji dalis šio sektoriaus verslo subjektų tiesiog nemoka mokesčių už darbuotoją, o atlyginimą jam įteikia grynais į rankas iš juodai uždirbtų ir neapskaitomų pajamų.

Todėl sveikintinos yra valdžios institucijų iniciatyvos viešinti atlyginimų informaciją, sako pašnekovas. Jis ragina kovai su šešėliu kreipti dar daugiau pastangų.

„Be to, būtina mažinti darbo jėgos apmokestinimą. Jis per didelis ir sukuria sąlygas rastis šešėliui. Iš dalies ar visiškai neskaidriai veikiančių įmonių veiklą reiktų stabdyti neribotam laikui, iki bus susitvarkyta su šešėliu, nes dabar tokios įmonės, pričiuptos tiesiog susimoka paskirtas baudas iš neskaidrios veiklos sukauptų pajamų bei pelnų ir toliau sėkmingai vykdo veiklą“, – dėsto „Čili“ vadovas.

Apie tendencijas

Paklausti, kurią kryptimi vystosi Lietuvos maitinimo sektorius, rinkos dalyviai mini ne vieną tendenciją.

„Keičiasi vartotojų įpročiai: daugiau vartojama sveiko maisto, aktualesnės tampa meniu naujienos, didesnis dėmesys skiriamas greitam aptarnavimui, – ypač pietų metu“, – pasakoja p. Rutkauskas.

Be to populiarėja maisto išsinešti paslauga.

Dar viena tendencija – restoranai vis labiau specializuojasi, koncentruojasi tik į tam tikrą produktą ar paslaugą, siaurina valgiaraščius. Vis daugiau pastangų skiriama išskirtinumui, emocijoms kurti.

O svarbiausia – Lietuvoje plinta valgymo ne namie kultūra, tvirtina VŽ pašnekovai.

Trys didžiausieji

Kaip minėta, į VŽ sudarytą lyderių sąrašą pateko ne visos maitintojos, o tik tos, kurios laiku pateikė ataskaitas Registrų centrui, tad kai kurių stambių šios rinkos žuvų sąraše nėra.

Didžiausius pardavimus iš VŽ sudaryto sektoriaus lyderių sąrašo bendrovių pernai fiksavo daugiau nei pusšimtį maitinimo įstaigų valdanti „Amber Food“. Jos pardavimo pajamos buvo 26,41 mln. Eur , 0,6% mažesnės nei 2015 m.

Tiesa, „Amber Food“ direktorius aiškina, kad sumažėjimas techninis, nes 2016 m. pabaigoje „Amber Food“ valdyti Azijos virtuvės restoranai „Manami“ išskirti į kitą bendrovę – taip pat „Amber Food“ grupei priklausančią UAB „Neragauta Azija“. Pastaroji įmonė pernai gavo 0,367 mln. Eur pajamų.

Pasak Balnio, konsoliduota visos „Amber Food“ grupės, kurią sudaro „Amber Food“ ir „Neragauta Azija“ apyvarta 2016 m. sudarė apie 27 mln. Eur ir, palyginti su 2015 m., padidėjo 3 %.

„Pajamas augino nuosekli tinklo plėtra“, – sako Balnis. 2016-aisiais sostinėje „Amber Food“ atidarė į užsieniečius orientuotą lietuvių virtuvės restoraną „Pilies Katpėdėlė“, uostamiestyje – restoraną-laivą „Das boot“, duris atvėrė ir dar trys nauji restoranai „Manami“.

Antra pagal pajamas – picerijas „Can Can“ ir kavines „Caif Cafe“ valdanti UAB „Delano“. Ji pajamas pernai augino 10,9%, iki 19,9 mln. Eur.

Pasak Gintaro Rutkausko, „Delano“ vykdomojo direktorius, pajamų kreives aukštyn kėlė plėtra, senųjų „Can Can pizza“ picerijų rekonstravimas ir bendras šalies ūkio augimas.

2016 m. atidarytos 9 naujos „Caif Cafe“ kavinės (3 uždarytos), atidarytas vienas „Can Can pizza“ restoranas, o vienas „Can Can pizza“ restoranas uždarytas. Iš viso įmonė valdo 45 maitinimo įstaigas.

Trečia pagal pajamas – UAB „Čili pica“. Tiesa, jos pajamos pernai sumenko 5,7%, iki 15,645 mln. Eur. Įmonė nurodo, kad pajamas neigiamai paveikė vykdyta dalies picerijų rekonstrukcija.

Didžiausią ikimokestinį pelną – 1,326 mln. Eur – 2016 m. fiksavo „Amber Food“.

Augimo čempionai

Dabar apie tuos, kurie demonstravo sparčiausią augimą. Labiausiai pardavimus iš VŽ sudaryto sąrašo įmonių pernai padidino UAB „Ameritek“ – 109%.

Inga Bagdonaitė, „Ameritek“ vadovė, sako, kad pajamas augo dėl plėtros.

„Kai yra vienas vaikas, o po to gimsta kitas, jų tampa dvigubai daugiau. Mes atidarėme naujų taškų – vieną užpernai, kitą pernai, todėl didėjo ir pajamos“, – kalbėjo ji.

Įmonė valdo 4 maitinimo įstaigas, dalis jų įsikūrusios Vilniaus oro uoste.

Ikimokestinį pelną pernai labiausiai padidino „Delano“– apie 2.000%. Tiesa, toks spurtas gautas lyginant su 2015 m., kurie įmonei buvo nuostolingi.

O pelningiausiai pernai dirbo Amatininkų užeigą sostinėje valdanti UAB „Vilko apetitas“. Jos pelningumas siekė beveik 30%.

Kviečiame susipažinti su bendrovių finansiniais rezultatais ir išrinkti, jūsų nuomone, geriausią maitinimo sektoriaus įmonę specialiame balsuoti skirtame puslapyje „SEKTORIAUS LYDERIAI“.

Balsavimas vyksta dviem etapais: iki rugpjūčio 7 d. bus išrinktos trys įmonės finalininkės, o iš jų iki rugpjūčio 14 d. išrinksime sektoriaus lyderę.

Balsuokite čia

infogram.com::sektoriu_lyderiai_maitinimo_imones

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gintaro kelias šį savaitgalį eina per Vilnių 1

Vilniaus parodų ir konferencijų centre „Litexpo“ iki kovo 17 d. vakaro veikia XV tarptautinė specializuota...

Laisvalaikis
2018.03.16
Pristato 45 mln. Eur vertės Šv. Jokūbo ligoninės viziją Premium 48

Kilus pasipiktinimui vienų metų senumo vizualizacija, investicinių fondų valdytoja „Lords LB Asset...

Statyba ir NT
2018.03.16
Vadovauti Turizmo rūmams grįžta Žydrė Gavelienė 1

Lietuvos turizmo rūmų (LTR) prezidente išrinkta Nacionalinės turizmo verslo asociacijos prezidentė Žydrė...

Artėjant turistiniam sezonui Vilniuje vėl trūksta viešbučių Premium 3

Šį pavasarį ir vasarą sostinėje turėtų būti atidaryti bent trys nauji viešbučiai, tačiau turistus į Lietuvą...

„Švaros brolių“ plovyklų plėtra šiemet bus santūresnė

Keletą naujų automobilių plovyklų pernai atidariusi UAB „Švaros broliai“ skelbia 2017 m. nuplovusi dvigubai...

Ne vietinių įkurtam restoranui prognozavo 3 mėnesius – auga 3-ius metus Premium

Restoranas „Food Lab“ Utenoje vietinių prognozėmis turėjo gyvuoti tris mėnesius. Vis dėlto trečiaisiais...

„Radisson“ atidarys 6-ąjį viešbutį Lietuvoje – prie IKEA 1

Sostinėje planuojamame „VNO verslo ir prekybos parke“ iškilsiančio viešbučio operatore pasirinkta...

Statyba ir NT
2018.03.15
Vydūno gimimo metinėms – sidabro moneta ir pašto ženklas

Kovo 22-ąją, filosofo, Mažosios Lietuvos veikėjo Vilhelmo Storostos-Vydūno (1868–1953) gimimo dieną, Lietuvos...

Laisvalaikis
2018.03.14
18-metis – jau sėkmingas verslininkas: restoraną Taujėnų dvare įkūrė per porą savaičių Premium

Į Ukmergės rajone esančius Taujėnus svečiai atvyksta pasidairyti po dvarą, pavaikščioti po jo parką,...

Taikos sutartis dėl „Metrail“ gali tapti realybe – susitarta dėl esminių sąlygų 3

Beveik 2.000 įmonių žiebiasi viltis išvengti milijoninių baudų už nesutvarkytas atliekas. Gamintojai ir...

Naujas pasiūlymas, kaip išspręsti „Metrail“ problemą Premium 1

Gamintojai ir importuotojai pateikė Aplinkos ministerijai naują pasiūlymą, kaip išspręsti UAB „Metrail“...

Pradedami metų teisininko rinkimai: kviečiame dalyvauti

„Verslo žinios“ ir „Infolex“ drauge su Bendrovių ir institucijų teisininkų asociacija (B.I.T.A.) bei advokatų...

Druskininkai mina stabdžius: rinka svarsto, kas nutiko Premium 14

Populiariausias Lietuvos kurortas Druskininkai tradiciškai fiksuodavo gražų turistų skaičiaus prieaugį.

Kambarys, kuriame yra meno, knygų ir vyno

1997-aisiais Vilniuje įkurta Užupio respublika kartais pavadinama lietuviškuoju Monmartru ar Vilniaus...

Laisvalaikis
2018.03.11
Didžiausios sausio algos privačiose gydymo įstaigose 2

VŽ surikiavo privačias gydymo įstaigas pagal šiemet sausio mėnesį mokėtą vidutinį mėnesio atlyginimą.

Nuolatinių nuolaidų kariams nereklamuoja: užtenka pažymėjimo 2

Į Jonavos užkandinės „MIO John“ atsisakymą aptarnauti Lietuvos kariuomenės karininkus, verslas iškart...

Kauno oro uoste – modernus orlaivių nuledinimo automobilis 1

UAB „Litcargus“ įsigijo naują orlaivių nuledinimo automobilį su naujos kartos nuledinimo įranga. Šis...

Kauno „Callcredit“ perima funkcijas iš pagrindinės kompanijos JK Premium

Lidse, JK veikiančios įmonės „Call­credit“ antrinė įmonė, dirbanti kaip jos paslaugų centras Kaune, planuoja...

Administracinį pastatą Kaune pertvarkė į verslo centrą „Kalantos 49“ 4

Kauno UAB „KKL investicijų valdymas“ pertvarkė į verslo centrą 5.500 kv. m pastatą, kuriame seniau buvo...

Statyba ir NT
2018.03.09
Didžiausias algas 2017 m. mokėjusios privačios gimnazijos 2

VŽ surikiavo privačias gimnazijas pagal pernai sausį – gruodį mokėtą vidutinį mėnesio atlyginimą.

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau