Seimas ėmėsi alkoholio ribojimų – kol kas beveik jokių palengvinimų

Publikuota: 2017-05-10
Sveikatos komiteto pakoreguotą alkoholio prienamumo ribojimų  projektą Seimas svarstys gegužės 23 d.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Sveikatos komiteto pakoreguotą alkoholio prienamumo ribojimų projektą Seimas svarstys gegužės 23 d. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Alkoholio prieinamumo ribojimą numatantys įstatymų pakeitimai Seime didesnių prieštaravimų kol kas nesulaukė.

Trečiadienį Seimo sveikatos reikalų komiteto posėdyje pritarta tik palengvinimams dėl alkoholio prekybos masinių renginių metu – draudimą prekiauti alkoholiu siūloma taikyti tik nemokamų renginių metu.

Tačiau kiti esminiai ribojimai, kuriems jau yra pritarusi Vyriausybė, – dėl alkoholio prekybos laiko trumpinimo, reklamos draudimo ir kt., – lieka, tad po Seimo sveikatos reikalų komiteto posėdžio lengviau netapo nei gausiai į posėdį sugužėjusiems kavinių bei restoranų verslo atstovams, nei alkoholio gamintojams.

Aurelijus Veryga, sveikatos apsaugos ministras, pradėdamas posėdį priminė, kad Vyriausybė savo išvadoje yra pritarusi įstatymo pataisoms, numatančioms sutrumpinti alkoholio prekybos laiką: mažmeninės prekybos vietose darbo dienomis ir šeštadieniais ji galės vykti nuo 10 iki 20 val., o sekmadieniais – nuo 10 iki 15 val.

Dabar parduotuvėse alkoholio galima įsigyti nuo 8 iki 22 val. visomis dienomis.

Taip pat Vyriausybė yra pritarusi, kad alkoholinius gėrimus būtų draudžiama vartoti ir turėti asmenims iki 20 metų, paliekant išimtį asmenims nuo 18 metų turėti alkoholinių gėrimų darbo vietoje ir darbo metu, jei jie dirba kavinėse ir restoranuose. Tačiau Tačiau Vyriausybė nepritarė tolesniam akcizų didinimui ir vėlesniam laikui atidėjo svarstymus dėl alkoholio prekybos tik specializuotose parduotuvėse.

Ką svarstė

Trečiadienį Seimo sveikatos komitetas svarstė Seimo nario Eugenijaus Jovaišos pasiūlymą dar labiau trumpinti rytinį prekybos alkoholiu laiką, – leisti prekiauti juo nuo 12 val.

Tačiau šiam siūlymui komitetas nepritarė. Pasak p. Verygos, dar labiau vėlinant rytinį alkoholio prekybos laiką, nuo svaigalų priklausomų žmonių problemų neišspręstume.

Laurynas Vilimas, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius, sakė, kad dėl siūlomo rytinio prekybos alkoholiu laiko prekybininkai neprieštarauja, tačiau vakarinį prekybos alkoholiu laiką siūlė prailginti 1-2 valandomis – iki 21 ar 22 val.

Tačiau komiteto nariai į prekybininkų siūlymus neatsižvelgė ir pritarė jungtiniam Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimo projektui, kuriame prekybos laikas liko toks, kaip siūlyta iki tol – darbo dienomis ir šeštadieniais nuo 10 iki 20 val., o sekmadieniais – nuo 10 iki 15 val.

Neliktų nemokamų renginių?

Komitetas taip pat pritarė siūlymams, kad prekyba alkoholiu būtų uždrausta ne visuose masiniuose renginiuose, parodose ir mugėse, kaip siūlyta iki šiol, o tik tokiuose, patekimas į kuriuos yra nemokamas ir nėra ribojamas.

„Mokamuose renginiuose alkoholio prieinamumas būtų neribojamas, – patys organizatoriai prisiimtų atsakomybę už viešąją tvarką tokių renginių metu. Manau, direfencijavus renginius į mokamus ir nemokamus būtų numaldyta diskusijų banga, kilusi visuomenėje dėl siūlomo prekybos renginių metu ribojimo“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras.

Tačiau dalis komiteto narių tokį renginių diferencijavimą kritikavo. Štai Seimo narys Remigijus Žemaitaitis sakė, kad draudimą prekiauti alkoholiu nemokamų renginių metu labai lengva apeiti.

„Na, padarys 5 centų mokestį už įėjimą į, pavyzdžiui, Kaziuko mugę, ir jau galės joje prekiauti alkoholiu. Tokie ribojimai absurdas, ką mes jais pasieksime, neaišku“, – kalbėjo jis.

Visgi p. Verygos tokie argumentai neįtikino. Ministras atkirto, jog nederėtų kiekviename siūlomame įstatymo pakeitime iškart ieškoti landų, kaip jį apeiti.

„Nemanau, kad Kaziuko organizatoriai skirs kosminius pinigus aptverti teritorijas, rinkti mokesčius, juk įėjimo mokesčio administravimas būtų sudėtingas. Be to, jei priėmę įstatymą vėliau pamatysime, kad jis apeinamas, tas spragas Seimas galės užtaisyti vėliau“, – kalbėjo ministras.

Tačiau tokiai ministro nuomonei nepritarė ir kai kurie kiti komiteto nariai. Štai Antanas Matulas irgi teigė, kad diferencijavus renginius į mokamus ir nemokamus draudimas prekiauti alkoholiu nemokamuose renginiuose bus lengvai apeinamas. Jis taip pat siūlė ieškoti kompromiso ir dėl draudimo prekiauti alkoholiu lauko kavinėse, ir dėl kai kurių kitų ribojimų.

„Priešingu atveju bus sunku gauti Seimo narių pritarimą siūlomiems draudimams“, – įspėjo jis.

Lauko kavinėms – jokių palengvinimų

Restoranų verslo atstovai ragino komiteto narius atsisakyti nuostatų, numatančių drausti prekybą alkoholiu nestacionariose lauko kavinėse, tokiose, kurios įrengtos tik lauke.

„Kalba eina apie taip vadinamas konkursines kavines, tokias, kurios įrengiamos lauke laimėjus savivaldybės konkursą. Vien Vilniuje yra apie 50 tokių kavinių, pavyzdžiui, Vokiečių gatvėje. Jei bus uždrausta tokiose kavinėse prekiauti alkoholiu, tas kavines įrengę verslininkai patirs nuostolių, nes laimėje konkursus jie susiplanavę investicijas 5 metams. Investicijos į vieną konkursinę kavinę sudaro iki 150.000 Eur, klausimas, kaip kompensuos nuostolius verslui. Be to, keistai atrodysime prieš turistus, jei lauko kavinėse nebus galima atsigerti alaus. Būtume vienintelė tokia šalis“, – kalbėjo Evalda Šiškauskienė, Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė.

Pasak jos, problemų dėl draudimo prekiauti alkoholiu stacionariose kavinėse patirtų ir tie restoranai, kurie turi antrą licenciją šalia restorano lauke veikiančiai kavinei – tam, kad personalui būtų patogiau dirbti ir nereikėtų toli nešioti patiekalų ar gėrimų iš vidaus į lauką.

„Tokiose kavinėse norima irgi uždrausti prekiauti alkoholiu, tačiau draudimu nieko neišspręsime, jis beprasmiškas – tos kavinės dirbs kaip dirbusios, tiesiog personalui taps ne taip patogu dirbti, nes reiks daug bėgioti iš viduje esančių kavinės patalpų į lauką nešiojant alkoholį klientams“, – aiškino p. Šiškauskienė.

Asociacijos nuomone, maitinimo įstaigose reikėtų palikti galioti dabartinę prekybos alkoholiu tvarką.

Tačiau komitetas į šiuos kavinių verslo atstovų siūlymus neatsižvelgė.

Taip pat nebuvo išgirsti ir aludarių siūlymai atsisakyti ketinimų drausti alkoholio reklamą. „Mūsų galva, užtektų nustatyti, kad reklamuoti alkoholį kaip produktą ir alkoholio prekės ženklus galima, tačiau nerodant reklamoje žmonių“, – sakė Saulius Galadauskas, Aludarių gildijos vadovas.

Sveikatos komiteto pakoreguotą Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų projektą Seimas svarstys gegužės 23 d.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

10 didžiausių prekybos bendrovių

BendrovėApyvarta (tūkst. Eur)Pelnas (tūkst. Eur)Darbuotojų skaičius
Palink, UAB632.49911.3877.398
Sanitex, UAB480.50815.8031.147
Rivona, UAB384.0432.0461.025
Norfos mažmena, UAB409.9219.1513.332
MAXIMA LT, UAB1.503.41563.65516.571
Rimi Lietuva, UAB313.5461.7803.409
Eurovaistinė, UAB206.2667221.539
ACC Distribution, UAB180.158288130
Kesko Senukai Lithuania, UAB351.69320.3483.767
EVD, UAB176.3937.132125
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1 UAB „Sominis technology“ 4.149,7% Vilniaus
2 UAB „Topo grupė“ 3.107,8% Kauno
8 UAB „Aneroidas“ 1.240,4% Vilniaus
9 UAB „Garden paradise“ 1.146,0% Vilniaus
12 UAB „Metruna“ 1.083,6% Klaipėdos

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau