Neveiklumą dengia procedūromis

Publikuota: 2017-05-11
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Prievolė kasmet pateikti finansines ataskaitas Juridinių asmenų registrui (JAR) vis dar ignoruojama – likus kelioms savaitėms iki termino pabaigos ataskaitas buvo pateikę vos apie 10% juridinių asmenų. Registrų centras (RC) iki šiol teisindavosi praktiškai neturintis galimybių nubausti skaidrumo vengiančius asmenis. Šiemet jis gavo didesnius įgaliojimus veikti – ar pasinaudos jais?

Juridiniai asmenys, kurių finansiniai metai sutampa su kalendoriniais metais, metines finansines ataskaitas RC turi pateikti ne vėliau kaip iki gegužės 31 d. Iki šių metų gegužės jas pateikė 17.500 juridinių asmenų – prievolę tai padaryti turi beveik 165.000. Pernai metines ataskaitas pateikė mažiau kaip pusė tą daryti privalančių asmenų. Anksčiau šis rodiklis buvo dar prastesnis, bet šiokį tokį aktyvumą paskatino kredito biuro „Creditinfo“ sprendimas nusižengiančioms įmonėms neskaičiuoti kredito reitingo. Įmonei be kredito reitingo gali būti sudėtingiau finansų įstaigose gauti kreditą, mokėjimo atidėjimą iš verslo partnerio ir kt.

Antanas Survila, RC direktoriaus pavaduotojas juridinių asmenų registrui, komentuodamas šių metų rezultatus, aiškina, kad prievolė vis dar nėra visuotinai įsisąmoninta ir vykdoma nepakankamai aktyviai. Iš tikrųjų p. Survila nepasakė nieko naujo: apie (ne)sąmoningumą kalbama metų metus, atitinkamai iš paskos velkasi ir (ne)aktyvumas. To, kad verslininkai vengia teikti finansines ataskaitas, ko gero, negalima paaiškinti vien neaktyvumu: nori nenori peršasi mintis, kad tokie juridiniai asmenys nėra skaidrūs, vadinasi – turi ką slėpti. Tuo galėtų susidomėti ne tik atitinkamos institucijos – atidžiau į tokias įmones turėtų žvelgti ir verslo partneriai.

Kyla kitas, ne mažiau svarbus klausimas – o kokį aktyvumą rodo RC, institucija, kuriai valstybė pavedė tvarkyti šį gana svarbų barą? RC kasmet traukia vis tą pačią dainelę: esą baudos protokolas galėjo būti surašytas tik dalyvaujant administracinėn atsakomybėn traukiamam asmeniui, t. y. juridiniam asmeniui-slapukui. O inicijuoti pataisas nebuvo jokio noro. Ir nesunku atspėti, kad didžioji dalis tokių asmenų kviečiami neatvykdavo. Nėra asmens, nėra protokolo. Nėra ir baudos. Bet nėra ir finansinės ataskaitos, tad tokie lygesni už lygius juridiniai asmenys ir toliau pasišvilpaudami juokiasi iš įstatymų besilaikančių kolegų. Nes jei RC ir pavykdavo už skverno nutverti vieną kitą asmenį, byla ilgai voliodavosi teismuose, kol galų gale vienam kitam būdavo skirta didesnė nei simbolinė bauda.

Pagal dabar galiojančią tvarką už metinių finansinių ataskaitų rinkinių nepateikimą JAR juridinio asmens vadovui gali būti skirta nuo 200 iki 3.000 Eur dydžio bauda. Pagaliau į RC rankas įduodamas stipresnis botagas – pagal naująjį Administracinių nusižengimų kodeksą, įsigaliojusį šiemet, protokolą juridinio asmens vadovui galima bus surašyti ir jam nedalyvaujant, kai jis kviečiamas du kartus neatvyksta. Ar tai teikia vilčių, kad tamsoje su savo finansiniais rodikliais kiūtantys asmenys bus išvilkti į dienos šviesą? Galbūt, dalis jų ir suskubs pasirūpinti savo reputacija. O kažkam baudos dydis bus tas kelias, kuriuo eiti „apsimoka“ labiau nei viešintis. Tačiau jei RC būtų viešai patampęs vieną kitą žinomą įmonę, tai galėjo būti pamoka daugeliui kitų „gudročių“. RC neveiklumo pasekmė – įspūdingi „neklaužadų“ būriai. Pavyzdžiui, pernai finansines ataskaitas pateikė daugiau kaip 77.000 juridinių asmenų iš beveik 159.000 šią prievolę turėjusių. Prieblandoje liko 82.000 įmonių. Padauginkime šį skaičių tegul ir ne iš maksimalios baudos (net ir atmetus kažkokią dalį neveikiančių įmonių), gausime stulbinamas sumas – dešimtis, jei ne šimtus milijonų (!) eurų... Negi skylių neužlopančiam šalies biudžetui jie nereikalingi?

RC turi naują vadovą. VŽ mano, kad valstybės valdomos įmonės vairą perėmęs advokatas Gintautas Bartkus pasiteisinimų neieškos: įgaliojimai suteikti, procedūros palengvintos, todėl neveiklumą ar atlaidumą prievolių nevykdančių asmenų atžvilgiu pateisinti bus labai sunku. Ir neįtikima.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gazelė 2016

Sparčiausiai augančios finansinių paslaugų bendrovės

Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1272 UAB „Cognizant Technology Solutions Lithuania“ 82,4% Vilniaus
1347 UAB „Baltpool“ 79,0% Vilniaus
1893 UAB „Sollo“ 57,8% Vilniaus
2000 UAB „International Metbalta Invest group“ 55,4% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau