Vasiliauskas: iššūkiai akivaizdūs, bet „dangus negriūva“

Publikuota: 2017-09-08
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Siųsdamas gerąją žinią, kad palūkanos eurais išliks žemos dar kelerius metus, Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas, sako matąs ekonominio „kaitimo požymių“.

Kartu jis pabrėžia, kad negalima lyginti dabartinės ir ikikrizinės 2007-2008 m. situacijos Lietuvoje.

Kalbėdama apie makroekonominę padėtį šalyje p. Vasiliauskas nurodo, kad padėtis darbo rinkoje yra „įtempta“, o didėjantys atlyginimai augina kainas šalyje.

„Darbo užmokesčio augimas yra nemenkas, tačiau ir ekonomika vystosi pakankamai sparčiai“, – žurnalistams penktadienį sakė LB vadovas.

Jis nesureikšmina liepą iki 4,1% pakilusios metinės infliacijos lygio. LB tikisi, kad infliacija kitąmet mažės iki 2,2%.

„Pagrindinė priežastis, kodėl auga infliacija, tai po 8-9% pastaraisiais metais augantis darbo užmokestis. Kita vertus, kai mes atmetame vienkartinius veiksnius, pavyzdžiui, pavasarį pakeltus akcizus, matome, kad Baltijos šalyse kainos auga labai panašiai“, – teigia p. Vasiliauskas.

Dėl NT apsispręs lapkritį

Pastaruoju metu taip pat stebimas NT kainų didėjimas. Pasak p. Vasiliausko, sprendimus dėl NT rinkos reguliavimo „po vidinių diskusijų“ LB priims lapkričio 21 d.

„Galiu tik pakartoti, kad temperatūra NT rinkoje yra pakilusi. Ar reikės imtis kažkokių priemonių pamatysime“, – nurodo pašnekovas.

Apibendrindamas LB vadovas akcentuoja, kad dabartinės makroekonominės padėties negalima lyginti su ikikrizinė situacija prieš dešimtmetį.

„Pagrindai yra visiškai kitokie. Kreditavimas auga daugiau mažiau artimais BVP augimo tempams. Nėra taip, kad visas augimas būtų paremtas skolintais pinigais. Viešojo sektoriaus išlaidos, panašu, kad kol kas yra valdomos. Sustiprėjęs euro kursas mūsų eksporto nepaveiks, nes daugiausiai eksportuojame į euro zoną. Iššūkiai dėl konkurencingumo yra akivaizdūs, bet kol kas nematau dėl ko reikėtų sakyti, kad griūva dangus“, - sakė p. Vasiliauskas. Kartu jis linki Vyriausybei „kol palankus laikas“ kaupti rezervą ateičiai, kai ateis sunkesni laikai.

Palūkanos išliks žemos iki 2019 m.

Ketvirtadienį Europos centrinio banko (ECB) valdančioji taryba, kurios narys yra p. Vasiliauskas, paliko galioti nulinę bazinę palūkanų normą, o dėl konkrečių kiekybinio skatinimo stabdymo žingsnių po 2017 m. turėtų apsispręsti jau kitame Tarybos posėdyje, kuris įvyks spalį.

LB vadovą ir kitus ECB tarybos narius „nustebino“ tai, kad sparčiau nei tikėtasi atsigauna euro zona. Laukiama, kad euro zonos BVP augimas šiemet paspartės iki 2,2%, kai dar vasarą tikėtasi 0,3 proc. punktais lėtesnio augimo. Kitąmet laukiama, kad euro zonos BVP didės 1,8%, o 2019m. - 1,7%.

„Galime drąsiai sakyti, kad euro zonos ekonomika yra jau visiškai atsigavusi“, - tęsė p. Vasiliauskas, tačiau infliacija kol kas nesiekia ECB tikslo pasiekti artimą bet kiek mažesnį nei 2% kainų augimo lygį.

Šiemet laukiama, kad infliacija augs 1,5%, kitąmet sulėtės iki 1,2% ir vėl sugrįš iki 1,5% 2019 m. Tai reiškia, kad palūkanų kėlimas nusikelia dar keliems metams į priekį.

Pasak p. Vasiliausko palūkanų normos „tikrai išliks tokiame pačiame lygyje pakankamai ilgai“, net pasibaigus kiekybinio skatinimo programai.

„Tikėtis pokyčių artimiausiai metais tikrai negalima. Jeigu mes įvertintume rinkų lūkesčius, tai iki ECB posėdžio manyta, kad palūkanos ims didėti 2018 m. pabaigoje. Dabar tie lūkesčiai nusikelia į 2019 m. II ketvirtį“, - sakė p. Vasiliauskas.

Šiuo metu kiekvieną mėnesį už maždaug 60 mlrd. Eur rinkoje ECB superka valstybių ir įmonių obligacijų. Pagal muo 2015 m. kovo startavusią programą, kurios tikslas paskatinti euro zonos atsigavimą, supirkta vertybinių popierių už 2 trln. Eur.

Manoma, kad spalį ECB gali apsispręsti po 2017 m. dar 6-9 mėn. pratęsti kiekybinio skatinimo programą, galimai sumažinant mėnesinių pirkimų lygį nuo 60 iki 40 mlrd. Eur arba 20 mlrd. Eur, priklausomai nuo pasirinktos trukmės, nurodo naujienų agentūra „Reuters“ remdamasi neįvardytais šaltiniais.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Gazelė 2016

Sparčiausiai augančios finansinių paslaugų bendrovės

Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Apskritis
1272 UAB „Cognizant Technology Solutions Lithuania“ 82,4% Vilniaus
1347 UAB „Baltpool“ 79,0% Vilniaus
1893 UAB „Sollo“ 57,8% Vilniaus
2000 UAB „International Metbalta Invest group“ 55,4% Vilniaus

Verslo žinių pasiūlymai

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau