Vadovo nepriimtų sprendimų kaina: kas stabdo Lietuvos lyderius?

Reklama publikuota: 2022-08-08
Dr. Audronė Nakrošienė, ISM Executive MBA studijų direktorė.
svg svg
Dr. Audronė Nakrošienė, ISM Executive MBA studijų direktorė.

Pagrindinė vadovo pareiga priimti sprendimus – tai daryti ne tik kokybiškai, bet ir greitai, mat delsimas vilkina procesus, kelia darbuotojų frustraciją ir neretai atsiliepia finansiškai. Kaip rodo McKinsey tyrimas, daugiau nei pusė (56 proc.) aukščiausiojo lygio vadovų trečdalį savo laiko skiria sprendimų priėmimui, dalis vadovų atskleidė, kad sprendimų priėmimas iš jų pareikalauja net 70 proc. laiko. Tačiau net 57 proc. apklaustųjų sako, kad daugiau nei pusė sprendimų priėmimui skirto laiko išnaudojama neefektyviai. Dar daugiau – pagrindinė problema daugeliui organizacijų yra ne tik sprendimų kokybė, tačiau sprendimų priėmimo greitis. Tik mažiau nei pusė respondentų sutinka, kad jų organizacija priima greitus sprendimus ir tik 37 proc. gali pasakyti, kad priimami sprendimai yra kokybiški bei priimti greitai.

Kodėl greitas sprendimų priėmimas toks svarbus?

Nors dauguma vadovų renkasi priimti greitą arba kokybišką sprendimą, tačiau pasirodo, kad pastarieji yra vienas nuo kito neatsiejami. Daugelio tyrimų išvados atskleidžia, kad greitai priimti sprendimai dažniausiai būna itin rezultatyvūs - aukštais rezultatais sprendimų priėmime pasižyminčios organizacijos demonstruoja finansinę sėkmę bei priimtų sprendimų teigiamą grąžą. Tuo tarpu sprendimų priimti negebančios organizacijos yra linkusios augti lėtai ir neretai susiduria su stagnacija.

„Pastebima tendencija, kad sprendimų priėmimo efektyvumas mažėja su organizacijos augimu – kuo didesnė organizacija, tuo lėčiau sprendimai priimami. Sudėtinga jų struktūra lemia sprendimų atidėjimą, ilgas ir nesibaigiančias diskusijas“, - sako dr. Audronė Nakrošienė, ISM Executive MBA studijų direktorė.

Kas mažina Lietuvos vadovų sprendimų priėmimo greitį?

Ekspertė dalijasi tendencijomis, jog Lietuvos vadovai delsia greitai priimti sprendimus jausdami baimę suklysti. Jie neretai siekia turėti maksimalų geriausiam sprendimui priimti reikiamos informacijos kiekį. Tačiau anot dr. A. Nakrošienės, kartais itin sveika pripažinti, kad žinoti visko neįmanoma ir sprendimą reiktų priimti su turimu duomenų kiekiu.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

 „Šiandieninė aplinka suteikia galimybę prieiti prie daugybės duomenų ir įvairios jų formos, tačiau neišsenkantis informacijos laukas gali nuvesti dvejonių ir dar mažesnio užtikrintumo keliu. Tad kaip išlaikyti balansą, kada apriboti priimamą informaciją ir priimti sprendimą? Greitai besikeičianti aplinka nebesuteikia prabangos laukti, todėl priimtas sprendimas dažnai yra daug geresnė alternatyva nei jokio sprendimo“, - sako dr. A. Nakrošienė.

Ekspertė prideda, kad, kuomet atrodo, jog informacijos yra per mažai, verta pasikliauti savo intuicija, nes jos ir analitiškumo derinys leidžia sprendimą priimti greičiau. „Vidinis jausmas kyla iš jau turimos patirties, galinčios suteikti sprendimų priėmimui reikalingą informaciją. Nors patarimas naudotis savo nuojauta iš pirmo žvilgsnio gali skambėti labai elementariai, tačiau stipri baimė suklysti, poreikis kontroliuoti, naudotis logika bei faktais ne vieną vadovą intuicijos sprendimo procese verčia atsisakyti. Tačiau sprendimų priėmimo greitis yra viena iš svarbiausių vadovo kompetencijų“, - sako dr. A. Nakrošienė.

 Ekspertė papildo savo mintį teigdama, kad stiprų kontrolės mechanizmą turintiems Lietuvos vadovams dažnai trūksta avantiūrizmo, padedančio greičiau priimti sprendimą ir nepakliūti į nesibaigiančių dvejonių ir diskusijų sūkurį. Mažu spontaniškumu ypatingai pasižymi Lietuvos vadovai, kurie yra sukaupę daug patirties, linkę analizuoti, kontroliuoti ir numatyti visus galimus scenarijus.

Galiausiai, dažno vadovo efektyvumą stabdo nesugebėjimas palaikyti reikiamos distancijos su kitomis suinteresuotomis šalimis: „Į rezultatą orientuotas vadovas sprendimus priima greičiau, tačiau jo silpnoji vieta yra santykiai. Tuo tarpu į santykius orientuotas vadovas neretai vilkina sprendimo priėmimą bijodamas kolegoms ar partneriams sukelti diskomfortą. Jam labai svarbu išlaikyti gerą mikroklimatą komandoje, o empatija jį verčia daug kartų permąstyti savo veiksmus, jų pasekmes, neretai sukelia nepilnavertiškumo jausmą.“  

Iššūkius spręsti padeda sąmoningumas

Ekspertė sako, kad sprendimų priėmimo procesą gerinti padeda savianalizė ir refleksija, kadangi jis dažnai grįstas pasikartojančia elgsena. „Neretai vadovai patys nesusimąsto, kaip priėmė sprendimą. Tačiau pradėdami reflektuoti ir atsigręždami į savo veiksmus jie pradeda įžvelgti ar sprendimas buvo priimtas vadovaujantis vertybėmis, intuicija, o gal į rezultatą orientuotais dalykais. Kitą kartą susidūręs su panašia situacija vadovas sutaupo laiko ir sprendimą priima greičiau – tuomet jis jau žino savo silpnąsias vietas, įjungia sąmoningumą“, - sako dr. A. Nakrošienė.

Anot ekspertės, atsakymus į lyderystės klausimus vadovai gali rasti aukščiausiojo lygio vadovams skirtose ISM Executive MBA studijose. Visos programos metu, kurioje laukia įvairios užduotys, projektai, darbas komandose ir kelionė į Afriką, pokyčio siekiantys vadovai gilinasi į savo elgseną, sprendimų priėmimo procesą bei sąmoningai jį keičia.

„ISM Executive MBA studijas vadovai pasirenka dėl galimybės čia gauti vertingų žinių, diskutuoti su dėstytojais iš viso pasaulio, sužinoti, kaip priimti strateginius sprendimus. Dažniausiai juos domina kitų patirtys ir žinios, kaip organizacijoje diegti pokyčius. Kietieji įgūdžiai ugdomi darbo skirtingose komandose metu, kuomet ruošiamas strateginis, skaitmenizacijos ir lyderystės pokyčio planas. Vadovai čia ateina kietųjų įgūdžių ir receptų, kaip pasiekti užsibrėžtus rezultatus ir tikrai visa tai gauna. Tačiau programos metu, kaip patys studentai ir alumnai akcentuoja, jų laukia malonus netikėtumas – atradimai lyderystės srityje, kurie nustebina juos pačius“, - sako dr. A. Nakrošienė.

Visų studijų metu vadovai rašo refleksijos dienoraštį, į kurį nugula 12 mėnesių savianalizė, kurioje jie vertina savo veiksmus, sprendimus, elgseną.

Pasiekti  lyderystės transformaciją vadovui padeda dar studijų pačioje pradžioje taip vadinamu 360 laipsnių metodu atliekamas vadovo reaktyvią ir proaktyvią elgseną, lyderystės potencialą bei efektyvumą matuojantis asmenybės testas.

„Studijų metu šis testas, be kitų dalykų, vadovui padeda pamatuoti ir jo sprendimų priėmimo greitį, pamatyti jo efektyviam sprendimų priėmimui kylančius trukdžius. Gavę išvadas, koučingo sesijų metu drauge ieškome susiformavusios elgsenos ištakų. Turėdami šią informaciją vadovai pradeda sąmoningai sekti savo elgseną ir ją keisti. Tyrinėdami savo elgesį vadovai supranta jiems kylančius iššūkius bei pamato, kaip jų veiksmai gali neigiamai paveikti darbuotoją bei tapti kolegų pasyvumo priežastimi“, - sako A. Nakrošienė.

ISM Executive MBA studijų išskirtinumas – savaitės kelionė į Pietų Afrikos Respubliką, kuomet vadovai skrenda inicijuoti realaus pokyčio nevalstybinėje ar itin žymioje pasaulinėje organizacijoje. Iš penkių komandos narių suformuotoms grupėms paskiriamos labai įvairios kompanijos – nuo pasaulinių prekės ženklų iki mažyčių nevyriausybinių organizacijų –, kurioms jie ruošia pokyčių planą ir šiam tikslui pasiekti įgyvendina ISM akademikų paskirtas užduotis.

Visų studijų metu nuveikti darbai, įgyvendinti tikslai ir vidiniai pasikeitimai vainikuojami vadovų TED tipo kalba apie lyderystę, asmeninį ar studijų metų įvykusį pokytį.

Priėmimas į ISM Executive MBA studijas vyksta iki spalio 21 d. Daugiau apie studijas ČIA

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Rašyti komentarą 0
M. Kaleinikovė tapo „Eurovaistinės“ žmonių departamento vadove

„Eurovaistinės“ vadovų komandą papildė nauja žmonių departamento vadovė, Milda Kaleinikovė, iki šiol įmonėje...

Vadyba
2022.08.09
SAM supaprastino reikalavimus statutiniams pareigūnams dėl psichinės sveikatos 1

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė nustačiusi paprastesnius reikalavimus dėl psichinės sveikatos...

Vadyba
2022.08.09
„Ignitis renewables“ ieško nepriklausomo valdybos nario

Valstybės kontroliuojama energetikos grupė „Ignitis grupė“ paskelbė antrinės įmonės „Ignitis renewables“...

Vadyba
2022.08.09
Moteriški ir vyriški kolektyvai: lyčių įvairovė – būtina, bet komandos stiprybė – iš asmenybių įvairovės Premium

Kolektyvai, kuriuose dominuoja viena iš lyčių, pasak VŽ kalbintų vadovų ir psichologės, vis dar gali...

Vadyba
2022.08.09
Tyrimas: labiausiai su sėkminga karjera siejamos studijos – IT ir medicinos

6 iš 10 Lietuvos gyventojų savo vaikui ar kitam mokyklą baigiančiam giminaičiui rekomenduotų pasirinkti...

Vadyba
2022.08.09
Kaip atostogauti, kad norėtųsi grįžti į darbą? Verslo tribūna

Atostogos – vienas labiausiai laukiamų mūsų metų įvykių. Į jį sudedame daug lūkesčių ir planų pailsėti,...

Vadyba
2022.08.09
„Aston Martin“ pradeda naują erą: keičia prekės ženklą ir pristato naują ikoniškąjį logotipą Verslo tribūna 1

Ikoniškasis „Aston Martin“ ženklas kelia sparnus į naują įspūdingą erą. Itin prabangių britiškų automobilių...

VASA: užsisakę el. sąskaitą išvengsite nemalonumų Verslo tribūna 1

Pagal Vilniaus mieste galiojančius teisės aktus, sąskaitos už atliekų tvarkymą siunčiamos paštu, nebent...

Vadyba
2022.08.09
Didžiausius atlyginimus statybos sektoriuje mokančios įmonės: konkuruojame ne tik Lietuvoje Premium

Kvalifikuotų darbuotojų stygius verčia statybos įmones tarpusavyje konkuruoti atlyginimais, nors nuo...

Statyba ir NT
2022.08.09
Sprendimas pradėti veiklą JAV pasiteisino: lietuvės sukurtą startuolį jau įsigijo investuotojai Premium

UAB „Neorus“, veikiančią 6 metus, už neatskleidžiamą sumą įsigijo kita lietuviška UAB „Orbio World“. Abi jas...

Gazelė
2022.08.09
Organizacijų ugdymo ekspertė R. Vanagė: kaip vadovui reikėtų įsitvirtinti komandoje Premium

Rima Vanagė, organizacijų ugdymo ekspertė, psichologė, sako, pastebinti, kad vadovu geriausia tapti po to,...

Vadyba
2022.08.09
Darbo rinkoje – svarbūs pakeitimai: tikimasi didesnės darbuotojų gerovės Verslo tribūna 2

Ši vasara darbdaviams ir darbuotojams – reikšmingų pokyčių laikotarpis, nes birželio pabaigoje buvo priimta...

Lewben Akademija
2022.08.08
Vadovo nepriimtų sprendimų kaina: kas stabdo Lietuvos lyderius? Verslo tribūna

Pagrindinė vadovo pareiga priimti sprendimus – tai daryti ne tik kokybiškai, bet ir greitai, mat delsimas...

Vadyba
2022.08.08
Kaip išlaikyti balansą tarp stipraus augimo ir rizikos

Nors verslo plėtra yra kiekvieno įkūrėjo tikslas, tačiau kartais ji gali būti pražūtinga, nes nevaldomas...

Gazelė
2022.08.07
Viliojant darbuotoją galima prisivilioti ir teismą: kaip neperžengti plonos ribos

Darbo rinkai tampant vis mobilesne ir judresne, organizacijos įsitraukia į „talentų karus“ dėl labiausiai...

Vadyba
2022.08.07
Kelios valandos per vėlai ir svajonių kandidato nebėra. Kaip neuždelsti jų atrankos?

Lėtas įdarbinimo procesas slopina kandidatų entuziazmą ir juos ilgiau palieka prieinamus kitiems darbdaviams.

Vadyba
2022.08.06
Tyrimas: pandemijos metu Lietuvoje galimybę dirbti iš namų turėjo mažiau vyresnio amžiaus žmonių nei vidutiniškai Europoje Premium

Europos sveikatos, senėjimo ir išėjimo į pensiją tyrimas (angl. SHARE) rodo, kad per pandemiją Lietuvoje...

Vadyba
2022.08.06
JK „Amazon“ darbuotojai streikuoja – reikalauja didesnio atlyginimų kėlimo

Šimtai vieno „Amazon“ sandėlio darbuotojų Jungtinėje Karalystėje atsisakė dirbti, protestuodami prieš...

Vadyba
2022.08.05
V. Sinius išrinktas Šiaulių banko valdybos pirmininku, du nariai atsistatydino 2

Šiaulių banko valdybos pirmininku išrinktas banko administracijos vadovas Vytautas Sinius, o du valdybos...

Vadyba
2022.08.05
Antrąjį ketvirtį nedarbo lygis Lietuvoje sumažėjo iki 5,2% 6

Nedarbo lygis antrąjį šių metų ketvirtį siekė 5,2% ir, palyginti pirmuoju ketvirčiu, sumažėjo 1,1 proc.

Vadyba
2022.08.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku