„Tūkstantmečio mokyklų“ programoje dalyvaus 54 iš 60 savivaldybių

Publikuota: 2022-03-30
Atnaujinta 2022-03-30 11:34
Jurgita Šiugždinienė, Švietimo, mokslo ir sporto ministrė. Luko Blekaičio (VŽ) nuotr.
svg svg
Jurgita Šiugždinienė, Švietimo, mokslo ir sporto ministrė. Luko Blekaičio (VŽ) nuotr.

„Tūkstantmečio mokyklų“ programoje dalyvaus 54 iš 60 savivaldybių, sako Jurgita Šiugždinienė, Švietimo, mokslo ir sporto ministrė.

Papildymai visame tekste.

„Programos startas stipriai viršijo mūsų lūkesčius, net 54 savivaldybės pasakė: taip, mes dalyvausime programoje. Tai reiškia, kad savivaldybių tarybos priėmė sprendimus ir patvirtino dalyvavimą „Tūkstantmečio mokyklų“ programoje“, – spaudos konferencijoje trečiadienį sakė ministrė.

Anot jos, programa paskatino daugelį savivaldybių „priimti sprendimus, kuriuos jie dažnai atidėliojo“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Europos Komisija (EK) programai skirs 210 mln. Eur iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo plano lėšų.

Pagrindiniai keliami kriterijai programoje – savivaldybėje turi būti bent trys mokyklos, kuriose mokosi daugiau nei 200 vaikų, o iš viso moksleivių skaičius turi siekti bent tūkstantį. Šių kriterijų neatitinkančios savivaldybės teikdamos paraišką gali kooperuotis su gretimomis. 

Kiek mokyklų dalyvaus programoje, kol kas nėra žinoma – anksčiau ministerija svarstė, jog pirmuoju etapu galėtų įsitraukti iki 150 įstaigų. 

Įstaigų „lubų“ nenustatys 

Ministrės patarėja Agnė Andriuškevičienė tvirtino, jog savivaldybių buvo prašoma programai numatyti bent tris mokyklas, kiek jų gali būti daugiausiai, nenustatyta.

„Lubų nenustatinėjome sąmoningai, nes situacija savivaldybėse yra labai skirtinga, tinklas labai skirtingas, negalime kalbėti apie kažkokį bendrą šabloninį sprendimą. Investicijos turės būti pagrįstos, susijusios su keturiomis strateginėmis temomis: įtrauktis, lyderystė, STEAM ugdymas ir kultūrinis ugdymas“, – akcentavo ji.  

J. Šiugždinienė pabrėžė, kad EK skirdama lėšas kelia ir tikslus – turi gerėti mokinių pasiekimai, mokytojų darbo sąlygos, turi būti užtikrintos sąlygos moksleiviams pasirinkti dalykus.

„Programa leis visokeriopai atnaujinti mokyklas, pakelti ugdymo kokybę, mokytojo kompetencijas, pritaikyti mokyklas įvairių poreikių vaikams. Ji padės siekti pagrindinio tikslo: nesvarbu, kur vaikas gyvena, kokia jo šeimos socialinė aplinka, jis turi visas galimybes mokytis geroje, šiuolaikinėje mokykloje“, – sakė ministrė.

Minėtus 210 mln. Eur žadama investuoti į mokyklų vadovų ir mokytojų kompetencijų stiprinimą, pirkti įrangą, mokymo priemones, atnaujinti arba sukurti naują infrastruktūrą, pritraukti daugiau veiklų mokyklose ir mokėti atlyginimus jas vykdantiems specialistams, išplėsti moksleivių pavėžėjimo paslaugas ir pan.

Dalyvauti galės visos savivaldybės

A. Andriuškevičienė teigia, kad „Tūkstantmečio mokyklų“ programoje dalyvauti dėl to, jog turi mažiau nei 200 mokinių, negali Neringos savivaldybė, apie dalyvavimą nepranešė ir Kalvarijos, Pagėgių, Rietavo, taip pat Mažeikių ir Trakų rajonų savivaldybės. Pastaroji dar žada sprendimą priimti ketvirtadienį.

„Ko gero, Trakų rajoną bus galima išbraukti iš to sąrašo“, – patikino J. Šiugždinienė.

Ji pridūrė, kad Neringos savivaldybė gali dalyvauti kitose ministerijos numatytose programose ir gauti papildomų lėšų.

Kooperuotis galvoja Prienų rajono ir Birštono, Lazdijų rajono ir Druskininkų, Visagino ir Ignalinos rajono, Kazlų rūdos ir Kauno rajono savivaldybės.

Anot A. Andriuškevičienės, programa bus įgyvendinama dviem srautais, pradedant nuo labiau pasiruošusių savivaldybių – maždaug su puse visų, pareiškusių norą dalyvauti.

„Svarbu pasakyti, kad programa nėra konkursinė – visos nusprendusios programoje dalyvauti savivaldybės galės tai padaryti, jų dalyvavimui numatytos lėšos“, – sakė patarėja.

Ji priminė, kad savivaldybės turėjo pateikti ir planus „dėl mokyklų stiprinimo“. Tam dažnu atveju būtina ir tinklo pertvarka, kurią bendruomenės sutinka nevienodai, dalis jų priešinasi mokyklų jungimui.

Programa nėra skirta „sienoms“

A. Andriuškevičienės teigimu, balandį toliau vyks savivaldybių pateiktų dokumentų, švietimo situacijos analizė, konsultacijos ir kiti susitikimai su savivaldybėmis, galimais paslaugų tiekėjais, bus rengiami individualaus darbo su savivaldybėmis grafikai pažangos ir investiciniams planams ruošti. Vasarą tikimasi turėti pirmąsias sutartis su mokyklomis, o realias veiklas mokyklose pradėti nuo rugsėjo. 

Ministerijos atstovai akcentuoja, kad programa iš esmės skirta esamų mokyklų ugdymo kokybės gerinimui, bet ne naujoms „sienoms“, nors su didmiesčių savivaldybėmis dar bus kalbamasi ir apie galima naujų įstaigų statybą.

„Ši programa ir nėra skirta sienoms, nors joje yra galimybė ir naujai statybai, jei ji argumentuota ir pagrįsta. Tai turbūt kalbame apie didmiesčius, nes kituose regionuose nefiksuojame problemos, kad yra poreikis naujiems statiniams“, – sakė  A. Andriuškevičienė.

„Norisi paneigti mitą, kad tūkstantmečio mokyklos bus elitinės, atskiros, tvoromis aptvertos mokyklos. Taip tikrai nebus – mes stiprinsime jau veikiančias mokyklas, per jas stiprindami visą savivaldybės švietimo tinklą“, – pridūrė ji.

Tikslas – stambinti mokyklas

Ministerijos atstovai pabrėžia, kad sukurta infrastruktūra ir kitomis galimybėmis galės naudotis visos aplinkinės mokyklos bei tikina, kad mažesnės nei 200 moksleivių mokyklos dėl to nenukentės. 

Vis dėlto J. Šiugždinienė pabrėžia, kad Lietuvos mokyklos, palyginus su vidutinėmis Europos Sąjungos mokyklomis, yra labai mažos, o EK rekomenduoja jas stambinti.

„Ir mes žinome tikrai ne vieną atvejį, kuomet investuojama į mažą mokyklą ir ji netikėtai užsidaro dėl mažo mokinių skaičiaus. Europos Komisija vengia tokių dalykų, ji nori matyti savo investiciją į ateitį (...), yra rekomendacija, kad mokyklos turi stambėti, kuri Lietuvai teikiama jau dešimtmečius“, – kalbėjo J. Šiugždinienė. 

Savivaldybės, kuriose mokosi 10-15.000 moksleivių, galės pretenduoti į maždaug 5,5 mln. Eur krepšelį. Iš viso programos biudžete numatyta 210 mln. Eur.

Jei įstaigos neįgyvendins užsibrėžtų tikslų, numatyta galimybė mažinti finansavimą iki 10%.

Ministerijos atstovai sako, kad „nebaus“ savivaldybių, kuriose, pavyzdžiui, jau pradėjus dalyvavimą programoje ir gavus lėšas moksleivių skaičius nebesieks 1.000, tačiau mokykloms bus privaloma išlaikyti bent 200 moksleivių.

„Mokyklose mokinių skaičius tikrai neturėtų keistis, nes tai yra būtinoji sąlyga mokyklai dalyvauti programoje. Tai reiškia, kad projekto įgyvendinimo metu savivaldybės mokyklose neturėtų mokytis mažiau nei 200 mokinių“,  – sakė A. Andriuškevičienė.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Rašyti komentarą 0
Psichologiškai pavargęs kolektyvas: kaip kalbėtis su kolegomis ir organizuoti darbą Premium

Rimantė Ribačiauskaitė, „Omnisend“ vykdomoji direktorė sako, kad prasidėjus pandemijai pajuto poreikį samdyti...

Vadyba
05:45
„Sodra“: gimstamumui mažėjant, motinystės išmokų gavėjų skaičius išlieka stabilus

Nors gimstamumas Lietuvoje mažėja, motinystės išmokos gavėjų skaičius išlieka panašus. „Sodros“ teigimu, taip...

Vadyba
2022.05.16
Startuolių komandų formavimas: kaip tinkamai pasirinkti ir nepamiršti nusamdytų talentų Premium

Gegužės 26 d. VŽ organizuojamoje Personalo konferencijoje bus apdovanoti TOP 3 darbdaviai bei antrus metus iš...

Vadyba
2022.05.16
Darbo rinkoje toliau auga pasiūlos ir paklausos neatitikimas

Visuose ūkio sektoriuose išaugęs kvalifikuotų darbuotojų poreikis dar labiau išryškino darbo jėgos pasiūlos...

Vadyba
2022.05.16
Paskirtas naujas „Vilniaus vandenų“ vadovas

Vandentvarkos įmonė „Vilniaus vandenys“ baigė metų pradžioje pradėtą atvirą generalinio direktoriaus...

Vadyba
2022.05.16
Tvarumo kodavimas NT versle – daug neatsakytų klausimų ir įtaka pelno eilutėms Premium

Nekilnojamojo turto (NT) sektoriaus bendrovės jau aktyviau į savo strategijas įtraukia kompleksinio tvarumo...

Statyba ir NT
2022.05.16
G. Pruskus: į darbą reikia žvelgti kaip į žaidimą Premium

Gediminas Pruskus, nekilnojamojo turto paslaugų grupės „Inreal“ vadovas, šiuo metu bendrovėje integruoja...

Vadyba
2022.05.15
Išbandyti patarimai, kaip įmonei pritraukti užsienio talentų

Aukštos kvalifikacijos specialistų stygius Lietuvoje pastebimas įvairiuose sektoriuose, tad įmonės vis...

Vadyba
2022.05.15
Nedarbas Latvijoje balandį sumažėjo iki 6,5%

Registruoto nedarbo lygis Latvijoje praėjusį mėnesį nukrito 0,3 procentinio punkto, iki 6,5%, pranešė...

Vadyba
2022.05.15
„Air Baltic“ žada įdarbinti 120 pilotų

Latvijos nacionalinė oro vežėja „Air Baltic“ daugiau kaip trečdaliu didina samdomų pilotų skaičių.

Vadyba
2022.05.13
Naujasis „Klaipėdos naftos“ valdybos pirmininkas – E. Katilius

Suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) ir naftos terminalų operatorės KN (AB „Klaipėdos nafta“) valdybos...

Vadyba
2022.05.13
GENERAL FINANCING BANKAS gimtadienio proga paruošė išskirtines reklamas: vietoj aktorių – banko darbuotojai Verslo tribūna

Gegužės 18-tą dieną minėsiantis antrąjį specializuoto banko gimtadienį, GENERAL FINANCING BANKAS proginius...

Šeimos verslas: iš patarimų išauga naujų idėjų, o pirmųjų guzų galima susirinkti ir savarankiškai Premium

Šeimos verslo klasika – ilgainiui į vairininko vietą stoja jaunoji karta, o vaikams įsiliejus į tėvų įmones,...

Gazelė
2022.05.12
„Pigu“ rokiruotės: ir laikinas, ir formalus vadovas Premium

Emilis Gustainis yra paskirtas naujuoju UAB „Pigu“ generaliniu direktoriumi, pastaruoju metu jis ėjo grupės...

Prekyba
2022.05.12
Darbuotojai-ambasadoriai: naujas Šventasis Gralis? Verslo tribūna

Savo organizacijoje kasmet matuojame darbuotojų pasitenkinimo darbdaviu rodiklius (ENPS) ir visai neseniai...

PowerUP
2022.05.12
Persiorientuojant į Vakarus, vežėjams neužteks vien atnaujinti automobilių parką Premium

Užsidarius Rytų rinkai, nežinomybėje atsidūrė vežėjai, dirbę tik Rusijos ir Baltarusijos kryptimis. Išeitis...

Logistika
2022.05.12
Mažesnis atlygis dirbant iš namų – ar tokia taktika gali ateiti ir į Lietuvą? Premium 26

Viena Londono advokatų kontora pasiūlė darbuotojams galimybę nuolat dirbti iš namų, tačiau šis patogumas...

Vadyba
2022.05.11
Paskelbti naujausi geriausių gimnazijų ir universitetų reitingai: lyderiai išlaiko savo pozicijas

Ilgamečiai universitetų ir gimnazijų lyderiai išlaiko pirmąsias pozicijas: tarp universitetų pirmauja...

Vadyba
2022.05.11
Savininkas ar vadovas Ukrainoje, o deklaracijas teikti reikia: ką pataria institucijos Premium

Dalis iš 1.800 Lietuvoje veikiančių Ukrainos piliečių valdomų ar vadovaujamų įmonių susiduria su iššūkiais...

Gazelė
2022.05.11
Siekiama pakeisti sąlygas, kada gali būti suteiktas bedarbio statusas 1

Seimas nusiteikęs nuo liepos pakeisti sąlygas, kada gali būti suteiktas bedarbio statusas.

Vadyba
2022.05.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku