Stephane Ruz: turime paruošti vaikus besikeičiančiam pasauliui

  Reklama publikuota: 2021-03-29
  Tarptautinės Amerikos mokyklos Vilniuje (AISV) vadovas p. Stephane Ruz.
  svg svg
  Tarptautinės Amerikos mokyklos Vilniuje (AISV) vadovas p. Stephane Ruz.

  Kas bus ateityje? Intriguojantis klausimas, ypač žvelgiant iš dabartinės situacijos, kai net nežinome, kas bus po mėnesio ar dviejų. Tad kaip galime būti tikri, kad tai, ko mokome vaikus šiandien, bus naudinga po dešimties ar dvidešimties metų?

  Apie švietimo ateitį kalbamės su Tarptautinės Amerikos mokyklos Vilniuje (AISV) vadovu p. Stephane Ruz.

  Orientuotis ne į žinias, o į mokinį

  Kalbėdami apie švietimo ateitį, pirmiausia turime kalbėtis apie šiuolaikinius vaikus. Ir ne tik kalbėtis: turime juos suprasti.

  „Šiuolaikiniai mokiniai yra labai smalsūs, jie nori suprasti juos supančio pasaulio daugiasluoksniškumą. Mokytojų užduotis: nuolat kelti iššūkius, skatinti susidomėjimą, palaikyti ir raginti dar labiau stengtis. Tai turi atspindėti ir fizinė mokyklos struktūra, kurioje pakaktų erdvių, kuriose mokiniai galėtų nevaržomai tyrinėti, kurti ir bendradarbiauti. Kūrybiškumas, saviraiška ir analitiniai gebėjimai yra tos savybės, kurias turėtume įskiepyti kiekvienam mokiniui”, -  sako AISV direktorius Stephane Ruz.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Nors jau ilgą laiką visos Lietuvos mokiniai mokosi nuotoliniu būdu, kuris niekaip negali pakeisti tiesioginio bendravimo klasėje, AISV vadovas čia įžvelgia ir teigiamų dalykų. Lavinamas atkaklumas, tobulinami laiko planavimo, organizavimo ir savarankiško mąstymo įgūdžiai. Anot S. Ruz, gebėjimo mokytis įgūdžiai yra būtini, kad vaikai išliktų visą gyvenimą besimokančiais žmonėmis, turėtų lankstumo prisitaikyti prie ateities iššūkių.

  „Manau, kad švietimo sistema turi sparčiai keistis, ir AISV yra pasirengusi šiems pokyčiams. Pedagogai negali tikėtis, kad darydami tą patį, ką vakar, prieš metus ar prieš dešimtmetį, sulauks šiuolaikiškų rezultatų. Aš tvirtai tikiu, kad nepaisant to, kokia filosofija ar metodika bus remiamasi ateityje, pirmiausia pasikeis švietimo kryptis. Švietimo sistema turi orientuotis ne į žinias, o į mokinį. Nes šiais technologijų laikais žinios yra ranka pasiekiamos, klausimas, ar mokame jas atsirinkti ir panaudoti“, — teigia S. Ruz.

  Kam mokytis, jei iš to nesukursi nieko naujo?

  Pasaulio ekonomikos forumo duomenimis, 65 proc. vaikų, šiandien einančių į pradinę mokyklą, galų gale dirbs visiškai naujose darbo vietose, kurių šiandien dar tiesiog nėra.

  „Kadangi pokyčiai vyksta čia ir dabar, svarbiausia užduotis pedagogams — išmokyti mokinius mokytis ir prisitaikyti prie naujų situacijų. Šie įgūdžiai bus svarbiausi vaikų sėkmei ateityje. Turime suteikti sąlygas mokiniams aktyviai taikyti žinias, jomis remiantis kurti naujas idėjas. Tam reikalingi kitokie įgūdžiai nei tie, kurių moko tradicinė XX a. sistema. Norėdami pasirengti ateičiai, šiandienos mokiniai turi lavinti kritinį mąstymą, savidiscipliną, tyrinėjimą, komandiškumą ir socialinius įgūdžius“, — vardija AISV direktorius.

  S. Ruz nuomone, būtina nuo atskirų disciplinų dėstymo pereiti prie bendrųjų įgūdžių lavinimo. Šiandien, kai išmanusis telefonas per kelias sekundes gali išspręsti daugelį klausimų, svarbu suprasti, kad jis negali nurodyti, ką turime su ta informacija daryti. Tad kritinis mąstymas tampa ypač svarbus.

  „Turime rasti būdą, ką daryti su informacijos potvyniu. Atsirinkti ir suvaldyti informacijos srautą turime pradėti mokyti dar ikimokykliniame amžiuje. Jausdami poreikį, plečiame AISV ir ruošiamės naujo, modernaus mokyklos pastato statyboms. Taip pat peržiūrime ir keičiame ugdymo programą, kuri, neabejojame, bus revoliucinga regione”, — ateities planus atskleidžia AISV direktorius. 

  Kam eiti į mokyklą, jei namie mokytis geriau?

  Nuotolinis mokymas parodė, kad mokykla yra tik pastatas, o sėkmingai mokytis galima ir iš virtuvės ar miegamojo. AISV direktorius su tuo sutinka tik iš dalies.

  S. Ruz pastebi, kad mokykla mokyklai nelygu. Galbūt yra tokių mokyklų, kurios iš tiesų — tik pastatas. Tačiau jei mokykla — tai bendruomenė, kurioje jautiesi laukiamas kaip namuose, jeigu gauni papildomos vertės iš bendravimo su bendramoksliais, jei yra erdvės tyrimams, bendradarbiavimui, jei mokytojai yra atviri klausimams, tuomet neabejotinai norisi „gyvo” bendravimo.

  „AISV mums yra daug daugiau nei pastatas ar darbas. Mūsų bendruomenę sudaro 35 tautybių atstovai, skaičiuojant  mokinius, mokytojus ir administraciją. Dalis jų yra daug keliaujantys žmonės, ieškantys namų čia, Vilniuje, todėl mano pagrindinė užduotis yra įsitikinti, kad AISV būtų namai visiems. Jeigu gyveni mėgstamame mieste, bet nesijauti kaip namuose, nesi laimingas. Galbūt negaliu suprasti kiekvienos kultūros, bet man nuoširdžiai rūpi kiekvienas mūsų bendruomenės narys. Noriu, kad jie žinotų, kad aš padarysiu viską, kas yra mano galioje, kad mokymosi aplinka būtų pati geriausia, kad kiekvienas AISV bendruomenėje jaustųsi įkvėptas ir motyvuotas”, — sako S. Ruz.

  AISV direktoriaus nuomone, bet kurioje mokykloje svarbu, kad joje dirbantys ir besimokantys didžiuotųsi tuo, ką daro, būtų įkvėpti ir motyvuoti ne tik mokytis, bet ir realizuoti save, įgyvendinti kylančias idėjas.  

  „Įrodyta, kad mokiniai pasiekia geriausių rezultatų, kai jaučiasi saugūs ir palaikomi. Todėl mano užduotis — garantuoti, kad jie jaustųsi saugūs, mylimi ir laukiami, kad nebijotų suklysti. Man AISV — tai bendruomenė, kurioje visi nariai jaučiasi laimingi, o klasėse, koridoriuose ir žaidimų erdvėse kiekvieną dieną klega džiaugsmingi balsai“, — pažymi S. Ruz.

  Mokymasis — tai socialinė veikla

  Bendradarbiaudami su bendraamžiais ir mokytojais mokiniai geriau supranta mokymosi medžiagą, geriau sprendžia problemas, pasiekia kokybiškesnių rezultatų ir pamato kitus problemų sprendimų variantus. Taigi mokymasis visų pirma yra socialinė veikla.

  „Jei iš visų dalykų, kuriuos darome AISV, reikėtų išskirti tik du, pirmasis būtų šis: į mokymosi procesą, veiklas, projektus įtraukiami mokytojai, vaikai ir tėvai. Bendradarbiavimas ir įsitraukimas mums labai svarbus. Antras dalykas — įvairi, saugi ir palaikanti aplinka. Užtikriname, kad kiekvienas mokinys jaustų bendruomenės rūpestį,  palaikymą, ir tobulėtų ne tik mokymosi srityje, bet ir asmeniškai, socialiai ir emociškai”, — reziumuoja S. Ruz.

  Saviraiškos, argumentavimo ir minties laisvė

  AISV direktoriaus teiginius patvirtina ir šią mokyklą lankančių vaikų tėvai. Advokatas Ramūnas Audzevičius, į AISV leidžiantis dvi dukras — trečiokę Moniką ir septintokę Simoną — sako, kad mokyklą pasirinko dėl trijų esminių punktų: globalaus mokyklos vadovų mąstymo, galimybės vaikams betarpiškai susipažinti su kitomis kultūromis ir kryptingos AISV moksleivių saviraiškos, argumentavimo ir minties laisvės.

  nuotrauka:: 1 left

  Ne mažiau svarbūs šiuolaikinio pasaulio įgūdžiai yra kūrybiškumas, lankstumas, greitas informacijos valdymas ir kritinis mąstymas. R. Audzevičiaus teigimu, įvertinus dabartinės ir būsimos informacijos kiekį bei jos dinamiką, gebėjimas greičiau už kitus panaudoti informaciją sukurs asmeninį ir komandinį pranašumą.

  „Šiuos dukrų įgūdžius matau diskutuodamas su jomis, girdėdamas jų argumentus, jausdamas, kaip jos reaguoja į mano pateikiamas pastabas ir pasiūlymus,  įvertindamas, kokius apibendrinimus padaro ir kokius sprendimus pasiūlo. Džiugu matyti nuolatinį progresą!”, — sako R. Audzevičius.

  Kalbėdamas apie tarptautiškumo įtaką dukrų pasaulėžiūrai, tėtis džiaugiasi, kad dukros auga tolerantiškos, atviros pasaulio pilietės, suvokiančios  ir priimančios  skirtingas kultūras bei papročius.

  „Vykstant į užsienio keliones smagu iš vaikų girdėti, kad „mano klasiokė ar klasiokas iš ten ir ten“. Vien mokyklos draugų turėjimas iš įvairių valstybių praplečia pasaulėžiūrą dar vaikystėje, leidžia betarpiškai suprasti daugybės tautybių skirtumus, vysto bendravimo įgūdžius, ugdo toleranciją”, — džiaugiasi R. Audzevičius.

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Tema „Vadyba“
  „Orlen“: ar Lenkijos energetikos milžinė yra vyriausybės įrankis? Premium

  Tiek bendrovė, tiek jos vadovas atsidūrė diskusijų dėl politinės įtakos Lenkijos ekonomikai centre.

  Pramonė
  2023.06.30
  Vieną Estijos pramonės sektorių užklupo atleidimų banga Premium 9

  Suomijos miškų pramonės koncernui „Stora Enso“ pranešus, kad uždaroma „Napi“ lentpjūvė Estijoje ir...

  Pramonė
  2023.06.30
  Kodėl „Ellex Valiunas“ imasi padėti šeimoms valdyti pinigus Premium

  Keičiantis kartoms ir Lietuvoje augant sukauptam turtui, verslininkams kyla klausimų apie turto valdymą,...

  Rinkos
  2023.06.30
  Kodėl IT vadovai tampa „atpirkimo ožiais“, nors jų vieta – valdybose Premium 2

  IT vadovai dažnai nesupranta, ko iš jų nori organizacija, o CEO pyksta, kad nepavyksta susikalbėti su IT...

  Vadyba
  2023.06.29
  Europos darbo rinkos barometras smuktelėjo

  Nors perspektyvos išlieka teigiamos, Europos darbo rinkos barometras mažėja antrą mėnesį iš eilės. Europos...

  Vadyba
  2023.06.29
  Titanų kova dėl rinkos: „Lidl“ ir „Maximos“ konfrontacija Premium 18

  Didžiausią prekybos tinklą Lietuvoje valdanti „Maxima LT“ įgyvendina rinkos atsikovojimo programą, kurios...

  Prekyba
  2023.06.29
  Birželio pramonė: VMG pasitraukimas iš Baltarusijos ir „Amber Beverage Group“ tyla Premium

  Dėl tebesitęsiančio Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir ilgo Baltarusijoje užblokuotų įmonių sąrašo, lietuviško...

  Pramonė
  2023.06.29
  Tyrimas: ar tikrai biuruose vyrus reiktų atskirti nuo moterų Premium 3

  Protingas verslas nuolat ieško būdų, kaip dirbantiesiems sukurti kuo efektyvesnes sąlygas. Pasirodo, kartais...

  Laisvalaikis
  2023.06.29
  Investuotojai nori užsitikrinti ilgesnį bandomąjį laikotarpį vadovams ir dirbančiųjų nuotoliu kontrolę 1

  Investuotojų forumas siūlo nustatyti ilgesnį – šešių mėnesių – bandomąjį laikotarpį vadovams, taip pat...

  Verslo aplinka
  2023.06.27
  Kai programuotojai išauga iki verslininkų Verslo tribūna

  Integruotos rinkodaros įrankius kurianti „Omnisend“ programuotojus į produkto kūrimo darbus įtraukia nuo...

  Vadyba
  2023.06.27
  Iš penkių darbingo amžiaus skolininkų dirba tik vienas: skolas siūlo išieškoti kitaip 3

  Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) siūlo mažinti skolų išskaitas iš darbo užmokesčio,...

  Vadyba
  2023.06.27
  Ilgametį darbuotoją kartais reikia stumti ir traukti, nes jis įjungęs rankinį stabdį (I dalis) Premium 1

  Vygantas Keras, verslo konsultantas, UAB „Skills Lab“ įkūrėjas, neneigia, kad padėtis darbo rinkoje yra...

  Vadyba
  2023.06.27
  Neuromokslininkas dr. K. Skauminas: „Turime sulėtinti gyvenimo tempą“ Verslo tribūna

  Vis daugiau aktyviai gyvenančių žmonių kenčia nuo nervų sistemos pervargimo, vedančio į lėtinį nuovargį,...

  Vadyba
  2023.06.27
  Kaip neperdegti auginant vienaragį Premium

  Kaip sąvoka, „atsidavimas“ gali apimti daug įvairių savybių – jas jums reikės įgyti tam, jog savo startuolį...

  Inovacijos
  2023.06.26
  Darbdavių realybė – kasdien į darbą ateina tūkstančiai neblaivių darbuotojų 4

  Lietuvoje į darbą kasdien ateina apie 10.000 neblaivių darbuotojų – tai sudaro 0,8% visų dirbančiųjų.

  Vadyba
  2023.06.26
  Naujas startas: iš aukštų pareigų didelėje korporacijoje į niekur su 10.000 Eur Premium

  Vos prieš metus duris atvėrusios nedidelės kavinės Ignalinoje „Šeimos virtuvė“ savininkas Modestas Krisiūnas...

  Mano verslas
  2023.06.26
  Po sėkmingų 2022-ųjų naują rekordą pasiekusi „Girteka“ mato naujų iššūkių Premium 1

  Beveik 2 mlrd. Eur apyvartą pernai pasiekusios didžiausios šalyje transporto grupės vadovai prognozuoja...

  Logistika
  2023.06.26
  Pasaulinės milžinės įsipareigoja suteikti darbo vietų Europoje esantiems pabėgėliams

  „Microsoft“, „Amazon“, „Adecco“, „Generali“, „Hilton“, ISS, „Marriott International“, „Starbucks“ ir...

  Vadyba
  2023.06.24
  Europos automobilių pramonė gali prarasti 1,5 mln. darbo vietų

  Iki 2040 m. Europos automobilių pramonė geriausiu atveju galėtų sukurti 800.000 darbo vietų, o blogiausiu –...

  Vadyba
  2023.06.24
  Kad vasara netaptų pragaru: kaip laviruoti tarp darbo krūvio ir atostogų Premium

  Kol vieni kolegos ilsisi, kiti privalo dirbti už du, tačiau tinkamai sustygavus darbus pašėlusio krūvio...

  Vadyba
  2023.06.23

  Verslo žinių pasiūlymai