JAV Nacionalinė darbo santykių taryba (angl. National Labor Relations Board, NDST) nustatė, kad Google pažeidė JAV darbo teisę, nes 2019 m. neteisėtai šnipinėjo, o vėliau atleido du darbuotojus Laurenceą Berlandą ir Kathryn Spiers už tai, kad šie mėgino organizuoti įmonės darbuotojų protestus. Pastaraisiais metais korporacijos, dar neseniai buvusios vienu geidžiamiausių pasaulio darbdavių, santykiai su darbuotojais yra komplikuoti, o sprendimų, kaip juos pagerinti, Google neranda.
Darbo teisės pažeidimus nagrinėjančios agentūros skunde teigiama, kad Google netinkamai taikė darbo taisyklių politiką pvz., ribojo, kaip ir kam galima naudoti darbo kalendorius, persekiojo aktyvius, daugiau žmonių dėl bendro tikslo mėginančius sutelkti darbuotojus. Dokumente taip pat rašoma, kad įmonė neteisėtai sekė darbuotojų veiklą, tardė juos apie galimai organizuojamą veiklą. L. Berlandą ir K. Spiers Google pirmiausia nušalino nuo pareigų, o 2019 m. pabaigoje atleido, esą, kaip pavyzdį kitiems darbuotojams, kas jų laukia.
Siunčia žinią
L. Berlandas mėgino sutelkti darbuotojus tuomet, kai Google paskelbė ketinanti bendradarbiauti su konsultacijų bendrove IRI Consultants, kuri garsėja savo nusistatymu prieš profsąjungas ir darbuotojų organizacijas.
Tai, kad Google nusprendė samdyti IRI, buvo nedviprasmiškas pareiškimas, kad korporacijos vadovybė daugiau netoleruos jokių darbuotojų mėginimų sutelkti jėgas, L. Berlando pareiškimą cituoja leidinys The Verge. Vadovybė norėjo darbuotojams pasiųsti žinią, tačiau dabar NDST siunčia žinią jiems: darbuotojai turi teisę susitelkti.
K. Spiers buvo atleista po to, kai sukūrė iššokantį pranešimą, kuris korporacijos darbuotojų kompiuterio lange pasirodydavo, kai šie apsilankydavo IRI Consultants tinklalapyje. Žinutėje, anot The Guardian, buvo rašoma: Google darbuotojai turi teisę dalyvauti bendroje, sutelktinėje veikloje.
Google teigimu, K. Spiers taip pažeidė įmonės saugumo politiką, dėl to nukentėjo specialistės reputacija.
NDST mano vardu pateikė skundą. Jie teigia, kad iš darbo buvau atleista neteisėtai. Aš tik norėjau padėti savo kolegoms. Tačiau Google apie mane paskleidė daug melo, todėl kolegos ir visai nepažįstami žmonės dabar galvoja, kad elgiausi neteisėtai. Agentūra gali priversti korporaciją sugrąžinti man darbo vietą, tačiau niekas nebeatstatys prarastos reputacijos, komentuoja K. Spiers.
Pažymima, kad atleistų darbuotojų buvo daugiau, tačiau NDST nuomone tik L. Berlandą ir K. Spiers Google atleido neteisėtai.
Turi susitarti
Anot L. Berlando, NDST sprendimas reikšti skundą ypač reikšmingas laikais, kai akivaizdžiai matome, kaip saujelė IT milijardierių savo rankose telkia galią, kontroliuoja mūsų gyvenimus ir visuomenę.
The New York Times skelbia, kad tuo atveju, jeigu Google nepanorės susitarti su buvusiais darbuotojais gražiuoju, agentūra skundą pateiks Administracinių bylų teismui. Pralaimėjusi, korporacija privalėtų sumokėti darbuotojams kompensaciją, lygią dėl atleidimo prarastų atlyginimų sumai, arba vėl juos pasamdyti.
Vis dėlto, Google tvirtina, kad girdi darbuotojus, didžiuojasi organizacijos kultūra ir jokių darbo teisės pažeidimų savo veiksmuose neįžvelgia.
Didžiuojamės savo įmonės kultūra, ginsime ją nuo visų asmenų, kurie tyčia nepaiso taisyklių, žiniasklaidai išplatintame laiške tvirtina korporacijos atstovai.
Bendrovė teigia, kad nuo NDST nieko neslepia ir noriai teikia visą reikiamą informaciją.
Į NDST skundą Google privalo atsakyti iki gruodžio 16 d., teismas abi puses išklausys 2021 m. balandžio 12 d.
Vertinant ieškinių korporacijai istoriją, tikimasi, kad Google su atleistais darbuotojais norės tartis. Pvz., 2019 m. įmonė savo kaltės nepripažino, tačiau susitarė su buvusiu darbuotoju, kuris ieškinyje teigė, kad specialisto paslaugų atsisakyta dėl jo reiškiamų konservatyvių pažiūrų.
Ne pirmas skandalas
Visgi šis skundas rodo, kad įtampa bendrovėje, kuri ilgą laiką vadinta vienu geidžiamiausių pasaulio darbdavių, auga. Pastaruoju metu Google krečia skandalai dėl netinkamo elgesio su darbuotojais.
Tūkstančių bendrovės darbuotojų pasipiktinimo bangą sukėlė korporacijos požiūris į netinkąmą Andy Rubino, vieno iš buvusių vadovų, elgesį. Android tėvu vadinamas A. Rubinas su Google atsisveikino 2014 m. rudenį, tuometinis CEO Larry Pageas viešai palinkėjo jam viso ko geriausio. Vėliau Google investavo į A. Rubino kuriamus startuolius. Tačiau 2017 m. paaiškėjo, kad A. Rubinas Google buvo priverstas palikti po vidinio tyrimo, kurio išvadose teigiama, kad būdamas vienu iš aukščiausio lygio vadovų jis turėjo neleistinų santykių su pavaldine.
2018 m. The New York Times paskebė, kad, nepaisant Google personalo skyriaus atlikto tyrimo ir aiškių, vadovui nepalankių išvadų, palikdamas korporaciją A. Rubinas gavo 90 mln. USD vertės išeitinę kompensaciją. Taip pat pranešta, kad netinkamu seksualiniu elgesiu 2014 m. buvo apkaltinti iš viso trys bendrovės aukščiausio lygio vadovai.
Tuomet darbuotojų streikuose dalyvavo apie 20.000 Google specialistų. Vertindamas pavaldinių veiksmus, Sundaras Pichai, Google CEO, kalbėjo: Visi jaučiame pyktį ir nepasitenkinimą, Google taikome aukščiausius standartus ir šįkart jie nuvylė. Pirmiausia reikia pripažinti savo klaidas ir atsiprašyti. Tačiau to neužtenka kalbas turi lydėti darbai.
CNN primena, kad bendrovės darbuotojai protestavo ir tuomet, kai Google nusprendė bendradarbiauti su JAV Gynybos departamentu ir drauge kurti dirbtinio intelekto sprendimus, kurie pagerintų dronų atakų efektyvumą. Darbuotojai piktinosi ir netinkama IT milžinės klimato kaitos politika.
VŽ rašė, kad vasarį personalo vadovės pareigas korporacijoje paliko Eileen Naughton. Manoma, kad tokio sprendimo priežastis tarp bendrovės darbuotojų ir vadovybės aštrėjanti įtampa, kurios nepavyko suvaldyti.
Pernai Google įdiegė ir naują darbuotojų skundų sistemą. Darbuotojų teigimu, skundą turintis specialistas nebegali iškart kontaktuoti su padalinio, kuriame dirba, personalo skyriumi. Vietoj to visi stoja į virtualią eilę kaip banke. Specialistai skundžiasi, kad dabar jų problemos patikimos žmonėms, kurie neturi visiškai jokių žinių ir supratimo apie situaciją konkrečiame įmonės biure.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Vadyba
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti