Darbuotojų atleidžia „Forum Cinemas“, „Lux Express“, bankrutuojanti Gargždų plytų gamykla

Publikuota: 2020-09-23
Kino teatras „Forum Cinemas“ atleidžia 32 darbuotojus. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Kino teatras „Forum Cinemas“ atleidžia 32 darbuotojus. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Kino teatrus valdanti bendrovė „Forum Cinemas“, keleivių vežimo bendrovė „Lux Express“ ir bankrutuojanti UAB Gargždų plytų gamykla atleidžia darbuotojų. Apie tai bendrovės per pastarąjį mėnesį pranešė Užimtumo tarnybai, kuri po kelių mėnesių pertraukos vėl viešai skelbia apie grupės darbuotojų atleidimus.

Papildyta Užimtumo tarnybos vadovės I. Balnanosienės komentaru  

„Forum Cinemas“, kurią perka Estijos verslininko Marguso Linnamae bendrovė „UP Invest“, rugsėjo pradžioje tarnybai pranešė atleidžianti 32 darbuotojus. „Sodros“ duomenys rodo, kad „Forum Cinemas“ Lietuvos filiale šiuo metu dirba 136 darbuotojai.

„Forum Cinemas OU“ yra didžiausia kino teatrų operatorė Baltijos šalyse, valdanti kino teatrų kompleksą „Coca-Cola Plaza“ Taline, „Ekraan“ – Tartu ir „Centrum“ Viljandyje. Bendrovė turi vieną kino teatrą Latvijoje ir penkis – Lietuvoje. VŽ rašė, kad šiuo metu „Forum Cinemas“ priklauso Suomijos kino produkcijos platinimo bendrovei „Finnkino Group“, kuri savo ruožtu priklauso „Odeon“ grupei, nuo 2017 m. kovo mėnesio priklausančiai JAV kino teatrų tinklui AMC. Manoma, kad įsigijimo sandorį šalims pavyks užbaigti iki šių metų pabaigos arba ne vėliau kaip kitų metų pradžioje, prieš tai gavus Estijos, Latvijos ir Lietuvos konkurencijos priežiūros tarnybų patvirtinimą.

„COVID-19 protrūkis reiškia, kad kino verslas visame pasaulyje šiuo metu išgyvena sudėtingą metą, todėl įmonių konsolidacija yra neišvengiama. „Forum Cinemas“ yra labai gerai valdoma įmonė Baltijos šalyse ir mes esame labai patenkinti šiuo sandoriu“, – apie sandorį kalbėjo Svenas Nuutmannas, „UP Invest“ valdybos narys ir generalinis direktorius.

Mažina reisų

Tuo metu „Lux Express Lithuania“ tarnybai pranešė atleidžianti 23 darbuotojus. „Sodros“ duomenimis, įmonėje šiuo metu yra likę devyni žmonės.

Bendrovė anksčiau šį mėnesį pranešė mažinanti tarptautinių reisų. Pasak Raito Remmelio, „Lux Express“ tarptautinio verslo vadovo, maršrutų paklausa smarkiai sumažėjo rugpjūčio pabaigoje, išaugus grėsmei, kad Latvija į šalį atvykusiems iš Lietuvos ir kitų šalių įves reikalavimą izoliuotis. Tokį reikalavimą Latvija įvedė praėjusią savaitę. Izoliacija atvykus iš Latvijos į Lietuvą nėra privaloma.

„Rugpjūčio pabaigoje matėme gerokai sumažėjusį tarptautinių kelionių poreikį. Neaiškumas dėl galimų apribojimų daro neigiamą įtaką keleivio pasitikėjimui keliauti tarp valstybių“, – rugsėjo pradžioje išplatintame vežėjo pranešime cituojamas R. Remmelis.
Jis tvirtina, kad vasaros viduryje kelionių poreikis atrodė daug žadantis, tačiau padėtis vasaros pabaigoje jau nebebuvo tokia pozityvi.

VŽ rašė, kad vasaros viduryje į Baltijos šalių rinką, kurioje ir taip iki šiol sunkiai išsiteko Lietuvos įmonių „Kautra“ ir „Toks“ reprezentuojamas tarptautinis prekės ženklas „Eurolines“, Latvijos „Ecolines“ ir Estijos „Lux Express“, atėjo Vokietijos transporto milžinas „FlixBus“. Jo koziris – platus tinklas, tačiau senbuviai jau tuomet reiškė nuomonę, kad nei pati rinka, nei jos perspektyva nežada netikėtos sėkmės istorijų.

Atleidžia visus

Gargždų plytų gamykla pranešė atleidžianti visus 43 darbuotojus. Registrų centro duomenimis, gamyklą nuo rugpjūčio pabaigos perėmė nemokumo administratorius, didžiausi įmonės kreditoriai – bankai SEB ir „Luminor“ – paskelbė įmonę bankrutuojančia, bankroto procesą vykdant ne teismo tvarka.

Rugpjūčio 21 d. kreditorių susirinkimo dokumente rašoma, kad gamykla SEB bankui yra skolinga 10,3 mln. Eur, „Luminor“ – kiek daugiau kaip 5 mln. Eur. Jų reikalavimai sudaro daugiau nei 75% visų bendrovės įsipareigojimų kreditoriams.

Registrų centrui pateiktoje ataskaitoje nurodoma, kad bendrovė pernai gavo 2,329 mln. Eur pajamų, uždirbo 819.500 Eur grynojo pelno ir buvo sukaupusi 1,419 mln. Eur pelno.

Įmonė apie galimas finansines problemas pranešė dar 2019 m. ataskaitoje – pasak jos, per karantiną skelbtos prastovos ir kilo nemokumo grėsmė. 

Atnaujino anksčiau

Grupės darbuotojų atleidimus Užimtumo tarnyba buvo nustojusi skelbti vasarą, sprendimas motyvuotas „nenoru kelti įtampos“. Atleidimų skelbimą buvo ketinama atnaujinti nuo kitų metų sausio.

Portalas „15min.lt“ rašė, kad instituciją galėjo paspausti tokių žinių sklaidos vengiančios įmonės. Ekonomistai tokį tarnybos sprendimą vertino neigiamai ir teigė, kad tokia informacija yra svarbi, norint įvertinti pokyčius ekonomikoje.

Užimtumo tarnybos vadovė Inga Balnanosienė trečiadienį sakė, kad atleidimų skelbimą nuspręsta atnaujinti jau dabar, nelaukiant kitų metų sausio, nes ekonomikos padėtis bei Vyriausybės politika tapo stabilesnė.

I. Balnanosienė tikino, kad šios informacijos nenorėjusios viešinti įmonės tarnybai nedarė spaudimo, tačiau ji pripažino, jog tarnyba gavo skundų, kad toks viešinimas kenkia įmonėms. 

„Sprendimai priimti reaguojant į pasikeitusią situaciją darbo rinkoje ir padėties stabilumą, kadangi nebebuvo trikdžių, įmonės nebekeitė savo pozicijos. Mes privalome užtikrinti skaidrumą, tai tiesiog nebebuvo reikalo laukti metų galo“, – BNS sakė I. Balnanosienė.

„Be to, nuosaikesnė politika yra ir iš Vyriausybės, tai verslas geriau prisitaikė“, – pridūrė ji.

Pasak tarnybos vadovės, grupinių atleidimų viešinimas buvo sustabdytas, nes pasitaikydavo atvejų, kai įmonės pranešdavo apie atleidimus, tačiau vėliau situacija pagerėdavo, jos pasinaudodavo valstybės pagalba ir darbuotojus arba dalį jų galiausiai išsaugodavo.

„Dėl to, kad tie pranešimai būdavo išviešinami, dalis darbuotojų tiesiog išeidavo iš įmonės ir jos prarasdavo darbo jėgą, jie negalėdavo kontroliuoti tų procesų, nes padėtis šalyje būdavo nestabili“, – sakė I. Balnanosienė.

Pasak jos, atvejų, kuomet įmonės pranešdavo apie atleidimus, tačiau galiausiai darbuotojus išsaugodavo, buvo „iki dešimties“. Anot vadovės, jei ateityje bus panašių atvejų, tarnyba „vėl reaguos“.

I. Balnanosienės teigimu, grupinių atleidimų informacija nebuvo skelbiama nuo balandžio pabaigos iki rugsėjo.

„Pirmuosius signalus iš įmonių gavome balandžio pradžioje, kad tai gali pakenkti arba kenkia. Viskas prasideda nuo vienos įmonės, tai mes turėjome įvertinti, ar pagrįsta, ar nepagrįsta, ir priimti sprendimą, suderinus su socialiniais partneriais“, – sakė I. Balnanosienė.

Tačiau tuo pat metu ji neigė, kad tarnyba jautė spaudimą iš verslo stabdyti duomenų viešinimą.

„Nebuvo jokio spaudimo, buvo prašymas atkreipti dėmesį, kad šita situacija ir įmonių pavadinimų viešinimas gali dar labiau destabilizuoti padėtį“, – tvirtino I. Balnanosienė.

Tarnyba sprendimą viešai neskelbti grupės darbuotojų atleidimų anksčiau motyvavo „nenoru kelti įtampos“. Atleidimų skelbimą buvo ketinama atnaujinti nuo kitų metų sausio.

Portalas 15min.lt rugpjūtį rašė, kad instituciją galėjo paspausti tokių žinių sklaidos vengiančios įmonės. Ekonomistai tarnybos sprendimą vertino neigiamai ir tvirtino, kad tokia informacija yra svarbi, norint įvertinti pokyčius ekonomikoje.

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Dėl Jaunojo metų CEO titulo rungiasi 4 pretendentai

Kūrybiškumas, lyderystė, drąsa rizikuoti, pasitikėjimas darbuotojais – tokias esmines savybes vardija...

Gazelė
2020.10.26
„Metų CEO“: kaip atrodo statistinis įmonės vadovas Premium

„Verslo žinios“ dešimtą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia vertės visuomenei, darbuotojams ir...

Vadyba
2020.10.26
Didžiausias algų medianas mokėję šalies darbdaviai: pokyčiai lyderių trejetuke Premium

Naujausi „Sodros“ skelbiami duomenys rodo, kurios šalies įmonės rugsėjį mokėjo didžiausias algų medianas.

Vadyba
2020.10.26
Geriausi darbdaviai pasaulyje: „Zoom“ vakarėlis ir dėmesys sveikatai Premium

Geriausi pasaulio darbdaviai šiųmetį titulą pelnė ir vertinant jų elgesį sunkiausiose situacijose – „Forbes“...

Gazelė
2020.10.24
Pamokos iš krepšinio aikštelės: kaip įmonėje kurti nugalėtojų kultūrą Premium

Kevinas Durantas, vienas talentingiausių šių dienų krepšininkų, yra sakęs, kad sunkus darbas visada laimi...

Vadyba
2020.10.24
6 efektyvaus vadovo bruožai, kurie „sucementuoja“ komandą ir užtikrina rezultatus Premium

Neapibrėžtumui ir neaiškumui tapus kasdienybės dalimi, vadovų vaidmuo tampa kritiškai svarbus, nes būtent į...

Vadyba
2020.10.23
Lietuvos sveikatos mokslų universitetas turi naują rektorių 1

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) turi naują vadovą – universiteto Tarybos posėdžio metu...

Laisvalaikis
2020.10.23
„Lidl“ kviečia aukoti „Maisto banko“ akcijoje: šiemet parama – kaip niekada svarbi Verslo tribūna 4

Spalio 23–24 dieną šalies gyventojai turės galimybę paaukoti labdaros ir paramos fondo „Maisto bankas“...

Verslo aplinka
2020.10.23
„Verslo žinių“ skaitytojai renka savo „Metų CEO“: finalo dvikova

„Verslo žinių“ portale prasideda finalo dvikova. Skaitytojai nuspręs, kuris metų vadovas geriausiai...

Vadyba
2020.10.23
T. Okmanas: į priekį mus veda alkis Premium 1

Tomas Okmanas, programavimo UAB „360 IT“ direktorius ir vienas iš „Tesonet“ įkūrėjų, kalbėdamas apie vadovų...

Technologijos
2020.10.22
PEF: po 5 metų žmogaus ir mašinų darbas pasiskirstys po lygiai 2

Po penkerių metų žmogaus ir mašinų darbas bus paskirstytas po lygiai, skelbia Vokietijos visuomeninė...

Vadyba
2020.10.22
„Akropolis Group“ turi naują vadovą

Prekybos ir pramogų centrų vystymo ir valdymo bendrovės „Akropolis Group“ direktoriumi paskirtas Manfredas...

Vadyba
2020.10.22
„Harju Elekter“ vadovas: individualizmas bendrovei nepadeda Premium

Pandemija, apvertusi aukštyn kojomis daugybę dalykų ir sujaukusi dažno verslo kasdienybę, – ne priežastis...

Pramonė
2020.10.21
Vyriausybė patvirtino Pensijų anuitetų fondo tarybos narius

Vyriausybė trečiadienį patvirtinti penkių narių Pensijų anuitetų fondo tarybą, kurių kandidatūroms jau...

Vadyba
2020.10.21
„Cathay Pacific“ atleidžia ketvirtadalį darbuotojų 1

Didžiausia Honkongo oro linijų bendrovė „Cathay Pacific“ praneša, kad naikina tūkstančius darbo vietų ir...

Vadyba
2020.10.21
Tyrimas: nuo ko priklauso darbuotojų rezultatai Premium 2

Darbo rinkos taisyklės pamažu keičiasi – ilgą laiką jas diktavę specialistai svertus perduoda darbdaviams.

Vadyba
2020.10.21
Nauja realybė – kitokie renginiai arba niša viešbučiams Premium

Koronaviruso pandemija keičia renginius ir konferencijas, didžioji jų dalis persikėlė į internetą, tačiau...

Rinkodara
2020.10.21
A. Markauskas: kartais laiko tartis su darbuotojais tiesiog nėra Premium 9

Nors komunikaciją su komanda Algimantas Markauskas, „Thermo Fisher Scientific Baltic“ generalinis...

Pramonė
2020.10.20
Pandeminiai verslo galvosūkiai: ko atsikratyti, ką pritaikyti, kaip bendrauti Premium

Pandemijai šluojant įprastas vadybos normas ir tradicijas, naujoje verslo realybėje laimės tos įmonės, kurios...

Vadyba
2020.10.20
S. Mačiukas: darbiniu mulu už didelius pinigus ilgai nebūsi Premium 2

Jeigu bijai, kad darbuotojai gali užlipti ant galvos, visai nebūk vadovu, pataria Skirmantas Mačiukas,...

Prekyba
2020.10.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus