Vadovų MBA studijų iššūkiai Pietų Afrikoje pandemijos metu pranoko ir lūkesčius, ir vaizduotę

Publikuota: 2020-07-15
ISM EMBA išvyka į PAR.
svg svg
ISM EMBA išvyka į PAR.

Kelionė į pasaulio kraštą, Pietų Afrikos Respubliką (PAR), būriui aukščiausiojo lygio vadovų iš Lietuvos turėjo būti galimybė pritaikyti studijų metu įgytas lyderystės ir strateginių pokyčių įgūdžius bei žinias kitokioje aplinkoje. Tačiau Juodajame žemyne svečiai iš Lietuvos pateko tarsi į įtempto siužeto filmą. Staiga užklupusių iššūkių nenumatė nė vienas ISM universiteto Vadovų MBA (EMBA) studijų dalyvis.

„Sudėtinga situacija man buvo didelė dovana, nes tokios sumaišties, streso, galvosūkių neįmanoma sukurti dirbtinai. Realybė kartais gali smarkiai nustebinti, pranokdama vaizduotę. Visi natūraliai atsidūrėme ekstremalaus diskomforto ir visiškos nežinomybės zonoje, kurioje reikėjo atrasti kelius, priimti sprendimus, sutelkti komandą. Buvo labai įdomu“, – pasakoja bendrovės NFQ vadovas Paulius Insoda, vienas iš EMBA programos studentų.

nuotrauka::1 left

„Jeigu būtume iš anksto žinoję, kokios aplinkybės ir iššūkiai mūsų laukia, manau, dalis mūsų tikriausiai nebūtų pasiryžę šioms studijoms“, – sako pašnekovas, kuris kartu su kitais 26 programos dalyviais ketina studijų programą baigti jau liepos pabaigoje.

Laukė trigubas išbandymas

Išvyka į Pietų Afrikos Respubliką yra svarbi metus trunkančių EMBA studijų dalis. Aukščiausiojo lygio vadovai iš Lietuvos svetimoje šalyje per santykinai trumpą laiką turi inicijuoti pokyčius konkrečiose organizacijose. Tam jie ruošiasi visą pusmetį. Tačiau šiemet aplinkybės susiklostė taip, kad pokyčių projektą tolimoje užsienio valstybėje verslo lyderiai turėjo atlikti per pandemijos protrūkį.

Kovo mėnesį į Pietų Afriką dviem savaitėms atvykusi EMBA studentų grupė sužinojo, kad Lietuvoje skelbiamas karantinas. Afrikoje viešinčius lietuvius užplūdo prieštaringos informacijos srautas. Tapo neaišku, ar jie galės toliau apsistoti viešbučiuose, ar, kaip planuota, galės konsultuoti vietines įmones ir, galiausiai, kaip turės sugrįžti namo.

„Mūsų laukė sudėtingas, trigubas iššūkis. Pirma, visi suprato, kad reikės naujų ir greitų sprendimų dėl įmonių Lietuvoje veiklos. Antra, aplinkui matėsi ir nemažai nerimo dėl koronaviruso keliamo pavojaus. Trečia, kilo klausimų ir abejonių, kaip tokiomis sąlygomis reikės įgyvendinti konsultacinį projektą – parengti pokyčių pasiūlymą PAR įmonėms. Tai sudarė tobulas sąlygas augti ir išbandyti save visiškai netipinėse kompleksinių iššūkių situacijose, kai sprendimus reikia priimti bei veikti čia ir dabar“, – vardija P. Insoda, kurį kartu su kitais EMBA studijų dalyviais Keiptaune ir Johanesburge užgriuvo lavina netikėtų uždavinių.

nuotrauka::2 right

 Intensyvi lyderystės transformacija

Kartu su studentais iššūkius PAR priėmusi ISM universiteto Vadovų MBA studijų programos direktorė dr. Audronė Nakrošienė sako, kad išbandymai visiems suteikė unikalią patirtį ir didelę papildomą vertę. „Ekstremaliose situacijose atsiskleidžia ryškiausios lyderių savybės – tiek stiprybės, tiek trūkumai. Vyko sudėtingi vertybiniai lūžiai, asmenybės ir lyderystės transformacijos. Kad galėtų pasiekti užsibrėžtus tikslus, ne vienam studijų dalyviui teko susigrumti su savo ego, išmokti klausytis kitų, bendradarbiauti, keisti mąstymo modelį ir santykių kultūrą“, – dalijasi EMBA studijų programos direktorė.

„Stresinė aplinka man pačiai suteikė papildomą impulsą veikti. Čia ir dabar teko tobulinti studijų programą, ieškoti lanksčių galimybių, kaip saugiai bendrauti su partneriais – PAR organizacijomis, kurioms atvykome padėti spręsti strategines problemas ir inicijuoti pokyčius. Tuo pat metu konsultavau studentų komandas, stebėjau jų bendravimą, emocijas, būsenas. Permainos ir potyriai buvo labai intensyvūs“, – pasakoja dr. A. Nakrošienė, kuri komandų formavimo užduoties visada imasi asmeniškai, kad suburtų skirtingas asmenybes – vertybes bei įvairiapusišką patirtį turinčius aukščiausiojo lygio vadovus.

Todėl kiekviena Vadovų MBA laida įgyja unikalią patirtį ir užmezga tarpusavio ryšių – tampa bendruomene.

Atranda bendras patirtis ir problemas, dalijasi patarimais

Šiemet studijas baigia jau trečioji EMBA studentų laida. Dalyvaudami programose jie atlieka įvairias užduotis, dirba skirtingose komandose. „Svarbu ne tik, kaip komandoms pavyksta pasiekti tikslų, bet ir kaip jų nariai vertina, apžvelgia savo patirtis, suteikia grįžtamąjį ryšį kolegoms. Bendri susitarimai ir taisyklės komandų viduje padeda sukurti emociškai saugią aplinką ir skatina atvirumą, įsitraukimą. Todėl vadovai pamato daug gyvų, autentiškų pavyzdžių, įrodančių kolegų santykių įtaką bendriems rezultatams. Taip pat jie gauna įkvėpimo, kaip įgyvendinti strateginius tikslus savo organizacijose, kaip jose inicijuoti pokyčius, keisti savo organizacijų kultūrą, kaip ir kokias komandas formuoti savo įmonėse ir ką daryti, kai komandos narių negali pasirinkti“, – kalba dr. A. Nakrošienė.

Anot pašnekovės, atvirai tarpusavyje bendrauti pradėję programos dalyviai pastebėjo, kad jų problemos, rūpesčiai, istorijų motyvai kartojasi. Tad dar įdomiau tampa tyrinėti ir išgirsti, kaip skirtingi žmonės elgėsi panašiose situacijose, kokie sprendimai pasiteisino, o kurie – nuvylė. „Susibūrus grupei aukščiausiojo lygmens vadovų, iš bendrų patirčių ir diskusijų visada atsiranda puikių patarimų ir išeičių, kurių būdami atskirai po vieną jie nebūtų sugalvoję“, – pastebi studijų programos direktorė, mokanti ir provokuoti, ir ramiai išklausyti, įsigilinti į kiekvieną studento žodį.

Pažįsta save ir kitus: krizės išryškina lyderių tipažus

Dr. A. Nakrošienė tvirtina, jog svarbiausias jos uždavinys – vesti vadovus lyderystės transformacijos keliu. „Atvykę į PAR iškart patekome į labai stiprią, vadinamąją VUCA aplinką (angl. Volatility, Uncertainty, Complexity, Ambiguity), kai padėties nepastovumas, neapibrėžtumas, kompleksiškumas ir dviprasmiškumas neleidžia numatyti įvykių sekos ir priimti toli siekiančių sprendimų. Tokioje aplinkoje atsiranda puiki terpė lyderystei.“, – dalijasi dr. A. Nakrošienė.

EMBA studijų programos direktorė mano, kad krizė patikrina organizacijų, komandų ir asmenų gebėjimą atrinkti informaciją, vadovautis faktais, stabdyti gandus, valdyti kylančius konfliktus ir emocijas. Su daugybe aukščiausiojo lygmens vadovų dirbusi mokslininkė pastebi, kad iš komforto zonos į nežinomybę išstumti žmonės elgiasi ir į aplinką reaguoja skirtingai, todėl lyderio tipažas tampa lengvai atpažįstamas: „Vieni atėjus audrai tarsi įlenda į kiautą – yra linkę pralaukti sudėtingiausią metą ir nori imtis veiksmų, kai situacija stabilizuosis. Antri tarsi užsideda nerūpestingas linksmuolių kaukes: sau ir aplinkiniams bando pakelti nuotaiką, ignoruoja situacijos rimtumą – nestebi įvykių, nesidomi faktais. O treti susidūrę su iššūkiais dar labiau užsiveda – nežinomybė juos įkvepia, suteikia papildomų jėgų, noro veikti ir prisiimti atsakomybę. Pastarieji ieško naujų sprendimų, išeičių, aktyviai generuoja idėjas ir jas, sutelkę komandą, įgyvendina“.

Dr. A. Nakrošienės teigimu, vadovai iš Lietuvos į užsienio organizacijas įtemptu metu įnešė daug energijos ir naujų idėjų, padėjo keisti verslo modelius, sustyguoti veiklas, pakeisti produktus ir paslaugas.

Studentų komandos parengė pokyčių įgyvendinimo pasiūlymus PAR verslams, įprasmindamos dar iki kelionės vykusias įmonių konsultacijas ir pritaikydamos žinias, gautas iš geriausių Lietuvos ir užsienio akademikų ISM EMBA studijose, kurių metu taip pat rengė įmonių strateginę analizę, skaitmenizacijos planus, kūrė naujus verslo modelius ir atliko kitas užduotis. 

ISM Vadovų MBA studijos, skirtos aukščiausiojo lygmens vadovams, prasidės š.m. lapkričio 5 d. Daugiau informacijos apie studijas www.ism.lt/en/executive-studies/executive-mba-master/

nuotrauka::3

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Vadovų MBA studijų iššūkiai Pietų Afrikoje pandemijos metu pranoko ir lūkesčius, ir vaizduotę Verslo tribūna 2

Kelionė į pasaulio kraštą, Pietų Afrikos Respubliką (PAR), būriui aukščiausiojo lygio vadovų iš Lietuvos...

Vadyba
06:00
Samdos pokalbių klaidos, kurias dažniausiai daro darbdaviai Premium

Netinkamas specialistas įmonei kainuoja ne tik samdymui išeikvotą laiką ir pinigus, bet ir išbalansuoja...

Vadyba
05:45
„Grigeo“ nepriklausomu valdybos nariu tapo A. Variakojis 7

AB „Grigeo“ nepriklausomu valdybos nariu bendrovės Stebėtojų taryba išrinko Algimantą Variakojį, kuris pakeis...

Vadyba
2020.07.14
Krizė yra metas užduoti strateginį klausimą: kaip keisti verslą, kad jis būtų reikalingas Premium

Ar ir toliau verta važiuoti prieš traukinį? Ar ir toliau verta stengtis išsaugoti verslą, kuris ir taip jau...

Vadyba
2020.07.14
Pandemija įsisuko į spintas: darbuotojai kostiumus keičia į džinsus Premium

Griežtas kostiumas ar klasikinis kostiumėlis buvo neatsiejama biuro darbuotojų uniformos dalis. Išaugus...

Vadyba
2020.07.13
Kasrytiniai susirinkimai: kaip laiką ryjančią juodąją skylę paversti efektyviu bendravimu Premium 1

Trumpi darbų planavimo susirinkimai ar kartotiniai vadovų pokalbiai su darbuotojais akis į akį yra...

Vadyba
2020.07.13
Diegti lygias galimybes apsimoka: įmonių patirtis Premium

Darbo skelbimuose tarp esminių kandidatų pranašumų nurodomas gebėjimas mąstyti neįprastai, matyti bendrą...

Vadyba
2020.07.13
3 metai su Darbo kodeksu: esminiai teismų sprendimai Premium

Nuo Darbo kodekso įsigaliojimo 2017 m. liepos 1 d. praėjo treji metai. Kotryna Jakavičiūtė, advokatų kontoros...

Finansai
2020.07.12
„Adidas“ personalo vadovę iš posto išvertė nekorektiški žodžiai Premium 4

Karen Parkin, sportinės aprangos gamintojo „Adidas“ personalo vadovė, pasitraukė iš pareigų, sulaukusi...

Vadyba
2020.07.11
Patarimai, kaip per sezoną uždirbtus pinigus paskirstyti tolygiai

Kai kurie verslai jaučia ypač stiprią sezoniškumo įtaką, todėl jų savininkai turi kruopščiai suplanuoti...

Gazelė
2020.07.11
Atviro tipo biurų eros pabaiga: madų vaikymasis negarantuoja efektyvumo Premium 1

Originalaus interjero, stilingi biurai tapo madingos ir šiuolaikiškos bendrovės požymiu. Atviro tipo biurai...

Vadyba
2020.07.10
„Luminor“ banko stebėtojų taryba turi naują narę

Prie „Luminor“ banko stebėtojų tarybos prisijungė Maria Elena Cappello. Šias pareigas ji eiti pradėjo liepos...

Vadyba
2020.07.09
Iš „Instagram“ įrašų daugiausiai uždirba aktorius D. Johnsonas Premium

Aktorius Dwayne‘as Johnsonas, labiau žinomas pravarde The Rock, iš vieno pasisakymo socialinėje platformoje...

Vadyba
2020.07.08
Prie „Barborą“ valdančios UAB „Radas“ valdybos jungiasi J. Šlekytė

Prie UAB „Radas“, valdančios elektroninės maisto ir kasdienių prekių parduotuvės „Barbora“ verslą Baltijos...

Vadyba
2020.07.08
Efektyviausi valstybiniame sektoriuje Lietuvos oro uostai: pasiekta daug, tačiau laukia dar didesni iššūkiai Verslo tribūna 1

Antrą kartą „Verslo žinių“ sudarytame „Lietuvos verslo lyderių 500“ (LVL 500) reitinge – didelės permainos.

Kaip vadovui pelnyti darbuotojų pasitikėjimą Premium

Jeigu tarp vadovo ir darbuotojų atsivėrusi nepasitikėjimo bedugnė, naivu būtų tikėtis, kad įmonė efektyviai...

Vadyba
2020.07.07
„Sodra“: mažėja atleistųjų, bet bedarbių vis dar daug

„Sodros“ duomenimis, birželį nedarbo išmokų suma buvo beveik 70% didesnė negu tuo pačiu laikotarpiu prieš...

Vadyba
2020.07.07
„European Merchant Bank“ turi naują vadovę 4

Monika Rimkūnaitė – Bložė pradeda eiti UAB „European Merchant Bank“ Administracijos vadovės bei Valdybos...

Vadyba
2020.07.07
„Geidžiamiausias darbdavys 2020“: geriausiųjų 20-tukas 3

„Verslo žinios“ skelbia bendroves, kurios pateko į reitingo „Geidžiamiausias darbdavys 2020“ finalinį...

Vadyba
2020.07.07
Atmintinė įdarbinant užsieniečius: tvarka ir naujos galimybės Verslo tribūna

Migracijos departamento duomenimis, šių metų pradžioje buvo registruota 73 800 Lietuvoje gyvenančių...

Vadyba
2020.07.07

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus