Jaunąją bendrovę iki nacionalinio finalo atvedęs mokytojas Naglis Jonuška: tai – gyvenimo mokykla

Publikuota: 2020-05-21 11:08
svg svg

Viena – išdėstyti ekonomikos teoriją ir visai kas kita – su moksleiviais leistis į realaus produkto kūrimą, rengti finansines veiklos ataskaitas komisijai, atlaikyti nesėkmes ir džiaugtis laimėjimais. Vos pirmuosius metus verslumo ir ekonomikos mokytoju Kauno Veršvų gimnazijoje dirbantis Naglis Jonuška padėjo merginų komandai sukurti natūralią, aktyvinta anglimi praturtintą pastą stiklinėje (lengvai perdirbamoje) pakuotėje. Komanda „Care to Smile“ šiuo metu yra viena iš 40-ies atrinktų į nacionalinį „Lietuvos Junior Achievement“ organizuojamą jaunųjų bendrovių renginį „eXpo 2020“. Su mokytoju kalbamės apie įgūdžius, kuriuos išugdo moksleiviškos bendrovės kūrimas ir akimirkas, kurios šiame kelyje labiausiai motyvuoja patį mokytoją.

„Priimti neteisingus sprendimus – irgi mokymosi proceso dalis“

N. Jonuška gimnazijoje baigia pirmuosius mokslo metus. Jis baigė programą „Renkuosi mokyti“ ir, kadangi turėjo ekonomikos išsilavinimą, pagal įstatymą galėjo mokyti tik šio dalyko. Kauno Veršvų gimnazijoje susibūrė kelios jaunosios moksleivių bendrovės (o Kaunas šiemet apskritai buvo gausiausiai jaunųjų bendrovių – 60 – turintis miestas), pasiryžusios dalyvauti realaus verslo kūrimo programoje „AcceleratorX“. N. Jonuška kuravo natūralią dantų pastą su anglimi „Care to Smile“ kūrusių merginų komandą.

nuotrauka::1 left

„Galutinių rezultatų dar laukiame, bet, žinoma, tai, kad esame pakviesti į finalinį jaunimo verslumo programos „AcceleratorX“ renginį, mums jau yra didelis įvertinimas,“ – džiaugėsi N. Jonuška.

Dalis mokytojų pataria moksleiviams, kokį produktą gaminti. Tačiau pašnekovas prisimena, kad  stengėsi išlikti nuošalyje.

„Jeigu tai – jaunoji moksleivių bendrovė, tai ir galutinis sprendimas – jų pačių. Priimti neteisingus sprendimus – irgi mokymosi proceso dalis. Ir ši programa tai leidžia. Pačioje bendrovės kūrimo pradžioje kartu su moksleiviais dalyvavau diskusijoje vertinant skirtingas idėjas, išreiškiau savo pastebėjimus, bet mano balsas buvo tokios pat vertės, kaip ir kitų. Galutinį sprendimą vis tiek turėjo priimti patys moksleiviai,“ – sakė N. Jonuška.

Ekonomikos mokytojas pastebėjo, kad pradžioje, kol nėra pasiekimų, laimėjimų bei pardavimų, moksleivius labiausiai ir motyvuoja tikėjimas savo verslo idėja.

„Kai mokiniai pajunta, kad ta idėja jiems patiems yra patraukli ir artima, jie labiau įsitraukia. Žinoma, mokslo metų eigoje visada yra ir pakilimų, ir nuopolių. Atsiranda tam tikra rutina. Tokioje situacijoje labiausiai motyvuoja laimėjimai, nominacijos,“ – sako mokytojas.

Kodėl karantino režimas – galimybė?

Komanda „Care to Smile“ vienoje mugėje laimėjo konkurso rėmėjų valandos konsultaciją, kaip labiausiai į klientus orientuota jaunoji bendrovė.

„Tai moksleivėms buvo labai didelė paskata. Pokalbis su verslininkais labai motyvuoja, nes komanda per tą valandą tarsi išeina iš savo moksleiviško pasaulio ir staiga suvokia, jog turi tokias pačias galimybes, kaip ir verslininkas, su kuriuo kalbasi. Nes su jais ir bendraujama ne iš aukšto, o kaip su kitu verslininku, potencialiu verslo partneriu,“ – sako mokytojas.

N. Jonuškos nuomone, netgi planus dalyvauti „gyvose“ mugėse sujaukęs karantinas buvo neįkainojama galimybė – jis leido jaunosioms bendrovėms išgyventi tai, ką tokioje situacijoje išgyvena realūs stambūs verslai.

„Jaunųjų bendrovių regioninės mugės iki šiol buvo vienas pagrindinių pardavimų kanalų. Jos buvo atšauktos. Tai ką dabar daryti? Reikėjo rasti atsakymus, kaip parduoti bent jau tai, kas yra pagaminta. Teko keisti pardavimų strategiją, bet, pabrėžiu – tai patirtis, kurią išgyvena ir realus verslas. Vieniems tai buvo demotyvacija, kitiems – iššūkis, kurį jie pasiryžo įveikti. Jei viskas būtų vykę sklandžiai, jie nebūtų galėję savęs pažinti tokioje situacijoje,“ – sakė ekonomikos mokytojas.

Konkursas operatyviai perkeltas į virtualią erdvę

Kadangi N. Jonuška praėjusių metų rugsėjį pirmąkart peržengė mokyklos slenkstį, jam teko susipažinti su būriu savo naujų mokinių. Mokytojas teigia, kad jaunųjų bendrovių projektas jam suteikė progą moksleivius pažinti daug geriau.

„Ir tuomet geriau žinai, kas mokiniui labiau patinka, kur jis krypsta, gali padėti jam įsisavinti žinias. Antra, labai smagu matyti moksleivius atsiskleidžiant. Juk jaunoji bendrovė funkcionuoja pagal tuos pačius principus, kaip ir bet kuri įmonė. Ir kiekvienas čia gali rasti tą poziciją, kurioje atsiskleidžia. Kartais tiesiog pastebi, kad kažkuris komandos narys mokslo metų antroje pusėje tiesiog pradeda žibėti – ar savo vadybiniais, ar kūrybiniais sprendimais, komunikacijos gebėjimais, o galbūt netgi pardavimų srityje,“ – sakė pašnekovas.

Jis dėkoja organizacijai „Lietuvos Junior Achievement“, kuri operatyviai perkėlė konkurso finalą į virtualią erdvę, pakeitė jaunųjų bendrovių vertinimo kriterijus, atrado būdus, kaip joms pabendrauti su komisijos nariais. Visi šie sprendimai gegužės pabaigoje leis įvykti virtualiai geriausių jaunųjų bendrovių „eXpo 2020“.

„Gavome labai aiškiai apibrėžtus reikalavimus – reikėjo tiesiog padaryti tas užduotis. Tai palengvino pasiruošimą konkursui,“ – sakė Kauno Veršvų gimnazijos mokytojas.

„Jie užauga kaip žmonės – pasikeičia požiūris į viską“

N. Jonuška pastebėjo, jog dabartinė moksleivių karta jau mąsto globaliai ir savo produktais siūlo sprendimus globalioms problemoms. Jei iki šiol to nepastebime, greičiausiai todėl, kad jie neturi erdvės atsiskleisti.

„Jiems tereikia palaikymo, stumtelėjimo pirmyn, supratimo iš vyresniųjų. Jaučiu, kad jaunoji karta turi didžiules ateities perspektyvas. Ekonomika – net ne mokomasis dalykas, o gyvenimo mokykla. Kurdami jaunąsias bendroves moksleiviai tiesiog užauga kaip žmonės. Pasikeičia jų požiūris į gyvenimą, bendravimą, aplinkinius, savo vaidmenį visuomenėje. Matau tame didžiausia proveržį, o ekonomika – jau eina iš paskos,“ – juokiasi mokytojas.

Nors komanda „Care to Smile“ pagal suplanuotą grafiką šiuo metu yra jaunosios bendrovės uždarymo stadijoje, mokytojas kartu su moksleivėmis susidėliojo planą, kaip verslą būtų galima plėtoti toliau, jei tik tam būtų noro ir laiko.

„Ar jos ryšis eiti toliau – tai priklausys nuo moksleivių,“ – šypsodamasis pokalbį užbaigia N. Jonuška.

„Lietuvos Junior Achievement“ nacionalinio jaunųjų bendrovių konkurso „eXpo 2020“ apdovanojimų ceremoniją gegužės 29-ąją, 15.00 val. galite stebėti tiesiogiai organizacijos paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.

„AcceleratorX“ – tai „Lietuvos Junior Achievement“ programa suteikianti 9-12 klasių mokiniams realią verslo patirtį dar mokyklos suole. Mokiniai, spręsdami vietos problemą, atliepdami rinkos poreikį arba tiesiog testuodami savo idėjas, kuria skirtingus verslus ir skleidžia verslumo dvasią. Ši programa nėra verslo simuliacija, tai realaus verslo kūrimo patirtis supažindinant, kaip verslas yra vystomas, valdomas bei leidžiant mokiniams patiems priimti svarbiausius su jų verslu susijusius sprendimus. Daugiau informacijos apie programą rasti galite internetinėje „Lietuvos Junior Achievement“ svetainėje.

„Lietuvos Junior Achievement“ yra nevyriausybinė organizacija, ekonominio švietimo ir verslumo ugdymo programų lyderis Lietuvoje. Organizacijos programas finansuoja privatūs rėmėjai ir fondai: mecenatas SEB bankas, strateginis poveikio investuotojas „Moody‘s“ bei strateginiai investuotojai: „UPS“; „Narbutas“.

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Į biurus grįžę darbuotojai turės naujų lūkesčių Premium 5

Per karantiną priverstinai išbandę nuotolinį darbą, į biurus darbuotojai grįš turėdami naujų reikalavimų...

Vadyba
15:00
Jaunąją bendrovę iki nacionalinio finalo atvedęs mokytojas Naglis Jonuška: tai – gyvenimo mokykla Verslo tribūna

Viena – išdėstyti ekonomikos teoriją ir visai kas kita – su moksleiviais leistis į realaus produkto kūrimą,...

Vadyba
11:08
Vadovų elgsena per krizę: eidami per minų lauką, išlaiko optimizmą Premium 2

Vienos kitoms prieštaraujančios šiandienės situacijos įžvalgos ir totalus ateities scenarijų neapibrėžtumas...

Rinkodara
05:45
Darbuotojams jau išmokėta beveik trečdalis įvairių subsidijų

Darbo vietų ir gyventojų pajamų išsaugojimui Vyriausybė jau išmokėjo 146 mln. Eur įvairių subsidijų, išmokų...

Gazelė
2020.05.20
Primena pokarantininių subsidijų grįžtantiems iš prastovų tvarką

Valstybės paramą, švelninant karantiną ir darbuotojams grįžtant į darbą, darbdaviai gaus dar pusmetį, primena...

2020.05.20
Teisės technologijos keičia požiūrį į teisines paslaugas ir jų prieinamumą Verslo tribūna

Technologijoms užvaldant įvairias veiklos sritis, inovacijos neaplenkia ir itin konservatyvia laikomos...

Kokie darbuotojai vadovams atrodo nepakeičiami Premium 2

Garantuotų būdų, kaip išlaikyti darbo vietą, nėra. Tačiau specialistai siūlo pasitikrinti, ar pasižymite...

Vadyba
2020.05.19
Darbuotojų emocinė savijauta prastėja: kaip susigrąžinti tirpstančią motyvaciją Premium 3

Įmonės adaptavosi prie pasikeitusių darbo sąlygų ir sklandžiai organizuoja veiklą nuotoliniu būdu. Tyrimai...

Vadyba
2020.05.19
5 krizės įveikimo etapai: ko būtina imtis jau šiandien

Šiandien turbūt sunku tiksliai pasakyti, kokiems verslams pavyks išlikti, o kokiems – suklestėti šiuo...

Verslo aplinka
2020.05.19
„Tik Tok“ savo naująjį CEO persiviliojo iš „Disney“ Premium 2

Kevinas Mayeris, kino ir pramogų korporacijos „Disney“ transliacijų vadovas, tapo socialinio tinklo „Tik Tok“...

Vadyba
2020.05.19
25 spalvingi „Tikkurila“ metai Lietuvoje Verslo tribūna 1

Kas bendra tarp vaikų skyriaus Santaros ligoninėje, gatvės meno galerijos Vilniuje ir daugybės namų...

Statyba ir NT
2020.05.19
„Revolut“ nuo pandemijos pradžios paliko 8 vadovai 10

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų startuolį „Revolut“ nuo pandemijos pradžios jau paliko 8 vadovai.

Rinkos
2020.05.18
„Alibaba“ įkūrėjas palieka „SoftBank“ valdybą ir atsitraukia nuo verslo Premium

Japonijos „SoftBank Group“ korporacija skelbia, kad įmonės valdybą palieka Jackas Ma, vienas iš Kinijos...

Vadyba
2020.05.18
Mokslininkai aiškinasi, kodėl moterys vis dar uždirba mažiau Premium 6

Trumpalaikių projektų ekonomikoje (angl. gig economy) darbuotojai turėtų būti vertinami vien pagal nuopelnus...

Vadyba
2020.05.17
Kaip dirbti nuotoliniu būdu, kai vadovas virtualiai šnopuoja į nugarą Premium 1

Justi nuolatinį vadovo žvilgsnį per petį dirbant biure nėra pati maloniausia patirtis. Praktika rodo, kad...

Vadyba
2020.05.16
Kaip nuotoliniu būdu naujoką integruoti į komandą Premium

Tinkamai integruoti naujoką į stabiliai dirbančią komandą yra nemenkas galvosūkis įmonėms. Karantino...

Vadyba
2020.05.15
Skolų smaugiama „JCPenney“ išmokėjo milijonines premijas vadovams

JAV prekybos tinklas „JCPenney“ delsia padengti milijoninius įsiskolinimus, tačiau rado laisvų pinigų keturių...

Vadyba
2020.05.14
„Maxima International Sourcing“ turi naują vadovę 

„Maxima grupės“ valdomos centralizuotų pirkimų ir tiekimo įmonės „Maxima International Sourcing“ generaline...

Prekyba
2020.05.14
Universiteto reputacijos tyrimas – retas reiškinys: MRU vienas pirmųjų ėmėsi iniciatyvos Verslo tribūna 4

Organizacijos reputacija vartotojams asocijuojasi su teikiamų paslaugų kokybe, prestižu. Reputacija lemia, ar...

Per karantiną pavyko gamyklą atidaryti nuotoliniu būdu Premium

Karantinas penkias gamyklas valdančios „Betono mozaikos“ veiklos apimties nepakeitė, gana greitai pavyko...

Statyba ir NT
2020.05.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus