Iššūkis Lietuvos vadovams Pietų Afrikoje: kaip dirbti, kai komandoje vieni lyderiai?

Publikuota: 2020-02-26
Dr. Audronė Nakrošienė, ISM universiteto Vadovų MBA studijų programos direktorė.
svg svg
Dr. Audronė Nakrošienė, ISM universiteto Vadovų MBA studijų programos direktorė.

Tik savaitė – tik penkios dienos pokyčio įgyvendinimui svečioje šalyje – tokį iššūkį turi įveikti aukščiausio lygio vadovai, kuriam visus metus ruošiasi ISM universiteto Vadovų MBA studijose.

Iki išvykimo į Pietų Afrikos Respubliką, kurioje jie konsultuoja įmones ir paruošia pokyčio įgyvendinimo pasiūlymą, lyderiai atnaujina ir sustiprina žinias, geriausių Lietuvos ir užsienio akademikų pagalba ISM EMBA studijose rengia įmonių strateginę analizę, skaitmenizacijos planus, kuria naujus verslo modelius. Vadovai taip pat lavina lyderystės įgūdžius mokydamiesi duoti grįžtamąjį ryšį, dirbti skirtingose komandose, pažinti save. Į konsultacinį projektą Pietų Afrikos Respublikoje Lietuvos vadovai išvyksta paruošti ne tik teoriniu ar praktiniu aspektu, tačiau ir emociškai. Studijų metu lyderiai mokosi dirbti drauge, kartu atlikti užduotis, rašyti darbus, bendrauti su kitais vadovais ir duoti jiems grįžtamąjį ryšį.

nuotrauka::1 left

„Komandų formavimo užduoties imuosi asmeniškai. Mano tikslas  – drauge suburti skirtingas asmenybes, vertybes bei įvairiapusišką patirtį turinčius aukščiausiojo lygmens vadovus. Iš pirmo žvilgsnio taip sukonstruotos komandos lyderiams dažnai kelia diskomfortą, jose kyla daugiau įtampos, stresinėse situacijose veikti ir pasiekti užsibrėžto tikslo tampa daug sunkiau. Tačiau komanda iš įvairių asmenybių gali labai efektyviai dirbti ir pasiekti pačių aukščiausių rezultatų. Tokių komandų nariai vieni iš kitų mokosi ir papildo, iškylantys konfliktai priverčia geriau save pažinti ir išmokti surasti tinkamiausią sprendimą.

Intensyviai dirbdami Pietų Afrikos konsultaciniame projekte vadovai eksperimentuoja ir per santykinai trumpą laiką išmoksta išgirsti, įsiklausyti, bendradarbiauti, priimti kito nuomonę ir drauge pasiekti rezultatą, nes dirbti tik su patinkančiais žmonėmis – retai pasitaikanti ir nebūtinai puikiausią rezultatą užtikrinanti prabanga“, – sako dr. Audronė Nakrošienė, ISM universiteto Vadovų MBA studijų programos direktorė, ir priduria, kad šių įgūdžių išmokti vadovai privalo, nes Keiptaune bendram sutarimui pasiekti turi tik penkias dienas.

Projektas PAR – įtemptas laikas vadovams

Prieš pradėdami 5 dienų intensyvaus darbo sesiją Pietų Afrikos Respublikoje, ISM Vadovų MBA studentai tris dienas praleidžia Johanesburge. Čia jie susipažįsta su šalies kultūra, žmonių požiūriu, mentalitetu, tyrinėja pokyčio įgyvendinimui suformuotos komandos dinamiką.

Atvykus į Keiptauną iš karto prasideda intensyvus darbas. Iš penkių komandos narių suformuotoms grupėms paskiriamos labai įvairios kompanijos – nuo pasaulinių prekės ženklų iki mažyčių nevyriausybinių organizacijų –, kurioms jie ruošia pokyčių planą ir šiam tikslui pasiekti įgyvendina ISM akademikų paskirtas užduotis.

„Drauge su EMBA studentais į Pietų Afrikos Respubliką išvyksta ir dalis programos akademikų, kurie vadovus konsultuoja viso vizito Keiptaune metu. Dalį dienos konsultacinio projekto dalyviai praleidžia jiems paskirtoje organizacijoje, kitą pusę konsultuodamiesi su lektoriais ieško sprendimų. Tai įtemptas etapas. Vadovai ieško atsakymo, juos spaudžia laikas, atsiranda konfliktinių situacijų komandoje. Tad jiems reikia susidoroti ir su stresu, ir įtemptai dirbti, ir veikti kaip vienai komandai“,  – sako dr. A. Nakrošienė.

Neatsiejamas sėkmės faktorius – komanda

Konsultacinio projekto metu šiuometiniai EMBA studentai taip pat klausysis vieno žymiausių PAR pranešėjų, „Forbes“ ir „Financial Mail“ tekstų autoriaus Toby Shapshak kalbos, lankysis milijardo vertės pasaulinio garso restoranų tinklo „Nandos“ kompanijoje ir apie verslo modelį kalbėsis su jos įkūrėju Robert Brozin. Su lyderiais susitiks ir savo patirtimi taip pat dalinsis studijų alumnė, draudimo bendrovės „Gjensidige“ Privačių klientų vadovė ir Baltijos vadovų komandos narė Lijana Žmoginaitė.

nuotrauka::2 right

ISM Vadovų MBA studijas Lijana pasirinko lydima karjeros pokyčių. Po 15 metų darbo pakeitusi ne tik įmonę, bet ir verslo sritį, naujoje savo lyderystės kelionėje ji ieškojo žinių, praktikos, iššūkių, gilesnio savęs pažinimo ir asmeninio pokyčio.

Darbą su komanda Lijana laiko atskira konsultacinio projekto dalimi. Be nuolatinio galvojimo apie pokyčio įgyvendinimą, temą, užduotį bei pačią Pietų Afrikos Respubliką, jai reikėjo pasirengti bendradarbiavimui su kitais vadovais.

„Prieš kelionę į Keiptauną daug dėmesio su komanda skyrėme santykių su klientu užmezgimui ir jo lūkesčių išsiaiškinimui. Atlikome išsamią aplinkos analizę, įmonės problematikos tyrimą, reikalingą vėlesniam pokyčio plano ir veiksmų paruošimui. Susitelkėme į rezultato pasiekimą per labai trumpą laiką bei pokyčio įgyvendinimo procesą. Naudojome įvairius modelius, įrankius ir kitas teorines žinias, įgytas EMBA studijų, profesinės praktikos ir patirties metu. Tačiau svarbiausias sėkmės faktorius yra komanda, grupės dinamika, sugebėjimas sklandžiai dirbti drauge, mokėjimas prisitaikyti prie situacijos, tinkamai į ją reaguoti ir kartu įveikti kylančius iššūkius. Suprasdami šio elemento svarbą, prieš kelionę į PAR drauge su darbo grupe sukūrėme aiškias tarpusavio bendravimo taisykles, apsibrėžėme mūsų vertybes ir pasiskirstėme vaidmenimis“, – sako L. Žmoginaitė.

Sklandžiam darbui komandos naudoja refleksijos metodą

Teigiamai komandos dinamikai išlaikyti ir sėkmingai dirbti drauge L. Žmoginaitei ir jos komandai padėjo studijų metų praktikuotas ir konsultacinio projekto metu pritaikytas reflektavimas. Šią techniką EMBA programos studentai tobulino visų studijų Lietuvoje metu, dirbdami grupėse, rašydami bendrus darbus ir analizes. Per konsultacinį projektą atsiskleidžia, kaip kiekvienam programos dalyviui pavyko sustiprinti lyderystės, savianalizės ir komandinio darbo įgūdžius.

„Kiekviena įmonėje praleista diena baigdavosi komandos refleksija. Vėliau su lektoriais aptardavome tądien pasiektus rezultatus, sėkmes ir nesėkmes, tardavomės, ką galėjome daryti kitaip, kiek priartėjome prie savo galutinio tikslo, susidėliodavome rytojaus dienos tikslus, užduotis ir komandos narių atliekamus vaidmenis. Projekto metu stengdavomės daug kalbėtis, aptarti savo emocijas, savijautą, vidinę būseną, visuomet pagirdavome šauniai pasirodžiusius. Žinoma, ne visi pasisakymai buvo teigiami. Tekdavo išsakyti ar išgirsti ir neigiamo grįžtamojo ryšio, pasiūlymų pokyčiui. Taip buvome susitarę dar prieš darbą kartu PAR projekte. Refleksija atveria galimybes giliau save pažinti ir vertinti. Tai viena priežasčių, leidusių pasiekti geriausią rezultatą“, – sako ISM Vadovų MBA absolventė.

L. Žmoginaitė sako, kad vienerių metų EMBA studijos jai iškėlė naujus iššūkius, suteikė galimybę klausytis ir diskutuoti su geriausių pasaulio verslo mokyklų akademikais ir praktikais, su jais kalbėtis lyderystės, strategijos, skaitmenizavimo ir inovacijų, pokyčių vadybos temomis. Čia ji galėjo dalyvauti realių įmonių projektiniuose darbuose, bendrauti su įvairių sričių kolegomis profesionalais, inicijuoti ir įgyvendinti pokyčius, per trumpą laiką pasiekti užsibrėžtą rezultatą bei įgyvendinti asmeninį pokytį.

„Išmokau greičiau reaguoti į besikeičiančią aplinką, išbandžiau naujus elgesio komandoje modelius. Tapusi ne tik vadove, bet ir žaidėja, pajutau savo stipriąsias puses ir tobulėjimo sritis. Visa tai praplėtė mano ribas ir šiandien leidžia pamatyti naujas galimybes realiai dirbant versle“, – sako EMBA absolventė.

Priėmimas į studijas aukščiausio lygio vadovams jau prasidėjo. Sužinokite daugiau čia: www.ism.lt/node/7577.
 

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Walmart“ darbuotojų samdos procesą trumpina iki 24 valandų

Pirkėjams šluojant parduotuvių lentynas, JAV mažmeninės prekybos tinklas „Walmart“ spartina darbuotojų samdos...

Vadyba
09:46
Verslas kuria ir juodžiausius scenarijus, bet pozityvumo vis tiek įžvelgia Premium

Jei šiandien nieko nedarysi ar priimsi neapgalvotą spren­dimą, sunkmečiui pa­sibaigus, bus sunku atsitiesti.

Gazelė
05:45
Kompetencijos dirbti valdybose užtenka tik 1 iš 6 joms priklausančių narių Premium

Krizės akivaizdoje, kai į pokyčius privalu ne tik reaguoti, bet ir juos inicijuoti, CEO patarimo gręžiasi į...

Vadyba
05:45
Vilniaus šilumos tinklai išaugo pavadinimą Verslo tribūna 1

AB Vilniaus šilumos tinklai ne tik tobulina teikiamas paslaugas, bet ir planuoja plėsti jų spektrą ir...

Vadyba
2020.03.31
„CVS Health“ įdarbins 50.000 žmonių, samdą vykdys virtualiai

Per koronaviruso pandemiją išaugus veiklos apimtims, JAV vaistinių tinklą valdanti „CVS Health“ planuoja...

Vadyba
2020.03.30
E. Muskas plaučių ventiliatorius nori gaminti Niujorko gigafabrike

Elonas Muskas, „Tesla“ ir „SpaceX“ CEO, sako planuojantis atidaryti vieną iš šiuo metu dėl karantino...

Vadyba
2020.03.30
Ar uberizacijos verslo modelis atsilaikys prieš pandemiją Premium 1

Trumpalaikių projektų ekonomika (angl. gig economy), kuri pastaraisiais metais visame pasaulyje įgavo vis...

Vadyba
2020.03.29
5 klausimai, į kuriuos lyderis turi žinoti atsakymą krizės metu Premium

Kai įprastos gyvenimo ir verslo taisyklės negalioja, lyderio užduotis – ne tik priimti tinkamus sprendimus...

Vadyba
2020.03.29
Gelbėdami įmones nuo galimo bankroto, CEO atsisako algų Premium

Koronaviruso pandemija privertė verslus įjungti žemesnę pavarą ar net nuspausti stabdžius. Reaguodami į...

Vadyba
2020.03.29
Jaunimas nori inicijuoti pokyčius, bet abejoja, ar moka

Jaunoji karta nori pakeisti pasaulį, bet abejoja, ar turi tam reikiamų įgūdžių ir žinių. Tokius pasaulinio...

Vadyba
2020.03.28
Darbo pokalbiai keliasi į virtualiąją erdvę: ką reikia žinoti Premium

Koronavirusui išginus darbuotojus į laikinus biurus namuose, įmonės transformuoja samdos procesus. Pokalbiai...

Vadyba
2020.03.27
„Malsena Plius“ turi naują vadovą

Grūdų perdirbimo UAB „Malsena Plius“ turi naują vadovą. Kovo 27 d. juo pradeda dirbti Marius Dužinas, jis...

Vadyba
2020.03.27
Kokias algų medianas vasario mėnesį mokėjo geidžiamiausi darbdaviai Premium 1

„Sodros“ duomenys rodo, kokias darbo užmokesčio medianas vasario mėnesį mokėjo geidžiamiausi šalies...

Vadyba
2020.03.27
VDI įspėja darbdavius nepiktnaudžiauti susiklosčiusia situacija

Nors Valstybinė darbo inspekcija (VDI) laikinai yra sustabdžiusi įmonių patikrinimus karantino laikotarpiu,...

Vadyba
2020.03.27
Užimtumo tarnyba: karantinas sunkina darbo ir darbuotojų paieškas 1

Užimtumo tarnybos duomenimis, šių metų kovo 23 d. buvo registruota 163.300 darbo neturinčių asmenų arba 9,5%...

Vadyba
2020.03.26
B. Gatesas pyksta: koronaviroso pandemijai turėjome pasiruošti geriau Premium

Billas Gatesas, „Microsoft“ įkūrėjas, sako, kad žmonija praleido progą laiku imtis tinkamų priemonių, kad...

Vadyba
2020.03.26
Koronavirusas įsisuko į „Amazon“ sandėlius Premium

Koronaviruso namuose įkalinti vartotojai augina el. prekybos rodiklius, tačiau didžiausią JAV e. komercijos...

Vadyba
2020.03.26
Įmonės rūpinasi namie dirbančiųjų emocine sveikata Verslo tribūna

Karantinas daugelį Lietuvos įmonių privertė dirbti nuotoliniu būdu, taigi žmonės namuose praleidžia ne tik...

2020.03.26
Kruizų operatorė „Carnival“ siūlo laivuose įrengti ligonines

Didžiausia pasaulyje kruizų operatorė „Carnival“ siūlo vyriausybėms ir sveikatos apsaugos organizacijoms savo...

Vadyba
2020.03.26
Idėja įšaldyti Darbo kodeksą palaikymo nesulaukia Premium 2

Dalis darbdavių siūlo koronaviruso krizės sąlygomis skelbti moratoriumą kai kuriems esminiams Darbo kodekso...

Verslo aplinka
2020.03.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus