Pirmasis turtuolių darbas: nuo programavimo iki kariuomenės

Publikuota: 2020-02-16
Warrenas Buffetas ir Billas Gatesas. (AFP/„Scanpix“) nuotr.
svg svg
Warrenas Buffetas ir Billas Gatesas. (AFP/„Scanpix“) nuotr.

Billas Gatesas, Markas Zuckerbergas ar Ralphas Laurenas šiuo metu yra ne tik vieni turtingiausių planetos gyventojų, bet ir tie asmenys, kurie diktuoja rinkos taisykles. Vis dėlto karjeros pradžioje jie patys buvo kažkieno pavaldiniai. Kokius pirmuosius darbus teko dirbti įtakingiausiems verslo pasaulio žaidėjams?

Jungtinės Karalystės įdarbinimo agentūra „Aaron Wallis“ išnagrinėjo šimto turtingiausių pasaulio gyventojų biografijas ir išsiaiškino, kad 10% jų savo karjerą pradėjo kaip prekių ar paslaugų pardavėjai.

„Gali būti, kad žmonės, kurie anksti perpranta, kaip vyksta verslo sandoriai, vėliau geriau geba sudarinėti milijonų ir milijardų vertės sandorius,“ – išvadą daro tyrimo autoriai.

Pavyzdžiui, investuotojas George‘as Sorosas karjeros pradžioje urmu prekiavo žaislais ir dovanomis, o pirmasis Michaelo Dello darbas buvo šaltųjų skambučių pardavėjas dienraštyje.

Nemažai pasaulio turtuolių karjerą pradėjo prekiaudami akcijomis, kiek mažiau – kūrė programinę įrangą ir buvo inžinieriai.

Tyrėjai taip pat aiškinosi, kokios specialybės turtingiausiems pasaulio žmonėms atrodė patraukliausios universitete. Didžioji dalis turtuolių rinkosi inžineriją (Jeffas Bezosas, Larry Page‘as), kiek mažiau – verslo valdymą, finansus, ekonomiką ir IT. Vis dėlto, primena tyrimo autoriai, dalis turtuolių (pvz., Billas Gatesas ar Markas Zuckerbergas) mokslus metė vos įpusėję.

„Tik 17% iš šimto turtuolių karjeros nesiekė jokiose kitose bendrovėse, o iškart kūrė savo verslą. Tai rodo, kad toks kelias yra gana sudėtingas“, – teigia „Aaron Wallis“.

Ralphas Laurenas

Ralphas Laurenas šiuo metu yra savo vardo mados imperijos CEO ir valdybos narys, jo turtas, „Forbes“ duomenimis, vertinamas 7 mlrd. USD.

Dizaineris gimė 1939 m., Niujorke, Bronkso rajone, žydų (emigrantų iš Baltarusijos) Lifshitzų šeimoje. Pasakojama, kad vaikinui nuo mažumės patiko stilius, jį įkvėpė tokios ekrano žvaigždės kaip Fredas Astaire‘as ir Cary Grantas. Baigęs mokyklą Ralphas, kuris Lifshitzo pavardę pasikeitė į Laureno, įstojo į Barucho koledžą Manhatane, ten dvejus metus mokėsi verslo pagrindų. Nebaigęs mokslų, stojo į armiją, tačiau netrukus grįžo į Niujorką ir įsidarbino pardavėju vyriškų drabužių prekybos tinkle „Brooks Brothers“.

Idėja kurti drabužius pačiam, dizaineriui kilo pirmą kartą nuėjus pažiūrėti, kaip žaidžiamas polas.

„Mes regėjome nuostabius vaizdinius. Sidabras, oda, žirgai, aukštos, lieknos blondinės, galvas pridengusios plačiomis skrybėlėmis, ir visuomenės grietinėlė, su kuria iki tol neteko susidurti“, – patirtį apibūdina kartu buvęs dizainerio draugas Warrenas Helsteinas.

Tai įkvėpė R. Laureną kurti elegantišką madą, kuri vėliau tapo „Polo Ralph Lauren“ prekės ženklu.

„Vaikinui, kuris tebaigė keletą verslo kursų, šis žingsnis buvo labai drąsus“, – dizainerio biografijoje rašė „Business Insider“.

Drąsos jam netrūko ir toliau: laikais, kai vyrai nešiojo siaurus, prislopintų atspalvių kaklaraiščius, R. Laurenas sugalvojo kurti juos itin spalvingus ir plačius. Tokį radikalų žingsnį įvertino prekybos tinklas „Bloomingdales“, kuris ėmė jais prekiauti, ir vartotojai – per pirmus metus R. Laurenui pavyko parduoti kaklaraiščių už 500.000 USD.

Billas Gatesas

B. Gatesas gimė kur kas labiau pasiturinčioje teisininko ir verslininkės šeimoje. „Microsoft“ įkūrėjas yra pasakojęs, kad šeimoje visi vaikai buvo ambicingi ir jam buvo numatyta teisininko karjera. Tačiau B. Gatesas anksti susidomėjo programavimu. Žiniasklaida rašo, kad pirmąją kompiuterinę programą „General Electric“ įrenginiu jis parašė būdamas trylikos. Sulaukęs penkiolikos metų, jis dirbo programuotoju aeronautikos bendrovėje TRW. Kurį laiką programavimo B. Gatesas mokėsi Harvarde, tačiau sutikęs  Steve‘ą Ballmerį and Paulą Alleną mokslus metė, vėliau įkūrė „Microsoft“. Šiuo metu B. Gatesas yra antras turtingiausias planetos žmogus, jo turtas vertinamas 112,9 mlrd. USD.

Warrenas Buffettas

Sėkmingiausiu visų laikų investuotoju vadinamas milijardierius vadovauja korporacijai „Berkshire Hathaway“, kuriai priklauso daugiau kaip 60 bendrovių („Geico“, „Duracell“, „Dairy Queen“ ir kt.).

Verslininko biografai rašo, kad investavimu, akcijomis ir biržomis jis susidomėjo anksti. Pasakojama, kad, vaikystėje jis daug laiko praleisdavo tėvui priklausiusioje nedidelėje brokerių įmonėje, kur klausydavosi ir žiūrėdavo, ką veikia brokeriai, o pirmąją akciją, esą, įsigijo sulaukęs 11 metų. Pirmasis W. Buffetto darbas buvo vaikščioti pas potencialius pirkėjus į namus ir siūlyti jiems kramtomąją gumą, „Coca-cola“ limonadą bei žurnalus. Būsimajam investavimo guru teko padirbėti ir automobilių plovykloje.

Markas Zuckerbergas

M. Zuckerbergas taip pat anksti atrado savo pašaukimą. Kaip ir B. Gatesas, jis susidomėjo programine įranga, kūrė kompiuterinius žaidimus ir pardavinėjo juos pažįstamiems vaikams. Mokydamasis mokykloje jis sukūrė muziką rekomenduojančią programą „Synapse“. 2002 m. keletas bendrovių, įskaitant „Microsoft“ ir AOL,  pasisiūlė ją įsigyti, tačiau M. Zuckerbergas atsisakė ir pasirinko kitą kelią – įstojo mokytis į Harvardą. Ten iš pradžių sukūrė programą „Facesmash“, kurioje universiteto studentus buvo galima reitinguoti pagal populiarumą. Vėliau tapo vienu iš „Facebook“ įkūrėjų, kurio turtą „Forbes“ šiuo metu vertina 78,9 mlrd. USD.

Giorgio Armani

Kitas savo vardo mados namų įkūrėjas G. Armani ketino tapti gydytoju, tačiau trejus metus pasimokęs Milano universitete, mokslus iškeitė į kariuomenę. Kaip tik ten sako susidomėjęs drabužių dizainu.

„Tarnaudamas kariuomenėje sukaupiau 20 atostogų dienų ir šia proga nuvykau į Milaną. Draugas pasiteiravo, ar nenorėčiau papildomai užsidirbti – jo pažįstamam fotografui reikėjo pagalbininko fotografuojant prekybos centre. Sutikau“, – žurnalui „Time“ pasakojo dizaineris.

Tarnybą kariuomenėje jis pabaigė, vėliau grįžo į Milaną. Įsidarbino „La Rinascente“ prekybos centro vyriškų drabužių skyriuje, o sukaupęs patirties pradėjo kurti drabužius vyrams „Nino Cerruti“ prekės ženklui.

Evanas Spiegelis

Mokydamasis itin gerai vertinamoje „Crossroads“ mokykloje Santa Monikoje, Los Andžele, E. Spiegelis įsidarbino praktikantu „Red Bull“ kompanijoje. Jam buvo patikėta reklamuoti gėrimą baruose ir klubuose. CNBC duomenimis, už tokią veiklą būsimasis „Snapchat“ įkūrėjas gaudavo 385 USD per mėnesį atlyginimą. Vėliau E. Spiegelis įstojo į Stanfordą, kur, mokydamasis produktų dizaino, susipažino su kitais dviem „Snapchat“ įkūrėjais – Reggie Brownu ir Bobby Murphy. Šiuo metu E. Spiegelio turtas vertinamas 3,8 mlrd. USD, jis yra 225-asis turtingiausias žmogus pasaulyje.

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Atmintinė darbdaviams: kaip pasitikti į biurus grįžtančius darbuotojus Premium

Kai pasibaigus karantinui darbuotojai sugrįš į biurus, darbdaviai turės pasirūpinti ne tik sklandžia darbų...

Vadyba
05:45
Nuotolinis darbas: darbuotojas laiko privalumu, o vadovas – grėsme lyderystei Premium

2018 m. „Gallup“ prognozavo, kad po kelerių metų bent dalį laiko nuotoliniu būdu dirbs kas antras...

Vadyba
2020.04.01
„Telia Global Services Lithuania“ pasamdys dar 200 darbuotojų 4

Plečiasi telekomunikacijų bendrovės „Telia“ kompetencijų centras „Telia Global Services Lithuania“. Iki 2023...

Vadyba
2020.04.01
„Iki“ turi naują vadovę  4

Nijolė Kvietkauskaitė, prekybos tinklą „Iki“ valdančios bendrovės „Palink“ komercijos ir rinkodaros direktorė...

Prekyba
2020.04.01
„Walmart“ darbuotojų samdos procesą trumpina iki 24 valandų

Pirkėjams šluojant parduotuvių lentynas, JAV mažmeninės prekybos tinklas „Walmart“ spartina darbuotojų samdos...

Vadyba
2020.04.01
Verslas kuria ir juodžiausius scenarijus, bet pozityvumo vis tiek įžvelgia Premium

Jei šiandien nieko nedarysi ar priimsi neapgalvotą spren­dimą, sunkmečiui pa­sibaigus, bus sunku atsitiesti.

Gazelė
2020.04.01
Kompetencijos dirbti valdybose užtenka tik 1 iš 6 joms priklausančių narių Premium

Krizės akivaizdoje, kai į pokyčius privalu ne tik reaguoti, bet ir juos inicijuoti, CEO patarimo gręžiasi į...

Vadyba
2020.04.01
Vilniaus šilumos tinklai išaugo pavadinimą Verslo tribūna 1

AB Vilniaus šilumos tinklai ne tik tobulina teikiamas paslaugas, bet ir planuoja plėsti jų spektrą ir...

Vadyba
2020.03.31
„CVS Health“ įdarbins 50.000 žmonių, samdą vykdys virtualiai

Per koronaviruso pandemiją išaugus veiklos apimtims, JAV vaistinių tinklą valdanti „CVS Health“ planuoja...

Vadyba
2020.03.30
E. Muskas plaučių ventiliatorius nori gaminti Niujorko gigafabrike

Elonas Muskas, „Tesla“ ir „SpaceX“ CEO, sako planuojantis atidaryti vieną iš šiuo metu dėl karantino...

Vadyba
2020.03.30
Ar uberizacijos verslo modelis atsilaikys prieš pandemiją Premium 1

Trumpalaikių projektų ekonomika (angl. gig economy), kuri pastaraisiais metais visame pasaulyje įgavo vis...

Vadyba
2020.03.29
5 klausimai, į kuriuos lyderis turi žinoti atsakymą krizės metu Premium

Kai įprastos gyvenimo ir verslo taisyklės negalioja, lyderio užduotis – ne tik priimti tinkamus sprendimus...

Vadyba
2020.03.29
Gelbėdami įmones nuo galimo bankroto, CEO atsisako algų Premium

Koronaviruso pandemija privertė verslus įjungti žemesnę pavarą ar net nuspausti stabdžius. Reaguodami į...

Vadyba
2020.03.29
Jaunimas nori inicijuoti pokyčius, bet abejoja, ar moka

Jaunoji karta nori pakeisti pasaulį, bet abejoja, ar turi tam reikiamų įgūdžių ir žinių. Tokius pasaulinio...

Vadyba
2020.03.28
Darbo pokalbiai keliasi į virtualiąją erdvę: ką reikia žinoti Premium

Koronavirusui išginus darbuotojus į laikinus biurus namuose, įmonės transformuoja samdos procesus. Pokalbiai...

Vadyba
2020.03.27
„Malsena Plius“ turi naują vadovą

Grūdų perdirbimo UAB „Malsena Plius“ turi naują vadovą. Kovo 27 d. juo pradeda dirbti Marius Dužinas, jis...

Vadyba
2020.03.27
Kokias algų medianas vasario mėnesį mokėjo geidžiamiausi darbdaviai Premium 1

„Sodros“ duomenys rodo, kokias darbo užmokesčio medianas vasario mėnesį mokėjo geidžiamiausi šalies...

Vadyba
2020.03.27
VDI įspėja darbdavius nepiktnaudžiauti susiklosčiusia situacija

Nors Valstybinė darbo inspekcija (VDI) laikinai yra sustabdžiusi įmonių patikrinimus karantino laikotarpiu,...

Vadyba
2020.03.27
Užimtumo tarnyba: karantinas sunkina darbo ir darbuotojų paieškas 1

Užimtumo tarnybos duomenimis, šių metų kovo 23 d. buvo registruota 163.300 darbo neturinčių asmenų arba 9,5%...

Vadyba
2020.03.26
B. Gatesas pyksta: koronaviroso pandemijai turėjome pasiruošti geriau Premium

Billas Gatesas, „Microsoft“ įkūrėjas, sako, kad žmonija praleido progą laiku imtis tinkamų priemonių, kad...

Vadyba
2020.03.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus