Problemos mokykloje įkvepia imtis verslo: idėja gimė vos per 12 valandų

Publikuota: 2020-01-23 10:00
Nuotrauka Vytenio Sidabro.
svg svg
Nuotrauka Vytenio Sidabro.

Pasirinkus tinkamą metodiką išsigryninti sau priimtiną verslo idėją galima vos per 12 valandų, sako organizacijos „Lietuvos Junior Achievement“ atstovai. Tai įrodo ir skirtinguose Lietuvos miestuose gyvenančių moksleivių pavyzdžiai – prie programos  prisijungusių idėjas galima skaičiuoti dešimtimis.

„Pasirinktas „design thinking“ darbo principas leido vystyti netikėčiausias verslo idėjas dar mokykloje esančiam jaunimui. Beveik pustrečio šimto moksleivių ne tik supažindinome su pagrindiniais verslo idėjų vystymo principais ir verslo modelio kūrimo etapais, bet ir kartu su mentoriais iš skirtingų Lietuvos verslų, universitetų padėjome jiems analizuoti aplinką, išsiaiškinti problemų sprendimus, generuoti idėjas. Perkėlėme realų suaugusiųjų pasaulį į jų kasdienybę, kuri kupina matematikos, lietuvių ir kitų pamokų mokymosi, ir džiaugiamės, kad tai proga pamatyti, kodėl mokykloje reikia gerai mokėti rašyti, išmanyti fizikos dėsnius ar biologijos pamatus, nes visas šias žinias vėliau galima pritaikyti kuriant savo verslias idėjas ir sprendimus mūsų aplinkai“, – sako „Lietuvos Junior Achievement“ vadovė Andželika Rusteikienė.

Prie programos įgyvendinimo prisidėjusios VšĮ „Versli Lietuva“ agentūros Verslumo departamento direktorė Inga Juozapavičienė sako, kad skatinti ir ugdyti moksleivių verslumą – svarbi užduotis visai verslo ekosistemai. „Mokiniai yra kupini įvairiausių idėjų, todėl jiems būtina parodyti, nuo ko prasideda verslas, kaip teisingai jį vystyti, kad jie nėra vieni, ir norėdami idėją paversti verslu visuomet gali gauti profesionalią pagalbą. Mūsų įkurtuose bendradarbystės centruose „Spiečius“ taip pat dirba ne vienas moksleivis, kuriantis arba jau turintis savo verslą. Pastebime, kad jaunieji verslininkai labai imlūs, greitai įsisavina žinias, bendradarbiauja su kitais verslininkais, noriai dalyvauja mentorystės programoje ir pasiekia sėkmingų rezultatų“, – kalba I. Juozapavičienė.

Šiemet Junior Achievement komanda 12 val. trunkančias stovyklas organizavo 6 Lietuvos miestuose. Kelionę jie pradėjo Alytuje, lankėsi Kaune, Marijampolėje, Šiauliuose ir Ukmergėje, o maratoną užbaigė Mažeikiuose.

Siūlo sprendimą tiems, kurie nenori ar negali eiti į mokyklą

Dauguma stovyklose dalyvavusių moksleivių dėmesį atkreipė į technologijų svarbą mokymosi procese.

Siūlyta net finansuoti mokyklas, kurios galbūt neturi išmaniųjų įrenginių – parama atitektų konkurso laimėtojams. Kita moksleivių idėja – išmaniąją įrangą švietimo įstaigoms nuomoti.

Mažeikiuose taip pat buvo pristatytas pasiūlymas mokymosi procese naudoti virtualios realybės akinius. Jie galėtų padėti it klasėje jaustis tiems moksleiviams, kurie nenori ar negali eiti į mokyklą, pavyzdžiui, dėl ligos ar negalios.

Šiauliuose minėta ir interaktyvaus stalo idėja – per USB jungtuką prie tokio stalo prisijungęs mokinys galėtų vartyti ir el. vadovėlius, ir savo užrašus, kuriuos pildytų specialiai tam skirtu rašikliu. Sumanymo autoriai nurodė, kad moksleiviams turėtų būti sudaryta galimybė tokiu būdu prisijungti ir prie interneto, įkrauti mobiliojo telefono bateriją. 

Pasigenda ugdymui skirtų programėlių

Vis dėlto didžiausia dalis moksleivių pasigenda ugdymui skirtų programėlių. Pavyzdžiui, Šiauliuose dirbusi komanda nusprendė sukurti programėlę, užtikrinančią sklandų mokytojų ir mokinių bendradarbiavimą. 

„Sukūrėme programėlės „Mokinys mokytojui“ maketą. Kai moksleivis įkelia informaciją į programėlę, ją patikrinti gali mokytojas. Mokytojui būtų sudaryta galimybė čia talpinti įvairius mokomuosius vaizdo įrašus, garso takelius, tekstinius dokumentus“, – pasakojo stovyklos dalyvė Ugnė Šilinskaitė. 

Savo ruožtu Ukmergėje minėtos idėjos sukurti programėles, kurios leistų žaisti mokomuosius žaidimus, talpintų vadovėlius.

„Mokiniams yra nuobodu pamokose, atsibodo mokytis iš knygų, jie nori permainų. Pastebėjome, kad daugelis mokytojų nesupranta technologijų naudojimo pamokų metu svarbos“, – dėmesį į problemą atkreipė ir mažeikiškiai.

Jie sukūrė programėlę „Mokslo mišrainė“, kuri skirta ne tik skaityti vadovėlius, bet ir spręsti testus, atlikti kontrolinius darbus bei sekti savo progresą.

Ugdo plačiai pritaikomas kompetencijas

Aptariamose stovyklose kasmet kviečiami dalyvauti 9-12 klasių mokiniai. Organizacijos „Lietuvos Junior Achievement“ atstovai tikina, kad jų tikslas – leisti praktiškai pabandyti savo jėgas kuriant „Junior Achievement“ jaunąją bendrovę ar startuolį.

„Matome, kad galiausiai tai padeda ugdyti tokias plačiai pritaikomas kompetencijas kaip, pavyzdžiui, gebėjimas dirbti komandoje – dalintis atsakomybėmis, derėtis ir argumentuoti, reflektuoti. Moksleiviai mokomi kritinio ir analitinio mąstymo, kūrybinio problemų sprendimo, planuoti savo ir kitų laiką, reaguoti į grįžtamąjį ryšį“, – tikino „Lietuvos Junior Achievement“ projektų koordinatorė Rasa Valaitytė.

Jos teigimu, šia iniciatyva taip pat siekiama, kad moksleiviai mąstytų drąsiai, inovatyviai, kūrybiškai ir nebijotų griauti nusistovėjusių normų.

Nuo pat idėjos kūrimo pradžios – pasaulinių bendrovių pėdomis

Norint sukurti sėkmingas verslo idėjas, nebūtinai reikia daug laiko, tačiau verta vadovautis patikrintais ir pasaulyje pripažintais procesais. Daug žinomų inovatyvių pasaulinių bendrovių naudoja mąstymo modeliavimo metodiką (design thinking), kuri dar ankstyvajame produkto ar paslaugos kūrimo etape padeda atsižvelgti į kliento poreikius ir gauti grįžtamąjį ryšį iš potencialaus vartotojo.

„Taikant šią metodiką, galima kurti sprendimus, kurių iš tiesų reikia žmonėms ir kurie prisideda prie visuomenės gerovės. Todėl stovyklose dalyvavusiems moksleiviams padėjome ne vien įgyti teorinių žinių, bet ir praktiškai taikyti mąstymo modeliavimo principus – vizualizuoti idėjas kuriant  prototipus, leidžiančius nebrangiai ir greitai pasitikrinti, ar siūlomos idėjos yra aktualios klientams“, – įspūdžiais dalijasi stovyklų mentorė, SEB banko inovacijų vadovė Giedrė Ramanauskaitė.

Pasak G. Ramanauskaitės, mąstymo modeliavimo metodika moksleiviams padėjo  panaudoti įvairią patirtį ir kurti unikalius sprendimus. Pirmos mokymų sesijos metu visos komandos turėdavo spręsti vienodą problemą, tačiau, vykstant procesui, bendraudami tarpusavyje ir su būsimais klientais, jaunuoliai parengdavo skirtingus pasiūlymus, kaip būtų galima įveikti gautą užduotį.

Užmezga ryšius su verslo atstovais

Stovyklos pradžioje į moksleivius kreipiasi vietos verslininkas. Jis pasidalina savo sėkmės istorija – nuo ko pradėjo verslą, kaip sekėsi, kokią patirtį pavyko sukaupti ir kodėl verslumas šiandien yra toks svarbus.

Vėliau moksleiviai patys generuoja verslo idėjas – apsibrėžia, kaip supranta rūpimą problemą, apklausia tikslinę grupę, idėjas testuoja su vartotojais, tobulina ir galiausiai pristato jas vertinimo komisijai. Visų etapų metu mokinių komandoms padeda mentoriai, kurie priverčia idėjos autorius į ją pažvelgti iš įvairių perspektyvų.

Stovykla baigiama susitikimu su programos alumni – partneriais, kurie dar mokyklos suole kūrė jaunąsias bendroves ir verslus.

„Verslumo ir inovacijų stovyklų metu mokiniai turi galimybę betarpiškai bendrauti su verslo atstovais, kurie vėliau galbūt taps „Junior Achievement“ jaunųjų bendrovių mentoriais ir toliau dalinsis praktiniais patarimais, įžvalgomis“, – lūkesčiais dalijosi R. Valaitytė. 

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Paskirtas naujas „Ermi Group“ vadovas

Povilas Šulys paskirtas UAB „Ermi Group” generaliniu direktoriumi. Jis keičia Eveliną Černienę, šias pareigas...

Vadyba
15:31
Problemos mokykloje įkvepia imtis verslo: idėja gimė vos per 12 valandų Verslo tribūna

Pasirinkus tinkamą metodiką išsigryninti sau priimtiną verslo idėją galima vos per 12 valandų, sako...

Vadyba
10:00
Davose brėžia naujas taisykles verslui: iš esmės keičiasi CEO prioritetai Premium

Geros žinios viso pasaulio darbuotojams – jūs ką tik įgijote „akcininkų“ statusą. Jūsų vadovai pasirašė viešą...

Vadyba
05:45
Atkalbinėta nuo verslo regione, galvoja nebent, ką dar nauja sukurti Premium

Smulkus prekybos ar paslaugų verslas regione gali būti augantis ir ne tik regioninis. Ypač jeigu viskas...

Gazelė
2020.01.22
„Delta“ darbuotojų premijoms skyrė 1,6 mlrd. USD

JAV oro linijos „Delta Air Lines“ džiaugiasi įspūdingais pernykščiais finansiniais rezultatais. Kompanija...

Vadyba
2020.01.22
Naujasis Vilniaus universiteto rektorius - prof. Rimvydas Petrauskas

Naujuoju Vilniaus universiteto (VU) rektoriumi išrinktas prof. dr. Rimvydas Petrauskas. Jis pakeis prof. dr.

Vadyba
2020.01.22
„Swedbank“ patirtis: darbdaviui apsimoka skatinti lyčių lygybę Premium 4

Pasaulinės darbo rinkos tendencijos skelbia, kad 2020-aisiais geidžiamiausi specialistai ir vadovai bus...

Vadyba
2020.01.22
Darbdavio įvaizdis be pompastikos – žada tiesiog normalų darbą Premium 1

Laikais, kai įmonės pasiryžusios patenkinti net keisčiausias darbuotojų užgaidas, yra bendrovių, kurios...

Vadyba
2020.01.22
Nurodymus „iš viršaus“ pakeitė partnerystės siekis Verslo tribūna

Praėjusių metų gegužę pradėta Vilniaus savivaldybės administracijos reforma nebuvo tradicinė. Šį kartą čia...

Statyba ir NT
2020.01.21
Skelbiama „Amber Grid“ vadovo atranka

Valstybės valdoma energetikos grupė „Epso-G“ paskelbė naujo dujų perdavimo bendrovės „Amber Grid“ vadovo...

Vadyba
2020.01.21
Paskirtas naujas „Litcargus“ vadovas

Antžeminės orlaivių priežiūros ir keleivių aptarnavimo paslaugas Vilniaus ir Kauno oro uostuose teikiančiai...

Vadyba
2020.01.21
„Facebook“ darbui Londone pasamdys 1.000 specialistų

„Facebook“ plečia komandą Jungtinėje Karalystėje. Šįmet  Londono biure planuojama pasamdyti apie 1.000...

Vadyba
2020.01.21
Traukiasi BBC vadovas T. Hallas

Didžiosios Britanijos visuomeninio transliuotojo BBC generalinis direktorius Tony Hallas pirmadienį...

Vadyba
2020.01.21
Prieš Davosą įspėja: pasaulis kapitalizmo nelaiko sočios ateities garantu 1

Šiuolaikinis kapitalizmas daro daugiau žalos negu kuria naudos. Taip mano 56% pasaulinėje apklausoje „Edelman...

Vadyba
2020.01.20
Vatikano vadovybėje – pirmoji moteris

Pirmą kartą istorijoje į vieną iš postų Vatikano vadovybėje paskirta moteris. Popiežiaus Pranciškaus...

Vadyba
2020.01.20
„Kino pavasario“ vadovybėje – pokyčiai

Keičiasi tarptautinio Vilniaus kino festivalio „Kino pavasaris“ vadovybė. Vykdomojo festivalio direktoriaus...

Vadyba
2020.01.20
„Sodra“ paskelbė 100 daugiausia uždirbančių profesijų atlyginimus Premium 5

Labiausiai 2019 m. padidėjo gydytojų ir tarnautojų atlyginimai, rodo „Sodros“ duomenys. Skaičius reikėtų...

Finansai
2020.01.20
„Procter & Gamble“ vadovo patarimas: inovacijų neieškokite darbo vietoje Premium

Verslui, kuris nori neatsilikti nuo konkurentų, nuolat patariama inovuoti: ieškoti naujų produktų, idėjų,...

Vadyba
2020.01.20
Kokias darbuotojų atrankos klaidas daro įmonės ir kaip jas ištaisyti 4

Per darbo pokalbį su kandidatu įmonė turėtų pagalvoti ir apie tolesnį savo kaip darbdavio įvaizdį. Mat...

Vadyba
2020.01.19
Sukurti kliniką – 3 žingsniai, bet bijant suklysti, atrodė sudėtingiau

Sudėtingas procesas, dalijamas etapais, įgauna struktūrą ir tampa aiškesnis. Panašiai ir verslo pradžia, kur...

Gazelė
2020.01.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau