Koks yra valdybos vaidmuo strategijoje?

Publikuota: 2019-11-22
Įmonės nuotr.
svg svg
Įmonės nuotr.
Strategijos planavimo vadovas AB Lietuvos pašte, nepriklausomas valdybos narys UAB „Busturas“

Pastaruoju metu Lietuvoje daug kalbama apie nepriklausomas valdybas ir jų svarbą ne tik viešajame sektoriuje, bet ir privačiame sektoriuje. Kartu su strategijos ekspertu Benu Adomavičiumi 2019 m. atliktas tyrimas su daugiau nei 3.000 Lietuvos greitai augančių smulkaus ir vidutinio verslo įmonių („Verslo žinių“ nominuotomis “gazelėmis”) parodė, kad ilgalaikį augimą išlaiko tik 12,5% “gazelių“. Tyrimo rezultatai iš daugiau nei 3.000 “gazelių” per 2004-2014 m.laikotarpį rodo, kad ilgalaikiu augimu, t.y. tokiu augimu, kai įmonės pajamos 6 metus iš eilės auga vidutiniškai ne mažiau nei po 20% kasmet, išsiskiria tos įmonės, kurios daugiau investuoja į verslo plėtrą ir turi veikiančias valdybas.

Tačiau šiame straipsnyje kalbėsiu ne apie valdybų svarbą, o apie valdybos vaidmenį rengiant ar peržiūrint įmonės strategiją. Šia tema Lietuvoje pasigendu platesnės diskusijos, tačiau, sutikime, kad kalbėdami apie valdybos funkcijas neišvengiamai pagalvojame ir apie strategiją.

Kas atsakingas už įmonės strategijos rengimą? Valdyba ar įmonės vadovas?

Kadangi tenka dalyvauti procese kaip strategijos planavimo vadovui dirbant su įmonės vadovu reguliariai peržiūrint įmonės strategiją, tiek pačiam būti kitos įmonės nepriklausomu valdybos nariu, kai įmonės vadovybė rengia ir pristato strategiją, pasidalinsiu savo nuomone.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Panagrinėkime 2 visiškai skirtingus atvejus: pirmuoju atveju už įmonės strategijos rengimą atsakinga valdyba, o antru atveju už įmonės strategiją atsakingas įmonės vadovas ir valdybos vaidmuo strategijos rengime baigiasi tik tuo, kad valdybos posėdyje atneštai strategijai sako “TAIP” or “NE”, t.y. atlieka tik formalią funkciją tvirtinant strategiją.

Pirmasis atvejis: valdyba rengia įmonės strategiją. Kalbame apie įmonės valdybą, kurios didžioji dalis yra nepriklausoma. Ką tai reiškia? Jeigu nepriklausoma valdyba jaučia, kad skirdami 2-3 dienas per mėnesį gali parengti geresnę strategiją nei įmonės vadovas, kuris versle 24/7, tai labai aiški užuomina, kad įmonės vadovo pozicijoje netinkamas žmogus ir valdyba turi keisti įmonės vadovą. Tai dar aiškiau tampa tuo atveju, jei pats įmonės vadovas sutinka, kad ne jo, o valdybos atsakomybė yra parengti įmonės strategiją, kas reiškia, kad valdyba ir įmonės vadovas sutinka, jog įmonės vadovas realiai vykdo COO, t.y. vykdomojo direktoriaus, funkcijas. Strategijos parengimas ir jos įgyvendinimas yra svarbiausia ne ko kito, bet įmonės vadovo atsakomybė.

Antrasis atvejis: strategiją rengia įmonės vadovas, o valdybos atsakomybė rengiant strategiją baigiasi tik tuo, kad valdybos posėdyje atneštai strategijai sako “Taip, mes tvirtinam strategiją” or “Ne, mes netvirtinsim strategijos, nes ją netikime”. Ką tai reiškia? Tai mažiau blogas atvejis negu pirmasis, bet tai reiškia, kad nepriklausomos valdybos reikšmė rengiant strategiją yra visiškai 0, nes kompetencijos, dėl kurių buvo pasamdyta profesionali nepriklausoma valdyba yra visiškai nepanaudojamos. Už valdybos įtraukimą ar neįtraukimą į strategijos rengimą ar peržiūrą taip pat atsakingas įmonės vadovas. Vadovo nesugebėjimas ar nenorėjimas įtraukti valdybos į strategijos rengimo procesą veda valdybą prie tų pačių sprendimų, kurie paminėti pirmuoju atveju.

Kokia turėtų būti valdybos rolė strategijoje? 3 žingsniai

Aptarę šiuos 2 atvejus turime suprasti, kad už strategijos rengimą atsakingas įmonės vadovas, kuris rengdamas ar peržiūrėdamas strategiją turi protingai susirinkti maksimalų kiekį įžvalgų iš valdybos (darant prielaidą, kad valdyba yra kompetetinga ir turi didelę verslo patirtį). Jeigu valdyba nesugeba pateikti įmonės vadovui prasmingų ir naudingų verslo įžvalgų – vadinasi suformuota nekompetetinga valdyba.

Tinkamas valdybos vaidmuo strategijoje turėtų būti tokia:

1 žingsnis: strategijos rengimo proceso pradžioje įmonės vadovas turėtų susirinkti įžvalgas iš valdybos apie verslo iššūkius, į kuriuos valdyba norėtų nukreipti įmonės strategiją. Paprasti pavyzdžiai dažniausių verslo iššūkių: augame lėčiau negu rinka, per mažai diversifikuota įmonės veikla, naujas stiprus žaidėjas įžengė į rinką, naujas verslo startuolis įžengė į rinką su inovacija, kuri gali sugriauti mūsų verslą ir t.t. Labai dažna organizacijų klaida yra ta, kad jos apsikrauna didelio kiekio analizėmis (SSGG, PESTEL ir t.t.), bet iš visų tų analizių nesugeba vienu sakiniu apibrėžti ir susitarti, taigi kokia yra pagrindinė verslo problema ar galimybė šiuo metu, į kurią reikia sutelkti dėmesį.

2 žingsnis: įmonės vadovas turėtų sugrįžti pas valdybą su keliomis galimomis skirtingomis strategijomis (strateginėmis alternatyvomis), kaip būtų galima išspręsti pirmame žingsnyje įvardintus iššūkius, į kuriuos nukreipta įmonės strategija. Labai svarbu atkreipti dėmesį, kad įmonės vadovas šioje stadijoje neateitų jau su pasirinkta strategija kaip dažniausiai nutinka. Kadangi verslo iššūkiams išspręsti visada yra skirtingų būdų, t.y. galimų strategijų, tikslas šioje stadijoje yra aptarti galimus skirtingus strateginius pasirinkimus toms problemoms spręsti. Šioje stadijoje yra svarbu išdiskutuoti galimas alternatyvas, susivienodinti matymą visiems dėl galimų strateginių krypčių ir įmonės vadovui gauti papildomų įžvalgų. Pavyzdys: jei iššūkis yra nepakankamai diversifikuota įmonės veikla, tai galimos alternatyvos galėtų būti „Diversifikuoti veiklą įžengiant į naujas rinkas su naujais produktais“, „Diversifikuoti veiklą įžengiant į naujas rinkas su esamais produktais“, „Diversifikuoti veiklą esamoje rinkoje pasiūlant naujus produktus“ ir t.t.

3 žingsnis: įmonės vadovas pristato valdybai pasirinktą strateginę alternatyvą argumentuodamas, kokiomis prielaidomis remiantis ši strategija gali būti geras pasirinkimas ir valdyba priima sprendimą patvirtinti pasirinktą strategiją ar ne. Pavyzdys: įmonė įvertinusi skirtingų alternatyvų patrauklumą per tam tikrus kriterijus nusprendė, kad didžiausi šansai laimėti būtų pasirinkus alternatyvą „Diversifikuoti veiklą įžengiant į naujos rinkos X segmentą Y su esamu produktų kategorija Z laimint mažiausia kaina prieš konkurentus“.

Šiais 3 paprastais žingsniais užtikrinamas pilnavertis valdybos įtraukimas į strategiją ir kartu nepriklausomos valdybos kompetencijų panaudojimas. Priešingai nei „iškepto pyrago“ pristatymo atveju, kai valdybai atnešama galutinė strategija ir prašoma ją patvirtinti skubiai, nes „spaudžia terminai“, valdyba bus daug labiau užtikrinta dėl pasirinktos strategijos ir daug labiau užtikrinta paties įmonės vadovo kompetencija sėkmingai vadovauti įmonei.

Komentaro autorius - Mantas Tursa, strategijos planavimo vadovas AB Lietuvos pašte, nepriklausomas valdybos narys UAB „Busturas“

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

M. Mozūras apie IT specialistų stresą: programuotojo darbas gali būti vienišas Premium

„EqualEngineers“ tyrimas atskleidė, kad informacinių technologijų (IT) srities darbuotojai, kurie dažniau...

Vadyba
12:51
Liepą fiksuotas mažesnis aktyvumas Lietuvos darbo rinkoje

Rugpjūčio 1 d. Užimtumo tarnyboje registruota 158.700 neaktyvių darbingo amžiaus gyventojų.

Vadyba
11:51
Kaip nepaklysti buhalterijos džiunglėse, kad paskui nereikėtų sumokėti savo turtu Premium

Pradedantieji verslą, ypač tie, kurie nėra sukaupę jam daug pinigų, dažniausiai renkasi dirbti pagal...

Gazelė
11:01
NVSPL vadovas po darbuotojos skundo nušalino pavaduotoją R. M. Balčienę

Danas Bakša, Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) vadovas, nušalino nuo pareigų...

Vadyba
07:20
Per papildomą priėmimą studijuoti pakviesta dar 3.000 jaunuolių

Per papildomą priėmimą kvietimus studijuoti Lietuvos aukštosiose mokyklose gavo 3.104 asmenys, pranešė...

Vadyba
2022.08.11
„Zenitech“ Lietuvoje vadovas: jeigu neaugi ir neprisitaikai, tada pradedi trukdyti kitiems Premium

Karjera tarptautinėse įmonėse dažnai spalvinama šviesiais atspalviais, tačiau tarp jų – daugybė pilkų zonų,...

Vadyba
2022.08.11
Milžino dominavimas biotechnologijose: leidžia kvėpuoti mažesnėms įmonėms ar jas smaugia? Premium

Didžiosios Lietuvos biotechnologijų įmonės pernai ir vėl didino apsukas, vienvaldžiu lyderiu išliko „Thermo...

Inovacijos
2022.08.11
URM viceministrais tampa J. Survila ir J. Neliupšienė, ją EIMIN pakeis K. Žemaitis

Nuo rudens Užsienio reikalų ministerijoje (URM) pradės dirbti du nauji viceministrai – Jonas Survila ir...

Verslo aplinka
2022.08.11
Arši kaktomuša dėl kvotų: vienoje pusėje – vežėjai, kitoje – žmogaus teisių aktyvistai Premium 1

Visą Europą stingdant vairuotojų deficitui, Lietuvos vežėjai darbuotojų randa Centrinėje ir Pietryčių...

Logistika
2022.08.11
Verslas lašinius keičia raumenimis 3

Dar nesibaigia vasara, bet dažnas gyventojas jau suka galvą, kaip reikės išgyventi žiemą. O ši žada būti ypač...

Nuomonės
2022.08.11
Kada nebankrutuoti restoranui: istorijos pamokos, pavojingiausias amžius ir Palangos fenomenas Premium

Šiemet restoranų bankrotų užfiksuota daugiau negu per visus 2021 m., tačiau šie skaičiai – ne blogiausi per...

Gazelė
2022.08.11
D. Dundulis: skolintis pas mane niekas neikit, jei bėda atsitiks – duoti galiu (II dalis) Premium

Dainius Dundulis, „Norfos“ įmonių grupės pagrindinis akcininkas, antroje podkasto dalyje pasakoja apie...

Prekyba
2022.08.11
Registruotas nedarbo lygis Estijoje liepą pakilo iki 7,3%

Registruotas nedarbas Estijoje auga antrą mėnesį iš eilės – liepą jo lygis pakilo 0,2 procentinio punkto iki...

Vadyba
2022.08.10
Vadovų NT projektų plėtrai jau ieško su galvų medžiotojais, bet stebuklų nėra Premium 1

Nekilnojamojo turto (NT) projektus ir jų statybas galinčių valdyti specialistų NT plėtotojai šiandien ieško...

Statyba ir NT
2022.08.10
M. Kaleinikovė tapo „Eurovaistinės“ žmonių departamento vadove

„Eurovaistinės“ vadovų komandą papildė nauja žmonių departamento vadovė, Milda Kaleinikovė, iki šiol įmonėje...

Vadyba
2022.08.09
SAM supaprastino reikalavimus statutiniams pareigūnams dėl psichinės sveikatos 1

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė nustačiusi paprastesnius reikalavimus dėl psichinės sveikatos...

Vadyba
2022.08.09
„Ignitis renewables“ ieško nepriklausomo valdybos nario

Valstybės kontroliuojama energetikos grupė „Ignitis grupė“ paskelbė antrinės įmonės „Ignitis renewables“...

Vadyba
2022.08.09
Moteriški ir vyriški kolektyvai: lyčių įvairovė – būtina, bet komandos stiprybė – iš asmenybių įvairovės Premium

Kolektyvai, kuriuose dominuoja viena iš lyčių, pasak VŽ kalbintų vadovų ir psichologės, vis dar gali...

Vadyba
2022.08.09
Tyrimas: labiausiai su sėkminga karjera siejamos studijos – IT ir medicinos

6 iš 10 Lietuvos gyventojų savo vaikui ar kitam mokyklą baigiančiam giminaičiui rekomenduotų pasirinkti...

Vadyba
2022.08.09
Kaip atostogauti, kad norėtųsi grįžti į darbą? Verslo tribūna

Atostogos – vienas labiausiai laukiamų mūsų metų įvykių. Į jį sudedame daug lūkesčių ir planų pailsėti,...

Vadyba
2022.08.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku