Koks yra valdybos vaidmuo strategijoje?

Publikuota: 2019-11-22
Įmonės nuotr.
svg svg
Įmonės nuotr.
Strategijos planavimo vadovas AB Lietuvos pašte, nepriklausomas valdybos narys UAB „Busturas“

Pastaruoju metu Lietuvoje daug kalbama apie nepriklausomas valdybas ir jų svarbą ne tik viešajame sektoriuje, bet ir privačiame sektoriuje. Kartu su strategijos ekspertu Benu Adomavičiumi 2019 m. atliktas tyrimas su daugiau nei 3.000 Lietuvos greitai augančių smulkaus ir vidutinio verslo įmonių („Verslo žinių“ nominuotomis “gazelėmis”) parodė, kad ilgalaikį augimą išlaiko tik 12,5% “gazelių“. Tyrimo rezultatai iš daugiau nei 3.000 “gazelių” per 2004-2014 m.laikotarpį rodo, kad ilgalaikiu augimu, t.y. tokiu augimu, kai įmonės pajamos 6 metus iš eilės auga vidutiniškai ne mažiau nei po 20% kasmet, išsiskiria tos įmonės, kurios daugiau investuoja į verslo plėtrą ir turi veikiančias valdybas.

Tačiau šiame straipsnyje kalbėsiu ne apie valdybų svarbą, o apie valdybos vaidmenį rengiant ar peržiūrint įmonės strategiją. Šia tema Lietuvoje pasigendu platesnės diskusijos, tačiau, sutikime, kad kalbėdami apie valdybos funkcijas neišvengiamai pagalvojame ir apie strategiją.

Kas atsakingas už įmonės strategijos rengimą? Valdyba ar įmonės vadovas?

Kadangi tenka dalyvauti procese kaip strategijos planavimo vadovui dirbant su įmonės vadovu reguliariai peržiūrint įmonės strategiją, tiek pačiam būti kitos įmonės nepriklausomu valdybos nariu, kai įmonės vadovybė rengia ir pristato strategiją, pasidalinsiu savo nuomone.

Panagrinėkime 2 visiškai skirtingus atvejus: pirmuoju atveju už įmonės strategijos rengimą atsakinga valdyba, o antru atveju už įmonės strategiją atsakingas įmonės vadovas ir valdybos vaidmuo strategijos rengime baigiasi tik tuo, kad valdybos posėdyje atneštai strategijai sako “TAIP” or “NE”, t.y. atlieka tik formalią funkciją tvirtinant strategiją.

Pirmasis atvejis: valdyba rengia įmonės strategiją. Kalbame apie įmonės valdybą, kurios didžioji dalis yra nepriklausoma. Ką tai reiškia? Jeigu nepriklausoma valdyba jaučia, kad skirdami 2-3 dienas per mėnesį gali parengti geresnę strategiją nei įmonės vadovas, kuris versle 24/7, tai labai aiški užuomina, kad įmonės vadovo pozicijoje netinkamas žmogus ir valdyba turi keisti įmonės vadovą. Tai dar aiškiau tampa tuo atveju, jei pats įmonės vadovas sutinka, kad ne jo, o valdybos atsakomybė yra parengti įmonės strategiją, kas reiškia, kad valdyba ir įmonės vadovas sutinka, jog įmonės vadovas realiai vykdo COO, t.y. vykdomojo direktoriaus, funkcijas. Strategijos parengimas ir jos įgyvendinimas yra svarbiausia ne ko kito, bet įmonės vadovo atsakomybė.

Antrasis atvejis: strategiją rengia įmonės vadovas, o valdybos atsakomybė rengiant strategiją baigiasi tik tuo, kad valdybos posėdyje atneštai strategijai sako “Taip, mes tvirtinam strategiją” or “Ne, mes netvirtinsim strategijos, nes ją netikime”. Ką tai reiškia? Tai mažiau blogas atvejis negu pirmasis, bet tai reiškia, kad nepriklausomos valdybos reikšmė rengiant strategiją yra visiškai 0, nes kompetencijos, dėl kurių buvo pasamdyta profesionali nepriklausoma valdyba yra visiškai nepanaudojamos. Už valdybos įtraukimą ar neįtraukimą į strategijos rengimą ar peržiūrą taip pat atsakingas įmonės vadovas. Vadovo nesugebėjimas ar nenorėjimas įtraukti valdybos į strategijos rengimo procesą veda valdybą prie tų pačių sprendimų, kurie paminėti pirmuoju atveju.

Kokia turėtų būti valdybos rolė strategijoje? 3 žingsniai

Aptarę šiuos 2 atvejus turime suprasti, kad už strategijos rengimą atsakingas įmonės vadovas, kuris rengdamas ar peržiūrėdamas strategiją turi protingai susirinkti maksimalų kiekį įžvalgų iš valdybos (darant prielaidą, kad valdyba yra kompetetinga ir turi didelę verslo patirtį). Jeigu valdyba nesugeba pateikti įmonės vadovui prasmingų ir naudingų verslo įžvalgų – vadinasi suformuota nekompetetinga valdyba.

Tinkamas valdybos vaidmuo strategijoje turėtų būti tokia:

1 žingsnis: strategijos rengimo proceso pradžioje įmonės vadovas turėtų susirinkti įžvalgas iš valdybos apie verslo iššūkius, į kuriuos valdyba norėtų nukreipti įmonės strategiją. Paprasti pavyzdžiai dažniausių verslo iššūkių: augame lėčiau negu rinka, per mažai diversifikuota įmonės veikla, naujas stiprus žaidėjas įžengė į rinką, naujas verslo startuolis įžengė į rinką su inovacija, kuri gali sugriauti mūsų verslą ir t.t. Labai dažna organizacijų klaida yra ta, kad jos apsikrauna didelio kiekio analizėmis (SSGG, PESTEL ir t.t.), bet iš visų tų analizių nesugeba vienu sakiniu apibrėžti ir susitarti, taigi kokia yra pagrindinė verslo problema ar galimybė šiuo metu, į kurią reikia sutelkti dėmesį.

2 žingsnis: įmonės vadovas turėtų sugrįžti pas valdybą su keliomis galimomis skirtingomis strategijomis (strateginėmis alternatyvomis), kaip būtų galima išspręsti pirmame žingsnyje įvardintus iššūkius, į kuriuos nukreipta įmonės strategija. Labai svarbu atkreipti dėmesį, kad įmonės vadovas šioje stadijoje neateitų jau su pasirinkta strategija kaip dažniausiai nutinka. Kadangi verslo iššūkiams išspręsti visada yra skirtingų būdų, t.y. galimų strategijų, tikslas šioje stadijoje yra aptarti galimus skirtingus strateginius pasirinkimus toms problemoms spręsti. Šioje stadijoje yra svarbu išdiskutuoti galimas alternatyvas, susivienodinti matymą visiems dėl galimų strateginių krypčių ir įmonės vadovui gauti papildomų įžvalgų. Pavyzdys: jei iššūkis yra nepakankamai diversifikuota įmonės veikla, tai galimos alternatyvos galėtų būti „Diversifikuoti veiklą įžengiant į naujas rinkas su naujais produktais“, „Diversifikuoti veiklą įžengiant į naujas rinkas su esamais produktais“, „Diversifikuoti veiklą esamoje rinkoje pasiūlant naujus produktus“ ir t.t.

3 žingsnis: įmonės vadovas pristato valdybai pasirinktą strateginę alternatyvą argumentuodamas, kokiomis prielaidomis remiantis ši strategija gali būti geras pasirinkimas ir valdyba priima sprendimą patvirtinti pasirinktą strategiją ar ne. Pavyzdys: įmonė įvertinusi skirtingų alternatyvų patrauklumą per tam tikrus kriterijus nusprendė, kad didžiausi šansai laimėti būtų pasirinkus alternatyvą „Diversifikuoti veiklą įžengiant į naujos rinkos X segmentą Y su esamu produktų kategorija Z laimint mažiausia kaina prieš konkurentus“.

Šiais 3 paprastais žingsniais užtikrinamas pilnavertis valdybos įtraukimas į strategiją ir kartu nepriklausomos valdybos kompetencijų panaudojimas. Priešingai nei „iškepto pyrago“ pristatymo atveju, kai valdybai atnešama galutinė strategija ir prašoma ją patvirtinti skubiai, nes „spaudžia terminai“, valdyba bus daug labiau užtikrinta dėl pasirinktos strategijos ir daug labiau užtikrinta paties įmonės vadovo kompetencija sėkmingai vadovauti įmonei.

Komentaro autorius - Mantas Tursa, strategijos planavimo vadovas AB Lietuvos pašte, nepriklausomas valdybos narys UAB „Busturas“

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
BTA vadovas: pandemija parodė, ar frazė „darbuotojas svarbiausias“ reali Verslo tribūna

Pernai bendra ne gyvybės draudimo rinka Lietuvoje susitraukė beveik 2 proc., tačiau įmonių lėšomis...

Finansai
07:55
Alternatyvi motyvacijos priemonė – nauda ne tik darbuotojui Verslo tribūna

Planuojant atsigavimo po pandemijos scenarijus, verslui tenka imtis kūrybiškų sprendimų darbuotojų...

Vadyba
2021.05.05
EBV Finance turi naują Finansų direktorių Verslo tribūna

Prie tarptautinei Edenred grupei priklausančios EBV Finance prisijungė Dainius Brandišauskas, užimsiantis...

Vadyba
2021.05.05
Visų akys krypsta į sveikatos draudimą – vertinga ir darbdaviui, ir darbuotojui Verslo tribūna

Praėjusiais metais ne gyvybės draudimo sektorius, atrodo, atliepė bendrą nuotaiką – visų dėmesys buvo...

Finansai
2021.05.05
EWA: rinkos duobė padėjo kilti dar aukščiau Verslo tribūna

Šįmet 15 veiklos metų žyminčios „East West Agro“ (EWA) istorijoje – nemažai nestandartinių žingsnių,...

Vadyba
2021.05.05
Į darbo pokalbį dar ateina su treningais Premium 41

Pasirodo, kai kurie darbo ieškantys žmonės į nuotolinį darbo pokalbį sugalvoja prisijungti vilkėdami...

Tinklalaidės
2021.05.04
Nerijus Pačėsa: apsispręsti, ką ugdysime, sprendimų kūrėjus ar atlikėjus, turime jau dabar Verslo tribūna

Ilgą laiką mūsų gyvenimus balansavo aiškus ekonomikos dėsnis – mažoji visuomenės dalis kuria, didžioji –...

Vadyba
2021.05.04
Vadyba
2021.05.04
ŽŪM ieško, kaip palengvinti sezoninių darbuotojų iš užsienio įdarbinimą 1

Žemės ūkyje prasidėjuss darbymečiui, Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) kartu su Socialinės apsaugos ir darbo...

Pramonė
2021.05.03
Kokius mokslus rinktis, kad robotai nenukonkuruotų? Premium

Pasaulio ekonomikos forumo tyrimas rodo, kad iki 2025 m. pusei darbuotojų reikės persikvalifikuoti arba įgyti...

Tinklalaidės
2021.05.03
Aukščiausiose pozicijose vadovams vieniša: kaip CEO gali sau padėti? Verslo tribūna

 „Vadovo darbas yra kupinas vienišumo“, – vieno interviu metu yra prisipažinęs „Apple“ vadovas Tim Cook.

Vadyba
2021.05.03
„Zoom nuovargis“ didesnę neigiamą įtaką daro moterims Premium

„Zoom nuovargis“ (angl. „Zoom fatigue“) – tai reiškinys, apie kurį pradėta kalbėti pandemijos metu. Vis dėlto...

Vadyba
2021.04.30
10 stipriausių rinkodaros vadovų – pretendentų į „Metų CMO“ titulą

„Verslo žinių“ organizuotoje konferencijoje „Password 2021“ paskelbti septintą kartą vykstančio konkurso...

Rinkodara
2021.04.30
Gerosios praktikos greitesniam popandeminiam startui Verslo tribūna

Vakarų pasauliui pradedant atsigauti nuo didžiausio mūsų laikų ekonominio šoko, verta pamąstyti, kokias...

Vadyba
2021.04.30
M. Katinas: mane pasamdė greitai, bet ir agentūroje galėjome veikti žaibiškai Premium

Mantas Katinas, neseniai už bendrovės „Wargaming Vilnius“ vairo stojęs buvęs agentūros „Investuok Lietuvoje“...

Inovacijos
2021.04.30
Kaip derėtis dėl atlyginimo Premium

Nors pandemija ir paskatino peržiūrėti motyvacinių priemonių arsenalą, visuomet ateina metas ir pokalbiui dėl...

Vadyba
2021.04.29
„Coherent Solutions“ vadove Lietuvoje tapo L. Šiumetė 2

JAV registruotos Baltarusijoje veikiančios programinės įrangos kūrimo bendrovės „Coherent Solutions“ įsteigto...

Vadyba
2021.04.28
Kokias algų medianas kovą mokėjo geidžiamiausi darbdaviai Premium 2

Naujausi „Sodros“ duomenys rodo, kokias algų medianas kovą darbuotojams mokėjo geidžiamiausi šalies...

Vadyba
2021.04.28
K. Motiejūnas: drąsiai palikčiau įmonės vairą žmonėms iš dabartinių kolegų Verslo tribūna

Nacionalinė plėtros įstaiga UAB „Investicijų ir verslo garantijos” (INVEGA) yra iš tų, kuriose pandemijos ir...

Vadyba
2021.04.28
Atrodė per mėnesį nepavyks: darbuotojų mokymams sutaupė 270 dienų Premium

Darbuotojo paieškos neretai užtrunka, o pagaliau jį radus, laiką, kol naujas specialistas galės pradėti...

Gazelė
2021.04.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku