Jurgita Judickienė: nesąžininga konkurencija transporto versle gali smogti ypač skaudžiai

Publikuota: 2019-10-01
Jurgita Judickienė, advokatų profesinės bendrijos „Judickienė ir partneriai JUREX“ advokatė, steigėja, vadovaujančioji partnerė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Jurgita Judickienė, advokatų profesinės bendrijos „Judickienė ir partneriai JUREX“ advokatė, steigėja, vadovaujančioji partnerė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Klientų sąrašai, krovinių gabenimo maršrutai, kiekiai, kainos ir kita panašaus pobūdžio informacija tarptautinio krovinių vežimo ir krovinių ekspedicijos versle neretai yra aukso vertės. Šios informacijos nutekinimas konkurentams ar buvusiam įmonės darbuotojui panaudojus ją savo konkuruojančiame versle, gali turėti rimtų pasekmių.

Nepaisant skaudžių ir brangių pasekmių, kurias dažnai sukelia neteisėtas komercinės paslapties panaudojimas ar atskleidimas, transporto sektoriaus įmonės šios informacijos apsauga paprastai susirūpina tik po to, kai buvęs nesąžiningas darbuotojas pereina dirbti į kitą įmonę arba pats įsteigia konkuruojantį verslą. Tada pradeda siūlyti bei teikti paslaugas tiems patiems klientams, su kuriais dirbo buvusioje darbovietėje. Nepasirūpinus komercinę paslaptį sudarančios informacijos apsauga iš anksto, išieškoti žalą iš nesąžiningo buvusio darbuotojo ar konkuruojančios įmonės, dažnu atveju tampa labai sudėtinga, o kartais ir neįmanoma.

Štai keli patarimai transporto sektoriaus (ir ne tik) įmonėms, kurie gali padėti apsaugoti komercinę paslaptį nuo neteisėto panaudojimo ar atskleidimo, o tokiai situacijai įvykus –palengvint nuostolių priteisimą.

Nesąžininga konkurencija darbo santykiuose

Darbo teisinių santykių kontekste, labiausiai paplitę nesąžiningos konkurencijos veiksmai yra informacijos, kuri yra laikoma komercine paslaptimi, naudojimas, perdavimas ir skelbimas be darbdavio sutikimo. Taip pat siūlymas konkuruojančios organizacijos darbuotojams nutraukti darbo sutartį, siekiant naudos sau ar padarant žalą kitai įmonei.

Verslo praktikoje, nesąžiningos konkurencijos veiksmai dažnai egzistuoja kompleksiškai, kai ilgalaikiai įmonės darbuotojai, kurie išmano įmonės verslo veiklos specifiką bei turi pasitikėjimu pagrįstą ryšį su klientais, nusprendžia įsteigti savo įmonę bei konkuruoti su darbdaviu. 

Įsteigus su darbdaviu tiesiogiai ar netiesiogiai konkuruojančią bendrovę, kontaktuojama su svarbiausiais buvusio darbdavio klientais, kurie neretai mano bendradarbiaujantys su tuo pačiu, tik pavadinimą pakeitusiu, verslo partneriu, perviliojami ir kvalifikuoti buvusio darbdavio darbuotojai. Įmonė dėl tokių buvusio nesąžiningo darbuotojo veiksmų patiria nuostolių – mažėja užsakymų skaičius, mažėja pajamos, prarandamos investicijos į ilgamečius darbuotojus, tenka ieškoti naujų darbuotojų, juos ugdyti.

Siekiant kompensuoti dėl nesąžiningos konkurencijos patirtus praradimus ir užkirsti kelią didesniems nuostoliams, buvusiam darbdaviui tenka kreiptis į teismą su reikalavimu dėl nesąžiningos konkurencijos veiksmų uždraudimo ir žalos atlyginimo.

Ką daryti darbdaviui?

Norint užkirsti kelią nesąžiningai konkurencijai, darbdavys privalo atlikti namų darbus.

      1. Įmonės vidaus dokumentuose apibrėžti, kokia įmonės informacija yra konfidenciali ir kokia šios informacijos dalis laikoma komercine paslaptimi.

Konfidencialios informacijos sąvoka yra platesnė, nei komercinės paslapties. Aplinkybė, kad įmonėje nėra pavirinto komercinių paslapčių sąrašo, nepanaikina atsakomybės už nesąžiningos konkurencijos veiksmus, tačiau tokio sąrašo buvimas ženkliai palengvina įrodinėjimo procesą.

Pavyzdžiui, į konfidencialios informacijos sąrašą galėtų būti įtraukta ši informacija: duomenys apie atitinkamų klientų krovinių kiekius ir jų gabenimo maršrutus; duomenys apie įmonės teikiamų paslaugų kainodarą; duomenys apie klientams taikomas paslaugų kainas; ir kt.

      2. Pasirašyti su darbuotojais individualius susitarimus dėl konfidencialios informacijos apsaugos.

Tokiame susitarime galima nurodyti kiekvieno darbuotojo pareigas, susijusias su konfidencialios informacijos apsauga, konfidencialių duomenų tvarkymu, nustatyti netesybas (baudas), už pareigos saugoti konfidencialią informaciją pažeidimą ir pan. Svarbu yra ir tai, kad pagal įstatymą įmonės darbuotojų pareiga saugoti komercines paslaptis galioja 1 metus po darbo santykių pabaigos, o susitarime dėl konfidencialios informacijos apsaugos galima nurodyti ir ilgesnį terminą.

      3. Imtis priemonių konfidencialios informacijos ir komercinių paslapčių apsaugai.

Informacijos apsaugos užtikrinimo priemonėmis gali būti svarbių duomenų (pvz., prisijungimų prie klientų duomenų bazės) apsaugojimas slaptažodžiais, leidimas susipažinti su duomenimis tik tam tikros kategorijos darbuotojams, signalizacijos patalpose įrengimas ir pan. Kuo vertingesnė konkreti komercinę paslaptį sudaranti informacija, tuo intensyvesni turi būti darbdavio veiksmai šiai informacijai saugoti.

      4. Reglamentuoti darbuotojų elektroninio susirašinėjimo patikrinimo galimybę.

Kadangi darbuotojo kompiuteryje arba telefone gali būti ne tik darbinė informacija, bet ir darbuotojo asmens duomenys, darbdavio galimybė susipažinti su tokiais duomenimis turi būti pakankamai griežtai reglamentuota. Dėl to reikėtų parengti informacinių ir komunikacinių technologijų naudojimo bei darbuotojų stebėsenos ir kontrolės darbo vietoje tvarką, kurioje būtų numatyta, kokiais atvejais gali būti tikrinami tokie duomenys kaip darbuotojui suteiktos el. pašto dėžutės turinys, duomenys apie darbuotojo lankomas interneto svetaines, mobiliojo telefono naudojimo duomenys ir kt.

Gavus įrodymų apie darbuotojo nesąžiningos konkurencijos veiksmus, būtina šiuos duomenis tinkamai išsaugoti, kadangi dažnai darbuotojai, palikdami darbą, imasi priemonių tokių įrodymų sunaikinimui.

      5. Sudaryti nekonkuravimo susitarimus su ypatingų žinių ir gebėjimų turinčiais darbuotojais.

Darbdavys negali nustatyti darbuotojams besąlyginės prievolės saugoti visą darbe gautą informaciją po darbo santykių pasibaigimo. Informaciją, kuri tampa neatsiejama jų gebėjimų, įgūdžių bei žinių dalimi darbuotojai privalo saugoti tik tol, kol dirba įmonėje. Pasibaigus darbo santykiams, buvę darbuotojai gali be jokių apribojimų naudoti gautą aptariamos rūšies informaciją savo naudai.

Darbdaviui, siekiant užkirsti kelią vertingas žinias ir įgūdžius turintiems darbuotojams (pvz., skyrių vadovams) pereiti dirbti pas konkurentus, tikslinga apmąstyti poreikį su tokiais darbuotojais sudaryti nekonkuravimo susitarimus. Jų pagrindu darbuotojams darbo santykių metu ir ne ilgiau nei 2 metus po jų pasibaigimo būtų uždrausta konkuruoti su darbdaviu bet kokia forma. Susitarimo galiojimo metu darbuotojui turi būti mokama ne mažiau nei  40 procentų jo vidutinio darbo užmokesčio.

Plačiau apie teisines ir technines priemones, padedančias apsisaugoti nuo nesąžiningos darbuotojų konkurencijos, papasakos ir savo įžvalgomis pasidalins advokatų kontoros JUREX vadovaujančioji partnerė, advokatė Jurgita Judickienė ir UAB „ATEA“ informacijos saugumo valdymo grupės vadovas Tomas Stamulis. JUREX Verslo ginčų konferencijoje Transporto iššūkiai, kuri vyks 2019 m. spalio 15 d.

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Komentarai prie šio straipsnio negalimi, dėl neapykantos skatinimo ar patyčių kurstymo
 
Dažnai keičiantys darbą nebepatenka į juoduosius sąrašus

Kai talentingi darbuotojai graibstomi kaip karštos bandelės, o specialistai atvirai deklaruoja savo...

Vadyba
07:53
4 didžiausios CEO klaidos 1

Richardas Bransonas yra sakęs, kad versle gali būti tikras tik dėl vieno: klysta visi, įskaitant tave patį.

Vadyba
2019.10.21
Kaip prognozuoti, kokių talentų trūksta komandai, ir kur jų ieškoti Premium

Darbdavys už darbuotoją neužsimanys tobulėti ir neįgis naujų kompetencijų, tačiau jis gali sukurti atmosferą,...

Vadyba
2019.10.21
VDU šuolis dar vienuose tarptautiniuose reitinguose Verslo tribūna

Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) ir toliau kyla tarptautiniuose reitinguose. Šį kartą universitetas...

Vadyba
2019.10.21
VMI: bendrovė įmokas į III pakopos fondus gali mokėti ir iš algų fondo Premium 1

Įmonė gali dalį planuojamo darbo užmokesčio skirti įmokoms į III pakopos pensijų fondus darbuotojų naudai,...

Finansai
2019.10.21
 Metų CEO TOP 5: lyderystės receptai

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.20
„Alibaba“ įkūrėjas atsitraukimui nuo verslo ruošėsi dešimtmetį 2

Jackas Ma, Kinijos elektroninės prekybos gigantės „Alibaba“ įkūrėjas, rugsėjį pasitraukė iš vadovo posto. Jis...

Vadyba
2019.10.19
Kad įkurtų savo verslą, imasi sunkiausių darbų

Prastas tas kareivis, kuris nenori tapti generolu. Arba darbuotojas, nežadantis kilti karjeros laiptais.

Gazelė
2019.10.19
Darbuotojai robotais pasitiki labiau, negu vadovais Premium 1

2020-ųjų prognozės sako, kad vienas svarbiausių iššūkių darbuotojams bus gebėjimas dirbti kartu su dirbtiniu...

Vadyba
2019.10.18
Metų CEO rinkimai. 60 sekundžių su „Lidl Lietuvos“ vadovu 3

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.18
Lyderio klaidos kaina: verslas gali žlugti, o vadovo alga – ūgtelėti Premium

Vadovo klaida gali nugramzdinti įmonę, bet stipraus lyderio karjerą sugriauna retai. Verslo istorija rodo,...

Vadyba
2019.10.18
Vilniaus meras turi naują atstovę spaudai 2

Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus atstove spaudai tapo Ieva Dirmaitė, buvusi vidaus reikalų ministro...

Vadyba
2019.10.18
„Verslo žinių“ skaitytojai renka Metų CEO: finalinė dvikova

„Verslo žinių“ skaitytojai toliau balsuodami renka savo metų CEO. Paskutiniame rinkimų etape varžosi 2...

Vadyba
2019.10.18
Apdovanotos Panevėžio regiono „Gazelės“

Ketvirtadienį Panevėžyje vykstančioje „Gazelės“ konferencijoje paaiškėjo, kokios įmonės sparčiausiai augo...

Gazelė
2019.10.17
Metų CEO rinkimai. 60 sekundžių su „Fredos“ vadovu

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.17
Duomenų analitika: nuo ko pradėti ir kaip sau padėti personalo sprendimuose

Pasaulis fragmentiškėja, todėl tenka segmentuoti informaciją ir sprendimus vis mažesnėms auditorijoms, kad...

Vadyba
2019.10.17
Metų CEO rinkimai. 60 sekundžių su „Girteka Logistics“ vadovu 8

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.16
TILS tyrimas: verslo antikorupcinis imunitetas stiprėja Premium 1

Trečią kartą „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atliktas didžiausių šalies įmonių skaidrumo...

Vadyba
2019.10.16
Kaip keičiasi statistinis įmonės vadovo portretas Lietuvoje Premium

Nors akcentuojama, kad geras bosas nebūtinai yra geras lyderis, kasmet spalio 16-ąją vis dar švenčiama ne...

Vadyba
2019.10.16
ESO stebėtojų taryboje dirbs darbuotojų atstovė

Elektros ir dujų skirstymo bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) stebėtojų taryboje dirbs...

Pramonė
2019.10.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau