Jurgita Judickienė: nesąžininga konkurencija transporto versle gali smogti ypač skaudžiai

Reklama publikuota: 2019-10-01
Jurgita Judickienė, advokatų profesinės bendrijos „Judickienė ir partneriai JUREX“ advokatė, steigėja, vadovaujančioji partnerė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Jurgita Judickienė, advokatų profesinės bendrijos „Judickienė ir partneriai JUREX“ advokatė, steigėja, vadovaujančioji partnerė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Klientų sąrašai, krovinių gabenimo maršrutai, kiekiai, kainos ir kita panašaus pobūdžio informacija tarptautinio krovinių vežimo ir krovinių ekspedicijos versle neretai yra aukso vertės. Šios informacijos nutekinimas konkurentams ar buvusiam įmonės darbuotojui panaudojus ją savo konkuruojančiame versle, gali turėti rimtų pasekmių.

Nepaisant skaudžių ir brangių pasekmių, kurias dažnai sukelia neteisėtas komercinės paslapties panaudojimas ar atskleidimas, transporto sektoriaus įmonės šios informacijos apsauga paprastai susirūpina tik po to, kai buvęs nesąžiningas darbuotojas pereina dirbti į kitą įmonę arba pats įsteigia konkuruojantį verslą. Tada pradeda siūlyti bei teikti paslaugas tiems patiems klientams, su kuriais dirbo buvusioje darbovietėje. Nepasirūpinus komercinę paslaptį sudarančios informacijos apsauga iš anksto, išieškoti žalą iš nesąžiningo buvusio darbuotojo ar konkuruojančios įmonės, dažnu atveju tampa labai sudėtinga, o kartais ir neįmanoma.

Štai keli patarimai transporto sektoriaus (ir ne tik) įmonėms, kurie gali padėti apsaugoti komercinę paslaptį nuo neteisėto panaudojimo ar atskleidimo, o tokiai situacijai įvykus –palengvint nuostolių priteisimą.

Nesąžininga konkurencija darbo santykiuose

Darbo teisinių santykių kontekste, labiausiai paplitę nesąžiningos konkurencijos veiksmai yra informacijos, kuri yra laikoma komercine paslaptimi, naudojimas, perdavimas ir skelbimas be darbdavio sutikimo. Taip pat siūlymas konkuruojančios organizacijos darbuotojams nutraukti darbo sutartį, siekiant naudos sau ar padarant žalą kitai įmonei.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo praktikoje, nesąžiningos konkurencijos veiksmai dažnai egzistuoja kompleksiškai, kai ilgalaikiai įmonės darbuotojai, kurie išmano įmonės verslo veiklos specifiką bei turi pasitikėjimu pagrįstą ryšį su klientais, nusprendžia įsteigti savo įmonę bei konkuruoti su darbdaviu. 

Įsteigus su darbdaviu tiesiogiai ar netiesiogiai konkuruojančią bendrovę, kontaktuojama su svarbiausiais buvusio darbdavio klientais, kurie neretai mano bendradarbiaujantys su tuo pačiu, tik pavadinimą pakeitusiu, verslo partneriu, perviliojami ir kvalifikuoti buvusio darbdavio darbuotojai. Įmonė dėl tokių buvusio nesąžiningo darbuotojo veiksmų patiria nuostolių – mažėja užsakymų skaičius, mažėja pajamos, prarandamos investicijos į ilgamečius darbuotojus, tenka ieškoti naujų darbuotojų, juos ugdyti.

Siekiant kompensuoti dėl nesąžiningos konkurencijos patirtus praradimus ir užkirsti kelią didesniems nuostoliams, buvusiam darbdaviui tenka kreiptis į teismą su reikalavimu dėl nesąžiningos konkurencijos veiksmų uždraudimo ir žalos atlyginimo.

Ką daryti darbdaviui?

Norint užkirsti kelią nesąžiningai konkurencijai, darbdavys privalo atlikti namų darbus.

      1. Įmonės vidaus dokumentuose apibrėžti, kokia įmonės informacija yra konfidenciali ir kokia šios informacijos dalis laikoma komercine paslaptimi.

Konfidencialios informacijos sąvoka yra platesnė, nei komercinės paslapties. Aplinkybė, kad įmonėje nėra pavirinto komercinių paslapčių sąrašo, nepanaikina atsakomybės už nesąžiningos konkurencijos veiksmus, tačiau tokio sąrašo buvimas ženkliai palengvina įrodinėjimo procesą.

Pavyzdžiui, į konfidencialios informacijos sąrašą galėtų būti įtraukta ši informacija: duomenys apie atitinkamų klientų krovinių kiekius ir jų gabenimo maršrutus; duomenys apie įmonės teikiamų paslaugų kainodarą; duomenys apie klientams taikomas paslaugų kainas; ir kt.

      2. Pasirašyti su darbuotojais individualius susitarimus dėl konfidencialios informacijos apsaugos.

Tokiame susitarime galima nurodyti kiekvieno darbuotojo pareigas, susijusias su konfidencialios informacijos apsauga, konfidencialių duomenų tvarkymu, nustatyti netesybas (baudas), už pareigos saugoti konfidencialią informaciją pažeidimą ir pan. Svarbu yra ir tai, kad pagal įstatymą įmonės darbuotojų pareiga saugoti komercines paslaptis galioja 1 metus po darbo santykių pabaigos, o susitarime dėl konfidencialios informacijos apsaugos galima nurodyti ir ilgesnį terminą.

      3. Imtis priemonių konfidencialios informacijos ir komercinių paslapčių apsaugai.

Informacijos apsaugos užtikrinimo priemonėmis gali būti svarbių duomenų (pvz., prisijungimų prie klientų duomenų bazės) apsaugojimas slaptažodžiais, leidimas susipažinti su duomenimis tik tam tikros kategorijos darbuotojams, signalizacijos patalpose įrengimas ir pan. Kuo vertingesnė konkreti komercinę paslaptį sudaranti informacija, tuo intensyvesni turi būti darbdavio veiksmai šiai informacijai saugoti.

      4. Reglamentuoti darbuotojų elektroninio susirašinėjimo patikrinimo galimybę.

Kadangi darbuotojo kompiuteryje arba telefone gali būti ne tik darbinė informacija, bet ir darbuotojo asmens duomenys, darbdavio galimybė susipažinti su tokiais duomenimis turi būti pakankamai griežtai reglamentuota. Dėl to reikėtų parengti informacinių ir komunikacinių technologijų naudojimo bei darbuotojų stebėsenos ir kontrolės darbo vietoje tvarką, kurioje būtų numatyta, kokiais atvejais gali būti tikrinami tokie duomenys kaip darbuotojui suteiktos el. pašto dėžutės turinys, duomenys apie darbuotojo lankomas interneto svetaines, mobiliojo telefono naudojimo duomenys ir kt.

Gavus įrodymų apie darbuotojo nesąžiningos konkurencijos veiksmus, būtina šiuos duomenis tinkamai išsaugoti, kadangi dažnai darbuotojai, palikdami darbą, imasi priemonių tokių įrodymų sunaikinimui.

      5. Sudaryti nekonkuravimo susitarimus su ypatingų žinių ir gebėjimų turinčiais darbuotojais.

Darbdavys negali nustatyti darbuotojams besąlyginės prievolės saugoti visą darbe gautą informaciją po darbo santykių pasibaigimo. Informaciją, kuri tampa neatsiejama jų gebėjimų, įgūdžių bei žinių dalimi darbuotojai privalo saugoti tik tol, kol dirba įmonėje. Pasibaigus darbo santykiams, buvę darbuotojai gali be jokių apribojimų naudoti gautą aptariamos rūšies informaciją savo naudai.

Darbdaviui, siekiant užkirsti kelią vertingas žinias ir įgūdžius turintiems darbuotojams (pvz., skyrių vadovams) pereiti dirbti pas konkurentus, tikslinga apmąstyti poreikį su tokiais darbuotojais sudaryti nekonkuravimo susitarimus. Jų pagrindu darbuotojams darbo santykių metu ir ne ilgiau nei 2 metus po jų pasibaigimo būtų uždrausta konkuruoti su darbdaviu bet kokia forma. Susitarimo galiojimo metu darbuotojui turi būti mokama ne mažiau nei  40 procentų jo vidutinio darbo užmokesčio.

Plačiau apie teisines ir technines priemones, padedančias apsisaugoti nuo nesąžiningos darbuotojų konkurencijos, papasakos ir savo įžvalgomis pasidalins advokatų kontoros JUREX vadovaujančioji partnerė, advokatė Jurgita Judickienė ir UAB „ATEA“ informacijos saugumo valdymo grupės vadovas Tomas Stamulis. JUREX Verslo ginčų konferencijoje Transporto iššūkiai, kuri vyks 2019 m. spalio 15 d.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Kaip darbuotojus pakeitė pandemija: 6 dažniausiai pasitaikantys tipai Premium 1

Dveji metai darbo namuose pakeitė darbuotojus negrįžtamai. Dėl to vadovams reikia su jais susipažinti iš...

Vadyba
2022.04.02
Nuo šiol bus taikoma skaidresnė dienpinigių mokėjimo tvarka

Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, 2021 metais darbo ginčų komisijos gavo beveik 5.400 prašymų...

Vadyba
2022.04.02
VŽ klausomiausi podkastai kovą

Pateikiame daugiausia „Verslo žinių“ prenumeratorių dėmesio sulaukusių podkastų TOP 10.

Verslo aplinka
2022.04.01
Prognozuojama, kad darbuotojų kaita šiemet augs pusantro karto: kaip reikia keistis vadovams Premium 4

Daugelis, prasidėjus karui, manė, kad darbuotojų migracija bus kur kas mažesnė ar sustos. Visgi, anot...

Vadyba
2022.04.01
„Compensa“ valdybai vadovauja T. Milašius

Tomas Milašius perima vadovavimą Baltijos šalyse paslaugas teikiančiai gyvybės draudimo bendrovei „Compensa...

Vadyba
2022.04.01
„Sodra“: ligos išmoką už dvi pirmas nedarbingumo dienas gaus visi darbuotojai 4

Darbuotojui susirgus, nuo balandžio 1 d. kiekvienas darbdavys mokės jam ligos išmoką už dvi pirmąsias...

Vadyba
2022.04.01
Psichologas J. Burokas: ukrainiečiai kur kas tvirtesni už mus Premium

„Pasitraukusieji nuo karo išgyveno įvairiausių patirčių ir, mano galva, nėra tokie trapūs, kaip mums kartais...

Laisvalaikis
2022.04.01
Specialistų trūksta, alga ne per didžiausia: stringa Kibernetinio saugumo centro vadovo paieška Premium 1

Krašto apsaugos ministerijai (KAM) kol kas sunkiai sekasi surasti naująjį Nacionalinio kibernetinio saugumo...

Inovacijos
2022.04.01
Euro zonoje nedarbas vasarį siekė 6,8%, Lietuvoje – 7%

Vasarį euro zonoje darbo neturėjo 6,8% darbo ieškančių asmenų – 0,1 proc. punkto mažiau nei sausio mėnesį.

Vadyba
2022.03.31
Tarp TOP 20 įtakingiausiųjų – nauji vardai

Šių metų potencialios įtakos indekso TOP 20 kone pusė pernai čia nebuvusių vardų. Tarp naujai patekusių yra...

Rinkodara
2022.03.31
Viliasi, kad naujas bandymas perkrauti valstybės tarnybą nemeluos Premium 5

Ingridos Šimonytės Vyriausybė puoselėja planus padėti viešojo administravimo sistemos pertvarkos pagrindus,...

Verslo aplinka
2022.03.31
„Tūkstantmečio mokyklų“ programoje dalyvaus 54 iš 60 savivaldybių 1

„Tūkstantmečio mokyklų“ programoje dalyvaus 54 iš 60 savivaldybių, sako Jurgita Šiugždinienė, Švietimo,...

Vadyba
2022.03.30
Tadas Dovbyšas: stipri organizacijos kultūra – geriausia instrukcija visiems gyvenimo atvejams Verslo tribūna

Nepaisant rimtus išbandymus atnešusio pandeminio laikotarpio, draudimo bendrovė ERGO stiprino tiek komandos...

PowerUP
2022.03.30
Iš „Inter Rao Lietuva“ stebėtojų tarybos pasitraukė J. Garbaravičius ir R. Davidovičius 2

Verslininkas Jonas Garbaravičius pasitraukė iš Rusijos energetikos milžinės „Inter RAO“ netiesiogiai...

Pramonė
2022.03.29
Geidžiamiausių darbdavių vasario atlygio medianos Premium

Naujausi „Sodros“ duomenys rodo, kokias algų medianas šių metų antrąjį mėnesį darbuotojams mokėjo...

Vadyba
2022.03.29
V. Vasiliauskas: geras, kompetentingas biurokratas yra vertybė Premium 16

Vyriausybė tikisi pradėti viešojo administravimo reformos įgyvendinimą. Pasak premjerės patarėjo Vito...

Verslo aplinka
2022.03.29
Atidaromas didžiausias dienos SPA centras Vilniaus mieste Verslo tribūna 1

Vilniaus senamiestyje, verslo ir laisvalaikio komplekse „Bokšto skveras“, vilniečiams ir miesto svečiams...

Verslo aplinka
2022.03.29
Startuolio savo noru nepaliko nė vienas darbuotojas: ką galima būtų pritaikyti ir kitoms organizacijoms Premium 3

Lietuviškas transporto užsakymų valdymo startuolis „GoRamp“ per pastaruosius kelerius metus užaugino komandą...

Vadyba
2022.03.28
Kokias algų medianas vasarį mokėjo didžiausi šalies darbdaviai Premium

„Sodros“ duomenys rodo, kad šių metų vasarį ant aukščiausiojo atlyginimų medianų laiptelio ir toliau laikosi...

Vadyba
2022.03.28
Ukrainiečių įdarbinimas: procesas palengvintas, tačiau dar yra likę daug nežinomųjų Premium

Kalbinti verslų atstovai, nors ir giria pagreitėjusį procesą, kartu pripažįsta, kad dar yra daug tobulintinų...

Vadyba
2022.03.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku