Jurgita Judickienė: nesąžininga konkurencija transporto versle gali smogti ypač skaudžiai

Publikuota: 2019-10-01
Jurgita Judickienė, advokatų profesinės bendrijos „Judickienė ir partneriai JUREX“ advokatė, steigėja, vadovaujančioji partnerė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Jurgita Judickienė, advokatų profesinės bendrijos „Judickienė ir partneriai JUREX“ advokatė, steigėja, vadovaujančioji partnerė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Klientų sąrašai, krovinių gabenimo maršrutai, kiekiai, kainos ir kita panašaus pobūdžio informacija tarptautinio krovinių vežimo ir krovinių ekspedicijos versle neretai yra aukso vertės. Šios informacijos nutekinimas konkurentams ar buvusiam įmonės darbuotojui panaudojus ją savo konkuruojančiame versle, gali turėti rimtų pasekmių.

Nepaisant skaudžių ir brangių pasekmių, kurias dažnai sukelia neteisėtas komercinės paslapties panaudojimas ar atskleidimas, transporto sektoriaus įmonės šios informacijos apsauga paprastai susirūpina tik po to, kai buvęs nesąžiningas darbuotojas pereina dirbti į kitą įmonę arba pats įsteigia konkuruojantį verslą. Tada pradeda siūlyti bei teikti paslaugas tiems patiems klientams, su kuriais dirbo buvusioje darbovietėje. Nepasirūpinus komercinę paslaptį sudarančios informacijos apsauga iš anksto, išieškoti žalą iš nesąžiningo buvusio darbuotojo ar konkuruojančios įmonės, dažnu atveju tampa labai sudėtinga, o kartais ir neįmanoma.

Štai keli patarimai transporto sektoriaus (ir ne tik) įmonėms, kurie gali padėti apsaugoti komercinę paslaptį nuo neteisėto panaudojimo ar atskleidimo, o tokiai situacijai įvykus –palengvint nuostolių priteisimą.

Nesąžininga konkurencija darbo santykiuose

Darbo teisinių santykių kontekste, labiausiai paplitę nesąžiningos konkurencijos veiksmai yra informacijos, kuri yra laikoma komercine paslaptimi, naudojimas, perdavimas ir skelbimas be darbdavio sutikimo. Taip pat siūlymas konkuruojančios organizacijos darbuotojams nutraukti darbo sutartį, siekiant naudos sau ar padarant žalą kitai įmonei.

Verslo praktikoje, nesąžiningos konkurencijos veiksmai dažnai egzistuoja kompleksiškai, kai ilgalaikiai įmonės darbuotojai, kurie išmano įmonės verslo veiklos specifiką bei turi pasitikėjimu pagrįstą ryšį su klientais, nusprendžia įsteigti savo įmonę bei konkuruoti su darbdaviu. 

Įsteigus su darbdaviu tiesiogiai ar netiesiogiai konkuruojančią bendrovę, kontaktuojama su svarbiausiais buvusio darbdavio klientais, kurie neretai mano bendradarbiaujantys su tuo pačiu, tik pavadinimą pakeitusiu, verslo partneriu, perviliojami ir kvalifikuoti buvusio darbdavio darbuotojai. Įmonė dėl tokių buvusio nesąžiningo darbuotojo veiksmų patiria nuostolių – mažėja užsakymų skaičius, mažėja pajamos, prarandamos investicijos į ilgamečius darbuotojus, tenka ieškoti naujų darbuotojų, juos ugdyti.

Siekiant kompensuoti dėl nesąžiningos konkurencijos patirtus praradimus ir užkirsti kelią didesniems nuostoliams, buvusiam darbdaviui tenka kreiptis į teismą su reikalavimu dėl nesąžiningos konkurencijos veiksmų uždraudimo ir žalos atlyginimo.

Ką daryti darbdaviui?

Norint užkirsti kelią nesąžiningai konkurencijai, darbdavys privalo atlikti namų darbus.

      1. Įmonės vidaus dokumentuose apibrėžti, kokia įmonės informacija yra konfidenciali ir kokia šios informacijos dalis laikoma komercine paslaptimi.

Konfidencialios informacijos sąvoka yra platesnė, nei komercinės paslapties. Aplinkybė, kad įmonėje nėra pavirinto komercinių paslapčių sąrašo, nepanaikina atsakomybės už nesąžiningos konkurencijos veiksmus, tačiau tokio sąrašo buvimas ženkliai palengvina įrodinėjimo procesą.

Pavyzdžiui, į konfidencialios informacijos sąrašą galėtų būti įtraukta ši informacija: duomenys apie atitinkamų klientų krovinių kiekius ir jų gabenimo maršrutus; duomenys apie įmonės teikiamų paslaugų kainodarą; duomenys apie klientams taikomas paslaugų kainas; ir kt.

      2. Pasirašyti su darbuotojais individualius susitarimus dėl konfidencialios informacijos apsaugos.

Tokiame susitarime galima nurodyti kiekvieno darbuotojo pareigas, susijusias su konfidencialios informacijos apsauga, konfidencialių duomenų tvarkymu, nustatyti netesybas (baudas), už pareigos saugoti konfidencialią informaciją pažeidimą ir pan. Svarbu yra ir tai, kad pagal įstatymą įmonės darbuotojų pareiga saugoti komercines paslaptis galioja 1 metus po darbo santykių pabaigos, o susitarime dėl konfidencialios informacijos apsaugos galima nurodyti ir ilgesnį terminą.

      3. Imtis priemonių konfidencialios informacijos ir komercinių paslapčių apsaugai.

Informacijos apsaugos užtikrinimo priemonėmis gali būti svarbių duomenų (pvz., prisijungimų prie klientų duomenų bazės) apsaugojimas slaptažodžiais, leidimas susipažinti su duomenimis tik tam tikros kategorijos darbuotojams, signalizacijos patalpose įrengimas ir pan. Kuo vertingesnė konkreti komercinę paslaptį sudaranti informacija, tuo intensyvesni turi būti darbdavio veiksmai šiai informacijai saugoti.

      4. Reglamentuoti darbuotojų elektroninio susirašinėjimo patikrinimo galimybę.

Kadangi darbuotojo kompiuteryje arba telefone gali būti ne tik darbinė informacija, bet ir darbuotojo asmens duomenys, darbdavio galimybė susipažinti su tokiais duomenimis turi būti pakankamai griežtai reglamentuota. Dėl to reikėtų parengti informacinių ir komunikacinių technologijų naudojimo bei darbuotojų stebėsenos ir kontrolės darbo vietoje tvarką, kurioje būtų numatyta, kokiais atvejais gali būti tikrinami tokie duomenys kaip darbuotojui suteiktos el. pašto dėžutės turinys, duomenys apie darbuotojo lankomas interneto svetaines, mobiliojo telefono naudojimo duomenys ir kt.

Gavus įrodymų apie darbuotojo nesąžiningos konkurencijos veiksmus, būtina šiuos duomenis tinkamai išsaugoti, kadangi dažnai darbuotojai, palikdami darbą, imasi priemonių tokių įrodymų sunaikinimui.

      5. Sudaryti nekonkuravimo susitarimus su ypatingų žinių ir gebėjimų turinčiais darbuotojais.

Darbdavys negali nustatyti darbuotojams besąlyginės prievolės saugoti visą darbe gautą informaciją po darbo santykių pasibaigimo. Informaciją, kuri tampa neatsiejama jų gebėjimų, įgūdžių bei žinių dalimi darbuotojai privalo saugoti tik tol, kol dirba įmonėje. Pasibaigus darbo santykiams, buvę darbuotojai gali be jokių apribojimų naudoti gautą aptariamos rūšies informaciją savo naudai.

Darbdaviui, siekiant užkirsti kelią vertingas žinias ir įgūdžius turintiems darbuotojams (pvz., skyrių vadovams) pereiti dirbti pas konkurentus, tikslinga apmąstyti poreikį su tokiais darbuotojais sudaryti nekonkuravimo susitarimus. Jų pagrindu darbuotojams darbo santykių metu ir ne ilgiau nei 2 metus po jų pasibaigimo būtų uždrausta konkuruoti su darbdaviu bet kokia forma. Susitarimo galiojimo metu darbuotojui turi būti mokama ne mažiau nei  40 procentų jo vidutinio darbo užmokesčio.

Plačiau apie teisines ir technines priemones, padedančias apsisaugoti nuo nesąžiningos darbuotojų konkurencijos, papasakos ir savo įžvalgomis pasidalins advokatų kontoros JUREX vadovaujančioji partnerė, advokatė Jurgita Judickienė ir UAB „ATEA“ informacijos saugumo valdymo grupės vadovas Tomas Stamulis. JUREX Verslo ginčų konferencijoje Transporto iššūkiai, kuri vyks 2019 m. spalio 15 d.

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Komentarai prie šio straipsnio negalimi, dėl neapykantos skatinimo ar patyčių kurstymo
 
Darbuotojų apklausa: po dešimtmečio kasdien dirbti biure gali būti egzotika

Darbo rinkai spėriai transformuojantis, netrukus gali būti tikra egzotika kasdien keliauti į biurą.

Vadyba
09:55
Koks yra valdybos vaidmuo strategijoje? 1

Pastaruoju metu Lietuvoje daug kalbama apie nepriklausomas valdybas ir jų svarbą ne tik viešajame sektoriuje,...

Vadyba
2019.11.22
„WeWork“ atleidžia 2.400 darbuotojų

JAV bendradarbystės centrų kompanija „WeWork“ išdalino atleidimo lapelius 2.400 darbuotojų. Tokia būdu...

Vadyba
2019.11.22
Kaip vadovauti biuro užsispyrėliams ir niurzgliams Premium

Jeigu šaukštas deguto gali pagadinti statinę medaus, tai vienas nuolatos bumbantis darbuotojas gali...

Vadyba
2019.11.22
Šalyje yra 18.300 laisvų darbo vietų

Šių metų trečiojo ketvirčio pabaigoje šalyje buvo 18.300 laisvų darbo vietų samdomiesiems darbuotojams.

Vadyba
2019.11.22
Kultūros renginių rėmimas: įtraukti vartotoją prasmingu turiniu (interviu) Verslo tribūna

Šiandien nebestebina didėjantis privačių rėmėjų ir kultūros renginių partnerysčių skaičius. „Rėmimo svarba...

Vadyba
2019.11.22
Darbuotojų skaičiaus pokyčiai: labiausiai mažėja „Maximoje“, o auga – besiplečiančiame „Lidl“  Premium 4

Nauji darbo organizavimo sprendimai, efektyvumas, savitarnos technologijos leidžia prekybininkams mažinti...

Prekyba
2019.11.21
Lietuvos moksleiviams trūksta globalaus požiūrio į verslą - „Junior achievement“ tam kuria „Acceleratorx“ Verslo tribūna

Organizacijos „Hofstede Insights“ atlikto tyrimo duomenimis, Lietuvos moksleiviai yra orientuoti į...

Vadyba
2019.11.20
Hakatonai kuria patrauklią įmonės kultūrą, bet ne inovacijas Premium

Šiuolaikiniams lyderiams nebepakanka inicijuoti pokyčius – tie pokyčiai privalo būti esminiai, iš pagrindų...

Vadyba
2019.11.20
Padažnėjus informacijos nutekinimo atvejams, „Google“ keičia susirinkimų tvarką

JAV technologijų milžinė „Google“ neberengs savaitinių susirinkimų, kuriuose vadovai atsako į darbuotojams...

Vadyba
2019.11.20
Galimybė kaupti be „Sodros“ ir pajamų mokesčio: kam patikėti pinigus Premium 4

Darbdavio įmokos darbuotojų naudai šiuo metu yra palankiausias kaupimo būdas, tačiau iki šiol tokia galimybe...

Finansai
2019.11.20
„Technopolis Lietuva“ reorganizuoja valdomas įmones Premium

Didžiausią biurų parką Vilniuje valdanti UAB „Technopolis Lietuva“ efektyvina veiklą ir reorganizuoja šešias...

Statyba ir NT
2019.11.20
Pasaulio talentų reitinge Lietuva aplenkė Latviją, bet atsilieka nuo estų

IMD pasaulio talentų reitinge (angl. IMD, World Talent Report 2019) Lietuva 8 pozicijomis pakilo aukštyn.

Vadyba
2019.11.19
Paskutinis penkmetis – virsmo metai pramogų versle: viską gauti nori iš vienų rankų Verslo tribūna

Prieš 15-a metų visos Lietuvos dėmesį prikaustė svarbus įvykis – po 13 mėnesių trukusių statybų buvo...

Vadyba
2019.11.19
Pradėta taikyti Informacijos apie Lietuvoje dirbančius užsieniečius pateikimo tvarka, kurioje nustatytos naujos pareigos darbdaviams Verslo tribūna 1

Šių metų rugsėjį „Sodros“, Valstybinės darbo inspekcijos bei Užimtumo tarnybos vadovai priėmė įsakymą, kuriuo...

Vadyba
2019.11.18
Kaip išlaikyti verslą, kai konkurencija žvėriška Premium

Kuo mažesnių investicijų reikia verslui pradėti, tuo sektoriuje aštresnė konkurencija bei daugiau bandymų...

Gazelė
2019.11.18
Algų skirtumai: moteris baudžia už kompetenciją, vyrus apdovanoja už jos trūkumą Premium 5

Dirbti komandoje be vadovo, kuris, stovėdamas už nugaros skaičiuotų rezultatus ir klaidas, – dažno...

Vadyba
2019.11.18
10 frazių, kurios dirbančius biure varo iš proto

E. rinkodaros platforma „GetResponse“ daugiau  kaip 1.000 biuruose dirbančių specialistų pasiteiravo, kokios...

Vadyba
2019.11.17
Sėkmingam naujoko startui reikia dviejų sąlygų Premium

Įmonėms neužtenka tik strategijos, kaip pritraukti talentų, reikia ir sėkmingos naujo darbuotojo įvedimo į...

Vadyba
2019.11.16
Trys taisyklės, kurios verslą apsaugo nuo susinaikinimo Premium

Sparčiai augantis verslas pasiekia etapą, kai arba būtina imtis kardinalių pokyčių, arba viskas, kas sukurta,...

Gazelė
2019.11.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau