Kaip „Lean“ padeda įveikti kultūrinius skirtumus ir tapti efektyvia organizacija

Publikuota: 2019-09-22
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Efektyvios vadybos praktikų „Nortus“ įkūrėjas ir vadovas

Apie „Lean“ sistemą verslo žiniasklaidoje ir literatūroje rašoma dažnai. Natūralu, kad organizacijų vadovai ir dar labiau savininkai, galvodami apie lieknąją vadybą, pirmiausia domisi verslo rodiklių gerinimu – didesniu pelnu, augančiomis apyvartomis ir mažėjančiomis sąnaudomis. Tačiau daugybės įmonių sėkmės istorijos liudija, kad įvyksta ne tik kiekybiniai, bet ir kokybiniai pokyčiai: pagerėja bendravimo kultūra, darbuotojai susifokusuoja į rezultatus, stiprėja jų įsitraukimas ir noras tobulėti.

Atskiro aptarimo verta tema apie dar vieną „Lean“ taikymo efektą – kaip ši vadybos sistema gali padėti organizacijoms greičiau pasiekti rezultatų, įveikiant tarpkultūrinius skirtumus, skirtingo mentaliteto ir amžiaus darbuotojų įtaką, sparčiau atsisakyti neefektyvių vadybos tradicijų. Šiam aspektui kol kas buvo skiriama nedaug dėmesio, tačiau jungiant organizacijas, plečiant verslą vidinėse ir užsienio rinkose, būtent „Lean“ gali padėti greičiau sukurti bendrą organizacijos vertybių sistemą ir pagreitinti tikslų įgyvendinimą. „Lean“ taip pat gali padėti optimizuoti organizacinę struktūrą, paliekant tik būtiniausius sprendimų priėmimo lygius.

Dirbdami su daugiau nei 150 įmonių skirtingose Baltijos šalyse, taip pat Rytų Europos rinkose – Rusijoje, Ukrainoje ar Baltarusijoje, pastebėjome, kad „Lean“ metodai padeda įveikti net griežtų hierarchinių struktūrų sukurtus barjerus, nuteikia vadovus ir darbuotojus atviram bendravimui ir padeda suburti efektyvią ir vieningą komandą.

Bet kurios organizacijos verslo stiprinimas prasideda nuo aiškaus tikslų suformulavimo. Tačiau „Lean“ metodikos padeda kiekvieną tikslą paversti konkrečiu veiksmų planu, detalizuotu iki padalinio ir darbuotojo. Kolektyvinis aptarimas organizacijos viduje, kaip veiksmų planas atrodys metų kalendoriuje, padeda organizacijai susitarti dėl esminių dalykų – vardan ko dirbs ir ką konkrečiai turės daryti kiekvienas darbuotojas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Tiesa, pirmiesiems rezultatams pamatyti prireiks laiko. Tikrieji pokyčiai įvyksta dar ne planavimo etape, o tik po kelių mėnesių ar netgi metų. O tiksliau, tada, kai kolektyvas pradeda įgyvendinti veiksmų planą ir pasisemia patirties, kaip sekasi realizuoti planus, ar veiksmų planas atitinka realius veiklos procesus, kokius patobulinimus reikėtų atlikti kito planavimo ir įgyvendinimo metu.

Pagrindiniu šio etapo laimėjimu galima laikyti bendrą (nors, kartais dar formalų) susitarimą ir būtinybę iškomunikuoti tikslus visai organizacijai, paremiant kiekvieną tikslą konkrečiais veiksmais. Teisingai išskleista strategija numato visų organizacijos padalinių įtraukimą, kuriame mieste ar šalyje jie bebūtų ir kokias funkcijas beatliktų.

Kitas svarbus „Lean“ taikymo aspektas – tai konkretus įvardinimas, kaip bus matuojami pasiekti rezultatai. Dabartinėmis verslo sąlygomis, kai darbuotojai išsibarstę po skirtingas šalis ir vis dažniau pageidauja dirbti nuotoliniu būdu, tik aiški vertinimo rodiklių sistema (BSC, KPIs ar kaip norite ją pavadinkite) padeda čia ir dabar matyti, kaip organizacijai pavyksta siekti tikslų, ir kas turi būti nedelsiant koreguojama. Viešas ir skaidrus rodiklių paskelbimas organizacijos viduje išvaduoja nuo abejonių ir sukuria aiškumą, kas ir kaip įmonėje prisideda prie bendrų tikslų pasiekimo. Neganato, reguliarus rodiklių aptarimas tik stiprina įsitikinimą, kad „šventų karvių“ ir neliečiamų temų organizacijoje nėra, o visi iki vieno darbuotojai dalyvauja įgyvendinant bendrus tikslus. Darbuotojų žinojimas, kad aukščiausi vadovai taip pat, kaip ir visi, atsiskaito už pasiektus rodiklius ir pristato savo tobulinimų planą, ilgainiui įtraukia net ir pasyviausius komandos narius. Taip kuriama orientacija į tikslus ir realiais veiksmais grindžiama visuotinė organizacijos kultūra.

Nors daugumai į finansinius rezultatus orientuotiems vadovams sąvokos „kuklumas ir drąsa“ skamba kaip „minkštosios vadybos“ terminai, būtent šioms nuostatoms išaiškinti skiriame daug dėmesio. Pradedančioms taikyti „Lean“ organizacijoms svarbu priimti, kad bendromis vertybėmis pagal nutylėjimą tampa visuotinis susitarimas laikytis „Lean“ principų, nepriklausomai nuo pozicijos organizacijos valdymo piramidėje. Arba tiksliau, pirmiausia pradedant nuo aukščiausio lygio vadovų. O tai reiškia, būti kukliems. Dažnu atveju vadovai prašo patikslinti, ką reiškia elgtis kukliai.? Įgyvendinant „Lean“, kuklumas reiškia, kad organizacijoje visi darbuotojai, pradedant nuo vadovų ir baigiant bet kuriuo specialistu ar darbininku, nuolat skatinami mąstyti ir įvardinti, ką šiandien galime padaryti dar geriau, nei vakar. Kuklumas taip pat reiškia, kad visi kolektyve supranta, jog bet kurioje srityje visuomet yra labai daug, ką galima būtų nuveikti ir patobulinti.

Taip pat svarbu ugdyti gebėjimą pripažinti, kad niekas – nei įmonės vadovybė, nei atskiras padalinys ar darbuotojas – nėra tobuli ir kiekvieną procesą galima gerinti. Nuolat. Tokiai nuostatai priimti prireikia drąsos, ir pirmiausia – iš organizacijos vadovų pusės. Tik tada, kai įveikiamas pirmasis barjeras – nustojama dramatizuoti, kad tenka atvirai įvardinti dešimtis ar šimtus problemų, – prasideda tikrasis įmonės kelias link iškeltų tikslų. Ir kuo anksčiau organizacija pripažįsta turinti susitvarkyti su daugybe „netobulumų“, tuo greičiau pradedama judėti link apčiuopiamų rezultatų.

Absoliuti dauguma organizacijų, kurios svarsto taikyti „Lean“, pripažįsta, kad iš esamos vidinės komunikacijos tikėtųsi didesnio efekto. Daugybės įmonių patirtis rodo, kad komunikacijoje ne pokalbių dažnis, o turinys ir įsitraukimas yra didžiausias iššūkis. Todėl svarbu žinoti, kad „Lean“ taikymas ne tik padeda „užkurti“ bendravimo ritmą, bet ir susitarti dėl pokalbių temų ir struktūros.

Daug kas asmeniškai patyrė, kad griežtai hierarchinėse organizacijose ilgiausiai kalba vadovai, o kiti tik klausosi. Tačiau nesant visapusiškam įsitraukimui, kai aptariant patobulinimus lygiaverčiai dalyvauja vadovai ir kiti darbuotojai, nebus ir rezultatų. „Lean“ principų taikymas numato kiekvieno darbuotojo galimybę ir pareigą pasisakyti – pakomentuoti kaip sekasi, įvardinti problemas ir pasiūlyti sprendimus. Susitikimai turi trukti trumpai, dažnu atveju nuo 2 iki 15 minučių, tačiau pasisakyti turi spėti visi. Tokių susirinkimų metu išnyksta skirtumai tarp darbuotojų pareigybių. Kiekvienas skatinamas įsitraukti į rodiklių stebėjimą, analizę, idėjų generavimą, susifokusuoti į konkrečios problemos sprendimą. Nebelieka galimybių susirinkimuose dominuoti tik vadovams, įtraukiamas ir išgirstamas kiekvienas procese dalyvaujantis darbuotojas. „Lean“ sistemoje vienas esminių terminų yra Kaizen, reiškiantis nuolatinio tobulėjimo procesą. Bendraudami su įmonių vadovais ypač pabrėžiame, kad Kaizen prasideda nuo įmonės vadovo, jo pasirengimo atvirai prisiimti įsipareigojimus ir atvirai atsiskaityti. Praktika rodo, kad aukščiausio lygio vadovų įsitraukimas į Kaizenų pateikimą ilgainiui įtraukia didžiąją komandos dalį ir net skeptiškiausius komandos narius. Papildomos motyvacijos suteikia tai, kad kiekvieno patobulinimo nauda įvertinama ir pinigine išraiška – tai padeda kolektyvo nariams aiškiau pajusti pasiūlymų naudingumą ir asmeninį prisidėjimą prie rezultato.

Aiški rezultatų planavimo ir stebėjimo sistema numato tiksliai apibrėžtas diskusijų temas ir konstruktyvų aptarimą. Visai organizacijai įsitraukus į „Lean,“ nebelieka abejonių, kaip ir kuo kiekvienas darbuotojas prisideda prie bendrų tikslų pasiekimo. Skaidrus procesas numato, kad kiekvienas į procesą įsitraukęs darbuotojas kritiškai vertina savo indėlį ir siūlo sprendimus. Pavyzdys, kad bet kurią problemą galima įvardinti ir pradėti spręsti, skatina įsitraukti net didžiausius skeptikus arba itin nedrąsius kolektyvo narius. Kaip pastebi garsios korporacijos „Toyota“ vadovai, prieš keletą dešimtmečių pradėję kurti „Lean“ sistemą, dažnu atveju vieną centą sutaupantis patobulinimas ir jų gausa per metus pavirsta milijonais dolerių sutaupytų lėšų.

Komentaro autorius - Vidas Petraitis, „Lean“ praktikas, „Lean LT“ vadovas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Suformuota nauja asociacijos „Lyderė“ valdyba

Verslo ir visuomenės atstoves vienijanti asociacija „Lyderė“ šiais metais keičia buvusią valdybą ir planuoja...

Vadyba
2022.01.21
Vadovų atlyginimas ir klimatas: ar galima emisijas mažinti priedais? Premium

„Schneider Electric“ žalinimasis prasidėjo dar 2005-aisiais. Prancūzijos elektros įrangos grupė paskelbė...

Vadyba
2022.01.20
M. Katinas: laukia įdomi kelionė pritraukiant tarptautinius talentus Premium 3

Mantas Katinas, prieš metus už bendrovės „Wargaming Vilnius“ vairo stojęs buvęs agentūros „Investuok...

Vadyba
2022.01.20
„Kreda“ administracijos vadove paskirta J. Česonienė

Lietuvos banko Finansų rinkos priežiūros komitetui pritarus, Jungtinės centrinės kredito unijos „Kreda“...

Vadyba
2022.01.20
Skaitmenizacija keičia visus verslus: kuo rizikuoja prieš ją užsimerkę vadovai? Verslo tribūna

Technologijos keičia pasaulį ir šiandien aišku viena – jeigu jūsų verslo technologijos dar nepalietė...

Vadyba
2022.01.20
Peržiūrėti atlyginimą – jau ne vieną kartą per metus Premium

Darbuotojų trūkumas, nors ir skirtingai, palietė daugumą sektorių, todėl įmonės imasi įvairiausių priemonių,...

Vadyba
2022.01.18
Naująja SBA valdybos nare tapo J. Grašienė 1

Naująja SBA Grupės valdybos nare patvirtinta SBA viceprezidentė Jolanta Grašienė, vadovaujanti grupės...

Vadyba
2022.01.18
Seimas imasi pluošto įstatymų: svarstys pataisas dėl alkoholio prekybos, darbuotojų prastovų 6

Seimas svarstys pataisas, kuriomis siūloma liberalizuoti alkoholio prieinamumą. Taip pat bus svarstomos...

Verslo aplinka
2022.01.18
Darbuotojų motyvacija ir emocinė sveikata: kaip gali padėti muziejus? Verslo tribūna

Ryški įmonių personalo valdymo tendencija – darbuotojų motyvacija ir pasitenkinimas darbo vieta priklauso nuo...

Vadyba
2022.01.18
Kas antra Lietuvos įmonė praėjusiais metais susidūrė su darbuotojų trūkumu 3

2021-aisiais su darbuotojų trūkumu susidūrė daugiau nei pusė Užimtumo tarnybos apklaustų darbdavių. Praėjusių...

Vadyba
2022.01.17
Apklausa: iš darbdavių dauguma tikisi lygybės

Apklaustų Lietuvos gyventojų nuomone, svarbiausios vertybės, lemiančios, ar įmonė laikytina patrauklia vieta...

Vadyba
2022.01.16
VŽ knygų lentynoje: kaip sukurti verslo imperiją Premium

Leidykla „Helios“ išleido Roberto Igerio, ilgamečio „Walt Disney Company“ direktoriaus, „Time“ žurnalo Metų...

Laisvalaikis
2022.01.15
Kai grįžtama po vaiko priežiūros atostogų: įmonių pamokos ir patarimai Premium

Tėvų, grįžtančių į darbo rinką, po vaiko auginimo atostogų laukia galybė psichologinių ir profesinių iššūkių.

Vadyba
2022.01.14
A. Palekas: pigūs vadovai kainuoja brangiai Premium 5

Artūras Palekas, AB „Viamatika“ vadovas, neseniai prisijungė ir prie dar vienos VĮ – Žemės ūkio informacijos...

Vadyba
2022.01.13
Didžiausi 2021 m. biurų sandoriai: rekordai, startuolių plėtra ir bandymas sugrąžinti žmones į darbą Premium

Nors pirmoji praėjusių metų pusė biurų segmente nebuvo dosni susitarimų dėl nuomos, liepą sukirtus rankomis...

Statyba ir NT
2022.01.13
Kodėl investuotojai į startuolį, kuris priklauso vienam įkūrėjui, žiūri įtariai Premium

Kad ir kokią puikią verslo idėją sugalvojote, verčiau jos imtis ne vienam, o su partneriu, dar geriau – su...

Gazelė
2022.01.13
M. Jundulas. Strateginis kompasas darbdaviams: ko susirinksime į biurą

Šiandien galime sakyti, kad visuomenės ir verslo nerimas dėl pandemijos sumažėjo, o dabartinė situacija tapo...

Nuomonės
2022.01.12
HR ekspertė: kai kurie pandemijos atnešti pokyčiai išliks visam laikui Premium

Božena Petikonis-Šabanienė, personalo atrankos, įdarbinimo paslaugų UAB „Manpower Lit“ direktorė, VŽ podkaste...

Vadyba
2022.01.12
Kiek organizacijos kalbų turi mokėti vadovas? Verslo tribūna

Viena svarbiausių vadovo atsakomybių – sprendimų priėmimas. Ši pozicija organizacijos lyderį įpareigoja...

Vadyba
2022.01.12
FIFA pasaulio salės futbolo čempionato 2021 sukurta ekonominė vertė Lietuvai – virš 15 mln. eurų Verslo tribūna

Rudenį Lietuvoje įvykęs didžiausias salės futbolo renginys pasaulyje – FIFA pasaulio salės futbolo...

Verslo aplinka
2022.01.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku