Ar valstybės valdomos įmonės gali konkuruoti su verslu dėl talentų?

Reklama publikuota: 2019-09-04
svg svg

Finansinis atlygis – ne vienintelis rodiklis, nulemiantis darbdavio patrauklumą, tačiau jis gali būti itin reikšmingas faktorius esant galimybei rinktis. Apie tai, kad atlygio dydžiu Lietuvos valstybės valdomos įmonės (VVĮ) pralaimi konkurencinėje kovoje dėl talentų, ir kaip šią situaciją reikėtų keisti, praėjusią savaitę diskutavo rinkos ekspertai.

VVĮ – perpus mažiau patrauklus darbdavys palyginus su užsienio valstybių valdomomis įmonėmis, o nuo tarptautinio kapitalo įmonių atsilieka keturis kartus. Tokią Lietuvos gyventojų nuomonę atskleidė tarptautinės personalo atrankos ir laikinojo įdarbinimo kompanijos „Manpower“ inicijuota apklausa. Joje internetu buvo apklausti 1020 šalies gyventojų (15-74 metų amžiaus).

Tyrimas, kuriuo buvo siekiama išsiaiškinti visuomenės nuomonę apie skirtingų grandžių darbuotojų darbą bei atlygį valstybės valdomose įmonėse, parodė, kad turėdami galimybę rinktis darbdavį,  VVĮ pasirinktų tik 13 proc. respondentų. Palyginimui: užsienio valstybių valdomas įmones pirmiausia rinktųsi 26 proc., tarptautinio privataus kapitalo įmones – 48 proc. apklausos dalyvių.

„Realybė yra tokia, kad šiandien net reikšmingiausius ir didžiausius strateginius projektus įgyvendinančios VVĮ negali konkuruoti su privačiu sektoriumi dėl talentingiausių ir paklausiausių specialistų. Kaip atskleidė tyrimas, gyventojai VVĮ vertina kaip mažiau patrauklias nei, tarkime, užsienio kapitalo bendroves, dėl daugelio priežasčių. Vis dėlto viena dažniausiai minimų – atlyginimo dydis“, – ekspertų diskusijoje „Santykis tarp atsakomybės ir atlyginimų valstybės valdomose įmonėse: ar įmanoma pritraukti gerus specialistus?“ kalbėjo „Manpower“ pardavimų vadovė Evelina Latyšovič.

Tenka vienoda atsakomybė

Diskusijoje dalyvavusi  konsultacijų įmonės „Korn Ferry“ vyr. konsultantė Loreta Bitė pasidalino ir ką tik užbaigto 2019 m. Lietuvos atlyginimų rinkos tyrimo duomenimis. Jie akivaizdžiai atskleidžia to paties atsakomybės lygmens vadovų atlyginimų skirtumą tarp VVĮ ir bendros Lietuvos rinkos.

nuotrauka::1 left  

„Palyginus bazinių atlyginimų medianas, VVĮ atsilieka nuo bendrosios Lietuvos rinkos apie 13 proc., tačiau atotrūkis skirtingose darbuotojų kategorijose yra labai nevienodas: darbininkų kategorijoje jis beveik nepastebimas – baziniai atlyginimai skiriasi mažiau nei 1 proc., jaunesniųjų specialistų kategorijoje skirtumas – arti 10 proc., vyresniųjų specialistų ir viduriniosios grandies vadovų atlyginimai atsilieka apie 21 proc., o aukščiausio lygmens VVĮ vadovų baziniai atlyginimai yra apie 31 proc. mažesni“, – tyrimo rezultatais dalijasi p. Bitė. Palyginus visą piniginį atlyginimą – bazinio atlyginimo ir kintamosios dalies sumą, - rezultatai pasikeičia labai nežymiai, išskyrus žemiausios grandies – VVĮ darbininkai uždirba netgi apie 2,7 proc. daugiau nei bendroji Lietuvos rinka.

Tuo tarpu aukščiausios bei vidurinės grandies vadovams bei kolegialių valdymo organų nariams tenkanti atsakomybė teisine prasme niekuo nesiskiria – ji vienoda ir valstybės kontroliuojamose, ir privataus sektoriaus bendrovėse. VVĮ aukščiausio rango vadovams keliami ir gan aukšti skaidrumo bei viešumo reikalavimai – juos įprasta lyginti su biržoje listinguojamos bendrovės atskaitingumo standartais. 

„Civilinė atsakomybė yra tokia pati – vadovai bei valdymo organų nariai privalo veikti išimtinai bendrovės interesais ir atsako savo turtu. Kalbant apie profesinę atsakomybę, VVĮ vadovai ir valdymo nariai visada yra tarsi po padidinamuoju stiklu. Tuo tarpu gaunamas atlygis, kaip matome, gan ženkliai skiriasi priklausomai nuo to, ar kalbame apie valstybės kontroliuojamą, ar privačią bendrovę. Todėl finansinis atlygis tikriausiai negali tapti vieninteliu svertu VVĮ konkuruojant dėl talentų, būtina ieškoti kitų motyvacinių priemonių“, – pastebi Akvilė Mackay, teisininkų kontoros „Walless“ advokatė.

Atsilieka Baltijos šalių kontekste

Diskusijos dalyviai pabrėžė, kad finansinis darbo užmokestis dar nėra visas atlygis, nes šį gali sudaryti įvairios papildomos naudos. Kaip atlygį traktuos ir ką vertins – ar tik bazinę bei kintamą finansinę dalį, ar pilną atlygio paketą – į darbą pretenduojantis kandidatas, didele dalimi priklauso nuo jo tiesioginio vadovo.

Tad vienareikšmiškai pasakyti, kad konkretus finansinis VVĮ sektoriaus atlygio pokytis padėtų valstybės kontroliuojamoms bendrovėms lygiateisiškasi konkuruoti su privačiu verslu, anot p. Bitės, labai sunku: skirtingus žmones motyvuoja skirtingi dalykai. Tačiau dėl vieno neabejojama: žmonės traukia žmones, taigi esminis vaidmuo surenkant kompetentingą ir profesionalią komandą pirmiausia tenka vadovybei. 

nuotrauka::2 right  

„Jei suformuota profesionali ir pasišventusi valdyba, tai labai tikėtina, kad ji pritrauks tikrai gerą generalinį direktorių ir puikius žmones į jo aplinką. Tikrai yra galimybė ir VVĮ pasiekti tokį lygį, kad žmonės gerai jaustųsi bendrovėje ir motyvuotai dirbtų, tačiau tam reikia nemažai pastangų ir žinoma, pirmiausia noro ir profesionalumo“, – pripažįsta Rytis Ambrazevičius, „Baltic Institute of Corporate Governance“ direktorius. Kaip vieną iš gerosios praktikos pavyzdžių jis mini valstybės kontroliuojamą bendrovę „Klaipėdos nafta“ – ji buvo patekusi į „Verslo žinių“ sudarytą geidžiamiausių Lietuvos darbdavių sąrašą, kuriame tradiciškai dominuoja privataus kapitalo kompanijos.

Ekspertai atkreipia dėmesį į teigiamus ženklus VVĮ aukščiausiųjų valdymo pozicijų atrankos procese: kandidatų bazei suformuoti jau pasitelkiamos įdarbinimo, vadinamosios „galvų medžiotojų“ agentūros, padedančios pritraukti tinkamiausius savo srities specialistus. Vis dėlto Lietuvos atlygio VVĮ vadovams nustatymo bei jų priėmimo į darbą sistemos vertinant Baltijos šalių kontekste – dar tikrai tobulintinos.

„Lietuvoje valstybės kontroliuojamų įmonių vadovų atlygį nustato bendrovės valdyba, tačiau jai gali būti teikiamos „rekomendacijos“. Štai čia ir prasideda įdomumas, nes kas yra rekomendacija, nėra apibrėžta. Tada nulemia asmenybės: kai kur be ministro tylaus pritarimo valdyba negali patvirtinti atlyginimo, kitur ministras visiškai nesikiša. Tačiau iš čia kyla paradoksas: valdyba nėra iki galo laisva spręsti apie atlyginimo dydį, tačiau jai tenka visa atsakomybė už bendrovės rezultatus“, – apie Lietuvos praktiką pasakoja p. Ambrazevičius. Lietuvą jis palygina su kaimyninėmis šalimis: Estijoje VVĮ vadovo atlygio dydis paliktas išimtinai stebėtojų tarybos nuožiūrai, o Latvijoje prie vidutinio šalies atlyginimo pridedamas koeficientas pagal įmonės dydį. Ir abiejose šalyse VVĮ vadovų atlygio dydis dažniausiai ženkliai lenkia panašaus dydžio ir atsakomybės lietuviškąsias bendroves.

„Lietuvoje stipriai neprimokama VVĮ vadovams, – konstatuoja p. Ambrazevičius. – Tačiau verta prisiminti, kad, kaip byloja angliška patarlė, jei moki riešutėliais, tai ir gauni beždžionėlę (You pay peanuts, you get monkey).”

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Karjera įmonės viduje: kodėl tam verta skirti daugiau dėmesio būtent dabar? Premium

Neapibrėžtumo laikotarpiu darbuotojai pradėjo vertinti ne tik darbo turinį ir atlygį, bet dar labiau atsisuko...

Vadyba
05:45
Keičiasi TV3 komunikacijos vadovė

„TV3 grupės“ komunikacijos vadove nuo balandžio 1 d. tampa Justė Razbadauskytė. Ji keičia pastaruosius...

Rinkodara
2021.03.31
INVEGA strateguoja veiklos žingsnius pandemijai pasibaigus Verslo tribūna 2

Nacionalinė plėtros įstaiga UAB „Investicijų ir verslo garantijos” (INVEGA) karantino metu per itin trumpą...

Finansai
2021.03.31
„Teleperformance“ sistema per kompiuterio kamerą stebės dirbančius namuose Premium 1

Prancūzijos klientų patirties valdymo bendrovė „Teleperformance“ naudos dirbtinio intelekto sistemą, kuri...

Technologijos
2021.03.30
R. Juozapavičius: šiandien turėtų būti radikalus skaidrumas Premium

Rytis Juozapavičius, mokymų ir diskusijų fasilitatorius, paaiškina, kas, jo nuomone, yra svarbiausios tikrojo...

Tinklalaidės
2021.03.30
Nuotoliniai notariniai veiksmai. Ko galime tikėtis? Verslo tribūna

Dar praėjusių metų pavasarį pirmoji pandemijos banga išjudino ilgai brandintą nuotolinių notarinių veiksmų...

Vadyba
2021.03.30
Karjeros galimybės Šiaulių regione: kokius specialistus šiandien graibstyte graibsto darbdaviai ir ko tikėtis ateityje Verslo tribūna 4

Subalansuota darbo rinka ir patraukli investuotojams aplinka yra kiekvieno regiono ekonominės gerovės...

Vadyba
2021.03.29
SEB kraustynės: popandeminio biuro iššūkiai Premium 18

Baigtas kiek daugiau nei dvejus metus trukęs naujo SEB grupės paslaugų centro biuro projekto realizavimas.

Vadyba
2021.03.29
„Lewben“ grupės partneriu tapo „Strategy Labs“ vadovas V. Staugaitis  1

Integruotų verslo paslaugų grupė „Lewben“ papildė savo partnerių gretas – naujuoju jos partneriu tapo...

Vadyba
2021.03.29
Informatikos ir ryšių departamento vadovu paskirtas T. Stankevičius

Informatikos ir ryšių departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM) nuo antradienio pradės vadovauti...

Vadyba
2021.03.29
Naujasis „Technopolio“ generalinis direktorius – N. Pulli

Didžiausią biurų miestą Lietuvoje valdanti „Technopolio“ valdyba nuo balandžio 1 d. įmonės generaliniu...

Vadyba
2021.03.29
„Amazon“ sėkmingųjų savybės: moka skaičiuoti, nekuria „univermagų“ ir nusitaiko į lemiamą metimą Premium

Kaip seksis e. komercijos milžinėje „Amazon“, labiausiai priklausys nuo pasirinkto produkto. Tačiau be sėkmės...

Gazelė
2021.03.29
INVEGA vadovas K.Motiejūnas: mūsų veiklą karantinas pakeitė iš esmės Verslo tribūna

Viena svarbiausių paramą teikiančių finansinių institucijų UAB „Investicijų ir verslo garantijos” (INVEGA)...

Vadyba
2021.03.29
Stephane Ruz: turime paruošti vaikus besikeičiančiam pasauliui Verslo tribūna

Kas bus ateityje? Intriguojantis klausimas, ypač žvelgiant iš dabartinės situacijos, kai net nežinome, kas...

Vadyba
2021.03.29
Ar verslo mokyklų atliktos analizės duoda realios naudos? Premium

XXI a. pirmojo dešimtmečio pradžioje tyrinėdamas „Nike“ požiūrį į socialinę atsakomybę, Richardas Locke’as iš...

Vadyba
2021.03.28
Renka stipriausią Metų rinkodaros vadovą

Lietuvos marketingo asociacija LiMA skelbia rinkodaros vadovo rinkimus – „Metų CMO 2021“.

Rinkodara
2021.03.27
Geidžiamiausių darbdavių vasario atlygio medianos   Premium

Naujausi „Sodros“ duomenys rodo, kokias algų medianas antrąjį šių metų mėnesį darbuotojams mokėjo...

Vadyba
2021.03.27
Pandemija pakeitė darbuotojų motyvavimo būdus: kokios priemonės iš tiesų veikia Premium

Naujausi tyrimai rodo, kad daugiau nei pusė verslų neatsisakė turimų darbuotojų motyvavimų priemonių, bet jas...

Vadyba
2021.03.26
Pokyčiai valdybose: nuo didesnio personalo įsitraukimo iki augančio moterų vaidmens Verslo tribūna

Ekspertų teigimu, pastaraisiais metais Lietuvoje galima pastebėti kelias tendencijas, susijusias su...

Vadyba
2021.03.26
„Telia“ įsiteisino darbostogas 25

Telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ ir jos paslaugų centras „Telia Global Services Lithuania“...

Vadyba
2021.03.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku