Ar valstybės valdomos įmonės gali konkuruoti su verslu dėl talentų?

Reklama publikuota: 2019-09-04
svg svg

Finansinis atlygis – ne vienintelis rodiklis, nulemiantis darbdavio patrauklumą, tačiau jis gali būti itin reikšmingas faktorius esant galimybei rinktis. Apie tai, kad atlygio dydžiu Lietuvos valstybės valdomos įmonės (VVĮ) pralaimi konkurencinėje kovoje dėl talentų, ir kaip šią situaciją reikėtų keisti, praėjusią savaitę diskutavo rinkos ekspertai.

VVĮ – perpus mažiau patrauklus darbdavys palyginus su užsienio valstybių valdomomis įmonėmis, o nuo tarptautinio kapitalo įmonių atsilieka keturis kartus. Tokią Lietuvos gyventojų nuomonę atskleidė tarptautinės personalo atrankos ir laikinojo įdarbinimo kompanijos „Manpower“ inicijuota apklausa. Joje internetu buvo apklausti 1020 šalies gyventojų (15-74 metų amžiaus).

Tyrimas, kuriuo buvo siekiama išsiaiškinti visuomenės nuomonę apie skirtingų grandžių darbuotojų darbą bei atlygį valstybės valdomose įmonėse, parodė, kad turėdami galimybę rinktis darbdavį,  VVĮ pasirinktų tik 13 proc. respondentų. Palyginimui: užsienio valstybių valdomas įmones pirmiausia rinktųsi 26 proc., tarptautinio privataus kapitalo įmones – 48 proc. apklausos dalyvių.

„Realybė yra tokia, kad šiandien net reikšmingiausius ir didžiausius strateginius projektus įgyvendinančios VVĮ negali konkuruoti su privačiu sektoriumi dėl talentingiausių ir paklausiausių specialistų. Kaip atskleidė tyrimas, gyventojai VVĮ vertina kaip mažiau patrauklias nei, tarkime, užsienio kapitalo bendroves, dėl daugelio priežasčių. Vis dėlto viena dažniausiai minimų – atlyginimo dydis“, – ekspertų diskusijoje „Santykis tarp atsakomybės ir atlyginimų valstybės valdomose įmonėse: ar įmanoma pritraukti gerus specialistus?“ kalbėjo „Manpower“ pardavimų vadovė Evelina Latyšovič.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Tenka vienoda atsakomybė

Diskusijoje dalyvavusi  konsultacijų įmonės „Korn Ferry“ vyr. konsultantė Loreta Bitė pasidalino ir ką tik užbaigto 2019 m. Lietuvos atlyginimų rinkos tyrimo duomenimis. Jie akivaizdžiai atskleidžia to paties atsakomybės lygmens vadovų atlyginimų skirtumą tarp VVĮ ir bendros Lietuvos rinkos.

nuotrauka::1 left  

„Palyginus bazinių atlyginimų medianas, VVĮ atsilieka nuo bendrosios Lietuvos rinkos apie 13 proc., tačiau atotrūkis skirtingose darbuotojų kategorijose yra labai nevienodas: darbininkų kategorijoje jis beveik nepastebimas – baziniai atlyginimai skiriasi mažiau nei 1 proc., jaunesniųjų specialistų kategorijoje skirtumas – arti 10 proc., vyresniųjų specialistų ir viduriniosios grandies vadovų atlyginimai atsilieka apie 21 proc., o aukščiausio lygmens VVĮ vadovų baziniai atlyginimai yra apie 31 proc. mažesni“, – tyrimo rezultatais dalijasi p. Bitė. Palyginus visą piniginį atlyginimą – bazinio atlyginimo ir kintamosios dalies sumą, - rezultatai pasikeičia labai nežymiai, išskyrus žemiausios grandies – VVĮ darbininkai uždirba netgi apie 2,7 proc. daugiau nei bendroji Lietuvos rinka.

Tuo tarpu aukščiausios bei vidurinės grandies vadovams bei kolegialių valdymo organų nariams tenkanti atsakomybė teisine prasme niekuo nesiskiria – ji vienoda ir valstybės kontroliuojamose, ir privataus sektoriaus bendrovėse. VVĮ aukščiausio rango vadovams keliami ir gan aukšti skaidrumo bei viešumo reikalavimai – juos įprasta lyginti su biržoje listinguojamos bendrovės atskaitingumo standartais. 

„Civilinė atsakomybė yra tokia pati – vadovai bei valdymo organų nariai privalo veikti išimtinai bendrovės interesais ir atsako savo turtu. Kalbant apie profesinę atsakomybę, VVĮ vadovai ir valdymo nariai visada yra tarsi po padidinamuoju stiklu. Tuo tarpu gaunamas atlygis, kaip matome, gan ženkliai skiriasi priklausomai nuo to, ar kalbame apie valstybės kontroliuojamą, ar privačią bendrovę. Todėl finansinis atlygis tikriausiai negali tapti vieninteliu svertu VVĮ konkuruojant dėl talentų, būtina ieškoti kitų motyvacinių priemonių“, – pastebi Akvilė Mackay, teisininkų kontoros „Walless“ advokatė.

Atsilieka Baltijos šalių kontekste

Diskusijos dalyviai pabrėžė, kad finansinis darbo užmokestis dar nėra visas atlygis, nes šį gali sudaryti įvairios papildomos naudos. Kaip atlygį traktuos ir ką vertins – ar tik bazinę bei kintamą finansinę dalį, ar pilną atlygio paketą – į darbą pretenduojantis kandidatas, didele dalimi priklauso nuo jo tiesioginio vadovo.

Tad vienareikšmiškai pasakyti, kad konkretus finansinis VVĮ sektoriaus atlygio pokytis padėtų valstybės kontroliuojamoms bendrovėms lygiateisiškasi konkuruoti su privačiu verslu, anot p. Bitės, labai sunku: skirtingus žmones motyvuoja skirtingi dalykai. Tačiau dėl vieno neabejojama: žmonės traukia žmones, taigi esminis vaidmuo surenkant kompetentingą ir profesionalią komandą pirmiausia tenka vadovybei. 

nuotrauka::2 right  

„Jei suformuota profesionali ir pasišventusi valdyba, tai labai tikėtina, kad ji pritrauks tikrai gerą generalinį direktorių ir puikius žmones į jo aplinką. Tikrai yra galimybė ir VVĮ pasiekti tokį lygį, kad žmonės gerai jaustųsi bendrovėje ir motyvuotai dirbtų, tačiau tam reikia nemažai pastangų ir žinoma, pirmiausia noro ir profesionalumo“, – pripažįsta Rytis Ambrazevičius, „Baltic Institute of Corporate Governance“ direktorius. Kaip vieną iš gerosios praktikos pavyzdžių jis mini valstybės kontroliuojamą bendrovę „Klaipėdos nafta“ – ji buvo patekusi į „Verslo žinių“ sudarytą geidžiamiausių Lietuvos darbdavių sąrašą, kuriame tradiciškai dominuoja privataus kapitalo kompanijos.

Ekspertai atkreipia dėmesį į teigiamus ženklus VVĮ aukščiausiųjų valdymo pozicijų atrankos procese: kandidatų bazei suformuoti jau pasitelkiamos įdarbinimo, vadinamosios „galvų medžiotojų“ agentūros, padedančios pritraukti tinkamiausius savo srities specialistus. Vis dėlto Lietuvos atlygio VVĮ vadovams nustatymo bei jų priėmimo į darbą sistemos vertinant Baltijos šalių kontekste – dar tikrai tobulintinos.

„Lietuvoje valstybės kontroliuojamų įmonių vadovų atlygį nustato bendrovės valdyba, tačiau jai gali būti teikiamos „rekomendacijos“. Štai čia ir prasideda įdomumas, nes kas yra rekomendacija, nėra apibrėžta. Tada nulemia asmenybės: kai kur be ministro tylaus pritarimo valdyba negali patvirtinti atlyginimo, kitur ministras visiškai nesikiša. Tačiau iš čia kyla paradoksas: valdyba nėra iki galo laisva spręsti apie atlyginimo dydį, tačiau jai tenka visa atsakomybė už bendrovės rezultatus“, – apie Lietuvos praktiką pasakoja p. Ambrazevičius. Lietuvą jis palygina su kaimyninėmis šalimis: Estijoje VVĮ vadovo atlygio dydis paliktas išimtinai stebėtojų tarybos nuožiūrai, o Latvijoje prie vidutinio šalies atlyginimo pridedamas koeficientas pagal įmonės dydį. Ir abiejose šalyse VVĮ vadovų atlygio dydis dažniausiai ženkliai lenkia panašaus dydžio ir atsakomybės lietuviškąsias bendroves.

„Lietuvoje stipriai neprimokama VVĮ vadovams, – konstatuoja p. Ambrazevičius. – Tačiau verta prisiminti, kad, kaip byloja angliška patarlė, jei moki riešutėliais, tai ir gauni beždžionėlę (You pay peanuts, you get monkey).”

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Emociškai išsekęs vadovas – kiek tai kainuoja įmonėms Premium

Vadovaujančios grandies specialistų tyrimas, atliktas lyderiaujančios personalo technologinių sprendimų...

Vadyba
2022.07.01
M. Keizeris paskirtas naujuoju „Epso-G“ vadovu 3

Energijos perdavimo ir mainų įmonių grupės „Epso-G“ valdyba naujuoju vadovu paskyrė Mindaugą Keizerį, kuris...

Vadyba
2022.07.01
VŽ klausomiausi podkastai birželį

Pateikiame daugiausia „Verslo žinių“ prenumeratorių dėmesio sulaukusių podkastų TOP 10.

Laisvalaikis
2022.07.01
„Eurovaistinė internete“ darbo užkulisiai: griežtos kontrolės ir intuityvaus aptarnavimo balansas Verslo tribūna

Nors e. vaistinių sektoriaus specifika paremta griežtu reguliavimu ir kontrole, jai galioja bendri e.

Prekyba
2022.07.01
Privatūs lėktuvai: godumo simbolis ar nauda verslui Premium

Ekspertai teigia, kad privatūs lėktuvai leidžia greitai įvertinti konkretaus asmens vidinius instinktus...

Vadyba
2022.06.30
„Vakarų laivų remontas“ locmanui neišmokėjo 35.600 Eur už viršvalandžius

Klaipėdos apygardos teismas konstatavo, kad „Vakarų laivų remontas“ darbuotojui neišmokėjo 35.600 Eur už...

Vadyba
2022.06.30
Migrantai galės įsidarbinti vos atšaukus jų judėjimo ribojimus 2

Seimas leido migrantams, įskaitant ir nelegaliai į Lietuvą patekusius ir prieglobsčio prašančius žmones,...

Vadyba
2022.06.30
„Vilniaus energijos“ ir „Litesko“ naujasis vadovas – R. Čepaitis

Nuo liepos 1 d. naujuoju „Vilniaus energijos“ ir „Litesko“ vadovu paskirtas Robertas Čepaitis, pastaruoju...

Vadyba
2022.06.30
Nedarbas Lietuvoje gegužę buvo mažesnis už ES vidurkį

Nedarbas gegužę Lietuvoje buvo mažesnis nei vidutiniškai Europos Sąjungos (ES) šalyse, skelbia Eurostatas.

Vadyba
2022.06.30
„Elektrum Lietuvos“ valdymo struktūros pokyčiai: atsiranda trijų narių valdyba

Latvijos grupei „Latvenergo“ priklausanti viena didžiausių Lietuvoje privačių energetikos bendrovių „Elektrum...

Vadyba
2022.06.30
Vasarą darbas kitoks: „Spiečiai“ kviečia pakeisti aplinką darbostogoms

Vasarą 13 savivaldybių įsikūrę bendradarbystės centrai „Spiečiai“ atveria erdves planuojantiems darbostogas...

Gazelė
2022.06.30
„AmerisourceBergen“ paslaugų centro Lietuvoje vadovu paskirtas L. Jankauskas

Pasaulinės sveikatos paslaugų įmonės „AmerisourceBergen“ verslo paslaugų centro Lietuvoje vadovu paskirtas...

Vadyba
2022.06.30
Naudos gavėjų duomenų teikimas: trys aktualūs klausimai ir atsakymai Verslo tribūna

Verslas ir organizacijos vis aktyviau teikia duomenis apie savo naudos gavėjus į naująją Registrų centro...

Lietuvos vežėjai: Vakarų kompanijoms konkuruoti su verslais iš Europos periferijos lengva nebus Premium 4

Palaipsniui įsigaliojančios Europos Sąjungos (ES) Mobilumo paketo nuostatos keičia visos Europos transporto...

Logistika
2022.06.30
„Teltonika Telematics“ vadovas: ne kiekviena klaida yra nusižengimas Premium

Trečias geidžiamiausias darbdavys Lietuvoje „Teltonika Telamatics“ dalijasi sėkmės istorija, kaip į...

Vadyba
2022.06.30
Du su valstybe siejamų bendrovių vadovai sukaupė milijoninį turtą

Du bendrovių, kurių akcininkė yra savivaldybė ar valstybė, vadovai yra milijonieriai, rodo vieši Valstybinės...

Vadyba
2022.06.29
Turtingiausių strateginių įmonių vadovų TOP 10 – M. Armonaitis, M. Rudnickis, A. Latakas

Tarp strateginių Lietuvos įmonių vadovų pagal deklaruoto 2021 m. turto ir lėšų vertę išsiskyrė Klaipėdos...

Vadyba
2022.06.29
Pilkos biuro juokelių, komplimentų ir replikų zonos: gali padėti vienas puslapis Premium

Savaime suprantamų taisyklių, kaip bendrauti komandoje, nėra – taip sutartinai sako organizacijų, kurios turi...

Vadyba
2022.06.29
Dirbantieji nelegaliai praras bedarbio statusą

Nuo liepos 1 d., nustačius nelegalų darbą arba nedeklaruotą savarankišką veiklą, bus naikinamas bedarbio...

Vadyba
2022.06.29
M. Navickienė: ruduo – geriausias metas priimti sprendimą dėl MMA

Monika Navickienė, socialinės apsaugos ir darbo ministrė, sako, kad rudenį būtų tinkamiausias metas priimti...

Vadyba
2022.06.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku