Ar valstybės valdomos įmonės gali konkuruoti su verslu dėl talentų?

Publikuota: 2019-09-04

Finansinis atlygis – ne vienintelis rodiklis, nulemiantis darbdavio patrauklumą, tačiau jis gali būti itin reikšmingas faktorius esant galimybei rinktis. Apie tai, kad atlygio dydžiu Lietuvos valstybės valdomos įmonės (VVĮ) pralaimi konkurencinėje kovoje dėl talentų, ir kaip šią situaciją reikėtų keisti, praėjusią savaitę diskutavo rinkos ekspertai.

VVĮ – perpus mažiau patrauklus darbdavys palyginus su užsienio valstybių valdomomis įmonėmis, o nuo tarptautinio kapitalo įmonių atsilieka keturis kartus. Tokią Lietuvos gyventojų nuomonę atskleidė tarptautinės personalo atrankos ir laikinojo įdarbinimo kompanijos „Manpower“ inicijuota apklausa. Joje internetu buvo apklausti 1020 šalies gyventojų (15-74 metų amžiaus).

Tyrimas, kuriuo buvo siekiama išsiaiškinti visuomenės nuomonę apie skirtingų grandžių darbuotojų darbą bei atlygį valstybės valdomose įmonėse, parodė, kad turėdami galimybę rinktis darbdavį,  VVĮ pasirinktų tik 13 proc. respondentų. Palyginimui: užsienio valstybių valdomas įmones pirmiausia rinktųsi 26 proc., tarptautinio privataus kapitalo įmones – 48 proc. apklausos dalyvių.

„Realybė yra tokia, kad šiandien net reikšmingiausius ir didžiausius strateginius projektus įgyvendinančios VVĮ negali konkuruoti su privačiu sektoriumi dėl talentingiausių ir paklausiausių specialistų. Kaip atskleidė tyrimas, gyventojai VVĮ vertina kaip mažiau patrauklias nei, tarkime, užsienio kapitalo bendroves, dėl daugelio priežasčių. Vis dėlto viena dažniausiai minimų – atlyginimo dydis“, – ekspertų diskusijoje „Santykis tarp atsakomybės ir atlyginimų valstybės valdomose įmonėse: ar įmanoma pritraukti gerus specialistus?“ kalbėjo „Manpower“ pardavimų vadovė Evelina Latyšovič.

Tenka vienoda atsakomybė

Diskusijoje dalyvavusi  konsultacijų įmonės „Korn Ferry“ vyr. konsultantė Loreta Bitė pasidalino ir ką tik užbaigto 2019 m. Lietuvos atlyginimų rinkos tyrimo duomenimis. Jie akivaizdžiai atskleidžia to paties atsakomybės lygmens vadovų atlyginimų skirtumą tarp VVĮ ir bendros Lietuvos rinkos.

nuotrauka::1 left  

„Palyginus bazinių atlyginimų medianas, VVĮ atsilieka nuo bendrosios Lietuvos rinkos apie 13 proc., tačiau atotrūkis skirtingose darbuotojų kategorijose yra labai nevienodas: darbininkų kategorijoje jis beveik nepastebimas – baziniai atlyginimai skiriasi mažiau nei 1 proc., jaunesniųjų specialistų kategorijoje skirtumas – arti 10 proc., vyresniųjų specialistų ir viduriniosios grandies vadovų atlyginimai atsilieka apie 21 proc., o aukščiausio lygmens VVĮ vadovų baziniai atlyginimai yra apie 31 proc. mažesni“, – tyrimo rezultatais dalijasi p. Bitė. Palyginus visą piniginį atlyginimą – bazinio atlyginimo ir kintamosios dalies sumą, - rezultatai pasikeičia labai nežymiai, išskyrus žemiausios grandies – VVĮ darbininkai uždirba netgi apie 2,7 proc. daugiau nei bendroji Lietuvos rinka.

Tuo tarpu aukščiausios bei vidurinės grandies vadovams bei kolegialių valdymo organų nariams tenkanti atsakomybė teisine prasme niekuo nesiskiria – ji vienoda ir valstybės kontroliuojamose, ir privataus sektoriaus bendrovėse. VVĮ aukščiausio rango vadovams keliami ir gan aukšti skaidrumo bei viešumo reikalavimai – juos įprasta lyginti su biržoje listinguojamos bendrovės atskaitingumo standartais. 

„Civilinė atsakomybė yra tokia pati – vadovai bei valdymo organų nariai privalo veikti išimtinai bendrovės interesais ir atsako savo turtu. Kalbant apie profesinę atsakomybę, VVĮ vadovai ir valdymo nariai visada yra tarsi po padidinamuoju stiklu. Tuo tarpu gaunamas atlygis, kaip matome, gan ženkliai skiriasi priklausomai nuo to, ar kalbame apie valstybės kontroliuojamą, ar privačią bendrovę. Todėl finansinis atlygis tikriausiai negali tapti vieninteliu svertu VVĮ konkuruojant dėl talentų, būtina ieškoti kitų motyvacinių priemonių“, – pastebi Akvilė Mackay, teisininkų kontoros „Walless“ advokatė.

Atsilieka Baltijos šalių kontekste

Diskusijos dalyviai pabrėžė, kad finansinis darbo užmokestis dar nėra visas atlygis, nes šį gali sudaryti įvairios papildomos naudos. Kaip atlygį traktuos ir ką vertins – ar tik bazinę bei kintamą finansinę dalį, ar pilną atlygio paketą – į darbą pretenduojantis kandidatas, didele dalimi priklauso nuo jo tiesioginio vadovo.

Tad vienareikšmiškai pasakyti, kad konkretus finansinis VVĮ sektoriaus atlygio pokytis padėtų valstybės kontroliuojamoms bendrovėms lygiateisiškasi konkuruoti su privačiu verslu, anot p. Bitės, labai sunku: skirtingus žmones motyvuoja skirtingi dalykai. Tačiau dėl vieno neabejojama: žmonės traukia žmones, taigi esminis vaidmuo surenkant kompetentingą ir profesionalią komandą pirmiausia tenka vadovybei. 

nuotrauka::2 right  

„Jei suformuota profesionali ir pasišventusi valdyba, tai labai tikėtina, kad ji pritrauks tikrai gerą generalinį direktorių ir puikius žmones į jo aplinką. Tikrai yra galimybė ir VVĮ pasiekti tokį lygį, kad žmonės gerai jaustųsi bendrovėje ir motyvuotai dirbtų, tačiau tam reikia nemažai pastangų ir žinoma, pirmiausia noro ir profesionalumo“, – pripažįsta Rytis Ambrazevičius, „Baltic Institute of Corporate Governance“ direktorius. Kaip vieną iš gerosios praktikos pavyzdžių jis mini valstybės kontroliuojamą bendrovę „Klaipėdos nafta“ – ji buvo patekusi į „Verslo žinių“ sudarytą geidžiamiausių Lietuvos darbdavių sąrašą, kuriame tradiciškai dominuoja privataus kapitalo kompanijos.

Ekspertai atkreipia dėmesį į teigiamus ženklus VVĮ aukščiausiųjų valdymo pozicijų atrankos procese: kandidatų bazei suformuoti jau pasitelkiamos įdarbinimo, vadinamosios „galvų medžiotojų“ agentūros, padedančios pritraukti tinkamiausius savo srities specialistus. Vis dėlto Lietuvos atlygio VVĮ vadovams nustatymo bei jų priėmimo į darbą sistemos vertinant Baltijos šalių kontekste – dar tikrai tobulintinos.

„Lietuvoje valstybės kontroliuojamų įmonių vadovų atlygį nustato bendrovės valdyba, tačiau jai gali būti teikiamos „rekomendacijos“. Štai čia ir prasideda įdomumas, nes kas yra rekomendacija, nėra apibrėžta. Tada nulemia asmenybės: kai kur be ministro tylaus pritarimo valdyba negali patvirtinti atlyginimo, kitur ministras visiškai nesikiša. Tačiau iš čia kyla paradoksas: valdyba nėra iki galo laisva spręsti apie atlyginimo dydį, tačiau jai tenka visa atsakomybė už bendrovės rezultatus“, – apie Lietuvos praktiką pasakoja p. Ambrazevičius. Lietuvą jis palygina su kaimyninėmis šalimis: Estijoje VVĮ vadovo atlygio dydis paliktas išimtinai stebėtojų tarybos nuožiūrai, o Latvijoje prie vidutinio šalies atlyginimo pridedamas koeficientas pagal įmonės dydį. Ir abiejose šalyse VVĮ vadovų atlygio dydis dažniausiai ženkliai lenkia panašaus dydžio ir atsakomybės lietuviškąsias bendroves.

„Lietuvoje stipriai neprimokama VVĮ vadovams, – konstatuoja p. Ambrazevičius. – Tačiau verta prisiminti, kad, kaip byloja angliška patarlė, jei moki riešutėliais, tai ir gauni beždžionėlę (You pay peanuts, you get monkey).”

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

V. Stalfas, N26 CEO, paskelbtas Europos metų vadovu 2

Valentinas Stalfas, Vokietijos internetinio banko N26 vienas iš įkūrėjų, paskelbtas Europos metų vadovu...

Vadyba
11:00
Indrė Genytė-Pikčienė pradeda dirbti LLRI 1

Indrė Genytė-Pikčienė jungiasi prie Lietuvos laisvosios rinkos instituto. Čia ji eis vyr. ekspertės pareigas.

Vadyba
10:50
Darbdaviai privalo skelbti siūlomą užmokestį darbo skelbimuose  6

Daugiau nei mėnesį galioja reikalavimas darbo skelbimuose nurodyti siūlomo darbo užmokesčio dydį. Darbdavys...

Vadyba
09:45
Pasikeitė „TVPlay Home“ komercijos vadovė Lietuvai

Skaitmeninės palydovinės televizijos operatorė  „TVPlay Home“ (anksčiau „Viasat“) Lietuvoje turi naują...

Vadyba
2019.09.05
Lietuvos jaunimo požiūris į verslą griauna stereotipus Verslo tribūna

Jaunoji Lietuvos karta kur kas pozityviau nei vyresnieji žiūri į verslą ir verslumą, jų neslegia lyčių ar...

Vadyba
2019.09.05
„Gazelių“ sezonas prasideda: jau skelbiamas nominantų sąrašas 1

Šiemet į „Gazelės“ sąrašą pateko šiek tiek mažiau bendrovių nei pernai, tačiau sparčiausiai augusių įmonių...

Gazelė
2019.09.05
Ieško būdų, kaip kovoti su darbuotojų perdegimu bei prezenteizmu 1

Darbdavių siūlomos sveikatingumo programos ne tik tausoja darbuotojų sveikatą, bet ir didina lojalumą.

Vadyba
2019.09.05
Mažiau plastiko: viešbučiuose nelieka vienkartinių vonios reikmenų buteliukų Premium 3

Didžiausias pasaulyje viešbučių tinklas „Marriott International“ žengia kitos apgyvendinimo paslaugų milžinės...

Paslaugos
2019.09.04
Ar valstybės valdomos įmonės gali konkuruoti su verslu dėl talentų? Verslo tribūna 4

Finansinis atlygis – ne vienintelis rodiklis, nulemiantis darbdavio patrauklumą, tačiau jis gali būti itin...

Vadyba
2019.09.04
Prezidentas siūlo mamadienius ir tėvadienius vieną mažametį auginantiems tėvams 15

Prezidentas Gitanas Nausėda pasiūlė, kad mamadieniai ir tėvadieniai būtų skiriami ir vieną vaiką iki 12 metų...

Finansai
2019.09.04
Reikia pateikti duomenis apie užsieniečius – „Sodra“ nepasiruošusi 3

Nuo šio rugsėjo darbdaviams, įdarbinantiems darbuotojus iš trečiųjų šalių, pagal Užsieniečių teisinės...

Finansai
2019.09.04
„Revolut“ investuoja Portugalijoje – kurs 400 darbo vietų 24

Jungtinės Karalystės finansinių technologijų startuolis „Revolut“ Portugalijoje sukurs 400 naujų darbo vietų...

Rinkos
2019.09.03
Verslininkų patirtis: kodėl parduotuvės tampa nereikalingos Premium 3

Įprastos krautuvėlės pritraukia daugiau pirkėjų, nei prekiaujant tik internetu, be to, padeda gauti...

Gazelė
2019.09.03
Pasitikėjimas organizacijoje kuriamas per skaidrų atlygį Verslo tribūna

Pokalbiai apie atlygį organizacijose ilgus metus laikyti tabu. O ir šiandien tai neretai dar laikoma...

Vadyba
2019.09.03
Vidutinė alga sostinės regione – 1.437 Eur, Vidurio ir Vakarų Lietuvos – 1.175 Eur 15

Vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis šalies ūkyje (be individualiųjų įmonių) antrąjį metų ketvirtį...

Vadyba
2019.09.03
„Exit“ interviu: darbuotojo reikia ne tik klausti, bet ir jam padėkoti Premium 1

Paskutinis pokalbis su bendrovę paliekančiu specialistu gali būti galimybė daugiau sužinoti apie darbuotojų...

Vadyba
2019.09.03
„Grindos“ valdybos pirmininku išrinktas bankininkas  5

Vilniaus miesto tvarkymo įmonės „Grinda“ valdybos pirmininku išrinktas nepriklausomas valdybos narys...

Vadyba
2019.09.02
Kaip sėkmingai komandoje dirbti X ir Y kartų darbuotojams Premium 2

Šiuo metu didžiąją dalį darbo rinkos sudaro X (gimusieji apie 1963–1980 m.) ir Y (gimusieji apie 1980–1995...

Vadyba
2019.09.02
Pokyčių iššūkis su esama komanda 6

Su esama komanda pokyčius daryti sunku – tai puikiai žino visi vadovai. Tai patyriau ir aš, gal gana naiviai...

Vadyba
2019.09.01
Kaip kooperuotis su konkurentais ir gauti naudos 2

Kuo smulkesnė įmonė, tuo stipriau jos galimybes varžo finansai. Todėl verslininkai ieško pačių įvairiausių...

Gazelė
2019.09.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau