Ar valstybės valdomos įmonės gali konkuruoti su verslu dėl talentų?

Publikuota: 2019-09-04

Finansinis atlygis – ne vienintelis rodiklis, nulemiantis darbdavio patrauklumą, tačiau jis gali būti itin reikšmingas faktorius esant galimybei rinktis. Apie tai, kad atlygio dydžiu Lietuvos valstybės valdomos įmonės (VVĮ) pralaimi konkurencinėje kovoje dėl talentų, ir kaip šią situaciją reikėtų keisti, praėjusią savaitę diskutavo rinkos ekspertai.

VVĮ – perpus mažiau patrauklus darbdavys palyginus su užsienio valstybių valdomomis įmonėmis, o nuo tarptautinio kapitalo įmonių atsilieka keturis kartus. Tokią Lietuvos gyventojų nuomonę atskleidė tarptautinės personalo atrankos ir laikinojo įdarbinimo kompanijos „Manpower“ inicijuota apklausa. Joje internetu buvo apklausti 1020 šalies gyventojų (15-74 metų amžiaus).

Tyrimas, kuriuo buvo siekiama išsiaiškinti visuomenės nuomonę apie skirtingų grandžių darbuotojų darbą bei atlygį valstybės valdomose įmonėse, parodė, kad turėdami galimybę rinktis darbdavį,  VVĮ pasirinktų tik 13 proc. respondentų. Palyginimui: užsienio valstybių valdomas įmones pirmiausia rinktųsi 26 proc., tarptautinio privataus kapitalo įmones – 48 proc. apklausos dalyvių.

„Realybė yra tokia, kad šiandien net reikšmingiausius ir didžiausius strateginius projektus įgyvendinančios VVĮ negali konkuruoti su privačiu sektoriumi dėl talentingiausių ir paklausiausių specialistų. Kaip atskleidė tyrimas, gyventojai VVĮ vertina kaip mažiau patrauklias nei, tarkime, užsienio kapitalo bendroves, dėl daugelio priežasčių. Vis dėlto viena dažniausiai minimų – atlyginimo dydis“, – ekspertų diskusijoje „Santykis tarp atsakomybės ir atlyginimų valstybės valdomose įmonėse: ar įmanoma pritraukti gerus specialistus?“ kalbėjo „Manpower“ pardavimų vadovė Evelina Latyšovič.

Tenka vienoda atsakomybė

Diskusijoje dalyvavusi  konsultacijų įmonės „Korn Ferry“ vyr. konsultantė Loreta Bitė pasidalino ir ką tik užbaigto 2019 m. Lietuvos atlyginimų rinkos tyrimo duomenimis. Jie akivaizdžiai atskleidžia to paties atsakomybės lygmens vadovų atlyginimų skirtumą tarp VVĮ ir bendros Lietuvos rinkos.

nuotrauka::1 left  

„Palyginus bazinių atlyginimų medianas, VVĮ atsilieka nuo bendrosios Lietuvos rinkos apie 13 proc., tačiau atotrūkis skirtingose darbuotojų kategorijose yra labai nevienodas: darbininkų kategorijoje jis beveik nepastebimas – baziniai atlyginimai skiriasi mažiau nei 1 proc., jaunesniųjų specialistų kategorijoje skirtumas – arti 10 proc., vyresniųjų specialistų ir viduriniosios grandies vadovų atlyginimai atsilieka apie 21 proc., o aukščiausio lygmens VVĮ vadovų baziniai atlyginimai yra apie 31 proc. mažesni“, – tyrimo rezultatais dalijasi p. Bitė. Palyginus visą piniginį atlyginimą – bazinio atlyginimo ir kintamosios dalies sumą, - rezultatai pasikeičia labai nežymiai, išskyrus žemiausios grandies – VVĮ darbininkai uždirba netgi apie 2,7 proc. daugiau nei bendroji Lietuvos rinka.

Tuo tarpu aukščiausios bei vidurinės grandies vadovams bei kolegialių valdymo organų nariams tenkanti atsakomybė teisine prasme niekuo nesiskiria – ji vienoda ir valstybės kontroliuojamose, ir privataus sektoriaus bendrovėse. VVĮ aukščiausio rango vadovams keliami ir gan aukšti skaidrumo bei viešumo reikalavimai – juos įprasta lyginti su biržoje listinguojamos bendrovės atskaitingumo standartais. 

„Civilinė atsakomybė yra tokia pati – vadovai bei valdymo organų nariai privalo veikti išimtinai bendrovės interesais ir atsako savo turtu. Kalbant apie profesinę atsakomybę, VVĮ vadovai ir valdymo nariai visada yra tarsi po padidinamuoju stiklu. Tuo tarpu gaunamas atlygis, kaip matome, gan ženkliai skiriasi priklausomai nuo to, ar kalbame apie valstybės kontroliuojamą, ar privačią bendrovę. Todėl finansinis atlygis tikriausiai negali tapti vieninteliu svertu VVĮ konkuruojant dėl talentų, būtina ieškoti kitų motyvacinių priemonių“, – pastebi Akvilė Mackay, teisininkų kontoros „Walless“ advokatė.

Atsilieka Baltijos šalių kontekste

Diskusijos dalyviai pabrėžė, kad finansinis darbo užmokestis dar nėra visas atlygis, nes šį gali sudaryti įvairios papildomos naudos. Kaip atlygį traktuos ir ką vertins – ar tik bazinę bei kintamą finansinę dalį, ar pilną atlygio paketą – į darbą pretenduojantis kandidatas, didele dalimi priklauso nuo jo tiesioginio vadovo.

Tad vienareikšmiškai pasakyti, kad konkretus finansinis VVĮ sektoriaus atlygio pokytis padėtų valstybės kontroliuojamoms bendrovėms lygiateisiškasi konkuruoti su privačiu verslu, anot p. Bitės, labai sunku: skirtingus žmones motyvuoja skirtingi dalykai. Tačiau dėl vieno neabejojama: žmonės traukia žmones, taigi esminis vaidmuo surenkant kompetentingą ir profesionalią komandą pirmiausia tenka vadovybei. 

nuotrauka::2 right  

„Jei suformuota profesionali ir pasišventusi valdyba, tai labai tikėtina, kad ji pritrauks tikrai gerą generalinį direktorių ir puikius žmones į jo aplinką. Tikrai yra galimybė ir VVĮ pasiekti tokį lygį, kad žmonės gerai jaustųsi bendrovėje ir motyvuotai dirbtų, tačiau tam reikia nemažai pastangų ir žinoma, pirmiausia noro ir profesionalumo“, – pripažįsta Rytis Ambrazevičius, „Baltic Institute of Corporate Governance“ direktorius. Kaip vieną iš gerosios praktikos pavyzdžių jis mini valstybės kontroliuojamą bendrovę „Klaipėdos nafta“ – ji buvo patekusi į „Verslo žinių“ sudarytą geidžiamiausių Lietuvos darbdavių sąrašą, kuriame tradiciškai dominuoja privataus kapitalo kompanijos.

Ekspertai atkreipia dėmesį į teigiamus ženklus VVĮ aukščiausiųjų valdymo pozicijų atrankos procese: kandidatų bazei suformuoti jau pasitelkiamos įdarbinimo, vadinamosios „galvų medžiotojų“ agentūros, padedančios pritraukti tinkamiausius savo srities specialistus. Vis dėlto Lietuvos atlygio VVĮ vadovams nustatymo bei jų priėmimo į darbą sistemos vertinant Baltijos šalių kontekste – dar tikrai tobulintinos.

„Lietuvoje valstybės kontroliuojamų įmonių vadovų atlygį nustato bendrovės valdyba, tačiau jai gali būti teikiamos „rekomendacijos“. Štai čia ir prasideda įdomumas, nes kas yra rekomendacija, nėra apibrėžta. Tada nulemia asmenybės: kai kur be ministro tylaus pritarimo valdyba negali patvirtinti atlyginimo, kitur ministras visiškai nesikiša. Tačiau iš čia kyla paradoksas: valdyba nėra iki galo laisva spręsti apie atlyginimo dydį, tačiau jai tenka visa atsakomybė už bendrovės rezultatus“, – apie Lietuvos praktiką pasakoja p. Ambrazevičius. Lietuvą jis palygina su kaimyninėmis šalimis: Estijoje VVĮ vadovo atlygio dydis paliktas išimtinai stebėtojų tarybos nuožiūrai, o Latvijoje prie vidutinio šalies atlyginimo pridedamas koeficientas pagal įmonės dydį. Ir abiejose šalyse VVĮ vadovų atlygio dydis dažniausiai ženkliai lenkia panašaus dydžio ir atsakomybės lietuviškąsias bendroves.

„Lietuvoje stipriai neprimokama VVĮ vadovams, – konstatuoja p. Ambrazevičius. – Tačiau verta prisiminti, kad, kaip byloja angliška patarlė, jei moki riešutėliais, tai ir gauni beždžionėlę (You pay peanuts, you get monkey).”

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo lyderių apdovanojimai: išrinktas „Metų CEO“ 1

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą išrinko Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
11:20
Dažnai keičiantys darbą nebepatenka į juoduosius sąrašus

Kai talentingi darbuotojai graibstomi kaip karštos bandelės, o specialistai atvirai deklaruoja savo...

Vadyba
2019.10.22
4 didžiausios CEO klaidos 1

Richardas Bransonas yra sakęs, kad versle gali būti tikras tik dėl vieno: klysta visi, įskaitant tave patį.

Vadyba
2019.10.21
Kaip prognozuoti, kokių talentų trūksta komandai, ir kur jų ieškoti Premium

Darbdavys už darbuotoją neužsimanys tobulėti ir neįgis naujų kompetencijų, tačiau jis gali sukurti atmosferą,...

Vadyba
2019.10.21
VDU šuolis dar vienuose tarptautiniuose reitinguose Verslo tribūna

Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) ir toliau kyla tarptautiniuose reitinguose. Šį kartą universitetas...

Vadyba
2019.10.21
VMI: bendrovė įmokas į III pakopos fondus gali mokėti ir iš algų fondo Premium 1

Įmonė gali dalį planuojamo darbo užmokesčio skirti įmokoms į III pakopos pensijų fondus darbuotojų naudai,...

Finansai
2019.10.21
 Metų CEO TOP 5: lyderystės receptai

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.20
„Alibaba“ įkūrėjas atsitraukimui nuo verslo ruošėsi dešimtmetį 2

Jackas Ma, Kinijos elektroninės prekybos gigantės „Alibaba“ įkūrėjas, rugsėjį pasitraukė iš vadovo posto. Jis...

Vadyba
2019.10.19
Kad įkurtų savo verslą, imasi sunkiausių darbų

Prastas tas kareivis, kuris nenori tapti generolu. Arba darbuotojas, nežadantis kilti karjeros laiptais.

Gazelė
2019.10.19
Darbuotojai robotais pasitiki labiau, negu vadovais Premium 1

2020-ųjų prognozės sako, kad vienas svarbiausių iššūkių darbuotojams bus gebėjimas dirbti kartu su dirbtiniu...

Vadyba
2019.10.18
Metų CEO rinkimai. 60 sekundžių su „Lidl Lietuvos“ vadovu 3

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.18
Lyderio klaidos kaina: verslas gali žlugti, o vadovo alga – ūgtelėti Premium

Vadovo klaida gali nugramzdinti įmonę, bet stipraus lyderio karjerą sugriauna retai. Verslo istorija rodo,...

Vadyba
2019.10.18
Vilniaus meras turi naują atstovę spaudai 2

Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus atstove spaudai tapo Ieva Dirmaitė, buvusi vidaus reikalų ministro...

Vadyba
2019.10.18
„Verslo žinių“ skaitytojai renka Metų CEO: finalinė dvikova

„Verslo žinių“ skaitytojai toliau balsuodami renka savo metų CEO. Paskutiniame rinkimų etape varžosi 2...

Vadyba
2019.10.18
Apdovanotos Panevėžio regiono „Gazelės“

Ketvirtadienį Panevėžyje vykstančioje „Gazelės“ konferencijoje paaiškėjo, kokios įmonės sparčiausiai augo...

Gazelė
2019.10.17
Metų CEO rinkimai. 60 sekundžių su „Fredos“ vadovu

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.17
Duomenų analitika: nuo ko pradėti ir kaip sau padėti personalo sprendimuose

Pasaulis fragmentiškėja, todėl tenka segmentuoti informaciją ir sprendimus vis mažesnėms auditorijoms, kad...

Vadyba
2019.10.17
Metų CEO rinkimai. 60 sekundžių su „Girteka Logistics“ vadovu 8

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.16
TILS tyrimas: verslo antikorupcinis imunitetas stiprėja Premium 1

Trečią kartą „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atliktas didžiausių šalies įmonių skaidrumo...

Vadyba
2019.10.16
Kaip keičiasi statistinis įmonės vadovo portretas Lietuvoje Premium

Nors akcentuojama, kad geras bosas nebūtinai yra geras lyderis, kasmet spalio 16-ąją vis dar švenčiama ne...

Vadyba
2019.10.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau