Miškų urėdijos vadovas M. Pulkauninkas antru mėginimu traukiasi iš posto

Publikuota: 2019-07-17
Atnaujinta 2019-07-17 16:59
Marius Pulkauninkas.Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Marius Pulkauninkas.Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Valstybinių miškų urėdijos (VMU) vadovas Marius Pulkauninkas nuo rugpjūčio 1-osios traukiasi iš posto. Pareiškimą praėjusį penktadienį jis įteikė aplinkos ministrui Kęstučiui Mažeikai.  Naujo direktoriaus konkursas bus skelbiamas artimiausiu metu, tikėtina, rugsėjį. Pasitraukus dabartiniam direktoriui, jį laikinai pavaduos vienas iš pavaduotojų, nurodė Aplinkos ministerija.  

„Visų aplinkybių vertinimas ir lėmė mano sprendimą. Manau, kad toks sprendimas yra geriausias (...). Motyvų yra labai daug, nenorėčiau jų sakyti, nes jie įvairiai interpretuojami“, – BNS sakė M. Pulkaunininkas. 

Jis taip pat nenorėjo komentuoti, ar po dar birželį įteikto pirmo pareiškimo trauktis nesulaukė didesnio politinio palaikymo.

Išeitinės negaus, išeina savo noru

Pasak vyriausiojo miškų urėdo, dabar jis įteikė pareiškimą apie vienašališką darbo sutarties nutraukimą, todėl ministro pritarimo nereikia. Darbo kodeksas numato, kad sutartis darbuotojo iniciatyva be svarbių priežasčių nutraukiama, įspėjus prieš 20 kalendorinių dienų. 

M. Pulkauninkas tikino naujų darbo pasiūlymų neturintis ir kol kas nesuplanavęs, ką veiks  toliau: „Dabar pagrindinis darbas – perduoti sklandžiai darbus komandai, kad darbai tęstųsi, o apie ateitį galvosiu vėliau.“

Paklaustas, ar nepretenduoja dalyvauti būsimame „Klaipėdos naftos“ vadovo konkurse, buvęs įmonės finansų direktorius M. Pulkauninkas tikino tokių planų neturintis: „Tikrai nepretenduoju į „Klaipėdos naftos“ vadovus ir nedalyvausiu konkurse.“ 

Aplinkos ministerija VŽ patvirtino, kad šis M. Pulkauninko prašymas išeiti savo noru yra gautas, bet ministras K. Mažeika jo dar nepasirašė.  

nuotrauka::1 right

Savo noru pateiktas prašymas reiškia, kad dabar jokia išeitinė VMU vadovui nepriklauso.  

„Prieš tai, pagal prašymą, kurio nepatenkino ministras priklauso 2 mėnesių darbo užmokesčio išeitinė. Bet verta žinoti, kad VMU vadovas yra gavęs 4 mėn. dydžio premiją už 2018 metų rezultatus“ –  komentavo Justas Jaskonis, aplinkos ministro patarėjas. 

VŽ primena, kad VMU 2018 m. gavo rekordinį pelną ir į valstybės biudžetą pervedė daugiausia dividendų iš visų VVĮ.  VMU direktoriui M. Pulkauninkui, š m. sausį-kovą mokėtas 8.580 Eur ikimokestinis vidutinis atlyginimas, skelbiama įmonės tinklapyje.

J. Jaskonio teigimu, naujo direktoriaus konkursas bus skelbiamas artimiausiu metu – matyt jau rugsėjį. M. Pulkauninką nuo rugpjūčio laikinai pavaduos vienas iš trijų jo pavaduotojų.  Ministerija taip pat nurodė, kad šiuo metu  laukiama medienos aukcionų rezultatų, kurie turi paaiškėti liepos 23-25 dienomis, atsakymo iš STT, nes M. Pulkauninko parengta ataskaita dėl galimų įtakų perduota STT ir jie turi pasisakyti, ar įvertinę šią medžiagą pradės ikiteisminį tyrimą.

Atėjo su urėdijų reforma

M. Pulkauninkas VMU direktoriumi dirba nuo 2018 m. kovo, kai perėmė reformuotų 42 urėdijų valdymą. Prieš tai jis dirbo AB „Klaipėdos nafta“ finansų direktoriumi.

Reformuojant valstybės valdomų įmonių valdymą 2018 m. VMU taip ir nebuvo depolitizuota: skirtingai nei daugelį didžiųjų VVĮ (pvz., Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkciją) Valstybinių miškų urėdijos nuspręsta nereorganizuoti iš valstybės įmonės į akcinę bendrovę, kuriose vadovus skiria ir atleidžia valdybos. Valstybės įmonių vadovai, kaip ir jų valdybų nariai, iki šiol skiriami ir atleidžiami ministrų, o tai reiškia, kad VMU vadovą aplinkos ministras skiria ir atleidžia vienasmeniu įsakymu.

Reaguodamas į tai, Simonas Gentvilas, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vicepirmininkas, ir dar septyni Seimo nariai šį pirmadienį užregistravo Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo projekto pakeitimus, kuriais siekiama depolitizuoti valstybės (VĮ) ir savivaldybių įmones (SĮ), užtikrinant didesnį įmonių valdybų profesionalumą ir reikšmę.

S. Gentvilas birželį kreipėsi į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO) Paryžiuje, prašydamas įvertinti Lietuvoje vykdytą miškų reformą, kurios metu VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) nebuvo depolitizuota, o „valstiečiams“ savo valios primetimas tapęs politine norma.

Lietuvos narystei EBPO buvo keliama aiški sąlyga ne formaliai o realiai depolitizuoti valstybės valdomas įmones.  Tačiau įstojus į EBPO, valdantieji atsipalaidavo ir naudojasi įtaką ministrams pavaldiems valstybinių įmonių vadovams.

„Pastarasis precedentas, kai aplinkos ministras tiesiogiai nurodinėjo VĮ „Valstybinių miškų urėdijos“ valdybai ir direktoriui dėl centrinės būstinės įsteigimo jo vienmandatėje apygardoje Kazlų Rūdoje įrodo, kad valstybinių įmonių valdymas turi būti tobulinamas. Lietuvai stojant į EBPO, viena iš sąlygų buvo didinti valstybės valdomų įstaigų valdybų nepriklausomumą ir depolitizuoti tokių įmonių veiklą. Taip pat, Valstybės kontrolė savo ataskaitoje minėjo, kad siekiant šių įmonių efektyvumo, būtina atskirti jas nuo politikos formavimo. Šiuo metu valstybės ir savivaldybės įmonių generaliniai direktoriai yra tiesiogiai pavaldūs ministerijoms ir savivaldybių administracijoms, todėl praktikoje direktoriai dažnai tampa tiesioginio valdymo įkaitais, o valdybos nariai – tik mažareikšmiais stebėtojais“, – pranešime cituojamas Seimo narys S. Gentvilas.

Valdybai ketinimai nebuvo netikėti

Marius Dvareckas, VMU valdybos narys, sakė, kad paskutinias žinias apie VMU vadovo galutinį sprendimą trauktis įmonės valdyba gavo iš žiniasklaidos ir kažko naujo pasakyti jis neturintis.

M. Dvareckas anksčiau sakė, kad valstybinių miškų įmonės valdybai aplinkos ministro ketinimai atleisti VMU vadovą M. Pulkauninką nebuvo netikėti, nes juos apie tokį sprendimą informavo.  

„Dėl to, kas vyksta su pirmuoju apjungtos įmonės vadovu, tik pateisina statistiką, nes iš mano daugiau nei du dešimtmečius sukauptos įmonių apjungimo praktikos, tokių sudėtingų apjungimų atveju per pirmuosius metus „krenta“ didžioji dauguma samdytų vadovų. Dėl didelio iššūkio sukurti naują apjungtos įmonės kultūrą, centralizuoti valdymo funkcijas, sklandžiai ir pelningai organizuoti gamybinę-komercinę veiklą ir pateisinti visų suinteresuotų šalių (visuomenės, darbuotojų, politikų, ir t.t.) lūkesčius“, — komentavo M. Dvareckas.

M. Pulkauninkas VŽ nepaneigė, kad tarp priežasčių lėmusių jo norą trauktis iš pareigų yra ir Aplinkos ministerijos sprendimas perkelti įmonės būstinę iš Vilniaus į Kazlų Rūdą, taip pat Vyriausybės patvirtinta nauja prekybos valstybine mediena aukcionų tvarka, kuris leis valstybinę medieną parduoti iki 40% pigiau ir taip iš esmės įtvirtins šiltnamio sąlygas medienos perdirbėjams.

Premjeras Saulius Skvernelis tvirtina, kad nuo lapkričio 1 d. „laikinai“ įsigalios naujos valstybinės medienos pardavimo taisyklės, nepaisant Konkurencijos tarybos perspėjimų, kad jos iškreips konkurenciją, o valstybė potencialiai praras dešimtis milijonų pajamų iš parduotos medienos.

Premjero neįtikino Konkurencijos tarybos praėjusią savaitę paskelbta išvada, kad Vyriausybės patvirtina prekybos mediena tvarka privilegijuoja „vieną pirkėjų grupę“ sudaryti ilgalaikes ir pusmetines sutartis dėl medienos įsigijimo aukcionuose.

Vyriausybės birželį patvirtintoje tvarkoje numatyta, kad jei aukcionuose keli pasiūlymai pateikiami vienodomis kainomis, pirmenybė teikiama pirkėjui, kuris atitinka sąlygas, susietas su ankstesniu laikotarpiu vykdyta veikla. 

Vyriausybės taisyklių vertintojams kliūva ir kita prekybos medienos taisyklių nuostata, kad leis medieną parduoti ne 20%, o net iki 40% pigiau nuo pradinės aukciono medienos kainos. Šią taisyklių dalį sukritikavo pats M. Pulkauninkas, kuris skaičiuoja, kad bendrovė dėl naujos tvarkos praras apie 70 mln. Eur pajamų – maždaug trečdalį nuo rekordinių 2018 m. lygio.

Europos Teisės departamento vyresnysis patarėjas Ričardas Dzikovičius, kaip nurodo BNS, Antikorupcijos komisijos nariams liepos 10 d. pareiškė, kad dalis Vyriausybės patvirtintų naujos tvarkos nuostatų turėjo atsidurti įstatyme, o ne žemesnio lygio teisės aktuose.

Kandidato į ministrus pataisos nepraėjo

VŽ rašė, kad dar 2018 m. rudenį Seimą pasiekė kandidato į žemės ūkio ministrus, socialdarbiečio Andriaus Palionio ir dabartinio, valstiečių deleguoto ekonomikos ir inovacijų ministro Virginijus Sinkevičius pataisa numatanti, kad  UAB „Baltpool“ administruojamą elektroninę medienos pardavimo sistemą parduodamą žaliavinę valstybinę medieną pirmiausia leisti įsigyti šalyje apdirbantiems, taip pat iš jos biokurą gaminantiems gyventojams ir įmonėms.

A. Palionis prieš kurį laiką buvo minimas socialdarbiečių kandidatu (į miškų ūkį kuruojančius) aplinkos ministrus pakeisti nepartinį Kęstutį Navicką, tačiau ministru vėliau tapo valstietis Kęstutis Mažeika. A. Palionis buvo vienas aktyviausių miškų urėdijų reformos kritikų. Jo ir Seimo nario Algimanto Salamakino pataisų teikimu dar 2015 m. gegužę Miškų įstatyme buvo įteisintas nekintamas 42 urėdijų skaičius.

nuotrauka::2 left

Įvairios pataisos, numatančios pirmumo teisę įsigyti medieną gamintojams, Seime periodiškai registruojamos bemaž nuo 2013 m., tačiau kiekvienąkart atsimuša į neigiamą Seimo teisininkų išvadą, kad prieštarauja lygios konkurencijos nuostatoms.

Nesutarė ir dėl Kazlų Rūdos

M. Pulkauninkas taip pat patvirtino, kad išsiskyrė jo ir aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos požiūriai dėl VMU centrinės būstinės perkėlimo iš Vilniaus į Kazlų Rūdą. Aplinkos ministras ir šalies miškininkai tikino, kad miškų apsupta ir turinti gerą mokomąją bei pažintinę bazę Kazlų Rūdą, kur dabar veikia VMU teritorinis padalinys, yra vienas iš geriausių pasirinkimų valstybinių miškų valdytojai.

Vilniuje VMU patalpas nuomojo ir, aplinkos ministro nuomone, mokėjo brangiai. Todėl už sumą kurią mokėjo esą jau seniai galėjo persikelti ir įsikurti naujoje vietoje.

VMU direktorius VŽ dar balandį sakė, kad valstybine mediena prekiaujančios VMU klientai ėmė atšaukinėti ilgalaikes sutartis ir sutinka sumokėti 10% dydžio baudas.

„Kritus kainoms mūsų klientai mato, kad jiems apsimoka mokėti baudą ir tikėtis mažesnės medienos kainos, negu vykdant sutartis su mumis“, – susidariusią padėtį balandžio pabaigoje komentavo p. Pulkauninkas.

Europoje, daugiausia Vokietijoje, Lenkijoje, dėl audrų ir kenkėjų išaugusi pasiūla nulėmė medienos kainų kritimą. Be to, į Lietuvą įvežama nemažai pigesnės baltarusiškos medienos, o tai žemyn spaudžia ir valstybinės medienos, ir privačių savininkų parduodamos medienos Lietuvoje kainas.

VMU pervedė daugiausia dividendų

VMU praėjusiais metais uždirbo 55,3 mln. Eur grynojo pelno, 38% daugiau nei 2017 m. VMU į valstybės biudžetą iš viso pervedė 57,4 mln. Eur dividendų ir įmokų už parduotą medieną, taip pat kitų mokesčių.

VŽ rašė, kad VMU į valstybės biudžetą pervedė daugiausia iš visų VVĮ pervedė pelno įmokų už 2018 m. Rekordinius miškininkų dividendus lėmė brangusi mediena ir valdymo reforma, padidinusi įmonės veiklos efektyvumą. Kelerius metus iš eilės dividendų fronte tarp VVĮ lyderiavusi „Lietuvos energija“ pernai dėl išaugusių elektros gamybos sąnaudų patyrė nuostolių, todėl su mokesčių mokėtojais šiemet pasidalys kuklesne suma.Kiek uždirbo pelno į biudžetą pervedė kitos didžiosios VVĮ, plačiau skaitykite ČIA. 

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Lietuvos geležinkelių“ valdyboje – naujas nepriklausomas narys  7

Susisiekimo ministerijos kontroliuojamos įmonės valdybą papildė 7-asis narys – švedas Matsas Hansonas.

Prekybos tinklų algų medianos: „Lidl“ ir „Norfa“ jos išlieka didžiausios 18

Tarp didžiausių prekybos tinklų vidutinio darbo užmokesčio mediana išsiskiria mažmeninės prekybos tinklas...

Prekyba
2019.08.16
Muzikos festivalis Latviją garsina tarptautinėje erdvėje Verslo tribūna

„Kas galėtų londonietį ar Berlyno gyventoją sudominti atvykti į Latviją?“ Atsakymo į šį klausimą paieškos...

Laisvalaikis
2019.08.16
Gyvenimas po 4.500 krizių, kurias įmonės patyrė per 5 metus Premium

Įmonės neturi stebuklingo mygtuko, kurį paspaudus būtų galima lyg kokonu apsiginti nuo išorės veiksnių –...

Finansai
2019.08.16
Kodėl klientai prieštarauja?

Visi mes įsigydami daiktą ar pirkdami paslaugą daugiau ar mažiau, labiau sąmoningai ar mažiau sąmoningai...

Pardavimai
2019.08.15
Kaip „Nike“ auginasi naują pirkėjų kartą 8

Drabužių, maisto produktų ar kasdienių buities prekių prenumerata jau tapo dažno pirkėjo įpročiu. Sportinių...

Vadyba
2019.08.15
E. sportas keičia profesijų žemėlapį Premium

Iš Azijos į Vakarus skverbiasi nauja mada: skirti visą finansavimą studentams, kurie po paskaitų užsiimtų e.

Vadyba
2019.08.14
IKEA Estijoje ieško darbuotojų

Švedijos baldų prekybos bendrovė IKEA, rudenį pradėsianti veiklą Estijoje, paskelbė darbuotojų paiešką.

Vadyba
2019.08.13
VMI nusitaikė į asmenines atostogas, nurašomas į įmonių sąnaudas Premium 18

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) akyliau stebi, ar įmonių vadovų ir darbuotojų asmeninės kelionės...

Finansai
2019.08.13
Atleistam „Grigeo Klaipėdos“ vadovui inicijuojama baudžiamoji byla Premium 17

Iš pareigų atleistam AB „Grigeo Klaipėda“ generaliniam direktoriui inicijuojama baudžiamoji byla – kalbama...

Pramonė
2019.08.13
„Intellerts“ Lietuvoje kurs inovatyvius produktus Europos rinkai Verslo tribūna

Liepos 31 d. oficialiai buvo atidarytas jungtinės Nyderlandų ir Lietuvos kompanijos „Intellerts“ padalinys...

Vadyba
2019.08.12
Kodėl kartais verta „atleisti“ save 4

Kiekvienas smulkiojo verslo savininkas frazę apie atleidimą arba yra pats ištaręs, arba išgirdęs pats būdamas...

Gazelė
2019.08.11
„Kempinski“ darbuotojai viešbučio svetingumą pirmiausia išbando patys Premium

Galimybė nuolat tobulėti ir aiškios karjeros perspektyvos – šios priežastys gali paskatinti specialistus...

Vadyba
2019.08.10
Norvegiška patirtis: ką daryti, jei darbuotojas geras, bet geria 17

Daugelis vadovų, ypač sėkmingai dirbančių įmonių, supranta, kad rezultatų be geros komandos nepasieksi.

Gazelė
2019.08.10
Ko nepamiršta teisingai augantys smulkieji 2

Daug smulkiojo verslo savininkų nori plėstis, ir augti greitai. Bet jeigu skubama neturint plano, kyla nemažų...

Gazelė
2019.08.10
Kaip padidinti klientų rekomendacijų skaičių Premium

Efektyvių pardavimų siekiančios ir į klientus orientuotos įmonės nuolat stebi Palankių klientų rodiklį – NPS...

Pardavimai
2019.08.08
Kaune startavo nauja verslo akceleravimo programa Verslo tribūna 2

Lietuvos startuolių ekosistemoje vis dažniau girdime apie naujų verslo akceleravimo programų atsiradimą –...

Vadyba
2019.08.07
Klaipėdiškis rizikavo šeimos gerove, bet verslą Norvegijoje įkūrė Premium 6

Rizika investuoti visas šeimos santaupas ir kurti įmonę Norvegijoje Tomui Kybartui pasiteisino: bendrovė ne...

Gazelė
2019.08.07
Darbo pokalbiai: kas – naudinga, o kas – nebemadinga Premium 5

Darbo pokalbiai iš stresą keliančio kvotimo ir tardymo transformuojasi į partnerišką bendravimą tarp...

Vadyba
2019.08.05
Globali vizija: kaip įžengti į užsienio rinką 2

50% įmonių Europoje neišgyvena pirmų 5 m., tad tos, kurios auga ir įsitvirtino vidaus rinkoje, – jau yra...

Gazelė
2019.08.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau