ISM EMBA rekomenduoja: 3 žingsniai, kaip Vadovas 4.0 įveikia VUCA iššūkius

Publikuota: 2019-06-20
Vadovų MBA studijų direktorė dr. Audronė Nakrošienė.
Vadovų MBA studijų direktorė dr. Audronė Nakrošienė.

Naujas pasaulio ekonomikos raidos etapas pasižymi įvairių skaitmeninių technologijų sinteze, o aukščiausiojo lygmens vadovus lengvai išstumia iš komforto zonos. Dinamiškoje aplinkoje verslui tenka nuolat ginti savo teritoriją, ieškoti galimybių ir modeliuoti skirtingus įvykių scenarijus. Ateities variantų ir kintančių aplinkybių yra tiek daug, kad net pats įžvalgiausias protas gali paklysti.

Nuolat kintančią, iki galo neaiškią, itin kompleksišką ir dviprasmybių pilną aplinką verslo ekspertai vadina terminu–abreviatūra VUCA (angl. Volatility, Uncertainty, Complexity, Ambiguity). VUCA – nepastovumas, neapibrėžtumas, kompleksiškumas ir dviprasmiškumas – sukuria daugiausia iššūkių Vadovui 4.0 – naujojo ekonomikos raidos etapo lyderiui organizacijoje.

ISM Vadybos ir ekonomikos universitete Vadovų MBA studijų dalyviai nuolat nagrinėja VUCA iššūkius. Pasak Vadovų MBA studijų direktorės dr. Audronės Nakrošienės, su VUCA vienaip ir kitaip susiduria kiekvienas aukščiausiojo lygmens vadovas, tačiau kiekviena situacija yra individuali, todėl sužinoti ir palyginti skirtingas verslo lyderių patirtis yra itin įdomu ir naudinga. „Studijos suburia išskirtinius verslo profesionalus, kurie jaučia norą tobulėti, judėti pirmyn ir plėsti savo komforto zoną. O komforto zona plečiasi tada, kai nuolat iš jos išeiname ir įrodome, kad šiandien esame geresni negu buvome vakar“, – teigia dr. A. Nakrošienė.

Gebėjimas veikti VUCA aplinkoje užtikrina tvarų augimą

Pasak studijų direktorės, VUCA iššūkiai dažnai reikalauja neįprastų ėjimų, kitokio mąstymo ir problemų sprendimo metodų. Todėl Vadovų MBA studijų dalyviams naujus įgūdžius ugdyti padeda lektoriai iš pirmaujančių užsienio verslo mokyklų, teorines žinias ir naujausių mokslinių tyrimų duomenis derinantys su praktinėmis užduotimis ir nagrinėjantys konkrečių organizacijų problemas – Vadovo 4.0 iššūkius. VUCA aplinkoje labai svarbu veikti proaktyviai, o iššūkiams nepasirengusios kompanijos negali užsitikrinti tvaraus augimo.

Kintančios aplinkos iššūkiams spręsti būtini geri strateginio mąstymo įgūdžiai – ne veltui VUCA koncepciją sugalvojo JAV karybos ekspertai, siekdami apibūdinti po Šaltojo karo XX amžiaus pabaigoje susiklosčiusią geopolitinę situaciją.

Ekspertai vadovams siūlo veikti sistemingai ir atkreipti dėmesį į tris svarbius žingsnius – praktikas:

  • ugdyti VUCA mąstymo būdą,
  • nustatyti, kaip VUCA pasireiškia specifinėje verslo organizacijos aplinkoje,
  • apibrėžti, koks elgesys padeda išspręsti problemas, kylančias dėl kiekvieno VUCA veiksnio.

Ugdykite VUCA mąstymo būdą

Nagrinėdama verslo lyderių sprendimus sudėtingose situacijose A. Nakrošienė pastebi, kad su VUCA iššūkiais geriausiai susidoroja vadovai, kurie yra psichologiškai atsparūs ir turi labai aiškų tikslą, kurį įtikinamai perteikia visai organizacijai.

Vadovų MBA studijų dalyviai pastebi, kad per paskaitas, diskusijas ir užsiėmimus išryškėja jų pačių ir kolegų charakterio bruožai ir asmeninės savybės, tokios kaip psichologinis atsparumas. Šią savybę atskleidžia lyderio gebėjimas būti pozityviu, susitelkusiu, lanksčiu, organizuotu ir proaktyviu. Tad vadovams naudinga į save pažvelgti iš šono ir tarsi paklausti: „Koks aš esu ir kaip aš veikiu sudėtingose situacijose?“.  

Kitas svarbus klausimas Vadovui 4.0: „Kaip aš veikiu kitus organizacijos narius ir savo aplinką?“. Mat vadovo pavyzdys daro didelę įtaką organizacijos kultūrai ir tikslo siekiančiai komandai.  Aiškus ir įtikinamas kompanijos tikslas ir organizacijos kultūra yra labai stipriai susiję ir, vadovų teigimu, susidūrus su VUCA iššūkiais, yra svarbesni negu gera verslo strategija. Būtent aiškus tikslas padiktuoja strateginių sprendimų kryptį ir leidžia organizacijai kurti ir sklandžiai įgyvendinti strategiją.  

Aiškus tikslas leidžia išplėtoti viziją ir atsakyti į labai svarbius, vertybinius prekės ženklo ir organizacijos misijos klausimus. Pati vizija atskleidžia lyderio gebėjimą išlaikyti kryptį, kai aplink tvyro chaosas. 

Nustatykite, kaip VUCA pasireiškia jūsų specifinėje aplinkoje

Ne vienas Vadovų MBA studijų lektorius akcentuoja, jog labai svarbu suvokti, ką VUCA reiškia konkrečiam vadovui, jo kompanijai, padaliniui ar verslo skyriui. Juk energetikos kompanija susiduria su kitokiais iššūkiais negu, pavyzdžiui, mažmeninės prekybos milžinas, todėl ir atsakas turi būti kitoks – vieno universalaus recepto nėra.

Vadovų MBA studijų alumnai teigia, kad suvokti, kaip ir kodėl VUCA iššūkiai pasireiškia jų pačių organizacijoje, o vėliau analizuoti ir visiškai kitą verslą buvo vienos iš sudėtingiausių užduočių.

VUCA iššūkius itin stipriai studijų dalyviai jautė per baigiamąjį konsultacinį projektą Pietų Afrikos Respublikoje. Per trumpą laiką studentai iš Lietuvos turėjo pažinti visiškai skirtingos šalies ir kultūros organizaciją, jos aplinką ir problemas. O pasiūlyti problemų sprendimo būdai ir veiksmų planas turėjo būti priimtinas ir efektyvus, nes konsultacinis projektas šioje studijų programoje atliekamas vietoj baigiamojo magistro darbo.

Pasak studijas baigusių vadovų, labai svarbu buvo nuo pat pradžių užmegzti gerą ryšį su komanda, įgyti pasitikėjimą, surinkti kuo daugiau įvairios informacijos ir pokalbių metu išsiaiškinti, kaip VUCA iššūkius suvokia ir kokią jų įtaką jaučia konkrečios organizacijos vadovų grandis – kaip nepastovumas, neapibrėžtumas, kompleksiškumas ir dviprasmiškumas veikia visą kompaniją ir atskiras jos funkcijas.

Per Vadovų MBA studijas ISM Vadybos ir ekonomikos universitete verslo lyderiai įgyja įgūdžių, kuriais greičiau ir lengviau nustato, kokių pajėgumų trūksta su VUCA susidūrusiai organizacijai, kaip būtų galima papildyti verslo strategiją, išnaudojant stipriąsias puses ir sumažinant silpnųjų.

Apibrėžkite ir tobulinkite elgesio praktikas, padedančias įveikti kiekvieną VUCA iššūkį

Per 12 mėnesių trunkančias Vadovų MBA studijas, jų dalyviai išmoksta sugretinti savo verslo kontekstą su VUCA pavyzdžiais, aiškiai įvardija iššūkius ir pastebi rizikas. Daugiau dėmesio skirdami komunikacijai, išklausydami kitų ir žinodami savo komandos narių savybes ir nuostatas, lyderiai gali nuspręsti, koks elgesys padėtų įveikti kiekvieną iš VUCA iššūkių. Svarbu ne ypatingi įgūdžiai ir kompetencijos, o elgesio praktikos, kurias gali taikyti bet kuris organizacijos narys.    

Elgesio praktikų pavyzdžiai organizacijoje gali būti išdėstyti bei aprašyti aiškiomis veiksmų sekomis, tarsi instrukcijos, kaip elgtis ir kaip priimti sprendimus vienoje ar kitoje situacijoje, kai problemas sukelia, pavyzdžiui, neapibrėžtumas ar dviprasmiškumas. Vadovų MBA lektoriai siūlo organizacijoje nustatytas elgesio praktikas nuolat bandyti ir tobulinti – surengti savotiškas treniruotes ar mokymus, simuliuojant realius verslo scenarijus. Būtent mokymai atskleidžia, ar lyderiai ir jų komandos yra pakankamai lanksčios, sugeba greitai orientuotis keičiantis aplinkybėms, išlieka emociškai stabilūs ir nepasiduoda spaudimui.

Vadovų MBA studijų direktorė dr. A. Nakrošienė teigia, kad dauguma studijas pasirinkusių lyderių yra susidūrę su VUCA iššūkiais, todėl mėgsta pasidalyti praktiniais pavyzdžiais ir analizuoja, kaip jų praeities sprendimai atitinka šiuolaikinę teoriją ir ekspertų rekomendacijas.

***Priėmimas į ISM Vadovų MBA studijas jau vyksta. Studijų pradžia – 2019 m. rugsėjo 25 d.

Daugiau informacijos apie Vadovų MBA studijas čia.

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Darbuotojų motyvacija ekstremaliomis sąlygomis Verslo tribūna

Akivaizdu, kiekvienas darbdavys nori matyti savo įmonėje motyvuotus darbuotojus. Tačiau tokius buriant, tenka...

Vadyba
06:00
Verslo lyderių apdovanojimai: išrinktas „Metų CEO“ 1

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą išrinko Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.23
Dažnai keičiantys darbą nebepatenka į juoduosius sąrašus

Kai talentingi darbuotojai graibstomi kaip karštos bandelės, o specialistai atvirai deklaruoja savo...

Vadyba
2019.10.22
4 didžiausios CEO klaidos 1

Richardas Bransonas yra sakęs, kad versle gali būti tikras tik dėl vieno: klysta visi, įskaitant tave patį.

Vadyba
2019.10.21
Kaip prognozuoti, kokių talentų trūksta komandai, ir kur jų ieškoti Premium

Darbdavys už darbuotoją neužsimanys tobulėti ir neįgis naujų kompetencijų, tačiau jis gali sukurti atmosferą,...

Vadyba
2019.10.21
VDU šuolis dar vienuose tarptautiniuose reitinguose Verslo tribūna

Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) ir toliau kyla tarptautiniuose reitinguose. Šį kartą universitetas...

Vadyba
2019.10.21
VMI: bendrovė įmokas į III pakopos fondus gali mokėti ir iš algų fondo Premium 1

Įmonė gali dalį planuojamo darbo užmokesčio skirti įmokoms į III pakopos pensijų fondus darbuotojų naudai,...

Finansai
2019.10.21
 Metų CEO TOP 5: lyderystės receptai

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.20
„Alibaba“ įkūrėjas atsitraukimui nuo verslo ruošėsi dešimtmetį 2

Jackas Ma, Kinijos elektroninės prekybos gigantės „Alibaba“ įkūrėjas, rugsėjį pasitraukė iš vadovo posto. Jis...

Vadyba
2019.10.19
Kad įkurtų savo verslą, imasi sunkiausių darbų

Prastas tas kareivis, kuris nenori tapti generolu. Arba darbuotojas, nežadantis kilti karjeros laiptais.

Gazelė
2019.10.19
Darbuotojai robotais pasitiki labiau, negu vadovais Premium 1

2020-ųjų prognozės sako, kad vienas svarbiausių iššūkių darbuotojams bus gebėjimas dirbti kartu su dirbtiniu...

Vadyba
2019.10.18
Metų CEO rinkimai. 60 sekundžių su „Lidl Lietuvos“ vadovu 3

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.18
Lyderio klaidos kaina: verslas gali žlugti, o vadovo alga – ūgtelėti Premium

Vadovo klaida gali nugramzdinti įmonę, bet stipraus lyderio karjerą sugriauna retai. Verslo istorija rodo,...

Vadyba
2019.10.18
Vilniaus meras turi naują atstovę spaudai 2

Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus atstove spaudai tapo Ieva Dirmaitė, buvusi vidaus reikalų ministro...

Vadyba
2019.10.18
„Verslo žinių“ skaitytojai renka Metų CEO: finalinė dvikova

„Verslo žinių“ skaitytojai toliau balsuodami renka savo metų CEO. Paskutiniame rinkimų etape varžosi 2...

Vadyba
2019.10.18
Apdovanotos Panevėžio regiono „Gazelės“

Ketvirtadienį Panevėžyje vykstančioje „Gazelės“ konferencijoje paaiškėjo, kokios įmonės sparčiausiai augo...

Gazelė
2019.10.17
Metų CEO rinkimai. 60 sekundžių su „Fredos“ vadovu

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.17
Duomenų analitika: nuo ko pradėti ir kaip sau padėti personalo sprendimuose

Pasaulis fragmentiškėja, todėl tenka segmentuoti informaciją ir sprendimus vis mažesnėms auditorijoms, kad...

Vadyba
2019.10.17
Metų CEO rinkimai. 60 sekundžių su „Girteka Logistics“ vadovu 8

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.16
TILS tyrimas: verslo antikorupcinis imunitetas stiprėja Premium 1

Trečią kartą „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atliktas didžiausių šalies įmonių skaidrumo...

Vadyba
2019.10.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau