ISM EMBA rekomenduoja: 3 žingsniai, kaip Vadovas 4.0 įveikia VUCA iššūkius

Publikuota: 2019-06-20
Vadovų MBA studijų direktorė dr. Audronė Nakrošienė.
Vadovų MBA studijų direktorė dr. Audronė Nakrošienė.

Naujas pasaulio ekonomikos raidos etapas pasižymi įvairių skaitmeninių technologijų sinteze, o aukščiausiojo lygmens vadovus lengvai išstumia iš komforto zonos. Dinamiškoje aplinkoje verslui tenka nuolat ginti savo teritoriją, ieškoti galimybių ir modeliuoti skirtingus įvykių scenarijus. Ateities variantų ir kintančių aplinkybių yra tiek daug, kad net pats įžvalgiausias protas gali paklysti.

Nuolat kintančią, iki galo neaiškią, itin kompleksišką ir dviprasmybių pilną aplinką verslo ekspertai vadina terminu–abreviatūra VUCA (angl. Volatility, Uncertainty, Complexity, Ambiguity). VUCA – nepastovumas, neapibrėžtumas, kompleksiškumas ir dviprasmiškumas – sukuria daugiausia iššūkių Vadovui 4.0 – naujojo ekonomikos raidos etapo lyderiui organizacijoje.

ISM Vadybos ir ekonomikos universitete Vadovų MBA studijų dalyviai nuolat nagrinėja VUCA iššūkius. Pasak Vadovų MBA studijų direktorės dr. Audronės Nakrošienės, su VUCA vienaip ir kitaip susiduria kiekvienas aukščiausiojo lygmens vadovas, tačiau kiekviena situacija yra individuali, todėl sužinoti ir palyginti skirtingas verslo lyderių patirtis yra itin įdomu ir naudinga. „Studijos suburia išskirtinius verslo profesionalus, kurie jaučia norą tobulėti, judėti pirmyn ir plėsti savo komforto zoną. O komforto zona plečiasi tada, kai nuolat iš jos išeiname ir įrodome, kad šiandien esame geresni negu buvome vakar“, – teigia dr. A. Nakrošienė.

Gebėjimas veikti VUCA aplinkoje užtikrina tvarų augimą

Pasak studijų direktorės, VUCA iššūkiai dažnai reikalauja neįprastų ėjimų, kitokio mąstymo ir problemų sprendimo metodų. Todėl Vadovų MBA studijų dalyviams naujus įgūdžius ugdyti padeda lektoriai iš pirmaujančių užsienio verslo mokyklų, teorines žinias ir naujausių mokslinių tyrimų duomenis derinantys su praktinėmis užduotimis ir nagrinėjantys konkrečių organizacijų problemas – Vadovo 4.0 iššūkius. VUCA aplinkoje labai svarbu veikti proaktyviai, o iššūkiams nepasirengusios kompanijos negali užsitikrinti tvaraus augimo.

Kintančios aplinkos iššūkiams spręsti būtini geri strateginio mąstymo įgūdžiai – ne veltui VUCA koncepciją sugalvojo JAV karybos ekspertai, siekdami apibūdinti po Šaltojo karo XX amžiaus pabaigoje susiklosčiusią geopolitinę situaciją.

Ekspertai vadovams siūlo veikti sistemingai ir atkreipti dėmesį į tris svarbius žingsnius – praktikas:

  • ugdyti VUCA mąstymo būdą,
  • nustatyti, kaip VUCA pasireiškia specifinėje verslo organizacijos aplinkoje,
  • apibrėžti, koks elgesys padeda išspręsti problemas, kylančias dėl kiekvieno VUCA veiksnio.

Ugdykite VUCA mąstymo būdą

Nagrinėdama verslo lyderių sprendimus sudėtingose situacijose A. Nakrošienė pastebi, kad su VUCA iššūkiais geriausiai susidoroja vadovai, kurie yra psichologiškai atsparūs ir turi labai aiškų tikslą, kurį įtikinamai perteikia visai organizacijai.

Vadovų MBA studijų dalyviai pastebi, kad per paskaitas, diskusijas ir užsiėmimus išryškėja jų pačių ir kolegų charakterio bruožai ir asmeninės savybės, tokios kaip psichologinis atsparumas. Šią savybę atskleidžia lyderio gebėjimas būti pozityviu, susitelkusiu, lanksčiu, organizuotu ir proaktyviu. Tad vadovams naudinga į save pažvelgti iš šono ir tarsi paklausti: „Koks aš esu ir kaip aš veikiu sudėtingose situacijose?“.  

Kitas svarbus klausimas Vadovui 4.0: „Kaip aš veikiu kitus organizacijos narius ir savo aplinką?“. Mat vadovo pavyzdys daro didelę įtaką organizacijos kultūrai ir tikslo siekiančiai komandai.  Aiškus ir įtikinamas kompanijos tikslas ir organizacijos kultūra yra labai stipriai susiję ir, vadovų teigimu, susidūrus su VUCA iššūkiais, yra svarbesni negu gera verslo strategija. Būtent aiškus tikslas padiktuoja strateginių sprendimų kryptį ir leidžia organizacijai kurti ir sklandžiai įgyvendinti strategiją.  

Aiškus tikslas leidžia išplėtoti viziją ir atsakyti į labai svarbius, vertybinius prekės ženklo ir organizacijos misijos klausimus. Pati vizija atskleidžia lyderio gebėjimą išlaikyti kryptį, kai aplink tvyro chaosas. 

Nustatykite, kaip VUCA pasireiškia jūsų specifinėje aplinkoje

Ne vienas Vadovų MBA studijų lektorius akcentuoja, jog labai svarbu suvokti, ką VUCA reiškia konkrečiam vadovui, jo kompanijai, padaliniui ar verslo skyriui. Juk energetikos kompanija susiduria su kitokiais iššūkiais negu, pavyzdžiui, mažmeninės prekybos milžinas, todėl ir atsakas turi būti kitoks – vieno universalaus recepto nėra.

Vadovų MBA studijų alumnai teigia, kad suvokti, kaip ir kodėl VUCA iššūkiai pasireiškia jų pačių organizacijoje, o vėliau analizuoti ir visiškai kitą verslą buvo vienos iš sudėtingiausių užduočių.

VUCA iššūkius itin stipriai studijų dalyviai jautė per baigiamąjį konsultacinį projektą Pietų Afrikos Respublikoje. Per trumpą laiką studentai iš Lietuvos turėjo pažinti visiškai skirtingos šalies ir kultūros organizaciją, jos aplinką ir problemas. O pasiūlyti problemų sprendimo būdai ir veiksmų planas turėjo būti priimtinas ir efektyvus, nes konsultacinis projektas šioje studijų programoje atliekamas vietoj baigiamojo magistro darbo.

Pasak studijas baigusių vadovų, labai svarbu buvo nuo pat pradžių užmegzti gerą ryšį su komanda, įgyti pasitikėjimą, surinkti kuo daugiau įvairios informacijos ir pokalbių metu išsiaiškinti, kaip VUCA iššūkius suvokia ir kokią jų įtaką jaučia konkrečios organizacijos vadovų grandis – kaip nepastovumas, neapibrėžtumas, kompleksiškumas ir dviprasmiškumas veikia visą kompaniją ir atskiras jos funkcijas.

Per Vadovų MBA studijas ISM Vadybos ir ekonomikos universitete verslo lyderiai įgyja įgūdžių, kuriais greičiau ir lengviau nustato, kokių pajėgumų trūksta su VUCA susidūrusiai organizacijai, kaip būtų galima papildyti verslo strategiją, išnaudojant stipriąsias puses ir sumažinant silpnųjų.

Apibrėžkite ir tobulinkite elgesio praktikas, padedančias įveikti kiekvieną VUCA iššūkį

Per 12 mėnesių trunkančias Vadovų MBA studijas, jų dalyviai išmoksta sugretinti savo verslo kontekstą su VUCA pavyzdžiais, aiškiai įvardija iššūkius ir pastebi rizikas. Daugiau dėmesio skirdami komunikacijai, išklausydami kitų ir žinodami savo komandos narių savybes ir nuostatas, lyderiai gali nuspręsti, koks elgesys padėtų įveikti kiekvieną iš VUCA iššūkių. Svarbu ne ypatingi įgūdžiai ir kompetencijos, o elgesio praktikos, kurias gali taikyti bet kuris organizacijos narys.    

Elgesio praktikų pavyzdžiai organizacijoje gali būti išdėstyti bei aprašyti aiškiomis veiksmų sekomis, tarsi instrukcijos, kaip elgtis ir kaip priimti sprendimus vienoje ar kitoje situacijoje, kai problemas sukelia, pavyzdžiui, neapibrėžtumas ar dviprasmiškumas. Vadovų MBA lektoriai siūlo organizacijoje nustatytas elgesio praktikas nuolat bandyti ir tobulinti – surengti savotiškas treniruotes ar mokymus, simuliuojant realius verslo scenarijus. Būtent mokymai atskleidžia, ar lyderiai ir jų komandos yra pakankamai lanksčios, sugeba greitai orientuotis keičiantis aplinkybėms, išlieka emociškai stabilūs ir nepasiduoda spaudimui.

Vadovų MBA studijų direktorė dr. A. Nakrošienė teigia, kad dauguma studijas pasirinkusių lyderių yra susidūrę su VUCA iššūkiais, todėl mėgsta pasidalyti praktiniais pavyzdžiais ir analizuoja, kaip jų praeities sprendimai atitinka šiuolaikinę teoriją ir ekspertų rekomendacijas.

***Priėmimas į ISM Vadovų MBA studijas jau vyksta. Studijų pradžia – 2019 m. rugsėjo 25 d.

Daugiau informacijos apie Vadovų MBA studijas čia.

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Nepabūgę „prarijo“ konkurentus ir klientų skaičių išaugino dvigubai Premium

Pirkti vos vegetuojantį verslą yra gana rizikinga, tačiau jei pritaikoma teisinga vadyba, jį kur kas lengviau...

Gazelė
05:45
Kodėl svarbu darbe turėti draugų

Santykiai su bendradarbiais yra pagrindinė darbuotojų gerovės dedamoji dalis, rodo tarptautinis tyrimas.

Vadyba
2019.06.30
Geidžiamiausių darbdavių algų medianos: nuo 1.540 iki 4.766 Eur 8

Naujausi „Sodros“ duomenys atskleidžia, kokie atlyginimai vyravo gegužės mėnesį tarp geidžiamiausių šalies...

Vadyba
2019.06.29
Atsistatydina aplinkos viceministrė R. Brandišauskienė 7

Aplinkos viceministrė Rėda Brandišauskienė nusprendė atsistatydinti iš pareigų.

Vadyba
2019.06.28
„Ford“ Europoje naikina 12.000 darbo vietų 11

Automobilių gamintoja „Ford“ iki kitų metų galo ketina Europoje panaikinti 12.000 darbo vietų.

Vadyba
2019.06.28
TOP20 didžiausių darbdavių algų medianos gegužę 3

Naujausi „Sodros“ duomenys leidžia pažiūrėti, kokie atlyginimai gegužę vyravo tarp daugiausia darbuotojų...

Vadyba
2019.06.28
Išbandymas darbuotojams – kasdienė darbo stalo medžioklė Premium 2

Įmonės suka galvas, kaip padidinti darbuotojų efektyvumą. Vienas būdų – „hot desking“, kai kasdien dirbama...

Vadyba
2019.06.28
Gyventojų pritraukia mokėdami už jų darbą iš namų 1

Miestai, regionai, o kartais ir valstijos, spręsdamos demografines problemas, daro įtaką ir darbo rinkai.

Vadyba
2019.06.27
„Orion Asset Management” turi naują vadovą 5

Investicijų valdymo UAB „Orion Asset Management“ generaliniu direktoriumi paskirtas Martynas Nenėnas, ėjęs...

Vadyba
2019.06.27
ISM EMBA rekomenduoja: pavojaus signalas vadovui – 5 priežastys, kodėl organizacijose žlunga pokyčiai Verslo tribūna

Tinkamai valdomi ir įgyvendinami pokyčiai sukuria kompanijų sėkmės istorijas. Tačiau šiuolaikiniai verslo...

Vadyba
2019.06.27
Nieko asmeniško, tik verslas: ką išgelbėjo vaikų pastangos Premium

Šeimos versle asmeniškumų būti negali, tikina tie, kurie atrado formulę, kaip ne tik suderinti šeiminius...

Gazelė
2019.06.27
Ar darbdavys gali išsiųsti darbuotoją atostogauti privalomai?  Verslo tribūna 3

Ar darbdavys gali išsiųsti darbuotoją atostogauti privalomai? Ar gali darbuotojas atsisakyti eiti...

Vadyba
2019.06.27
Britiškas švietimas atkeliauja į Vilnių Verslo tribūna 5

Britų švietimo sistema daugelį metų – lyg kelrodė žvaigždė, į kurią lygiuojasi įvairios šalys. Prestižinė,...

Vadyba
2019.06.27
Kad jaunoji karta verslo neiššvaistytų, geriau vadovais jų iškart neskirti Premium 4

Kai prie šeimos verslo prisijungia vaikai – tėvams džiaugsmas. Tačiau su jaunosios kartos atėjimu kyla...

Gazelė
2019.06.26
Abonementai į „Žalgirio“ rungtynes – nuolatinėms emocijoms ir verslui stiprinti Verslo tribūna

Pasibaigusiame sezone Kauno „Žalgirio“ krepšinio klubas užfiksavo rekordinį lankomumą – Eurolygos...

Paslaugos
2019.06.26
Pradėti verslą – efektyviausia dieta Premium 1

Kuo daugiau darai, tuo para, atrodo, tampa ilgesnė. Tuo įsitikinę verslininkai – jiems pasakymas „trūksta...

Gazelė
2019.06.25
Kokio pripažinimo už gerą darbą trokšta darbuotojai 4

Pripažinimas, kad darbuotojas gerai atliko savo darbą, — vienas geriausių ir pigiausių kolektyvą...

Vadyba
2019.06.25
Didžiausių algų TOP 20-uke – du geidžiamiausi darbdaviai 11

Naujausi „Sodros“ duomenys rodo, kur gegužės mėnesį Lietuvoje vyravo didžiausios atlyginimų medianos.

Vadyba
2019.06.25
„Mars Lietuvos“ CEO: nejaučiu, kad dirbu mažoje įmonėlėje Premium

Nors korporacijos diegia unifikuotą valdymo sistemą, ir nedidelio padalinio vadovas gali puoselėti autentišką...

Vadyba
2019.06.25
Tyrimas: gerai psichologinei savijautai pakanka 1 darbo dienos per savaitę

Ilgalaikį nedarbą mokslininkai sieja su prastesne psichologine savijauta. Tačiau naujas tyrimas rodo, kad...

Vadyba
2019.06.24
ERROR: Script GetRssFeed.vbs is missing!
Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau